Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Uniwersalny poradnik o prawach pasażera - nieaktualny, obecnie ULC nic nie da

http://www.fly4free.pl/uniwersalny-pora ... -pasazera/

Wizzair - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
wizzair-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,106445

Ryanair - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
ryanair-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,68109

Ryanair Sun - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
ryanair-sun-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,130312

Uszkodzony/ zaginiony/ opóźniony. bagaż
uszkodzony-zaginiony-opozniony-bagaz,228,21597

Historia lotów z flightradar
historia-lotu-na-flightradar,18,8917

Czy odszkodowanie za lot przysługuje?
UE-UE przysługuje
UE-NONUE przysługuje
NONUE-UE przewoźnik unijny (przynajmniej jeden odcinek) przysługuje
NONUE-UE przewoźnik pozaunijny nie przysługuje


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9423 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267 ... 472  Następna
Autor Wiadomość
#5261 PostWysłany: 18 Lip 2018 13:23 

Rejestracja: 17 Lip 2018
Posty: 9
Byłem dzisiaj w ULC, potwierdziło się to co napisaliście. Tylko żeby sprecyzować reklamacje do Enter Air to muszę chyba posiadać numer lotu, czy tylko data wystarczy ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#5262 PostWysłany: 18 Lip 2018 18:56 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
W jednym z orzeczeń TS wypowiedział się na temat właściwości miejscowej w przypadku pozywania linii lotniczej, że jest to sąd właściwy miejsca wylotu, przylotu albo siedziby przewoźnika. Natomiast linie w regulaminach wskazują swoją siedzibę jako wyłączną np. Ryanair. Czy próbowaliście pozwać FR w Polsce? Zdaje sobie sprawę, że to może wiązać się z szeregiem kłopotów począwszy od przetłumaczenia pozwu
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5263 PostWysłany: 18 Lip 2018 19:30 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
Czy próbowaliście pozwać FR w Polsce?

Po negatywnej decyzji ULC?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5264 PostWysłany: 18 Lip 2018 19:36 

Nawet jak po decyzji ulc to jak skutecznie wystąpić przeciw Ryanair z ich jedynym adresem siedziby w Dublinie?
Wizair ma spółkę w Polsce z siedzibą w Pyrzowicach.....
Góra
 PM off  
      
#5265 PostWysłany: 18 Lip 2018 20:00 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@gorny77: niestety Ryanair można pozwać tylko przez tzw. Small Court w Irlandii, ponoć całość można załatwić "zdalnie" ale nie przerabiałem tego więc nie znam szczegółów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5266 PostWysłany: 18 Lip 2018 20:10 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6180
HON fly4free
wg orzeczenia ETS pozew można składać - do wyboru przez powoda - w sądzie właściwym dla:
- siedziby pozwanego
- miejsca wylotu
- miejsca przylotu
Pasażer wybiera właściwy sąd
Odwołany lot: pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotu

Cytuj:
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że powództwo o odszkodowanie z powodu odwołania lotu może być wniesione – wedle wyboru zainteresowanego pasażera – do sądu, w którego okręgu znajduje się miejsce odlotu, albo do sądu, w którego okręgu znajduje się miejsce przylotu. Miejscem zapewniającym najściślejszy związek pomiędzy umową a sądem właściwym jest bowiem miejsce, gdzie zgodnie z umową ma nastąpić główne świadczenie usług. Należy również przypomnieć, że powód zachowuje możliwość wystąpienia z roszczeniami przed sądem miejsca zamieszkania dłużnika, czyli przed sądem, w okręgu którego przewoźnik lotniczy ma swą siedzibę statutową, główny organ zarządzający lub główne przedsiębiorstwo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5267 PostWysłany: 18 Lip 2018 20:42 

Rejestracja: 12 Cze 2013
Posty: 4
Hej Wam!
Mam problem i podejrzewam, że temat mógł być już omawiany, ale przejrzałam wszystko i niestety nie znalazłam :(.

