Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 13 Maj 2018 20:00 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Aby nie tworzyć nowego wątku (chyba, że admin uzna za stosowne to wydzielić) wpisuję tutaj.

W planach (dalekich, bo zmotoryzowanych) mam taki wyjazd bezwizowy. Znalazły się w nim najbardziej atrakcyjne miejsca w tej strefie, ale można je rozszerzyć o jakieś boczne wypady.

Trasa wygląda mniej więcej tak (czerwona linia to granica strefy bezwizowej):
http://tnijurl.com/2a5f5d7c55de/

Wjazd zasadniczo przez przejście Terespol - Brześć, ale powrót możliwy zarówno przez to przejście jak i Połowce - Piesczatka. Do rozważenia.
Na trasie Brześć (w tym Twierdza i co tam w mieście ktoś chce), Skoki i dwór Niemcewiczów, baszta w Kamieńcu (Litewskim), pałacyk Szwykowskich w Prużanie, ruiny pałacu Sapiehów w Różanie, Łysków (zrujnowany kościół oraz obwałowania po średniowiecznym zamku), dwór w majątku Bogudzięki (Porozów) Tadeusza Buttowt-Andrzejkowicza, Kamieniuki i okolica w Puszczy Białowieskiej (m.in. siedziba Dziadka Mroza ;)), ruiny pałacu Sapiehów, pałac Potockich w Wysokim (Litewskim). Jak ktoś chce uzupełnię w/w trasę o boczne odnogi lub atrakcje po trasie. Zasadniczo plan jest na 3 dni, ale spokojnie można rozpisać na 5 dni. Powyżej tej ilości dni konieczne jest już meldowanie się w hotelu lub na komisariacie.


Ostatnio edytowany przez michzak, 16 Maj 2018 14:36, edytowano w sumie 1 raz
Skrócenie linku
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
michzak uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Atrakcje
#2 PostWysłany: 15 Maj 2018 22:03 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Drugi wariant z uwzględnieniem Świsłoczy, uproszczeniem trasy i uniknięciem wyjazdu poza strefę lub wjazdu na drogi płatne. Poza tym na google maps, a nie yandex maps, czyli bardziej czytelniejsza.

