Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 76 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 09 Maj 2017 09:32 

Rejestracja: 17 Gru 2012
Posty: 490
Loty: 116
Kilometry: 176 025
niebieski
Aktualnie dojazd do wodospadów Kravice jest dobrze oznakowany. Wstęp kosztuje 4KM (dorosły), 2KM (dzieci), parking 2 KM
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
#22 PostWysłany: 01 Sie 2017 12:09 

Rejestracja: 19 Cze 2017
Posty: 77
Loty: 98
Kilometry: 205 287
Byłem w Bośni na początku lipca 2017. Z poruszaniem się po lokalnych drogach nie było, znaki są opisane zarówno łaciną jak i cyrylicą (chociaż w Federacji Bośni i Hercegowiny bywa, że są zamalowane oznaczenia cyrylicą, natomiast w bośniackiej Republice Serbskiej odwrotnie). Ja bazowałem na nawigacji TomTom z mapami sprzed 2 lat i śmigała bez problemu. Offline'owe may komórkowe miały problem z łapaniem sygnału GPS.

Co do miejsc które odwiedziłem, poza Mostarem o którym już wiele napisano, a jednocześnie poleciłbym wymienię:
- słynne wodospady Kravica, polecam być rano ok. 9:00 wtedy jest pusto, nawet w słoneczny w weekendowy dzień (byłem 2 lipca). Co ciekawe na 5 samochodów na parkingu były 3 z Polski :) Od kasy do Wodospadów idzie się ok 10 w dół i 15 min w górę (jeżeli wybieramy drogę skrótem ze schodkami). Woda nie należy do najczystszych ale jak kogoś to nie zraża to jest bardziej klimatycznie niż w PN Krka.

- Pocitejl - małe miasteczko na drodze do Mostaru, całość można obejść w 45 min sprawnym tempem, ale trzeba maszerować pod górę. Z zamku bardzo ładny widok na miasteczko i okolicę. Bezpłatny parking pod samym wejściem na kamienną drogę (tylko nie ten przy Restauracji bo on jest tylko dla Klientów, a postawny Pan w Maserati nie omieszka Was o tym uświadomić). Jak ktoś chce wejść do meczetu to opłata chyba 2 marki.

- Blagaj - czyli klasztor u źródła Buny, można dojechać autem praktycznie 100 m od miejsca docelowego, ale za taki "luksus" trzeba zapłacić 2 euro, inaczej dodatkowe 10 min marszu. Najlepsze zdjęcia można zrobić gdy przejdziemy przez mostek łączący parking z restauracją, następnie przechodzimy przez restaurację w kierunku południowym, po schodkach na ścieżkę i dochodzimy praktycznie pod same skały. Robienia zdjęć z restauracji nie polecam bo kelnerzy mają z tym problem chyba, ze coś zamówimy.

- Sarajewo - droga pomiędzy Mostarem a Sarajewem jest chyba jedną z najładniejszych z jakimi miałem do czynienia, przynajmniej w tej części co prowadzi wzdłuż rzeki. Przez ponad godzinę prowadzi w dolinie rzeki pomiędzy górami (nie najwyższymi ale i tak ładnymi). W Sarajewie to już pełna cywilizacja, sklepy, centra handlowe, sieciowe stacje benzynowe itp. Polecam zatrzymać się w okolicach centrum w hotelu z parkingiem inaczej będzie wyzwanie z parkowaniem, a jak zaparkujemy to jest ryzyko że nas ktoś zastawi i sobie po prostu pójdzie. W centrum meczet na meczecie i knajpa na knajpie. Ale oprócz tego jest ciekawy ratusz i rynek ze słynną Sebilj. Wszystko blisko siebie, całe stare miasto spokojnie w 40 min obejdziemy. Śladów zniszczeń wojennych nie widać zbytnio tak jak np. w Mostarze, ale jak ktoś szuka śladów tamtych wydarzeń to polecam cmentarz przy ul. Sirokac. Taka mini wersja Cmentarza w Potocari.

Jeżeli ktoś wybiera sie z Sarajewa w stronę Belgradu (jakieś 290 km) to uprzedzam że droga jest mało ciekawa, strasznie kręta i osaczona przez policjantów czających się w różnych dziwnych miejscach w terenie zabudowanym. Im bliżej granicy z Serbią tym gorzej, gorsze drogi, brzydsza zabudowa, bezpańskie i agresywne psy wybiegające na drogę wprost na samochody a nawet małe stadka krów które spacerują sobie wzdłuż drogi. Ale za to jak ktoś jest fanem VW Golfa II generacji to będzie w raju, takiego skupienia tych pojazdów chyba nie ma już nigdzie na świecie. Polecam również zatankować sobie w Bośni bo w Serbii jest o ponad 1 zł drożej na litrze benzyny.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#23 PostWysłany: 01 Sie 2017 14:10 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
W Sarajewie polecam wybrać się na zachód słońca na Żółty Bastion. Widać całą panoramę miasta, a całość dopełniają podświetlone minarety z których dobiegają śpiewy wzywające na modlitwę. Bardzo ciekawe doświadczenie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 01 Sie 2017 14:17 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
ktos jechal do Medjugorje z Mostaru?

widze busy po 2e, czas 35minut. testowal ktos?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 04 Sie 2017 23:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
ibartek napisał(a):
widze busy po 2e, czas 35minut.