Kupiłam bilet za pośrednictwem AirFrance na przelot Bogota-Wiedeń (w tym dwie przesiadki w Panamie i Paryżu). Z Bogoty do Panamy lot miał być obsługiwany przez Copa Airlines, Panama-Paryż-Wiedeń przez AirFrance. Niestety lot do Panamy został opóźniony o kilka godzin a następnie odwołany. W ostateczności spędziłam w Bogocie kolejne 24h (w hotelu zapewnionym przez linie), wyleciałam na drugi dzień nową trasą Bogota-Amsterdam-Wiedeń i w miejscu destynacji znalazłam się dobę później. Złożyłam wniosek o odszkodowanie do AirFrance, jednak otrzymałam odpowiedź, że nie przysługuje mi, ponieważ powinnam składać reklamacje do Copa Airlines.

Czy orientuje się ktoś, czy faktycznie tak to działa, że muszę załatwiać do bezpośrednio z przewoźnikiem, który odwołał lot? Jeśli tak to może ktoś już miał do czynienia z Copa Airlines i wie, czy w ogóle są jakiekolwiek szanse na odszkodowanie od linii z Ameryki Środkowej?

Będę wdzięczna za pomoc!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5268 PostWysłany: 18 Lip 2018 20:50 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
Nie podlega niestety pod EU 261/2004 i pisać do nich można,ale jak się zachowają trudno przewidzieć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5269 PostWysłany: 18 Lip 2018 21:13 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Można dochodzić praw na drodze cywilnej oraz administracyjnej jednocześnie. Nie chodzi mi o dochodzenie odszkodowania w sądzie po negatywnej decyzji ULC. Orzeczenie TS określa gdzie można wnieść powództwo, ale zawierając umowę z przewoźnikiem wskazuje on właściwość umowną. Czy pomimo tego pierwszeństwo ma właściwość przemienna?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5270 PostWysłany: 18 Lip 2018 21:25 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Właściwość umowna nie jest obowiązująca w umowach z konsumentami.
Góra
 Profil Relacje PM off
ansbach1 lubi ten post.
 
      
#5271 PostWysłany: 18 Lip 2018 21:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2012
Posty: 1325
Loty: 225
Kilometry: 260 138
niebieski
właściwość umowna wymaga formy pisemnej
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5272 PostWysłany: 18 Lip 2018 22:54 

Rejestracja: 18 Lip 2018
Posty: 1
Cześć!
Piszę tu pierwszy raz. Od ponad godziny wertuję wątek i dokładnie takiego przypadku jak mój nie znalazłem. Jeśli był to :oops:
Do rzeczy,postaram się krótko: Mam pytanie o określenie długości lotu do odszkodowania.
Miałem lot łączony MAD->MUC->WRO (30 maja 2018).
Lot z MUC->WRO został odwołany - usterka samolotu (przebookowali mnie na następny dzień).
Czy mogę liczyć długość metodą ortodromiczną całej podróży (MAD->WRO ~1900km) czy tylko ostatniego odcinka (MUC->WRO ~500km) ?
Znalazłem Wyrok Trybunału w sprawie C‑559/16:
"Przy określaniu kwoty odszkodowania należy zatem uwzględnić wyłącznie odległość między pierwszym miejscem odlotu a miejscem docelowym, bez uwzględniania ewentualnych lotów łączonych."
Pierwsze miejsce odlotu to wg was lot, na którym doszło do opóźnienia, czy pierwszy lot z całej podróży, która ostatecznie była opóźniona? :?

Na razie Lufthansa przyznała mi łaskawie 250EUR po 6 tygodniach od claima choć żądałem 400EUR (musiałem do nich dzwonić, bo na ponaglające majle nie odpisywali).


