Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 27 Lis 2017 19:29 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Mi z kolei trafiła się taka pogoda, że Shuttlebusy odwołali. Zimno, śnieg i bardzo silny wiatr, a wyżej chmury. Zostali tylko ci, którzy pilnowali na oficjalnych parkingach tych 4 godzin. Wszystko po to, by nie było problemów z ludźmi na szlaku. Dwa dni później pogoda już była super, by to przejść.
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#22 PostWysłany: 18 Kwi 2018 21:56 

Rejestracja: 08 Lis 2013
Posty: 253
niebieski
@maciass nie ma jakiegoś łatwego szlaku z Ketetahi do Emerald Lakes? W linii prostej dystans do Ketetahi i Mengatepopo wychodzi podobny (nie wiem jak nachylenie terenu i warunki. Wszędzie czytam o rozpoczęciu trasy z Mengatepopo.
Btw ile mniej więcej zajmuje przejście z Mengatepopo do Emerald Lakes?
EDIT: po nieco większym zgłębieniu tematu widzę, że po prostu zazwyczaj zostawia się samochód w Ketetahi, jedzie pod Mengatepopo i robi trasę Mengatepopo -> Ketetahi tak jak napisałeś.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 19 Kwi 2018 11:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2013
Posty: 576
Loty: 268
Kilometry: 525 273
niebieski
@mcichecki

Szlak można zrobić w obu kierunkach, kwestia znalezienia firmy busiarskiej która oferuje transfer w tę stronę, ale myślę że jednak lepszą opcją jest przejście w tradycyjnej kolejności z Mangatepopo do Ketetahi. Zaczynasz wtedy na większej wysokości (Mangatepopo jest na 1.120m, Ketetahi - 760m), więc jest zdecydowanie mniej wspinania pod górę do Emerald Lakes i Red Crater. Odcinek od Mangatepopo do Emerald Lakes to 3-4 godziny, w zależności od kondycji i ilości przerw na zdjęcia :) Ostatnia część szlaku od jeziorek do Ketetahi to długie i monotonne zejście, które zajęło nam coś koło 3h. Nie jest tam stromo (profil wysokościowy trasy masz np. tutaj - http://4.bp.blogspot.com/_fmef-x49Jao/S ... heet-2.jpg),
ale uważam że lepiej się pomęczyć krócej na stromym pierwszym odcinku szlaku idąc od strony Mangatepopo, niż iść pierwsze 4h cały czas pod górę z Ketetahi przy zdecydowanie mniej ciekawych widokach.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
mcichecki uważa post za pomocny.
 
      
#24 PostWysłany: 08 Cze 2018 17:21 

Rejestracja: 06 Gru 2011
Posty: 281
Loty: 2
Kilometry: 9 598
niebieski
maciass napisał(a):
@mcichecki

Szlak można zrobić w obu kierunkach, kwestia znalezienia firmy busiarskiej która oferuje transfer w tę stronę, ale myślę że jednak lepszą opcją jest przejście w tradycyjnej kolejności z Mangatepopo do Ketetahi. Zaczynasz wtedy na większej wysokości (Mangatepopo jest na 1.120m, Ketetahi - 760m), więc jest zdecydowanie mniej wspinania pod górę do Emerald Lakes i Red Crater. Odcinek od Mangatepopo do Emerald Lakes to 3-4 godziny, w zależności od kondycji i ilości przerw na zdjęcia :) Ostatnia część szlaku od jeziorek do Ketetahi to długie i monotonne zejście, które zajęło nam coś koło 3h. Nie jest tam stromo (profil wysokościowy trasy masz np. tutaj - http://4.bp.blogspot.com/_fmef-x49Jao/S ... heet-2.jpg),
ale uważam że lepiej się pomęczyć krócej na stromym pierwszym odcinku szlaku idąc od strony Mangatepopo, niż iść pierwsze 4h cały czas pod górę z Ketetahi przy zdecydowanie mniej ciekawych widokach.


Popieram kolegę, wychodzenie od Ketahi jest nieciekawe. Robiłem TAC 3 razy. Sam dojazd "na świeżo" od Mangatepopo jest zjawiskowy. Zejście do Ketahi "na dobiciu" lepsze niż byłoby schodznie przy niewspółmernie piękniejszych klimatach.do Mangatepopo. Polecam side trek na wulkan Mt. Ngauruhoe.
Góra
 Profil Relacje PM off
mcichecki uważa post za pomocny.
 
