Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Prawa pasażera - lot odwołany lub opóźniony: lot-odwolany-lub-opozniony,15,2646
Odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair: odszkodowanie-za-opozniony-lot-ryanair,15,68109

Jeśli Wizzair, w odpowiedzi na reklamację odmówił wypłaty odszkodowania lub nie udzielił odpowiedzi w terminie 30 dni od złożenia, a my uważamy, że odszkodowanie nam przysługuje mamy następujące opcje dalszej walki:
ADR - składamy wniosek, gdy lot jest z lub do Wielkiej Brytanii UK
Pozew sądowy - można występować samodzielnie lub przez pośredników specjalizujących się w walce o odszkodowania lotnicze

ULC - już dawno się tym nie zajmuje i nic nam nie pomoże.


Temat o pośrednikach: posrednicy-w-odszkodowaniach-za-loty-ceny-opinie,1498,134286&start=260


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3665 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 184  Następna
Autor Wiadomość
#1401 PostWysłany: 31 Maj 2019 15:10 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
boots napisał(a):
Nie ma sensu.
Chyba, żeby przerwać bieg przedawnienia.


To ma sens jeśli można przerwać bieg przedawnienia, o ile Rzecznik jest tym organem o którym mowa w 123 kc
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#1402 PostWysłany: 31 Maj 2019 18:47 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
Jest.

Dz.U. 2019 poz. 235 art.11
Dz.U. 2016 poz. 1823 art. 36.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1403 PostWysłany: 03 Cze 2019 19:57 

Rejestracja: 02 Maj 2017
Posty: 67
Don_Boorak napisał(a):
Lot: 13/4/2018
Odpowiedź WizzAir (odmowna): 19/4
List do ULC: 02/05
List od ULC - informacja o wszczęciu postępowania: datowany 04/07, otrzymany pod koniec lipca


Właśnie, po 416 dniach od opóźnionego lotu, po 397 od wysłania listu do ULC, stałem się szczęśliwym posiadaczem pozytywnej decyzji tego urzędu.

I co dalej? Oczekiwać kontaktu ze strony WizzAir? Pisać do nich z numerem konta do przelewu (tylko pod jaki adres? :roll: Jest kilka w tym wątku podanych: customerrelations, officialcases........)? Dzwonić? :o
Góra
 Profil Relacje PM off
Chupacabra lubi ten post.
 
      
#1404 PostWysłany: 03 Cze 2019 21:16 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
<officialcases3@customerservices.wizzair.com>
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Don_Boorak uważa post za pomocny.
 
      
#1405 PostWysłany: 05 Cze 2019 21:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2012
Posty: 369
Loty: 59
Kilometry: 74 028
niebieski
Mail od Wizzaira

Image

W moim wypadku ULC nie wydał jeszcze decyzji (mija rok), ale wizzair zaproponował ugodę i 2x 400 euro (Warszawa - Kutaisi). Czyzby ULC dowalał im kary w przypadku ewidentnych zaniedbań, że tak nagle nabrali ochotę płacić? Jest sens to podpisać i zgarnąć kasę, czy walczyć o więcej? 800 euro należy mi się ustawowo.
_________________
Image

Wish to be on the road again ... next step is ...
don't know yet :)
________________________________________________________

Wybierasz się do Warszawy i potrzebujesz pomocy? Wal śmiało :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1406 PostWysłany: 05 Cze 2019 21:35 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
O co więcej chcesz walczyć?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1407 PostWysłany: 05 Cze 2019 21:39 

Ugoda to to samo co odszkodowanie, tyle że u nich lepsze do przełknięcia

Szybko podpisz @cieplix i prześlij skan ugody z podanymi danymi, te 800 euro to wszystko co Ci się należy i jest do ugrania
Góra
 PM off
cieplix lubi ten post.
 
      
#1408 PostWysłany: 05 Cze 2019 22:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Ugoda to nie to samo co odszkodowanie, dla pasażera przede wszystkim ze względów podatkowych. Poza tym to co wysyła wizzair to raczej nie jest ugoda. Ma ktoś pod ręką może ten ich formularz? Wszystkie wysyłane pisma jako ugody, które widziałem, to były jednostronne zrzeczenia się roszczeń wobec przewoźnika, bez żadnego obowiązku drugiej strony 8-) Na pewno w takiej formie wysyłał to smallplanet, travelservice, ale wizzair chyba też.

