Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Wrz 2015 19:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
Niby są fora o tematyce narciarskiej, ale panuje na nich spory bałagan (przynajmniej na tych mi znanych), a dodatkowo ludzie jakoś niechętnie piszą o ciekawszych rozwiązaniach.
Nie wiem gdzie można by na f4f założyć ogólny temat o nartowaniu, ale dla mnie z zasady Francja najciekawsza jest, więc tutaj wrzucam. W razie czego proszę o przeniesienie.
Zna ktoś ciekawe patenty na ograniczanie kosztów wyjazdów? Albo po generalnie przydatne info? Może coś w Austrii? Szwajcarii? Włoszech?

Ode mnie (dla niektórych oczywiste mogą być ;) ):[pisane na raty więc może być niespójnie]
1. Od wielu, wielu lat kupując skipass 6 dniowy w Trzech Dolinach [3V] lub Espace Killy (Tignes/Val d'Isere) lub Paradaski (Les Arcs/La Plagne) możemy na jeden dzień pojechać do innego z tych ośrodków. Czyli np. kupujemy 6 dni w 3V i przez 5 dni jeździmy tam, a na jeden do Espace Killy. Fajne rozwiązanie. Zawsze korzystamy.Przy odbiorze właściwych skipasów trzeba zabrać rachunek/dowód zakupu i z nim oraz skipassem udać się do kas w drugim ośrodku. Od ręki wydawane są jednodniowe skipassy.Z Tignes do Les Menuires jest ok 80-90km w jedną stronę.Nie testowałem tej wymiany w Paradaski, ale czytałem, że działa na tej samej zasadzie. Jednak zalecam upewnić się zanim ktoś pojedzie ;).

2. W Paradaski (Les Arcs/La Plagne) są promocje na sobotnie skipassy.O ile pamiętam, w środy/czwartki przed danym weekendem pojawia się kupon promocyjny na na najbliższą sobotę.
http://www.samedijeskie.com/
Obniżki są w okolicach 50%.
Można to zaliczyć "po drodze". Żeby skorzystać, my wyjeżdżaliśmy z PL w piątek rano.
Nocleg w tanim hotelu F1 w Annecy (+ zwiedzanie - piękne centrum) i wyjazd z samego rana do La Plagne po skipass za 20-25€.

3. Robiąc wczesną rezerwację w 3 Dolinach lub Espace Killy warto zapytać biuro rezerwacyjne (kontakt podany na głównych stronach obu ośrodków) o specjalne oferty.Np. 3 sezony temu za wczesną rezerwację w 3 Dolinach (skipass+apartament) dostałem zniżkę bodaj 130€/os. W ostatnim sezonie wymagania były większe - grupa >20 osób. Uzbierałem, bo cena znowu była niższa niż w Białce ;) - skipass zamiast 270€ był po 180 (6 dni, 3V). Apartamenty po ok. 400€/4os to normalna cena.
W tym roku np. w Val d'Isere da się wyciągnąć obniżkę skipassu z 270€ na 205€ za rezerwację ap+skipass.
To są często oferty nieopisane nigdzie na stronie, a normą jest pakiet nocleg przy samej trasie + skipass 6 dni na region za ~300€/os.

4. Generalna uwaga "organizacyjna" - szukając miejsca na nocleg pamiętać, że:
-3V: najtańsze wg mojej orientacji jest Les Menuires. Nie ma się co ładować do Orelle itp., bo przejazd wyciągiem trwa za długo.
-Espace Killy - Tignes tańsze od Val d'Isere i lepiej połączone z wyciągami. Dolne Tignes (les Breveries) jest jeszcze tańsze, ale przedostanie się wyciągami i trasami do tras głównego Tignes zajmuje z pół godziny. Szkoda czasu.
-W Tignes parkowanie jest płatne (ponad 80€/tydzień). Auto można zwieźć na parkingi poniżej tamy (tam - gratis) i wrócić autobusem.
-W Tignes w cenie skipassu jest basen i lodowisko (ze sprzętem).
-Robiąc rezerwację warto pobrać mapę danej miejscowości i zorientować się gdzie stoi dany budynek. Bez problemu znajdziemy prawdziwe ski-in/ski-out, a można się też niefartownie władować i złapać nocleg np. 100m poniżej wyciągu i musieć rano targać się ze sprzętem po schodach albo czekać na skibus...