      
#25 PostWysłany: 25 Cze 2018 20:21 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 634
niebieski
Czy robil moze ktos z was TAC z malym dzieckiem(1-2 lat)?Jesli tak o prosze o podzielenie sie wrazeniami. dzieki
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
sobo lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 04 Lis 2018 21:10 

Rejestracja: 08 Lis 2013
Posty: 253
niebieski
TAC zaliczone w zeszłym tygodniu w środę (ostatni dzień października) w lekko alternatywnym stylu. W związku z tym, że 3 z 9 osób nie były dobrze przygotowane na ten szlak (brak butów trekingowych) postanowiłem, że spróbujemy przejść z Ketetahi do Emerald Lakes tak długo jak nie będzie śniegu, a następnie zejść i podjechać samochodem na te 3h do Mangatepopo.
Rozdzieliliśmy się na Ketetahi i 6 osób pojechało busem, a my w trójkę ruszyliśmy z parkingu Ketetahi do Emerald Lakes. Okazało się, że śnieg występował 3 razy po ~20m przed Blue Lake, a następnie bezpośrednio na zejściu z Blue Lake (przed Emerald Lakes) ~200m pas śniegu nie do ominięcia. Conversy trochę przemokły, ale była bardzo słoneczna pogoda, więc po chwili były suche. Jeżeli ktoś nie ma lepszego obuwia to można pomyśleć o skarpetkach na zmianę.
Z drugą grupą spotkaliśmy się przy Emerald Lakes, więc czas wejścia z obu stron okazał się podobny i postanowiliśmy zejść do Managetepopo, ponieważ na tym odcinku śnieg nie występował.
Wiele osób pisało, że podejście od Ketatahi jest nudne, moim nie ma znaczenia, od której strony się wchodzi, byle zejść drugą stroną. Wiadomo, że wygodniej jest to zrobić od Mangatepopo w związku z parkingiem, ale jeżeli jest się dwoma samochodami to można pokusić się o alternatywną opcję. Dodatkowy plus to to, że wszyscy idą w drugim kierunku, więc na zejściu od Emerald Lakes do Mangatepopo jest pusto, bo wszyscy zdążyli już wejść, a schodząc do Ketetahi są tłumy. Z minusów to zdecydowanie bardzo porywisty wiatr na zejściu po stronie Mangatepopo.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 21 Lis 2018 12:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
ta trasa jest do zrobienia nawet w sandałach nie wymaga specjalnych butów, wystarcza zwykle adidasy
dla tych co kombinują z parkingiem i chcą oszczędzić na shuttle -jeśli nie planujecie zrobić całej trasy to 4 godziny wystarcza na pokonanie trasy do najwyższego punktu z widokiem na jeziorka i powrót z powrotem na parking

przepraszam
maciass napisał(a):
Odcinek od Mangatepopo do Emerald Lakes to 3-4 godziny, w zależności od kondycji i ilości przerw na zdjęcia :)

w takim tempie to robią Japońce(u mnie z pokoju jeden tyle szedł), dla normalnego człowieka cala trasa to 4-6 h
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 24 Sty 2019 21:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2013
Posty: 1409
Loty: 167
Kilometry: 304 855
złoty
Droga z Mangatepopo do Red Crater i z powrotem zajęła mi ok. 5,5 godz. Pogodę miałem idealną, więc i dużo przerw na zdjęcia.
Potwierdzam, że są tabliczki informujące o "restrykcyjnych" 4 godz. dla samochodów, na obydwu parkingach, natomiast jak to jest kontrolowane i egzekwowane, to już inna sprawa. Biletomatów, czy parkingowych nie zauważyłem, przynajmniej na Mangatepopo. Być może jest to jedynie wybieg mający skłonić do częstszego korzystania z busików.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 16 Wrz 2019 19:04 