Busy sa w Bosni tanie i cena absolutnie mozliwa, eventualnie taxi ok. 15-20 Euro. ;)
Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
ibartek lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 23 Sie 2017 20:47 

Rejestracja: 07 Kwi 2011
Posty: 66
Loty: 80
Kilometry: 142 920
ibartek napisał(a):
ktos jechal do Medjugorje z Mostaru?

widze busy po 2e, czas 35minut. testowal ktos?


Potwierdzam cenę i czas, trzeba się tylko trochę naszukać w Mostarze miejsca, z którego wyjeżdżają autobusy.
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
#27 PostWysłany: 24 Sie 2017 13:49 

Rejestracja: 28 Lip 2017
Posty: 330
Diomeda napisał(a):
ibartek napisał(a):
ktos jechal do Medjugorje z Mostaru?

widze busy po 2e, czas 35minut. testowal ktos?


Potwierdzam cenę i czas, trzeba się tylko trochę naszukać w Mostarze miejsca, z którego wyjeżdżają autobusy.


W Mostarze autobusy/busy wyjeżdżają z dworca autobusowego, tuż obok kolejowego. Miejsce bardzo łatwo odszukać od starego miasta idąc prosto Braće Fejića. Jest też sporo drogowskazów. Do Medjugorje nie jechałam, ale pewnie jadą 2 busy dziennie: rano i wieczorem, jak wszędzie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 24 Sie 2017 22:12 

Rejestracja: 07 Kwi 2011
Posty: 66
Loty: 80
Kilometry: 142 920
Nie, w Mostarze są dwa dworce autobusowe. Do Medjugorje jeżdżą głównie autobusy podmiejskie i jest ich więcej niż dwa dziennie i ruszają z tego drugiego dworca. Poniżej zdjęcie poglądowe tablicy z rozkładem z dworca w Mostarze:

Załączniki:
21104081_10212768459953915_1644523224_o.jpg
21104081_10212768459953915_1644523224_o.jpg [ 113.62 KiB | Obejrzany 7676 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 25 Sie 2017 01:33 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
Drugi dworzec to ktory? Zapad?

mam ten dworzec pod hotelem (doslownie), ale pozamykane i zadnego info. Internet cos podaje, ale nie sadze ze to wszystko.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 25 Sie 2017 07:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lip 2013
Posty: 491
Loty: 31
Kilometry: 61 615
niebieski
Jadąc z Mostaru w kierunku Banja Luki warto zatrzymać się choć na chwilę w miejscowości Jajce.Miasteczko uroczo położone między górami z wodospadem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 08 Sie 2018 10:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3398
Loty: 416
Kilometry: 719 918
platynowy
Pytanko apropo Jajec właśnie. Jak trafić w to miejsce:

Załączniki:
jajce-mlincici.jpg
jajce-mlincici.jpg [ 46.89 KiB | Obejrzany 6466 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 08 Sie 2018 22:15 

Rejestracja: 19 Cze 2017
Posty: 77
Loty: 98
Kilometry: 205 287
marcin.krakow napisał(a):
Pytanko apropo Jajec właśnie. Jak trafić w to miejsce:


Wpisz w Google Maps - Mlinčići - الطواحين المائية

Mlinčići - الطواحين المائية
Bośnia i Hercegowina

https://goo.gl/maps/yASfrtxFBKy
Góra
 Profil Relacje PM off
marcin.krakow lubi ten post.
marcin.krakow uważa post za pomocny.
 
      
#33 PostWysłany: 06 Wrz 2018 17:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2018
Posty: 37
Cześć,
ile wg Was powinno kosztować taxi z Medjugorje do wodospadów Kravica?
Dystans to około 20km.
Przejazd w 1 stronę i jakoś wrócimy, albo w 2 strony - przyjazd i potem powrót do Medjugorje. Chcemy jechać około 7 rano.

Lądujemy w Splicie, mamy 1 dzień w Chorwacji i potem przyjeżdżamy wieczorem do Medjugorje - bo jest dość blisko wodospadów, a jednocześnie fajnie jest skomunikowane i z wybrzeżem chorwackim i z Mostarem. Czy wg Was późnym wieczorem będzie szansa na dogadanie się gdzieś z taksówkarzem na wyjazd kolejnego dnia rano, ew złapanie taxi z rana? To, że będzie to możliwe, to wiem - pytanie jak z ich dostępnością żeby można było coś ponegocjować. Obstawiam, że nie będzie problemów?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 07 Wrz 2018 15:47 

Rejestracja: 07 Paź 2017
Posty: 21
Loty: 63
Kilometry: 138 055
-- 07 Wrz 2018 15:47 --

Taksówki stoją w odległości 100m od świątyni i mają zdaje się stały cennik. Kurs do wodospadów w 1 stronę 20 euro a w obie strony 30 euro.
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do uważa post za pomocny.
 
