Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 215 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 06 Gru 2018 00:36 

Rejestracja: 26 Gru 2012
Posty: 1163
Loty: 46
Kilometry: 151 136
srebrny
W Sixt, opisałem w odpowiednim temacie. Wystarczy polskie prawo jazdy. Na trasie 65 z Aqaby nad morze martwe, uważajcie na dzikie wielbłądy. Kilka razy wlazly przed maskę. :) a tak to spoko, nocą unikać jady albo jeździć ostrożnie. Zrobiliśmy ponad 1400 km po Jordanii bez większych przygód.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#22 PostWysłany: 06 Gru 2018 01:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2011
Posty: 159
Loty: 43
Kilometry: 94 286
Jarzab93 napisał(a):
Proszę o uwagi, głównie jeśli chodzi o wyrobienie się z planem, pobyt 14-17 grudnia?

1. (piątek) Lądowanie w Ammanie, wypożyczenie samochodu, przejazd przed górę Nebo, wzdłuż Morza Martwego do Petry, nocleg.
2. (sobota) Cały dzień na Petrę, nocleg.
3. (niedziela) Pobudka skoro świt, przejazd do Wadi Rum, wycieczka jeepem, powrót po południu do Ammanu, nocleg w Ammanie.
4. (poniedziałek) przejazd na lotnisku, wylot.
Hm... czemu chcecie jechać wzdłuż Martwego? Oczywiście są widoki ale nie tak dobre po południu jak od strony Izraela - patrzysz pod słońce. Morze nie jest pięknie błękitne. Trasa dłuższa niż autostradą. Po 17.00 robi się ciemno - i ze względu na garby na drogach, nieoświetlone auta i zwierzeta - nie zalecam jazdy po zmroku.
Plan napięty.
Z samej Petry do Wadi Rum dojedziecie szybko ok 1,5 H, jeśli masz umówionego przewodnika to kilka godzin zwiedzania np 5 wystarczy pamiętaj że zwiedzanie pustyni zaczyna się od 9.00 więc zajmie ci np do 14. - Powrót tego samego dnia do Ammanu to już wyprawa. I to nocna.
Nocleg w Ammanie to słaby pomysł - wjazd do Ammanu to ok 1 H. Lepiej spać w Madabie, bliżej ma lotnisko i bez korków w Ammanie.
Wg mnie dosyć karkołomne, wymęczycie się.

Wypożyczenie auta zwykle bez problemowe i szybko idzie. Lotnisko jest małe i przyjemne.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
_________________
http://www.patrze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 06 Gru 2018 23:28 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
@Jarzab93 - @okiemserca ma rację. Amman to raczej utrudnienie, zwłaszcza przy takim czasie. W trzeci dzień musicie dotrzeć do Wadi Rum, a zobaczyć je - krótko - ale kto co woli. Taka wycieczka na jakieś 4 godziny, jak Was to zadawala to ok. Ale potem jeszcze trzeba wrócić do Ammanu i to raczej będzie wieczór niż popołudnie :). Tu pytanie jest inne o której macie wylot w poniedziałek i czy w tym kontekście faktycznie chcecie oglądać Amman. Bo jeśli to tylko baza noclegowa to zaiste Madaba jest logistycznie o wiele lepsza.
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 06 Gru 2018 23:30 

Rejestracja: 09 Wrz 2014
Posty: 93
Loty: 19
Kilometry: 32 461
Dziękuję Ci za cennę wskazówki. Myślałem raczej o poświęcenie na wadi rum te 3 godziny, więc ok. 12-13 już wyjechać z Wadi Rum w kierunku Ammanu? A jechać do Petry chcemy przez Morze Martwe.

Czyli raczej zrezygnować całkiem z Ammanu i przespać się w Madabie?

Na Ammanie nam nie zależy, wylot ok. 10, właściwie w niedzielę wieczorem chcemy tylko odbyć spacer do knajpki arabskiej i z powrotem, co zakładam że możemy zrobić też w Madabie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 07 Gru 2018 00:56 

Rejestracja: 16 Maj 2015
Posty: 3
Jestem aktualnie w Jordanii. W Ammanie duże korki, zanim dojechaliśmy i się ogarneliśmy to już jest późny wieczór wiec nawet nie zdążyliśmy nigdzie wyjść, a jazda samochodem całkiem inna niż w PL. Nie używają kierunkowskazów, a jak używają to nie jestem w stanie się domyślić czemu akurat go użyli ;) między miastami jazda po zmroku męcząca, niektórzy jeżdżą bez świateł, inni nie trzymają się pasów, drogi tez w średniej kondycji, ale jak trzeba to każdy da radę tylko trzeba ostrożniej.
W swoim wypadku zmieniłbym nocleg z Ammanu na Madabe żeby nie tracić ponad godziny na dojazd do hotelu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 08 Gru 2018 09:37 

Rejestracja: 17 Gru 2012
Posty: 490
Loty: 116
Kilometry: 176 025
niebieski
Może ktoś doradzić czy taki plan ma sens, czy może jednak coś pozmieniać. Lecimy na tydzień pod koniec lutego (z Budapesztu :D ) , będziemy mieli auto.

