Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Górski Karabach
#21 PostWysłany: 06 Lis 2022 17:07 

Rejestracja: 05 Lip 2021
Posty: 50
Loty: 297
Kilometry: 316 942
Czy ktoś kojarzy jak teraz wygląda sytuacja z wjazdem do GK od strony Armenii?
Czy jeżdżą jeszcze bezpośrednie marszrutki z Erewania do Stepanakert?
W sieci znalazłem informacje sprzed dwóch lat, że tak, ale nie wiem czy jest to aktualne.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Martinuss lubi ten post.
 
      
Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast
Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży
 Temat postu: Re: Górski Karabach
#22 PostWysłany: 05 Gru 2022 19:17 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Ja bym się na razie nie wybierał do Artsakh

https://eurasianet.org/fears-for-new-na ... -road-link
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Górski Karabach
#23 PostWysłany: 10 Gru 2022 07:37 

Rejestracja: 05 Lip 2021
Posty: 50
Loty: 297
Kilometry: 316 942
Odpowiem sam na zadane wcześniej pytania - może komuś się przyda

Teoretycznie z Erywania codziennie jeżdżą busiki do Stepanakertu więc możliwość dojazdu istnieje, dworzec Kilikia, wyjazdy m.in. o 7:00, 8:00 i 9:00. Przed przylotem do Armenii ubiegałem się o wizę turystyczną w karabaskim MSZ-cie ale niestety odmówili mi jej przyznania, być może można ją dostać na granicy, ale tego nie wiem. Cała procedura jest dosyć dziwaczna bo trzeba napisać maila na adres z domeną na gmailu, przesłać wypełniony druk (skan) i zdjęcie swojego paszportu, na szczęście szybko odpisują. Informację o przyznaniu wizy, dostaje się mailowo dzień przed przekroczeniem granicy z GK. Oprócz tego wizę trzeba odebrać osobiście w Erywaniu w konsulacie GK, dosyć daleko od centrum. Ja lądowałem w sobotę i tego dnia karabaski konsulat był zamknięty, ale mailowo zapewniano mnie, że nie będzie problemu z jej odebraniem nawet w sobotę. Pytałem na miejscu czy w ogóle można się dostać do GK i okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Mianowicie otwarte jest jedyne "przejście graniczne" pomiędzy Armenią a Karabachem - korytarz laczyński, którego pilnują rosyjskie wojska pokojowe i ze względu na wojnę na Ukrainie polski paszport może tam być niemile widziany, zwłaszcza jeśli nie zna się rosyjskiego i nie potrafi wyjaśnić o powody wjazdu do GK. Ryzyko oskarżenia o szpiegostwo i ewentualne przesłuchania mogą nie być przyjemne, a pamiętajmy, że polski MSZ nic nam nie pomoże na tym terenie. Dodatkowo od jednej osoby usłyszałem, że w tamtym rejonie często trwa wymiana ognia i lepiej nie ryzykować. Dlatego ja ostatecznie odpuściłem. Zamiast tego wykupiłem wycieczkę i zobaczyłem m.in. Norawank - polecam. Uczestnikami wycieczki byli Rosjanie i ja
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Górski Karabach
#24 PostWysłany: 10 Gru 2022 16:49 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1434
złoty
Z tego co czytałem (m.in. w artykule, który wyżej podlinkował @Zeus), to "stary" korytarz laczyński z miejscowością Laczin jest już pod kontrolą Azerbejdżanu. W zamian za to dla ruchu tranzytowego między NK a Armenią wybudowano drogę przebiegającą kilka kilometrów na południe, przez wsie Mets Shen i Hin Shen. Nie ma jej na Google Maps, ale po przełączeniu na zdjęcie satelitarne wyraźnie widać jej przebieg - widoczny świeży rozkop na jej trasie.

Nowa droga jest narażona na ostrzały, a nawet szybkie zajęcie przez Azerów w razie zaostrzenia sytuacji. Jej wybudowanie było trochę "aktem dobrej woli" Azerów, którzy chcieli wziąć pod kontrolę "stary" korytarz laczyński (co im się udało) i cały czas liczą na udostępnienie w zamian korytarza do Nachiczewania (co im się póki co nie udało). Ruch na niej kontrolują rosyjskie "siły pokojowe" przeniesione ze "starego" korytarza. Do tego są spore obawy co do jej przejezdności zimą - droga jest nowa i dobrej jakości, ale fragmenty mają spore nachylenie i przebiegają graniami. Po armeńskiej stronie nie ma jeszcze dobrego dojazdu - od końca nowej drogi na granicy do wioski Tegh w Armenii są tylko jakieś zupełnie kiepskie drogi gruntowe, normalną drogę mają dopiero zbudować.

Swoją drogą cały Karabach jest już całkowicie na łasce Azerów. Kontrolują Szuszę, skąd w razie czego mają leżący kilkaset metrów niżej Stepanakert jak na dłoni. Połączenie nową drogą z Armenią są w stanie przerwać w dowolnej chwili. Zarówno z tego powodu, jak i w związku ze stacjonującymi tam "siłami pokojowymi" Putina wypady do NK w obecnej sytuacji to m.zd. kiepski pomysł - na pewno całkiem nieporównywalny z tym, co było przed 2020.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Górski Karabach
#25 PostWysłany: 10 Gru 2022 20:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4447
srebrny
Z końcem sierpnia Azerowie "przełożyli" korytarz laczyński, tak jak @meczko napisał -> nieco dalej na południowy-wschód
i trasa biegnie granią, miejscami 22% spadków.
Dla AZ prestiżowym było przejęcie Lacinu/ Berdzoru i Zabucha/Agavno (tam było onegdaj "przejscie graniczne" pomiędzy Armenii, a G. Karabachem). Generalnie Azerbejdżan ma teraz wszystkie atuty w garści.
Załącznik:
NKR Nowy out-Laczyn t.jpg
NKR Nowy out-Laczyn t.jpg [ 150.53 KiB | Obejrzany 331 razy ]

Korytarz Laczyński na czarno, Nowy Korytarz - czerwona.

Z drugiej strony nawet karabascy Ormianie przyznają, że nowa droga jest bezpieczniejsza (mam na myśli bezpieczeństwo na drodze, a nie militarne) i w lepszym stanie.
No i Azerowie ryją też tunel o dł. 11 km pod Murovdagiem, by połączyć Kelbadżar z Gandżą.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Szeryfito uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Górski Karabach
#26 PostWysłany: 12 Gru 2022 20:31 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1434
złoty
Akurat dziś trafił się przykład na to, na jak cienkiej nitce wisi obecnie cały transport między Armenią a Karabachem.
Grupa Azerów w cywilnych ubraniach (ktoś się najwyraźniej zainspirował "zielonymi ludzikami"...) zablokowała drogę między Goris a Stepanakertem. Co prawda nie w rejonie "nowego" korytarza laczyńskiego, ale w okolicach Szuszy - czyli w drugim miejscu, gdzie połączenie zależy tak naprawdę wyłącznie od dobrej woli Azerów i tego, jakie polecenie otrzymają w danym momencie rosyjskie "siły pokojowe".
https://news.am/eng/news/734547.html
https://news.am/eng/news/734636.html

Opis z armeńskiego portalu, na co oczywiście trzeba brać poprawkę - ale sam fakt blokady wygląda na prawdopodobny.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Górski Karabach
#27 PostWysłany: 12 Gru 2022 23:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4447
srebrny
Trzeba być świadomym, że to jedyna (sic!) droga zaopatrzenia Arcachu. Nie ma tu do dyspozycji spĺawnych rzek, kolei, czy portów lotniczych.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group