Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 51 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Cze 2019 18:12 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Grupa Lufthansa żąda przesłania skanu dowodu lub paszportu. Nie uzasadnia w żaden sposob czemu maja służyć dodatkowe dane zamieszczone w dowodzie. Czy udało wam się temu zapobiec i otrzymać odszkodowanie mimo nie przesłania dokumentów? A może ktoś zgłosił sprawę do UODO?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 18 Cze 2019 18:35 

Rejestracja: 13 Lis 2018
Posty: 2871
złoty
Nigdy LH nie chciała ode mnie skanu dowodu/paszportu. Ostatni raz z nimi walczyłem dobre kilka miesięcy temu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 18 Cze 2019 18:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1607
platynowy
Jest o tym cały wątek na FlyerTalk.

Ponoć to normalna praktyka teraz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 18 Cze 2019 18:54 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Nie znam drugiej linii lotniczej, która żąda dokumentu. Miałem na myśli bardziej czy ktoś złożył pozew do sądu lub miał decyzję ULC lub zgłosił do UODO. Lufthansa uznaje roszczenie żąda dowodu, odmawiam, składam pozew. Sąd zasądza i co robi Lufthansa? Od komornika zażąda też kopi skanu? Warunkiem wypłaty odszkodowania jest posiadanie rezerwacji, a nie przesłanie dokumentu z danymi, które wykraczają poza zakres rozpoznania reklamacji np. zdjęcie, data urodzenia.

Tu nawet nie chodzi o skan, ale zrobienie zdjęcia siebie i dowodu. Masakra.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 18 Cze 2019 19:43 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Zapewne chcą się zabezpieczyć przed wypłata odszkodowania niewłaściwej osobie.
Pytałeś, jakie dane na skanie są dla nich istotne?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 18 Cze 2019 19:51 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Wyjaśniamy ponownie, iż ze względu na zmianę polityki naszej firmy w
odniesieniu do wszelkich wypłat pieniężnych, rekompensat lub
dodatkowych kwot wyrównawczych wymagamy dodatkowych dokumentów w celu
identyfikacji tożsamości pasażerów. Prosimy znaleźć poniżej
wymagane przez nas dokumenty, które są konieczne w celu rozwiązania
Państwa roszczenia:

wyraźne zdjęcia pasażera trzymającego swój widoczny dokument
tożsamości, taki jak dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport,


● skan, zdjęcie lub zrzut ekranu z kartami pokładowymi (boarding
passes) z widocznym numerem biletu pasażera, których ów roszczenie
dotyczy, jeśli mogą być przedstawione.


Selfie? Mają imię nazwisko, adres, pesel i adres zamieszkania.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 18 Cze 2019 20:01 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Ciekawe...
O ile to stanowi problem, to zaproponuj im inny sposób weryfikacji tożsamości.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 18 Cze 2019 20:09 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Czy dobrze myślę, że mam trzymać dowód obok głowy i strzelić selfie? Widzę to inaczej, wezwanie, uznanie, pozew, zasądzenie i komornik i jeszcze odsetki i koszty.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 18 Cze 2019 20:19 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Widzę pewna lukę w tym sposobie rozumowania, prowadzącą do możliwej konkluzji, iż to jednak pozwany otrzyma zwrot kosztów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 18 Cze 2019 21:39 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Owszem, gdyby zapłacili, ale jeśli po ostatecznym wezwaniu nie płacą to myślę, że zasądza. Abstrahując, a gdyby kazali stanąć na głowie. Obowiązek przesłania skanu nie wynika z przepisów jest sprzeczny z zasada minimalizacji wynikająca z RODO.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 18 Cze 2019 21:51 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
myślę, że zasądza