https://www.google.pl/maps/dir/Pa%C5%82 ... 832021!3e0

1. Pałac Sapiehów-Potockich w Wysokim.
Kompleks zamkowo-parkowy w Wysokiem założony w XVIII w. przez Michała Sapiehę. W 1748 r. zamek spłonął, ale w 1815 r. żona Pawła Sapiehy Pelagia Potocka zbudowała pałac, który przetrwał do dzisiejszych czasów. Wraz z nim jest park krajobrazowy o powierzchni ponad 14 ha, który jest uważany za perłę przyrodniczą Białorusi. Nieco na południe od pałacu jest zabytkowa brama wjazdowa. Całość założenia pałacowego miała zostać odnowiona za unijne pieniądze.
Brak informacji o zwiedzaniu
2. Wieża/baszta w Kamieńcu
Wieża zamkowa z końca XIII w. będąca częścią najpewniej większego założenia zamkowego, drewnianego. Pełniła funkcje baszty głównej (donżonu) – najbardziej ufortyfikowanej części zamku.
Zwiedzanie: 10-17:30 (od 17:15 już nie sprzedają biletów). Poniedziałek i wtorek nieczynne. Druga środa każdego miesiąca wstęp wolny. Cena wstępu 2,67 rubla.
3. Pałacyk Szwykowskich w Prużanie
Secesyjny pałacyk polsko-litewskiej rodziny herbu Ogończyk z pocz. XIX w. Dawna siedziba powiatu w II RP, a w trakcie II WŚ siedziba gen. Guderiana. Obecnie Muzeum Krajoznawcze.
Zwiedzanie: 10-13 i 14-18. Zamknięte poniedziałek i wtorek.
Cena 3 ruble za osobę. Przewodnik 8 rubli. 4,5 rubla wycieczka po mieście. Inne informacje: museum.pruzhany.by
4. Pałac Sapiehów w Różanie
Pałac kanclerza litewskiego księcia Aleksandra Sapiehy pobudowany w latach 1784-1788 w stylu klasycyzującego baroku (tzw. Styl Stanisława Augusta). W 1784 roku kanclerz gościł w pałacu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mimo zniszczeń I i II WŚ odbudowywany za II RP i w obecnych czasach. Brama główna i kordegardy zostały w znacznym stopniu odbudowane, w których znajduje się ekspozycja do zwiedzania.
Czynne: 9-13 i 14-18. Zamknięte poniedziałek i wtorek.
Cena 3 ruble, przewodnik 8 rubli. Reszta informacji: rozana.by
5. Łysków
Na trasie z Różany do Porozowa przed miejscowością Łysków, a za Osocznikami po lewej stronie obwałowania po średniowiecznym zamku. W centrum kościół Misjonarzy pod wezwaniem Św. Trójcy. Na cmentarzu przykościelnym grób Franciszka Karpińskiego.
6. Dwór Bogudzięki Buttowt-Andrzeykowiczów w Porozowie
Drewniana dworkowa siedziba polsko-litewskiej rodziny z założeniem parkowym z przełomu XIX i XX w. tuż za miastem. W czasach sowieckich mieścił się szpital po którym odziedziczył układ wnętrz. Od 2011 w rękach prywatnych. W centrum cmentarz m.in. z grobem powstańca i kościół Św. Michała Archanioła z zabytkową plebanią oraz brama dzwonnica z XIX w.
Brak informacji o możliwości zwiedzania.
7. Świsłocz
Główna atrakcja to budynek Gimnazjum z 1806 roku pobudowanego przez Wincentego Tyszkiewicza, w którym pobierali nauki m.in. Konstanty Kalinowski, Romuald Traugutt, Wiktor Heltman, Józef Paszkowski, Józef Ignacy Kraszewski i Napoleon Orda. Przed budynkiem pomnik Traugutta pierwotnie zniszczony przez sowietów w 1940 roku. Poza tym urokliwy park po zespole dworskim Tyszkiewiczów z początku XX wieku.
Brak informacji o możliwości zwiedzania.
8. Dworek Niemcewiczów w Skokach
Zbudowany najprawdopodobniej w latach 70. XVIII wieku. W XIX w siedziba Juliana Ursyna Niemcewicza. Od 1915 do 1918 roku był on kwaterą główną dowódcy niemieckiego frontu wschodniego, feldmarszałka i księcia bawarskiego Leopolda. Tu podpisano Rozejm Brzeski kończący I WŚ. Obecnie Muzeum Historii i Pamięci Dwór Niemcewiczów.
Cena wstępu 2,5 rubla, 6 rubli przewodnik, 2,5 rubla fotografowanie !! Inne informacje: nemtsevichi.by
9. Twierdza Brzeska
Wzniesiona w 1842 roku. Wielokrotnie przebudowywana zarówno za czasów carskich, II RP, II WŚ i powojennych. Ogromny teren z dużą ilością atrakcji. Sama cytadela i kompleks memorialny jest ogólnie otwarty. Niemniej ekspozycje zamknięte czynne od 10:00. Samo muzeum organizuje zwiedzanie nie tylko samej cytadeli, ale i fortów wokół, także w strefie granicznej i załatwia z tym związane formalności po złożeniu aplikacji. Reszta informacji na stronie http://www.brest-fortress.by
Na terenie twierdzy jest ekspozycja Muzeum Historycznego, gdzie pod zadaszeniem można oglądać średniowieczne miasteczko odkopane na wyspie szpitalnej twierdzy.
Czynne: 10-18. Poniedziałki i wtorek nieczynne.
Wstęp: 2,67 rubla, fotografowanie 0,80 rubla. Pierwsza środa miesiąca jest z wstępem za free. Reszta informacji na brokm.by

Pominąłem informację o lokalizacji Kamieniuki, w Puszczy Białowieskiej, bo na ten temat jest sporo na forum.
Niestety wszystkie strony WWW obiektów są nieprzyjazne dla Polaków i w najlepszym wypadku trzeba skorzystać z translatora, czy to wbudowanego w stronę czy samodzielnie.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 18 Maj 2018 10:23 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Z racji, że po trasie można dorzucić poniższe atrakcje:

Czerniawczyce na trasie z Brześcia do Kamieńca
gotycko-renesansowy Kościół Świętej Trójcy z XVI w. ufundowany przez Krzysztofa "Sierotkę" Radziwiłła oraz teren po zamku Radziwiłłów.
Nowa Raśnia koło Wysokiego
zbór ewangelicki fundacji Jana Grabowskiego z pocz. XIX w. z nagrobną tablicą rodziny Grabowskich.
Szostakowo
miejsce i kamień pamiątkowy po majątku Trauguttów, gdzie urodził się naczelnik Powstania.