5. Przejazd - we Francji bez problemu można ominąć płatny odcinek autostrady Genewa-Annecy (bodaj 7 albo 9€ w jedną stronę) jadąc wzdłuż niej.
Warto pojechać (jeśli zima nie jest ostra i przełęcz jest otwarta) przez Chamonix i Vallorcine na Martigny w Szwajcarii.
Polecam kawę przy urokliwej stacji kolejowej w na granicy :) (Le Chatelard-Frontiere).

6. Wszelkie zakupy "lokalne" warto zaplanować z wyprzedzeniem i zrobić je np. w trakcie dojazdu na miejsce (i przeboleć kolejną godzinę jazdy w doładowanym aucie;)). W przypadku wizyty w 3 Dolinach na zakupy zatrzymujemy się w Moutiers (centra handlowe) albo gdzieś po drodze między Albertville a Moutieres. Ceny w sklepach w Les Menuires są o ok 30-50% wyższe.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 19 Wrz 2015 13:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2014
Posty: 975
niebieski
Wyjazdy na narty to jedyny rodzaj wyjazdów, w których nie jestem w "komitecie organizacyjnym" :) nie pomogę więc w tym temacie. Ale we Francji jeszcze nie jeździłam więc może jednak czas spróbować.
W kwestii samego polecenia - dla mnie Ischgl jest nr 1.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 19 Wrz 2015 14:07 

Rejestracja: 09 Paź 2013
Posty: 2441
Loty: 191
Kilometry: 627 645
niebieski
Ischgl jest gfajny ale niekoniecznie na narty.

We Francji bylem wiele razy jak clubmed co uk dawalo super ceny. Od 2-3 lat pon 800e nie znajdziesz.

Francja do jazdy najlepsza ale ludzie niemili
Wlochy-fajna muza,jedzenie,ludzie
Austria slabe zarcie,muza ,ale dobre trasy,dlugi sezon i blisko
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 19 Wrz 2015 14:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
Mam podobne odczucia.
Jeszcze na plus Austrii zaliczyłbym przygotowanie tras którego Francuzi jakoś nie mogą opanować.
Wydaje mi się, że np. w przypadku 3 Dolin są ofiarami swojej wielkości. Nie ma szans przygotować 600km tras w jedną noc, więc niektóre są robione co 2-3 dni... Trzeba wiedzieć gdzie jeździć.
Fajnie, że zaczęli w końcu inwestować w infrastrukturę i stawiać nowe/wywalać stare zdezelowane wyciągi. Ale pod tym względem Austria też wygrywa.
Przegrywa tylko różnorodnością i "jakością" tras.

W Ischgl 3/4 tras to niebieskie dojazdówki. Kilometry tras liczone metodą "Białczańską", czyli jedno zbocze, jedna trasa po dwóch stronach słupów = 2 trasy = kilometry x 2... Inaczej nie wyszła by pewnie połowa z tych "240km" tras.
Ale jednocześnie widać gigantyczny potencjał i miejsce na rozbudowę. Nowa gondola (bodaj z ubiegłego roku) otwiera dwie nowe doliny. Prędzej czy później coś tam postawią.
No i mieszkanie. W samym Ischgl ceny absurdalne, a mieszkanie 5-20km dalej to codziennie auto albo przeładowany po południu skibuss.
Ale żeby nie było - podobało mi się tam. Minusy nie przysłoniły mi plusów ;).