Jestem przeciwnego zdania. Praktyka sądów również.
A ponadto: o ile to stanowi problem, to zaproponuj im inny sposób weryfikacji tożsamości.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 18 Cze 2019 22:34 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Praktyki sądów, w tym zakresie nie ma. Zasada jest, że koszty zasądzonego są na rzecz wygrywającego, chyba że Powód nie dał powodu do wytoczenia powództwa. Pozwany uzależnił wypłatę od przesłania kopii dowodu. Brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do przesłania kopii dowodu. Jedynym i wystarczającym dokumentem niezbędnym do wypłaty odszkodowania jest przesłanie karty pokładowej. 261/2004 nie wskazuje na jakiekolwiek inne dokumenty. Działanie Lufthansy powinno mieć podstawę w przepisach. Jednocześnie Lufthansa nie uzasadniła, dlaczego żąda dokumentów. UODO też stoi na stanowisku, aby przekazanie kopii dokumentów było limitowane. A tak właściwie co im da dowód? Nic. Z pewnością wystąpię przy najbliższej okazji do sądu. Obecnie cztery sprawy wygrane z Enterem, który w dwóch przypadkach nie wniósł sprzeciwu, a w pozostałych sprawa jest oczywiście wygrana.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 18 Cze 2019 22:49 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
Zasada jest, że koszty zasądzonego są na rzecz wygrywającego, chyba że Powód nie dał powodu do wytoczenia powództwa


I nie dał, bo uznał już roszczenie i potwierdzi to zapewne przy pierwszej czynności procesowej.
Dąży jedynie do uzyskania pewności, czy o odszkodowanie faktycznie stara się pasażer, a nie np. osoba posiadająca jedynie informacje o nim i o locie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 18 Cze 2019 23:23 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Pasażer mimo wezwania do zapłaty nie otrzymał odszkodowania, to jest wystarczający powód do wszczęcia postępowania. Przewoźnik otrzymał kartę pokładową to dwa. Powtórzę, żądanie przesłania kopii dokumentu musi wynikać ściśle z przepisu. Nie wynika. Nigdy nie wyśle dowodu na email, do którego dostęp ma setka pracowników działu obsługi klienta i który może wycięć w każdej chwili. Gdy udzielasz pełnomocnictwa to pełnomocnik nie załącza skanu dowodu, a wystarczyłoby machnąć podpis i wystąpić można w imieniu Donalda Tuska. UODO stwierdza naruszenie przy drobnostkach, a co dopiero zadanie dowodu. Gdyby Lufthansa tone jakikolwiek sposób uzasadniła nic null. Dzisiaj dzwonię na infolinię i dziewczyna mówi tak rozumiem, że to są dane wrażliwe i że nie chce Pan ich udzielać i pasażerowie się sprzeciwiają... ściana.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 18 Cze 2019 23:36 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Nie doradzę więcej, bo wszystko jak zwykle wiesz najlepiej.
Powtórzę tylko ostatni raz - zaproponuj przewoźnikowi inny sposób weryfikacji tożsamości. Albo pozywaj, skoro to sposób na nudę...

A tak z ciekawości - twoi mentorzy nie mają chęci udzielenia ci pomocy w tak fundamentalnych problemach? Pomocy prawnej musisz szukać na anonimowym forum, i to podróżniczym?
Góra
 Profil Relacje PM off
BrunoJ lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 19 Cze 2019 09:24 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Jak sięgam pamięcią Twoja interpretacja przepisów zawsze jest niekorzystna dla pasażerów. Pozew to nie sposób na nudę tylko obrona praw, bo sąd jest do tego właściwym miejscem. Nie odpowiadasz na proste pytanie o podstawę prawną żądania, a wypowiadasz się o kosztach. Obecnie jest to widzi mi się.

Mentorzy nie poświęcili czasu na przeanalizowanie setek orzeczeń od rejonu do TSUE, nie wystąpili do sądu o dostęp do wyroków w sprawach 261/2004. Kierunek jest odwrotny. Tyle osób to wiele historii, które mogą pomóc w praktyce.

Lufą chcę dowód a nie inny dokument.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 19 Cze 2019 11:18 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Nie za bardzo rozumiem, jaka jest twoja rola w tej sprawie w kontekście treści wątku?

Walczysz o odszkodowanie dla siebie i nie chcesz spełnić prośby przewoźnika - pozywaj go, skoro masz czas, niczego innego sensownego do roboty, nudzi ci się i chcesz samodzielnie próbować naprawiać świat.

Walczysz o odszkodowanie dla kogoś innego(znajomego, klienta) - zastanów się, czy na pewno działasz dla jego dobra, a nie dla własnych ambicji, skoro przewoźnik uznał roszczenie i wystarczy jedna fotka, aby pieniądze znalazły się na koncie. Tym bardziej, że dane z dokumentu i tak od dawna są w posiadaniu przewoźnika, a wyglądu w dobie wszechobecnego monitoringu chyba nie ma sensu się wstydzić.
No chyba, że jednak jest drugie dno, o którym nie piszesz...