Nad resztą pracuję. Tak jak wspominałem 3-4 osoby, max. 5. Ew. będę musiał wynająć większy pojazd.
Góra
 Profil Relacje PM off
michzak lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 19 Maj 2018 23:54 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Noclegi planuję w Prużanie i Świsłoczy. Ew. w okolicach Puszczy, ale tam jest drogo.

Jestem na etapie ustalania z miejscami odwiedzin formy wizytacji i wariantów bocznych, ale czy będą to zależy czy wchodzimy w strefę przygraniczną czy korzystamy z innych atrakcji.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 20 Maj 2018 10:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Czy planujesz jechać własnym samochodem czy tylko do granicy, piesze przekroczenie granicy i po białoruskiej stronie komunikacja publiczna ?
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 20 Maj 2018 20:55 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Sprawdzam różne warianty.
Aby zaliczyć w miarę sprawnie całą trasę dobrze byłoby mieć auto z kierowcą. Mam go w Brześciu, ale nie wiem czy będzie wolny aż na 3 dni. Ja nie mam prawa jazdy :p
Odpowiedział mi dyrektor Prużańskiego muzeum, że organizują wycieczki po regionie (prużańskim), więc byłby polski przewodnik (w Różanie nie organizują polskich) po obu obiektach. W Skokach też mają polską obsługę.
Z racji, że w strefie nie da się poruszać pociągiem przejrzałem trasy autobusowe na ticketbus.by, ale tu trzeba by się ograniczyć do głównych miast lub w ogóle zrezygnować z wyjazdu na północny-zachód strefy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 22 Maj 2018 10:07 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Jeśli czas pozwoli chciałem mocniej spenetrować samą twierdzę. Byłem tam dwukrotnie, także w forcie nr V, ale jeszcze wszystkiego nie widziałem. Tak jak tu strefa-graniczna-a-mozliwosc-pobytu-obcokrajowca-w-niej,1492,115214 pisałem niektóre forty są w tej strefie.
W 2013 uruchomiono dla szerszej publiczności zwiedzanie wyspy lotniczej/zachodniej, czyli umocnienia terespolskiego. To była zamknięta strefa graniczna, którą otwarto dla zwiedzania, a do której muzeum pośredniczy w załatwianiu formalności w ichniejszej Straży Granicznej oraz prowadzi wycieczki. Zbudowano nową przeprawę, ale w planach jest odbudowanie starego wiszącego mostu, którego podpory nadal stoją http://brestcity.com/blog/brigidskij-mo ... foto-video
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 26 Lip 2019 12:39 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Dostałem kalkulację transportu busem 15 osobowym. 1150 PLN przy starcie i powrocie do Brześcia. To daje 77 PLN za osobę. Do tego trzeba zarezerwować dwa noclegi. Jak oceniacie czy da radę zebrać tyle osób?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 23 Maj 2022 10:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Gru 2019
Posty: 519
Loty: 149
Kilometry: 261 923
srebrny
Czy ktoś w ostatnich tygodniach był w Grodnie albo w Brześciu bez wizy? Chcę tam pojechać na weekend - wyjazd turystyczny, transportem publicznym. Myślałem aby w jeden weekend pojechać do Grodna, a w następny do Brześcia. W ostateczności mogę połączyć to w jeden okołoweekendowy wypad. Da się ominąć opłatę dla pośrednika za zezwolenie na wjazd? Ktoś to sprawdzał?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 23 Maj 2022 20:06 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 366
niebieski
Spróbuj wyrobić voucher przez www.bezviz.by
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 24 Maj 2022 22:00 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
BTW, wyjazd się nie odbył, ale pietia dobrze radzi. Ruch turystyczny na Białoruś został wznowiony i na wałczerze da radę wjechać, ale tylko do strefy bezwizowej (nie na całą Białoruś). Tam uzyskasz dodatkowe informacje.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 25 Maj 2022 08:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Cze 2018
Posty: 628
Loty: 101
Kilometry: 176 819
złoty
bim-bam napisał(a):
Myślałem aby w jeden weekend pojechać do Grodna, a w następny do Brześcia. W ostateczności mogę połączyć to w jeden okołoweekendowy wypad.


Jeśli byś się wybierał w jeden weekend, to pamiętaj że między strefami bezwizowymi nie można się przemieszczać, czyli przejechać między nimi musiałbyś przez Polskę. (O ile nic się nie zmieniło)
_________________
Image


Ostatnio podbity przez piterbtm, 25 Maj 2022 08:07
Góra
 Profil Relacje PM off
bim-bam uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group