Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 31 Gru 2018 14:33 

Rejestracja: 12 Lut 2013
Posty: 68
Loty: 62
Kilometry: 118 373
W listopadzie spędziliśmy we dwójkę w Tajwanie 10 dni, poniżej skrótowo zrealizowany plan wyjazdu. W internecie jest stosunkowo mało informacji na temat tego kraju, więc jeśli ktoś ma jakieś pytania lub wątpliwości to może uda mi się pomóc. Niestety im dalej od wyjazdu tym więcej się zapomina. Jedne czego na pewno nie zapomnę, to to, że kraj jest urokliwy i warto go zwiedzić, szczególnie, że jeszcze nie spotyka się tam turystów na każdym kroku.

Dzień 1
Przyjazd do Tajpej i wieczorny spacer po stolicy, pierwsze szaszłyki na mieście :)

Dzień 2
Zwiedzanie Tajpej: Hala Pamięci Czang Kaj-szeka, podziwianie widoków z Taipei 101 oraz spacery po parkach, wieczorem przejazd pociągiem do Hualian

Dzień 3
Zwiedzanie Taroko: Zhuilu Old Trail (uwaga: obecnie by wejść na szlak potrzebne jest tylko 1 pozwolenie, które uzyskuje się na stronie parku, to drugie pozwolenie od policji od sierpnia 2018 nie jest już wymagane), Swallow Grotto wzdłuż rzeki Liwu oraz świątynia Changchun (Eternal Spring) Shrine

Dzień 4
Podróż z Hualian do Tajpej pociągiem a następnie HSR do Kaohsiung i zwiedzanie miasta m.in Night Market oraz stacja metra Formosa Boulevard

Dzień 5
Przejazd autobusem do kompleksu Fo Guang Shan (który wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie, przemiła i chętna do opowiadania o historii obsługa) a następnie jezioro Lotosu: Pagody Smoka i Tygrysa, Pawilony Wiosny i Jesieni, Świątynia Konfucjusza i wielki posąg boga Xuantian Shangdi, wieczorem przeprawa promem na wyspę Cijin na Night Market i podziwianie panoramy miasta (niestety latarnia była już zamknięta)

Dzień 6
Podróż pociągiem do Chiayi i luźny dzień przeznaczony m.in na pranie (miasto samo w sobie nie specjalnie jest ciekawe)

Dzień 7
Podróż do Alishan Park (z Chiayi pociągiem o 9.00, bilety zakupiłam prawie miesiąc wcześniej przez internet, do odebrania przed wejściem na dworzec, z lewej strony, następnie przesiadka na busa. W internecie wyczytałam że może być problem z przesiadką, ale na spokojnie zdążyliśmy, czekaliśmy jeszcze na kierowcę z 20 minut). Cały park spokojnie obeszliśmy i zdążyliśmy na ostatniego powrotnego busa o godz. 17.00. Niestety nie dane nam było oglądanie wschodu słońca ani morza chmur (nie było warunków :( )

Dzień 8
Powrót do stolicy i przejazd Maokong Gondola by skosztować lody o smaku herbaty, zjeść jajka pieczone w herbacie i podziwiać widoki. Popołudniem wspinaczka na Elephant Mountain, z którego jest piękny widok na całe miasto, gdzie zostaliśmy do zachodu słońca (polecam zabrać ze sobą specyfiki na owady, bo nigdzie w całym Tajwanie tak nie gryzły jak wtedy)

Dzień 9
Tajpej po raz kolejny: Ximen Red House, ponownie wizyta w Hali Pamięci Czang Kaj-szeka (było blisko naszego noclegu, a poprzednim razem sama hala była zamknięta z powodu remontu), Świątynia Longshan no i Night Market, prawie jak co wieczór :)

Dzień 10
Podróż do Yehliu Geopark (na prawdę warto się wybrać, nawet jeśli pada deszcz), a wieczorem do Jiufen (niestety to miejsce mnie rozczarowało - masa turystów, gwar i hałas) i nocleg w Keelung

Dzień 11
Rano powrót do Tajpej i wylot do Bangkoku na drugą część wakacji

Nie odpowiem na pytanie, czy 10 dni to wystarczająca ilość na zwiedzenie Tajwanu. Na pewno to za mało by zobaczyć wszystko co tam jest ciekawego, na pewno chciałabym spędzić więcej czasu w Taroko oraz wejść na jakąś górę jak choćby Teapot Mountain i dojechać do Wulai. Świadomie nie pojechaliśmy nad Sun Moon Lake, bo woleliśmy zobaczyć inne miejsce. Nie znaleźliśmy czasu na Moon World czy latarnię, więc mam nadzieję, że uda mi się jeszcze wrócić w te rejony.
Wiele szlaków było nieczynnych z powodu zniszczeń dokonanych przez tajfun w 2016 roku, między innymi szlak Zhuilu Old Trail był w połowie zamknięty, niektóre ścieżki w Alishan Park również były niedostępne.
Raz nam pogoda pokrzyżowała plany, plus do tego inne prywatne sprawy sprawiły, że zamiast 9 dnia pojechać do Wulai, spędziliśmy dodatkowy dzień w Taipej, Tak niestety czasem przy podróżowaniu się zdarza.
(Oczywiście jak zawsze po powrocie, mam w planach napisać relację z wyjazdu, jeśli rzeczywiście mi się uda, to zamieszczę ją na forum)

Załączniki:
P1010799.jpg
P1010799.jpg [ 412.31 KiB | Obejrzany 2725 razy ]


Ostatnio edytowany przez Martyś, 31 Gru 2018 17:32, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
lukasz666 uważa post za pomocny.
 