1 dzień (nd) przylot o11.30, odbiór auta, przejazd do Madaby i na Górę Nebo. Nocleg w Madabie czy już lepiej jechać nad Morze Martwe?
2 dzień (pn) przejazd wzdłuż Morza Martwego, Kerak, rezerwat Dana, dojazd do Wadi Musa i nocleg
3 dzień (wt) Petra i chyba znów nocleg w Wadi Musa
4 dzień (śr) Mała Petra, może jeszcze raz Petra i przejazd do Wadi Rum, nocleg
5 dzień (cz) Wadi Rum i Aqaba i tam nocleg
6 dzień (pt) przejazd do Ammanu. Rozważamy też opcję zwrotu auta w tym dniu i ostatnie dwa dni korzystać z transportu lokalnego.
7 dzień (sb) Jerash i Ajloun, powrót do Ammanu
8 dzień (nd) wylot o 12

Zastanawiam się czy nie zacząć od Jerash i Aljoun?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 08 Gru 2018 11:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2011
Posty: 159
Loty: 43
Kilometry: 94 286
Odniosę się niżej:
kow napisał(a):
1 dzień (nd) przylot o11.30, odbiór auta, przejazd do Madaby i na Górę Nebo. Nocleg w Madabie czy już lepiej jechać nad Morze Martwe?

-> ja od razu wybralem nocleg nad Martwym, masz kąpiel w dniu przylotu i rano przed wyjazdem - jest drożej niz w Madabie ale masz kąpiel w morzu i świetne śniadanie (Dead Sea Spa Hotel)

kow napisał(a):
2 dzień (pn) przejazd wzdłuż Morza Martwego, Kerak, rezerwat Dana, dojazd do Wadi Musa i nocleg

-> jeśli będziesz nocował w Madabie - to jadąc wzdłuż morza chcesz sie kapać czy nie? Jeśli chcesz - to musisz płacić za wejście hotelowi, albo kąpać sie na dziko bez ręczników hotelowych i dorego wymycia w słodkiej wodzie i bez błota :-)
-> jeśli chcesz zobaczyć Kerak, to już Dana nie ma sensu bo Ci braknie czasu - poza tym Dana w ogóle nie ma sensu niestety na chwilę. Oczywiście zobaczysz dolinę z góry, ale nie masz czasu by ją zwiedzic (minimum 1 dzien i noc!) czy nawet zejść do niej.

Dana z góry
Załącznik:
20181105121911-Dana.jpg
20181105121911-Dana.jpg [ 748.25 KiB | Obejrzany 3715 razy ]



kow napisał(a):
3 dzień (wt) Petra i chyba znów nocleg w Wadi Musa

-> nocleg w Wadi Musa to dobry pomysł. Jeśli wchodzisz do Petry na 1 dzień to warto zacząć od 6 rano i byc do 17.00 - potem kolacja w Musa, i raczej bedziesz wymęczony więc nocleg na miejscu jest OK

kow napisał(a):
4 dzień (śr) Mała Petra, może jeszcze raz Petra i przejazd do Wadi Rum, nocleg

->OK

kow napisał(a):
5 dzień (cz) Wadi Rum i Aqaba i tam nocleg

->OK

kow napisał(a):
6 dzień (pt) przejazd do Ammanu. Rozważamy też opcję zwrotu auta w tym dniu i ostatnie dwa dni korzystać z transportu lokalnego.

-> dla wygody - nie warto oddawać auta, cenowo też czasem lepiej wziąć na dłuższy okres
-> dla przygody jazdy lokalnymi środkami, rozumiem :-)
-> ja ustawicznie rekomenduje: ostatnie noclegi w Madabie i zwiedzanie okolic (Amman, Jaresh, Mt Nebo) z Madaby jako punktu wypadowego. Z Madaby masz też prostszy dojazd na lotnisko autem wypożyczonym (jeśli go ne oddasz) i bez korków.

kow napisał(a):
7 dzień (sb) Jerash i Ajloun, powrót do Ammanu
8 dzień (nd) wylot o 12


Zapraszam do poczytania moje relacji :-)
Powodzenia
_________________
http://www.patrze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off
kow uważa post za pomocny.
 