Natomiast największą porażką był sąsiedni ośrodek Serfaus-Fiss-Ladis. Tłumy, nisko, krótkie trasy, kiepsko ze sobą skomunikowane poszczególne części.
To zdecydowanie najgorsze miejsce jakie zaliczyłem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 04 Paź 2015 14:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
Dodam do pierwszego postu - po długich bojach udało mi się wyciągnąć promocję na skipassy w Espace Killy (na pierwszy tydzień lutego 2016).
Robiąc rezerwacje na noclegi w Tignes można dostać zniżkę "3=4".
Kupując 4 skipassy na całe Tignes+Val d'Isere płacimy za 3, czyli dla 6-dniowych 3x270€=810€ , /4 osoby=202,5€/os.

Póki co informacji o tej promocji na ich stronie nie ma :), więc trzeba pytać...
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 06 Lis 2017 16:54 

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 36
Nie wiem czy to dobry dział ale lepszego nie znalazłem.
W styczniu wybieram się do Chamonix - 3 pełne dni narciarsko. Ktoś coś może powiedzieć niby ośrodek znany a niewiele można się o nim dowiedzieć w necie. Pierwszy raz w alpach, umiejętności coś ponad początkujący, omijam czarne trasy.
Kilka dylematów:
1. Który karnet wybrać czy ten najdroższy unlimited, czy zwykły.
2. Jakaś tania wypożyczalnia.
3. Rozsądnie cenowo jedzenie i picie (nie spodziewam się cen niskich), piwo raczej 2-3euro czy bardziej 5-6 i więcej?
4. Które stoki wybrać by wrócić w jednym kawałku?
5. Jakiś patent na dojazd z Genewy z lotniska oprócz busów lotniskowych? (jeśli autobus rezerwować przez net czy nie ma sensu, kupić który będzie pasował najbardziej po wyjściu z terminala)

Może jakieś jeszcze rady. Jeśli ktoś był proszę o kilka słów.
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 06 Lis 2017 17:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Mar 2013
Posty: 137
Loty: 1
Kilometry: 8 613
Co roku jeździmy do Francji.Z przejazdem,wyżywieniem,zamieszkaniem i skipaskiem wychodzi koło 1000/1200pln.
Ostatnio było 850pln a rekord to jest zdaje się 700pln.
Koszta oczywiście bez chodzenia na imprezy tylko własne % + własne wyżywienie+winko francuskie i sery.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 06 Lis 2017 22:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
Domyślam się, że @CamperWestfalia jeździ albo do małych Francuskich ośrodków, albo w okresach free-ski (darmowy skipass do noclegów itd.).

Dojazd własnym samochodem z np. Krakowa do Tignes
- przez Niemcy 1700km w jedną stronę = 3400km w dwie strony * spalanie np 5,5L/100km * 4,5zł/L = 850zł (przy większym spalaniu itd. równie dobrze 1200zł...) PALIWO
- winieta Szwajcaria - 40 CHF = 150zł
- parę odcinków autostrad we Francji - bodaj 30€ = 130zł
PRZEJAZD 1100-1500PLN /4os = 275-375zł/os

- noclegi w lepszych ośrodkach (ale bylejakie noclegi :) ) - od 100€/os/tydz. = 430zł/os

- skipass - w Espace Killy (Tignes) w tym roku znowu była promocja 4=3, zatem wychodziło ~217€/os (/6dni) = 930zł/os
W 3V z tego co wiem dalej da się dostać ciekawe promo przy wczesnych rezerwacjach i zejść ze skipasem w okolice 200€/6dni.
Kiepskie, małe ośrodki mają ceny dużo niższe, ale wątpliwy wydaje się sens zrobienia prawie 3500km żeby pojeździć w ośrodku wielkości Chopoka ;).

- ubezpieczenie - min. 50zł/os

Zatem tych koniecznych, podstawowych kosztów w dobrych i dużych ośrodkach jest w tej chwili ok. 1500-1700-1900zł/os.

Z tego najwięcej można urwać na tanim skipasie, bo nocleg już i tak jest tani...