Dzięki za pomoc :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5273 PostWysłany: 18 Lip 2018 23:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 2078
niebieski
Liczysz całość trasy jeżeliby trasa na 1 bilecie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5274 PostWysłany: 19 Lip 2018 22:53 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Lot to jest trasa pomiędzy miejsce wylotu, a miejscem przylotu niezależnie od występujących na trasie odcinków. O czym świadczy jednocześnie wyrok C-559/16, w którym wskazane jest, że odległość liczona jest pomiędzy tymi dwoma miejscami z pominięciem portów przesiadkowych, bo lot jest jeden, choć składa się z więcej niż jeden odcinek.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5275 PostWysłany: 20 Lip 2018 09:44 

Rejestracja: 07 Kwi 2016
Posty: 50
Witam wróciłem z wakacji . lot 28.06 do Turcji opóźniony o 5h , powód brak drugiego pilota.
linia travel service. ( SmartWings) . Biuro Wezyr odsyła do lini lotniczych.
Wysłałem 3 maile za pośrednictwem formularza kontaktowego. Firma np airhelp bierze 100E za osobę mam 5 osób w rezerwacji.
Co radzicie zrobić wysłać do Czech do lini ? i z jakiego formularza skorzystać ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5276 PostWysłany: 20 Lip 2018 10:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Wysłałeś zgłoszenie przez formularz kontaktowy i już Ci odpowiedzieli? Co w takim razie napisali? Do czego Ci w tej sytuacji airhelp?
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
michcioj lubi ten post.
michcioj uważa post za pomocny.
 
      
#5277 PostWysłany: 20 Lip 2018 12:12 

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1250
Loty: 34
Kilometry: 85 452
srebrny
Zapewne ktoś już miał taki sam problem, ale nie mogę nigdzie znaleźć.
17.06 odwołali mi lot KTW-WAW z powodu usterki samolotu. 18.06 złożyłem wniosek o odszkodowanie przez formularz na stronie Lotu, 20.06 dostałem na maila potwierdzenie, że przyjęli zgłoszenie. Dzisiaj jest 20.07, więc właśnie mija 30 dni na odpowiedź (już nawet licząc od daty maila od nich o przyjęciu zgłoszenia). Jak rozumiem z Lotem nie ma już się co kopać i muszę pisać do ULC. Wymagają oni kopii zgłoszenia do przewoźnika, a jedyne co mam to numer sprawy - w żaden sposób nie mogłem pobrać składanego wniosku. Ten numer wystarcza?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5278 PostWysłany: 20 Lip 2018 12:44 

Rejestracja: 07 Kwi 2016
Posty: 50
Pabloo napisał(a):
Wysłałeś zgłoszenie przez formularz kontaktowy i już Ci odpowiedzieli? Co w takim razie napisali? Do czego Ci w tej sytuacji airhelp?


wysłałem przez ich formularz , nie ma innego rodzaju kontaktu - formularz reklamacje, 3 razy w ciągu tygodnia , zero odpowiedz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5279 PostWysłany: 21 Lip 2018 14:13 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
trocha napisał(a):
Zapewne ktoś już miał taki sam problem, ale nie mogę nigdzie znaleźć.
17.06 odwołali mi lot KTW-WAW z powodu usterki samolotu. 18.06 złożyłem wniosek o odszkodowanie przez formularz na stronie Lotu, 20.06 dostałem na maila potwierdzenie, że przyjęli zgłoszenie. Dzisiaj jest 20.07, więc właśnie mija 30 dni na odpowiedź (już nawet licząc od daty maila od nich o przyjęciu zgłoszenia). Jak rozumiem z Lotem nie ma już się co kopać i muszę pisać do ULC. Wymagają oni kopii zgłoszenia do przewoźnika, a jedyne co mam to numer sprawy - w żaden sposób nie mogłem pobrać składanego wniosku. Ten numer wystarcza?



LOT nie odpowiada, bo nie chce tylko ma za mało ludzi, żeby odpisać wszystkim. Spróbuj napisać na fejsie do nich z numerem, żeby zajęli się sprawą wstrzymaj się jeszcze i złóż skargę do ULC tylko zapewne do tego czasu odszkodowanie CI wypłacą.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
trocha uważa post za pomocny.
 
      
#5280 PostWysłany: 22 Lip 2018 07:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Mar 2011
Posty: 1401
Loty: 372
Kilometry: 440 003
srebrny
W dniu 15.06 złożyłem reklamację do PLL LOT na odwołany lot i nadal cisza. Na infolinii proszą o cierpliwość i pomimo zapewnień, że do końca tygodnia będzie odpowiedź to na skrzynce nic nie ma :(
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9423 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267 ... 472  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group