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 31 Gru 2018 15:03 

Rejestracja: 01 Wrz 2017
Posty: 96
Melduje się pierwszy chętny do poczytania relacji :-)Będę tam w listopadzie i w związku z tym pierwsze krótkie pytanie - jaka mieliście pogodę?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 31 Gru 2018 15:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7366
HON fly4free
Ja też chętnie poczytam więcej :)
We wrześniu będę prawie pelne 2 dni w Tajpej (przylot. ok. 13:00, wylot następnego dnia ok. północy). Co w mieście lub bliskim sąsiedztwie polecasz na podstawie swoich subiektywnych doświadczeń. Tak, wiem, że to krótko i trudno wybrać, ale chodzi mi o taką esencję Tajpej (i ewentualnie okolic).

Wysłane z mojego P9 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 31 Gru 2018 17:15 

Rejestracja: 12 Lut 2013
Posty: 68
Loty: 62
Kilometry: 118 373
zzeke, krótkie pytanie i łatwa odpowiedź Z pogodą nam się udało, do Tajwanu przylecieliśmy 14.11.2018 i wylatywaliśmy 24.11.2018. Na początku wyjazdu, kiedy to byliśmy na północy i wschodzie Tajwanu to było słonecznie i ciepło (myślę że tak około 24-28 stopni), momentami za ciepło, gdy pot lał się po plecach podczas wspinaczki w Taroko :lol: . Później uciekliśmy przed deszczem na południe Tajwanu, czyli do Kaohsiung gdzie nie spadła ani jedna kropla. W Fo Guang Shan było upalnie, bez ani jednej chmurki. Alishan Park jest położony wysoko, więc było chłodniej i bardziej wilgotno, ale można było chodzić w krótkich spodenkach i bluzie, na szczęście nie padało. Dwa ostatnie dni wyjazdu, w Taipei i Yehilu, były najbardziej nieciekawe, cały czas niebo zachmurzone i przelotne opady deszczu, a pod wieczór jak byliśmy w Jiufen to padało bez przerwy.

tropikey na pewno polecam po południu wdrapać się na Elephant Mountain (dojeżdża tam metro, później do pokonania jest wieeeele schodów) i pozostanie na górze aż się ściemni, a następnie udać się na Night Market. Wcześniej możesz zwiedzić Halę Pamięci Czang Kaj-szeka, skąd czerwoną linią metra dostaniesz się na wspomniane wzgórze. Jeśli interesuje Cię przyroda, to drugiego dnia z samego rana możesz udać się do Yehliu Geopark. Ja uwielbiam podziwiać panoramy miast z wieżowców, więc wjazd (prawie) najszybsza windą na świecie na taras Taipei 101 byłby obowiązkowy, ale to już za dnia.
Jak nie ma się dużo czasu to nie ma co specjalnie iść do Ximen Red House. Może ktoś tutaj się oburzy, ale Świątynia Longshan to świątynia jak każda inna i odwiedziliśmy ją tylko dlatego, że mieliśmy jeden ekstra dzień w Tajpej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 05 Lis 2019 16:35 

Rejestracja: 01 Lip 2017
Posty: 257
Hej. Pisałaś o komarach, czy to naprawdę duży problem? Czytałem, że mogą roznosić groźne choroby. Jadę pod koniec miesiąca na Tajwan.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 20 Maj 2020 18:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Maj 2018
Posty: 185
kbk napisał(a):
Pisałaś o komarach, czy to naprawdę duży problem? Czytałem, że mogą roznosić groźne choroby.
Zdarza się gorączka dengue, roznoszona przez komary aktywne od zmierzchu do świtu. Teoretycznie w oknach wszędzie są moskitiery, w praktyce najlepiej we własnym zakresie zaopatrzyć się w rozpylacz praletryny wkładany do gniazdka: występuje, tak jak w Polsce, pod marką Raid, w supermarketach, drogeriach i sklepach wielobranżowych (nie warto przywozić ze sobą ze względu na różnicę napięcia).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 20 Maj 2020 19:22 

Rejestracja: 22 Lut 2013
Posty: 251
niebieski
Chętnie powspominam z Tobą . Byłam jeszcze krócej bo 6 dni ( to był taki long stop over) ,ale mnóstwo zobaczyłam i bardzo mi sie podobało.
Ciekawa jestem twoich wrażeń.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 28 Maj 2020 11:56 

Rejestracja: 01 Lip 2017
Posty: 257
Nosacz napisał(a):
kbk napisał(a):
Pisałaś o komarach, czy to naprawdę duży problem? Czytałem, że mogą roznosić groźne choroby.
Zdarza się gorączka dengue, roznoszona przez komary aktywne od zmierzchu do świtu. Teoretycznie w oknach wszędzie są moskitiery, w praktyce najlepiej we własnym zakresie zaopatrzyć się w rozpylacz praletryny wkładany do gniazdka: występuje, tak jak w Polsce, pod marką Raid, w supermarketach, drogeriach i sklepach wielobranżowych (nie warto przywozić ze sobą ze względu na różnicę napięcia).

Podczas swojego pobytu nie zauważyłem komarów ani żadnego innego robactwa poza mrówkami. Przełom listopada i grudnia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group