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 6
Mam pytanie odnośnie tego szlaku. W połowie listopada będę na miejscu i chciałbym zaliczyć ten szlak. Niestety podróżuje sam stąd moje pytanie. Czy ten szlak jest dobrze oznaczony by móc samodzielnie bez obaw wyruszyć i samemu go przejść? Czy dla pewności lepiej wykupić(ok 200 dolarów) i wyruszyć z zorganizowaną grupą z przewodnikiem. . Jak wyglada sytuacja na trasie czy jest " tłok" i wówczas zaczynając samemu dołączyć do jakieś małej grupy.? Chetnie bym poznał praktyczne porady.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 16 Wrz 2019 19:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2010
Posty: 475
Loty: 188
Kilometry: 360 656
niebieski
Szlak jest bardzo dobrze przygotowany i oznakowany. Ludzi też jest bardzo dużo. Pewnie jakieś 90% idzie Tongariro Alpine Crossing, tylko nieliczni idą dłuższy kilkudniowy Tongariro Northern Circout. bardzo trudno jest się zgubić.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 16 Wrz 2019 19:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4491
złoty
Idzie się po ułożonych plastikowych kartkach, ale niezły z Ciebie as jak boisz się zgubić, lepiej zainstaluj sobie maps. me offline, tam jest każda ścieżka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 16 Wrz 2019 22:14 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 625
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Nie martw się, nie zgubisz się;). Jak ja szedłem to miałem dość liczne towarzystwo.. aż nawet zbyt liczne. Z praktycznych porad - weź wygodne buty, to jest ponad 19km. Ja narzuciłem dość szybkie tempo, a że buty nie były idealne, to potem miałem dość bolesne odciski. No i przygotuj się na zmienną pogodę. Na górze dość mocno wieje.

Image

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 17 Wrz 2019 17:48 

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 6
KKL- dzieki za porady.
Kostek - nię bądz taki dowcipny bo ci kostki puszczą i 999 bedzie twoim stałym numerem
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 17 Sty 2020 12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Paź 2017
Posty: 32
Kilka statystyk po przejsciu TAC. Trasa z parkingu na Mangatepopo do parkingu po stronie Ketetahi z odbiciem na Soda Springs. W zasadzie od Blue Lake do Ketetahi to sie trasa dluzy ze nie mam pytan .... Jak bede jeszcze raz na TAC to raczej wejde na Mt Ngauruhoe (Mt Doom) albo Mt. Tongariro i wroce do Mangatepopo .....
Image Image Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off
mcichecki lubi ten post.
 
      
#35 PostWysłany: 31 Sty 2020 17:48 

Rejestracja: 31 Sty 2020
Posty: 6
Na świeżo po odcinku z Mangatepopo do Red Crater i z powrotem jakieś 5 godzin. Wyruszyliśmy lajtowo o 10 i nie było praktycznie żadnych ludzi. Na parkingu sporo miejsc i nikt raczej owych 4 godzin nie kontroluje. Pogoda ładna, obyło się bez zakładania kurtek.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 22 Paź 2023 11:20 

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 47
Loty: 184
Kilometry: 460 876
Dzień dobry,
Czy może ktoś jest świeżo po wizycie i może potwierdzić informację o tych 4h parkingu ? Byłem tam w 2018r i nie było o czymś takim w ogóle mowy a teraz widzę że się coś zmieniło i pojawiło się owe 4h na parkingu max.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 22 Paź 2023 12:36 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 625
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Byłem tam w 2019r wiosna i mogę potwierdzić, że 4h było grane. Może się coś zmieniło po covidzie.. ale tam trend raczej zwiększania restrykcji turystycznych jest, a nie odwrotnie.
Góra
 Profil Relacje PM off
kondziu98 lubi ten post.
 
      
#38 PostWysłany: 22 Paź 2023 22:55 

Rejestracja: 03 Lis 2022
Posty: 24
Potwierdzam, że jest. Byliśmy tam w lutym b.r. Przyjechaliśmy na parking między 8 a 9 i dali szybko " w długą" nie zauważając informacji o limicie czasu. Doszliśmy do Czerwonego Krateru i wrócili na parking ok. 15-16. Dopiero wtedy dostrzegliśmy info. Wyjechaliśmy bez problemu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 15 Lis 2023 23:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Paź 2017
Posty: 32
Tongariro Alpine Crossing od jakiegoś czasu wymaga rezerwacji , w dalszym ciągu szlak jest bezpłatny ale rezerwacja jest potrzebna.
Można zrobić tutaj: https://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/places-to-go/central-north-island/places/tongariro-national-park/things-to-do/tracks/tongariro-alpine-crossing/booking/tongariro-alpine-crossing-booking-system/
Góra
 Profil Relacje PM off
piotrek_ lubi ten post.
marcin.n uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group