      
#28 PostWysłany: 08 Gru 2018 20:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Sty 2017
Posty: 56
" jeśli chcesz zobaczyć Kerak, to już Dana nie ma sensu bo Ci braknie czasu - poza tym Dana w ogóle nie ma sensu niestety na chwilę. Oczywiście zobaczysz dolinę z góry, ale nie masz czasu by ją zwiedzic (minimum 1 dzien i noc!) czy nawet zejść do niej."

@okiemserca No nie zgodzę się. Z głównego szlaku doliną : Feynan Ecolodge - Dana nafajniejszy jest właśnie widok z góry i dla niego warto się w Danie zatrzymać choćby na chwilę . Schodzenie tą trasą nie ma wielkiego sensu jest dużo fajniejszych wadi w Jordanii,
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 10 Gru 2018 13:56 

Rejestracja: 17 Gru 2012
Posty: 490
Loty: 116
Kilometry: 176 025
niebieski
@okiemserca A ten widok na Dane z góry to z którego miejsca zrobiłeś? Czy to przy drodze 35?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 10 Gru 2018 14:00 

Rejestracja: 11 Sty 2016
Posty: 146
Loty: 181
Kilometry: 453 901
@kow 30.676287, 35.608805
Góra
 Profil Relacje PM off
kow uważa post za pomocny.
 
      
#31 PostWysłany: 10 Gru 2018 14:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2011
Posty: 159
Loty: 43
Kilometry: 94 286
kow napisał(a):
@okiemserca A ten widok na Dane z góry to z którego miejsca zrobiłeś? Czy to przy drodze 35?
Dokładnie z wioski Dana, obok hotelu Dana Guest House (fotka jest geotagowana)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
_________________
http://www.patrze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 27 Gru 2018 19:47 

Rejestracja: 03 Maj 2012
Posty: 279
niebieski
Bede 3dni w Jordanii, ale przylot/wylot z Ammanu. Petra, wiadomo, no i zastanawiam sie nad Wadi Rum.. Szczerze mowiac nie chce spedzac calosci w rozjazdach, a ze Wadi Rum nie tak daleko do Ejlatu, to zastanawialbym sie nad ugryzieniem tego innym razem, przy okazji innego weekendu. Wiecie moze czy:
- sa jakies oplaty (oprocz jeepowo-noeclegowych) w Wadi Rum, ktore sa pokryte przez Jordan Pass, a bez tego musialbym placic extra? (JP sie chwali, ze Wadi Rum to jedno z 40 wejsc "included"..)
- to prawda, ze 105 szekli na granicy izraelskiej przy Ejlacie?
- czy jest podobna oplata w druga strone, opuszczajac Jordanie do Ejlatu (bo podobno wizy jordanskiej tam nie trzeba kupowac)
_________________
Hiszpania, Portugalia - mieszkalem, wiec pomoge i odpowiem na pytania
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 28 Gru 2018 13:44 

Rejestracja: 17 Lut 2017
Posty: 36
Wstęp do Wadi Rum kosztuje 5 JOD za osobę więc pewnie jest to wliczone w Jordan Pass.
Opłata wyjściowa z Izraela na przejściu w Eilacie to 100 ILS + 5 ILS opłaty manipulacyjnej.
Wracając z Jordanii do Izraela też obowiązuje opłata wyjazdowa ale znosi się ona pod pewnymi warunkami, szczegóły tutaj.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 28 Gru 2018 16:42 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Byłem 4 dni i przy wyjeździe spojrzeli tylko na datę wjazdu. Liczba dni wystarczyła. Na pieczątkę z Petry nie zwracali uwagi (była na odwrocie). Wydaje mi się, że trafiłem jednak na celnika niezbyt skrupulatnego czy też zainteresowanego swoją pracą. Lepiej mieć ze sobą bilet z Petry, żeby nie płacić opłaty wyjazdowej.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 02 Sty 2019 11:48 

Rejestracja: 02 Sty 2019
Posty: 4
Witam
Proszę o poradę dotycząca planu zwiedzania:
14.01 Przylot (niestety 19:00) - wieczorny przejazd do Wadi Musa ( auto z wyp)
15.01 Przejazd do Wadi Rum - jeep tur + ewentualny nocleg
16 - 17 Petra
18 Przejazd na Morze Martwe + zliczenie atrakcji po drodze
19-21nocleg nad morzem martwym - z wypadem do Ammanu + Dżaret + Nebo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 02 Sty 2019 13:28 