A szukanie przez aplikanta (może już radcę?) pomocy i porady prawnej na forum podróżniczym jest naprawdę wzruszające.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 19 Cze 2019 14:50 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Drugie dno, a zarazem pierwsze jest takie, że przewoźnik bez podstawy prawnej żąda skanu dokumentu, na którym jest znacznie więcej informacji niż te wymagane do wypłaty odszkodowania. Nie sądzisz chyba, że zdjęcie, numer dowodu czy imiona rodziców to dane osobowe, którymi powinienem dzielić się z Lufthansa w celu wypłaty odszkodowania. Jeśli tak uważasz i nie stanowi dla Ciebie problemu wysyłanie ich do każdego kto ich zazada, to uważaj, żeby nie skradziono Ci tożsamości. Jeśli dla Ciebie przeslanie wrażliwych danych osobowych to strzelenie jednej fotki to Twoje posty nie powinny być publiczne. Mając świadomość działania przewoźnika wbrew przepisom działam w interesie każdego pasażera Lufy, który będzie domagał się odszkodowania. Bo, gdy zapłaci koszty, a co najmniej odsetki to zweryfikuje swojej postępowanie.

Konsekwentnie od kiedy tu jestem staram sie, aby ten dział zamiast na poglądach autorów na zasadzie a mi się tak wydaje stał się działem stricte prawnym, gdzie ktoś kto zajrzy dostanie podkładkę w postaci wyroku etc. Wnoszę do sądu pozwy trudne ' niejednoznaczne w sprawach, w których byś odpuścił - żeby inni mogli się na tę wyroki powołać. Wzruszające jest, że swoich niespełnionych aspiracji nie nadrabiasz wiedzą i znajomością przepisów.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Abcn, 25 Cze 2019 16:42, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 19 Cze 2019 15:08 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
Wnoszę do sądu pozwy trudne nie jednoznaczne w sprawach,w których byś odpuścił, żeby inni mogli się na tę wyroki powołać.

Naprawdę masz już uprawnienia??? Na jaki konkretnie wyrok można się już powołać, dziękując ci jako powodowi/pełnomocnikowi za działanie pro bono - podasz sygnaturę?
Cytuj:
Nie sądzisz chyba, że zdjęcie, numer dowodu czy imiona rodziców to dane osobowe, którymi powinienem dzielić się z Lufthansa w celu wypłaty odszkodowania.

Mam wrażenie, że to nie ty masz uzyskać odszkodowanie. Ten, komu pomagasz, też nie chce od razu kasy i woli czekać, pozywać i tracić czas oraz ryzykować koszty? Na pewno...?

Nie staraj się kreować na dobrego wujka tego forum.Bo jeśli faktycznie chciałbyś nim zostać, to już dawno publicznie zaoferowałbyś wszystkim darmową pomoc w sporach z przewoźnikami, a nie pisał jak poniżej:
Cytuj:
U mnie w kancelarii stawka za godzinę to 500 zł +VAT. Bez gwarancji efektu. Jeśli nie uśmiecha Ci się płacić to zrób to sam. Porada to usluga, nie jest to malowanie ścian, ale wymaga czasu i pracy poświęconej na analizę przepisów orzecznictwa i znajomości procedury, dlatego kosztuje. Złóż sam wniosek i zobaczysz, a jak odrzucą to jednak czas zacząć się uśmiechać.

odszkodowanie-za-spozniony-lot,1498,2646&p=1227380#p1226921

I tyle...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 19 Cze 2019 15:38 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Nie omieszkam się z nimi podzielić, gdy tylko będą prawomocne.

Dorobek TSUE to zasługa ludzi, którzy wbrew przewoźnikom kierowali sprawy do sądów por. Ratkniets.

Raczej wujek dobra rada. Chcesz sprowadzić sprawę do absurdu, podczas, gdy moja częstotliwość udzielania się na forum jest znaczna i bezinteresowna.

Nie lubię roszczeniowej postawy, gdy ktoś uważa że usługi prawne powinny być darmowe, bo nie widać efektu. Za usługi się płaci, wiem ile kosztuje zdobycie wiedzy, dlatego gdy widzę taką postawę, która podważa sens płacenia za usługi wskazuję ich realna cenę, gdy sprawa będzie poważniejsza aniżeli odszkodowanie za odwołany lot. Dziwne, bo w tych sprawach o dziwo z Twojej strony było wsparcie...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 51 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group