@mrokumroku
Do Chamonix najbardziej prą ludzie żeby jeździć poza trasami. Dużo tam wyznaczonych, ale nieprzygotowywanych szlaków i tras.
Dla szukających przygód jest opcja wjazdu gondolą na Aiguille du Midi i zjazd na nartach/desce z ponad 3800mnpm (nieprzygotowywana trasa po lodowcu ze szczelinami - albo trzeba conieco wiedzieć, albo wynająć przewodnika).


Co do pytań:
1. Nie wiem. Zależy od Was :).
2. Nie wiem, ale sprawdź czy moment w którym jedziecie nie jest zaraz przed rozpoczęciem francuskich ferii - wtedy ceny wszystkiego szybują o x2-x5 i można się bardzo zdziwić. Za to np. w okolicach połowy stycznia (po weekendzie z 6 stycznia ale przed ostatnim tygodniem stycznia) można złapać duże przeceny.
3. Ceny w knajpach są wysokie. Tam gdzie jest tanio jest mało i niedobre. Tam gdzie jest drożej zazwyczaj... też jest mało i niedobre :). Taki urok Francji. Spróbuj przed Tripadvisora zlokalizować jakieś sensowne lokale. Piwo - w Chamonix na stokach bliżej 7-9€. W 3 Dolinach pomiędzy dolinami jest kilka € różnicy na piwie, a Chamonix cenowo będzie pewnie zbliżone do drogiego Courchevel. Może gdzieś na uboczu znajdzie się coś tańszego, ale poniżej 5€ chyba nie ma szans.

5. Spróbuj zapytać agencję/hosta od którego bierzecie nocleg czy nie mają zniżek na transport. Jeśli jedziecie w taniej części stycznia - sprawdź francuski Groupon. Poza tym może terminowo trafisz z http://www.easybus.com/en/geneva-airpor ... -transfers (RT w promo podobno od 10€)
Góra
 Profil Relacje PM off
mroku uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 07 Lis 2017 08:40 

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 36
Do odpowiedzi, że można za 700-850 pln ogarnąć cały wyjazd też nie chce mi się wierzyć, sam tylko 3 dniowy skipass kosztuje ok 150 euro. (żeby dostać skipass we freeski też są warunki np min 4 noclegi w hotelu od 3 gwiazdek, albo 7 noclegów w apartamentach, tak przynajmniej jest w Livigno w grudniu bo chciałem tam jechać i trochę się zagłębiłem - co ciekawe jeden hotel mi pisał, że nie mogę przez booking tylko bezpośrednio - nie dostaje się z urzędu tylko za to, że się tam jest).
Jadę 10-14 stycznia więc chyba trafiam w dobrym okresie przed feriami, ale czuję, że nie będzie to tani wyjazd.
Dziękuję za pomoc
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 07 Lis 2017 09:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2013
Posty: 501
niebieski
mroku napisał(a):
Do odpowiedzi, że można za 700-850 pln ogarnąć cały wyjazd też nie chce mi się wierzyć, sam tylko 3 dniowy skipass kosztuje ok 150 euro. (żeby dostać skipass we freeski też są warunki np min 4 noclegi w hotelu od 3 gwiazdek, albo 7 noclegów w apartamentach, tak przynajmniej jest w Livigno w grudniu bo chciałem tam jechać i trochę się zagłębiłem - co ciekawe jeden hotel mi pisał, że nie mogę przez booking tylko bezpośrednio - nie dostaje się z urzędu tylko za to, że się tam jest).
Jadę 10-14 stycznia więc chyba trafiam w dobrym okresie przed feriami, ale czuję, że nie będzie to tani wyjazd.
Dziękuję za pomoc
Można. Poza sezonem oczywiście. Promocje na snowtrex.pl a czasami lepsze na wersji .de.

Wysłane z mojego ASUS_Z00ED przy użyciu Tapatalka
_________________
spoko-maroko-czyli-tu-wszystko-jest-prostsze,213,51100
kolumbia-z-covidem-w-tle-relacja-na-zywo,212,155650
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group