Rejestracja: 19 Cze 2017
Posty: 77
Loty: 98
Kilometry: 205 287
Osobiście nie wiem czy jest sens po przylocie jechać do Wadi Musa. Przylot o 19, ale zanim przejdziesz kontrolę, odbierzesz auto i dotrzesz do hotelu to 22-23, oczywiście przy założeniu braku opóźnienia lotu co w Ryanair nie jest takie pewne (ja leciałem z Krk i lot był opóźniony o 5h ale to przez mgły, ale niech wcześniejszy taki będzie to odbije się na Twoim - to oczywiście czarny scenariusz). Ponadto przejazdy nocą w Jordanii nie są tak sprawne jak w PL. Jeżeli trafisz na dobrą pogodę to spoko, Google w miarę mówi prawdę, ale to zima i tam może spaść śnieg (słaby to słaby) albo padać deszcz więc wtedy ich drogi nie są najciekawsze (pisałem o tym wątek). Sugerowałbym albo odwrócić kolejność albo zrobić pierwszy nocleg gdzieś blisko np. Madaba albo Amman przy autostradzie gdzieś po zachodniej części miasta, gdzie dotrzesz w ciągu 30-40 min i jest dobry wylot na kolejny dzień jazdy, a ceny hoteli bardzo zbliżone.

Poza tym Amman, Jerash i Nebo to nie sa jakieś rozwlekłe tematy. Jeśli mogę coś zasugerować to przemyśl taką kolejność:

14.01 - Przylot i nocleg w Ammanie (polecam Amman Pasha Hotel - nie ma luksusów ale jest dobra cena, kolacja i śniadanie, piwo za 6 JOD i taras na dachu z widokiem na amifteatr i centru miasta, a aprking za 2 JOD 100m od hotelu - strzeżony). O tej godzinie jak przylatujesz korki są już niewielkie.
15.01 Amman (amifiteatr + cytadela + meczet) + Jerash (ewentualnie + Ajlun) + Nebo, nocleg nad morzem
16-17.01 Morze martwe + Karak (niekoniecznie wjechać ale zobaczyć z dołu od strony wjazdu do miasta) + nocleg w Akabie
18.01 Wadi Rum (dojedziesz tam w 1h z Akaby, droga rano pusta) i całodzienna przejażdżka po pustyni (polecam Wadi Rum Nomads), kończa o 17 i wtedy na nocleg do Wadi Musa bo na pustyni za dnia nie jest ciepło a w nocy to współczuję)
19-20.01 Petra (polecam iść z rana bo wtedy jeszcze da się pospacerować spokojnie, stąd nocleg w Wadi Musa, od 11 jest nalot wycieczek z Izraela i Ammanu)
21.01 Zamek Shobak + Dana wioska (widok z samej wioski gdzie podjedziesz autem jest już spoko, ale spacer też wskazany) +Madaba -> lotnisko

Oczywiście każdy ma swoją wizję, pytasz - odpowiadam, ja po prostu te miejsca zwiedziłem, przejechałem między nimi autem w listopadzie (gdzie pogoda była lepsza więc łatwiej) i wygląda mi że czasowo miałoby to sens, ale przekonaj się sam :)


Ostatnio edytowany przez michzak, 02 Sty 2019 13:40, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 02 Sty 2019 14:17 

Rejestracja: 02 Sty 2019
Posty: 4
Dzięki za szybką odpowiedź i cenne uwagi. Tak właśnie się zastanawiam nad tym noclegiem na pustyni, w styczniu może być troszkę chłodno ;) .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 02 Sty 2019 14:18 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
Arekkk napisał(a):
Byłem 4 dni i przy wyjeździe spojrzeli tylko na datę wjazdu. Liczba dni wystarczyła. Na pieczątkę z Petry nie zwracali uwagi (była na odwrocie). Wydaje mi się, że trafiłem jednak na celnika niezbyt skrupulatnego czy też zainteresowanego swoją pracą. Lepiej mieć ze sobą bilet z Petry, żeby nie płacić opłaty wyjazdowej.

A czy wizyta w Petrze ma jakiś związek z opłatą wyjazdową? czytałem że tylko przy wizowej jest brana pod uwagę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 02 Sty 2019 14:35 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Pobyt w Petrze to jeden z warunków braku opłat przy wyjeździe przez Aqabę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 05 Sty 2019 18:59 

Rejestracja: 02 Sie 2011
Posty: 9
Jedziemy w marcu z takim założeniem:

8.03 - lądowanie w Ammanie o 10:40 - wynajem auta i przejazd do Wadi Rum - nocleg w beduińskim obozie
9.03 - z rana pustynia Wadi Rum i na koniec przejazd do Wadi Musa na wieczór
10.03 - Petra od samego rana do wieczora. Przejazd do Madaby na nocleg
11.03 - 11:45 wylot do Krakowa.

Jakieś sugestie? Wskazówki?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 215 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group