Zawsze jeśli jest decyzja o naruszeniu, to na przewoźnika nakładana jest kara zależna od rodzaju naruszeń. W przypadku dwóch osób może to być od 200 do mniej więcej 4000 zł.
Oczywiście to nie pasażer jest beneficjentem tej kary. Z tego tytułu nic więcej niż 800 eur nie dostaniesz.

Jeśli nie ma to dla Ciebie znaczenia, to przyjmij „ugodę" i miej to z głowy. Jeśli teoretyczny obowiązek rozliczenia podatkowego tej ugody jest dla Ciebie problemem, to zadzwoń do ULC i dowiedz się czy dla tego lotu(bo z tego co piszesz odbył się już dawno, więc pewnie jakieś decyzje już są) były decyzje o naruszeniu przepisów i przyznaniu odszkodowania, albo też czy po prostu nie ma już sporządzonego projektu decyzji do Twojej sprawy. Jeśli odpowiedz będą pozytywne, to znaczy, że i tak niebawem dostaniesz 800 eur, do tego wizzair otrzyma karę, a fiskus nie będzie miał podstaw do kwestionowania Twoich rozliczeń ;)
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji


Ostatnio edytowany przez Pabloo, 05 Cze 2019 22:40, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1409 PostWysłany: 05 Cze 2019 22:40 

Na jakim etapie powstanie obowiazek podatkowy i skąd us wejdzie w posiadanie wiedzy o wyplaconej kwocie ugody przez Wizz Hungary?

Jak filozofujesz to na maxa
Góra
 PM off  
      
#1410 PostWysłany: 05 Cze 2019 22:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Obowiązek podatkowy powstanie stąd, że ugoda nie jest wymieniona w art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wśród których to wymienia się odszkodowania wolne od podatku dochodowego, wskazując na wyjątki(czyli te jednak objęte obowiązkiem podatkowym). Te wyjątki to m.in.:
Cytuj:
odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe

A nawet jeśli to wysyła wizzair jest ugodą, to na pewno nie sądową.

A skąd us może wejść w posiadanie takiej wiedzy? Może z wyciągu konta?
Dopóki nikt nie ma innych problemów z us, to pewnie ten nie zauważy. Ale jeśli komuś w życiu trafi się dokładniejsze „sprawdzenie", to i taka rzecz może wyjść, choć jest to jak wskazałem wcześniej mało prawdopodobne.

Inna sprawa, na którą wyżej zwróciłem uwagę, to że nie jestem pewien, że to co kolega by dostał od wizzaira, byłoby ugodą. Bo z reguły to jednostronne zrzeczenie się roszczenia.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1411 PostWysłany: 05 Cze 2019 23:00 

Już kiedyś prowadzono tu podobne zbędne dysputy, gdzie twierdzono iz również odszkodowanie wiąże się z odprowadzeniem naleznego podatku do us

odszkodowanie-za-opozniony-lot-a-podatek-dochodowy,15,41222

Póki nie wystapisz o stosowna interpretację do us to można wymyślać badanie historii konta itp itd zwłaszcza tego w euro
Góra
 PM off  
      
#1412 PostWysłany: 05 Cze 2019 23:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Z tego co widzę, to w tamtym wątku nie było nic o ugodzie, a tylko o odszkodowaniu.
O interpretację do us czy ugoda pozasądowa podlega opodatkowaniu występowało już setki, jeśli nie tysiące:
https://interpretacje-podatkowe.org/odszkodowania/0112-kdil3-1-4011-421-2018-1-kf?zaznacz=ugoda
https://interpretacje-podatkowe.org/koszt/ippb2-415-475-11-2-mk

I wszystkie interpretacje(a także wyroki sądów) są jednoznaczne - podlega opodatkowaniu.
Chcę tylko ponownie delikatnie zwrócić uwagę, że pisma wysyłane przez przewoźników, o których mówimy teraz jako o „ugodach" z reguły wcale nimi nie są.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1413 PostWysłany: 12 Cze 2019 19:00 

Rejestracja: 02 Maj 2017
Posty: 67
ansbach1 napisał(a):
<officialcases3@customerservices.wizzair.com>


No cóż, głucho z tamtej strony.