      
#35 PostWysłany: 15 Paź 2018 12:19 

Rejestracja: 08 Gru 2017
Posty: 12
marcin.krakow napisał(a):
Pytanko apropo Jajec właśnie. Jak trafić w to miejsce:


Tutaj masz mapkę:

Załączniki:
chlopskie mlyny.jpg
chlopskie mlyny.jpg [ 71.35 KiB | Obejrzany 5987 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
marcin.krakow lubi ten post.
 
      
#36 PostWysłany: 15 Paź 2018 21:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3398
Loty: 416
Kilometry: 719 918
platynowy
Dzięki, byłem w sierpniu ;)
Przejechałem stopem w obie strony z/do Jajec, nie łapałem ich dłużej niż kilka minut.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 16 Maj 2019 12:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Ile dni będę potrzebował na zobaczenie co ważniejszych miejsc w Bośni? Chcę zrobić Czarnogórę i Bośnię i zastanawiam się czy 7 dni wystarczy, a bilety muszę kupować już, stąd na razie nie mam możliwości ułożenia dokładnego planu 8-)
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 17 Maj 2019 07:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Ważniejszych, czyli co?
Bo dla mnie np. ważne było zobaczenie stanowisk snajperskich w Sarajewie i Mostarze a nie np. Kościół pw. św. Jakuba w Medziugoriu.
Jeśli 7 dni na Czarnogórę i Bośnię to zdecydowanie za mało. Swoją drogą Czarnogóra bardziej mi się podoba. Bośnia trochę dziwna, dla mnie za mało Bałkanów w Bałkanach, cokolwiek to znaczy a Bośniacy wycofani.

Machnąłem teraz na długi weekend majowy pętelkę Banja Luka-Doboj-Sarajewo-Mostar-Jajce-Banja Luka wypożyczonym autem. Nie odczuwam potrzeby wracania do tego kraju mimo, że nie byłem długo. Z miejsc, które bym chętnie odwiedził to Srebrenica, ale było mi nie po drodze. Generalnie BiH trochę mnie rozczarowała, nie było źle, ale te ich atrakcje to hmm. Sarajewo jest świetne, byłem w sumie dwa dni, ale mógłbym tam siedzieć spokojnie kilka dni i eksplorować. Mostar też ok, ale to mieścina na kilka godzin max. i zawalona turystami, choć jak się wyjdzie poza stare miasto to jest super. Wodospady Kravica to nędza, Radimlja (UNESCO) to chyba tylko dla wielbicieli tego typu atrakcji, góry ładne, ale też mnie nie powaliły, Jajce i Mlinčići to przemilczę :lol:
W sumie to bardzo podobał mi się Klasztor w Blagaj, byłem stosunkowo wcześnie i nie było duzo ludzi. Bez problemu udało mi się zrobić fotografie bez turystów.
Moim zdaniem przed wyjazdem do Bośni warto znać historię najnowszą tego regionu i aspekt wojenny bo to mocno zmienia pogląd na wiele rzeczy.

Na marginesie po Bośni i Hercegowinie jeździło mi się bardzo źle i wolno. Masa ograniczeń prędkości, dużo policji, radarów a sami miejscowi to kierowcy bez werwy i ślamazary. Potrafią wlec się za ciężarówką długie odcinki i tworzą się później sznurki po kilka/kilkanaście aut i nie ma chętnych do wyprzedzania, no dramat. Średnia prędkość to może z 40/50 km/h nie licząc płatnych autostrad. Na autostradzie raz fajna akcja, miejscowi sobie zrobili na pasie awaryjnym piknik, zaparkowany samochód, grill, fotele, muzyka z głośników i te sprawy :lol: takie Bałkany to lubię, ale w sumie to było w Republice Serbskiej a nie w Bośni.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Pabloo uważa post za pomocny.
 
      
#39 PostWysłany: 17 Maj 2019 10:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
Zgadzam się z @cypel. Zostań jak najdłużej w Sarajewie. Mostar zyskuje wieczorem, gdy wyjadą jednodniowi turyści.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#40 PostWysłany: 19 Maj 2019 08:06 

Rejestracja: 28 Lip 2017
Posty: 330
Sarajevo jest wspaniałe, ale trzeba znać historie Co go Mostaru, poza historycznymi aspektami, zgadzam się ze da się zwiedzać bardzo wcześnie rano lub w nocy. W dzień nic nie widać przez jednodniowcow Okolice wieży snajperów są już puste.
Jak już kiedyś pisałam, ja lubię poczuć klimat miejsc wiec zaliczanie jak największej liczby atrakcji w 7 dni nie dla mnie, wiec nie pomogę Mostar bez nocnego winka pod mostem i głaskania psów nie dla mnie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Pabloo lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 76 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group