Co mogę zrobić, żeby jednak otrzymać te pieniądze?

03.06 dostałem pozytywną decyzję ULC (datowaną na 27.05). Takie samo pismo wysłano też do Pyrzowic.
03.06 napisałem na wyżej wymieniony adres maila z danymi do przelewu.
Do dzisiaj ani pieniędzy, ani odpowiedzi.

Ja z miłą chęcią jeszcze poczekam, ale mimo wszystko lubię wiedzieć ile muszę czekać. Jakakolwiek informacja jest lepsza niż żadna.

W pouczeniu czytam o możliwości złożenia w terminie 14 dni od doręczenia decyzji wniosku do ULC o ponowne rozpatrzenie sprawy oraz o możliwości wniesienia skargi na decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

I teraz moje pytanie(a): mam czekać i - jeśli tak - to ile czasu zanim wykonam jakiś kolejny krok? Mam zawalać ich mailami z numerem konta do przelewu? Mam odczekać te 30 dni i... no właśnie co? :roll:

"W wypadku uchylania się przewoźnika lotniczego od usunięcia stwierdzonych w decyzji Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego naruszeń przepisów rozporządzenia (WE) nr 261/2004, pasażer może dochodzić swoich praw przed sądem cywilnym."
To ze strony ULC.

W innym miejscu w internecie czytam: "W takim wypadku należy wystąpić do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wydanie zaświadczenia o ostateczności decyzji administracyjnej, następnie skierować do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności dla decyzji administracyjnej."

Nie jestem prawnikiem, nie mam pojęcia co powinienem zrobić krok po kroku. Czekać, pisać, dzwonić? Dziękuję za pomoc :oops:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1414 PostWysłany: 12 Cze 2019 19:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Po pierwsze wyluzuj.
Minęły dopiero dwa tygodnie od wydania decyzji. Wizzair mógł jej jeszcze nie odebrać, a od daty odebrania ma 30 dni na wniosek o ponowne rozpatrzenie. Aby ulc wydał potwierdzenie uprawomocnienia się decyzji musi minąć około 6 tygodni.

Poza kontaktem przez internet nie masz nic innego do zrobienia, z tym że gdy właściwe osoby w wizz otrzymają pismo i zdecydują o wypłacie to sami się do Ciebie odezwą. Co najwyżej możesz napisać im wiadomość przez formularz skarg na ich stronie. A jak nic nie dostaniesz to pod koniec lipca zadzwoń do ulc-u czy decyzja się uprawomocniła.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
Don_Boorak uważa post za pomocny.
 
      
#1415 PostWysłany: 12 Cze 2019 19:55 

Rejestracja: 02 Maj 2017
Posty: 67
I właśnie takich profesjonalnych wyjaśnień potrzebowałem. Teraz mogę wyluzować. :lol:

Bardzo Ci dziękuję @Pabloo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1416 PostWysłany: 13 Cze 2019 10:41 

Rejestracja: 20 Maj 2016
Posty: 55
Loty: 167
Kilometry: 419 361
Ja miałem podobną sytuację z Wizzem. Odmowa ze względu na przyczyny niezależne od przewoźnika, pół roku w ULC, jak tylko się za temat zabrali dostałem maila od Wizza, że proponują wypłatę równą wartości potencjalnego odszkodowania (4 osoby, 1600E) jeśli wycofam sprawę z ULC (nie jest to żadna ugoda). Ze względu na konieczność zapłacenia podatku rozważałem, żeby z nimi pograć - czyli albo zażądać aby wypłata była wyraźnie opisana jako odszkodowanie wynikające z przepisów albo żeby wypłacili mi kwotę ubruttowioną - tak abym dostał to co mi się należy a jednocześnie mógł opłacić podatek. Ale pojawiły się wątpliwości, że może jednak są w stanie udowodnić, że przyczyny były niezależne. I wtedy nic nie dostanę... No więc przystałem na ich propozycję i zapłacę od tego podatek. Ale czekam na kozaka który kiedyś spróbuje:) Może jak mi się jakaś bliska trasa opóźni i do potencjalnej wypłaty bedzie 250E to się pobawię.

Odpowiadając na kwestie typu "a jak się US dowie?", "z tego co słyszałem nikt tak nie robi", i inne temu podobne mam jeden argument. Świadomie łamiesz przepisy. To, że trudno będzie się komukolwiek tego dowiedzieć nie oznacza, że jest to niemożliwe. Ani tym bardziej, że tak należy robić. Dokładnie tak samo jest z przekraczaniem przepisów na drodze. To że na ograniczeniu do 50 jedziesz 80 i nikt tego nie widzi i nikomu nic się nie stało nie oznacza, że robisz dobrze. Bardzo trafnie opisała to jedna z osób wcześniej; tak długo jak nie masz problemów, zaległości, alimentów, innych spraw na głowie zapewne nic się nie stanie. Ale jak nabroisz i zaczną Cię trzepać w innej sprawie a przy okazji znajdą tę okaże się, że jesteś recydywistą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1417 PostWysłany: 13 Cze 2019 11:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Ale to w końcu w jakiej formule zaproponowali wypłatę 1600 euro? Bo piszesz, że nie odszkodowanie, nie ugoda.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1418 PostWysłany: 13 Cze 2019 20:16 

Rejestracja: 20 Maj 2016
Posty: 55
Loty: 167
Kilometry: 419 361
Jest to odszkodowanie ale niewynikające bezpośrednio z przepisów ani nie jest to ugoda sądowa. Jest to „gest handlowy”. Oto treść oświadczenia:
Niniejszym oświadczam, że znam przysługujące mi prawa wynikające z Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 maja 2004r. uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 295/91, otrzymałem informację dla pasażerów odnoście do Rozporządzenia i oświadczam, że zgadzam się na wypłatę odszkodowania w kwocie 1600 EUR (łącznie dla 4 osób) oraz, że otrzymana kwota wyczerpuje wszystkie moje roszczenia w stosunku do przewoźnika Wizz Air Hungary Ltd. z siedzibą w Warszawie z w związku z opóźnieniem lotu ...z dnia ...., na trasie.... oraz, że nie zgłaszam żadnych innych roszczeń w związku opóźnieniem wyżej wymienionego lotu. W przypadku, gdy została wniesiona do Urzędu Lotnictwa Cywilnego skarga dotyczcące przedmiotowego lotu, niniejszym zobowiązuje się do jej wycofania poprzez złożenie wniosku do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o umorzenie postępowania w całości. Rozumiem również, iż niniejsza wypłata stanowi gest handlowy przewoźnika bez przyznania odpowiedzialności. Proszę o przelanie ww. kwoty na konto bankowe, którego dane znajdują się poniżej:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1419 PostWysłany: 13 Cze 2019 20:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
O charakterze umowy, czynności, nie decyduje nazwa, ale rzeczywista treść i cel.

Mogą sobie nazwać to gestem handlowym, gestem nie-handlowym, gestem kosmicznym, a nawet nie-gestem nie-z-tej-ziemi, jednak pozostanie to po prostu wypłatą odszkodowania(co jest przecież dalej wskazane) za opóźnienie lotu na podstawie przepisów 261/04. Nie ma czegoś takiego jak gest handlowy w kodeksie cywilnym. A odszkodowanie musi mieć podstawę w przepisie.
Takie wygibasy(skoro nie przyznają się do odpowiedzialności, to czemu bez decyzji wypłacają) robią dlatego, że ktoś uznał, że w ten sposób może lepiej zabezpieczy się przed decyzją ULC o naruszeniu przepisów i nałożeniem kary w innych sprawach w przypadku tego samego lotu. Bo na pewno więcej osób złożyło do ulc wniosek w tej sprawie, a nie wszyscy z nich mogą chcieć złożyć wniosek o umorzenie lub go wycofać.

Także w tym wypadku akurat bym się nie przejmował opodatkowaniem.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
lukas63 lubi ten post.
 
      
#1420 PostWysłany: 14 Cze 2019 10:38 

Rejestracja: 20 Maj 2016
Posty: 55
Loty: 167
Kilometry: 419 361
Wobec braku wzięcia odpowiedzialności przez przewoźnika albo jej zasądzenia nie może być mowy o odszkodowaniu wynikającym bezpośrednio z przepisów.
Jest to odszkodowanie wynikające z ugody pozasądowej więc podlega opodatkowaniu. Konsultowane z doradcą podatkowym. Nie ma sensu kontynuować tej dyskusji.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3665 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 184  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group