Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Sie 2020 20:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 671
srebrny
Trudno przewidzieć sytuację związaną z COVID w przyszłości, więc z dużą dozą niepewności planujemy nasz styczniowy wyjazd do Meksyku, Gwatemali i Belize. Wstępnie wyszedł mi taki plan i ucieszę się na komentarze. Jeśli wyjazd się odbędzie, to w składzie dwójka dorosłych plus nasza siedmioletnia córka, twarda sztuka zahartowana podczas podróży i wędrówek górskich.

Sob dzien 1: przylot rano do Cancun, odpoczynek - basen i plaża
Nd dzien 2: Cancun, 12:19 do 12:54 przelot do Guatemala City, przejazd nad jezioro Atitlan
Pon dzien 3: wioski w okolicy Atitlan
Wt dzien 4: Indian Nose rano, ok 16:00 wyjazd do Antigua
Sr dzien 5: Wulkan Pacaya, Antigua, nocny przejazd do Flores w nocy z sr/czw
Czw dzien 6: krótkie zwiedzanie Flores i przejazd do Tikal, popołudniowe zwiedzanie Tikal, nocleg przy Tikal
Pt dzien 7: poranne zwiedzanie Tikal, potem opcjonalnie wiszące mosty w Ixpanpajul Natural Park, nocleg Flores
Sob dzien 8: przejazd do Belize City i prom na wyspę Caye Caulker
Nd dzien 9: Caye Caulker
Pon dzien 10: Caye Caulker
Wt dzien 11: to caly dzien na przejazd do Tulum, bo chyba nocne autobusy ADO nie jeżdżą. Gdyby nocne ADO wchodziło w grę to przejazd noc pon/wt
Sr dzien 12: wycieczka do Akumal na oglądanie żółwi, przejazd do Valladolid wieczorem np. 17:17 do 18:52
Czw dzien 13: zwiedzanie Chichen Itza oraz cenoty w Valladolid i okolicach
pt dzien 14: Rio Lagartos
Sob Dzień 15 - powrót 7:30 Valladolid do Cancun 9:45 a stamtad na lotnisko. Wylot 15:40
Nd dzien 16: O 12:00 w Pradze. Zwiedzanie, odpoczynek
Pon dzien 17: powrot do kraju

Wniosek: plan wydaje mi się lekko intensywny i myślę czy da się go zoptymalizować. Najprościej byłoby pierwszego dnia polecieć do Gwatemali od razu, ale to niemożliwe z powodu zakupionych już biletów.
Stąd pytania:
Czy długość pobytu w Antigua i okolicach Atitlan jest sensowna? Może warto coś “przehandlować”, na przykład Rio Lagartes na rzecz dłuższego pobytu w Gwatemali?
Rozważałem wulkan Acatenango zamiast Pacaya, ale potencjalne złe samopoczucie spowodowane wysokością mnie odstrasza. Do tego trzeba poświęcić więcej czasu. Warto?
Co do Tikal, wychodzi dwa dni. Czy warto tyle czasu tam spędzić? A może pojechać do Tikal od razu po przyjeździe autobusem nocnym, zobaczyć co się da w tym dniu i kolejnego dnia rano do Belize City i Caye Caulker?
Wszelkie komentarze, które pozwolą sprawić ulepszyć plan mile widziane.
_________________
Moje relacje: WIetnam - taki piękny chaos
Singapur, Kuala Lumpur, Japonia
Meksyk: Relacje z podróży » Ameryka Północna » Ale Meksyk!
Chiny: Relacje z podróży » Azja Południowo-Wschodnia »Azja Południowo-Wschodnia »Pekin i Szanghaj - czyli nigdzie nie lecimy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia
Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN
#2 PostWysłany: 18 Sie 2020 20:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2046
Loty: 852
Kilometry: 1 931 024
platynowy
Wszędzie nie byłem i trochę to zbyt intensywne (nawet jak dla mnie), ale:
Atitlan i Antigua są wspaniałe. Dodałbym z dzień.
Rozważ Actun Tunichil Muknal w Belize
Caye Caulker można by odchudzić z dzień, chyba, że chcecie odpocząć w połowie
Sprawdź czy to sezon na żółwie w Akumal, ja nie widziałem żadnego. Koniecznie maska, bo woda mętna
Brak Coba, Uxmal - wspaniałe ruiny, szkoda ominąć
Szkoda też Isla de Mujeres, można pośmigać wózkiem golfowym ;)

Możesz ewentualnie zrezygnować z tego lotu i dojechać lądem tylko do Tikal. Gwatemalę zostawić na inny raz.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
amphi lubi ten post.
amphi uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 18 Sie 2020 22:00 

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 401
Loty: 178
Kilometry: 329 695
niebieski
-- 18 Sie 2020 21:52 --

jak wyzej Caye Calker skrocic chyba ze zamierzacie nurkowac a warto! wyspa nie jest wielka.
Jesli chodzi o wulkany bylam na Acatenango by ogladac wybuchajacego Fuego, niesamowity spektakl, tylko na to potrzebujesz 2 dni i wiadomo namiot albo zorganizowana wycieczka (ja szlam sama i na Acatenango tez bylam sama, cisza spokoj poza tym walacym lawa Fuego :-) , ale to bylo jedno z najlepszych doswiadczen w Ameryce Srodkowej.

-- 18 Sie 2020 22:00 --

jeszcze dodam ze podejscie na Acatenango jest dosc strome na poczatku, wysokosc wyzej robila swoje i tchu brakowalo przy wchodzeniu na szczyt mimo iz bylam dosc zaprawiona w tamtejszych gorach,
Moze zrezygnuj z Belize?
W lokalnych busach w Gwatemali pytaj wspolpasazerow ile kosztuje przejazd bo konduktor bedzie probowal was obciazyc jak Gringo :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 22 Sie 2020 22:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 485
Loty: 158
Kilometry: 468 084
niebieski
@amphi
A ja gorąco polecam w Belize olać Caye Caulker i zrobić coś takiego:
3-dniowy-rejs-jachtem-po-belize,782,124909

Acatenango super sprawa, jednakże to 2 pełne dni. Też widzieliśmy wybuchający Fuego - i to akurat jak byliśmy na szczycie Acatenango. Samo wejście wydaje mi się, że nie jest jakieś kosmicznie trudne (aczkolwiek dużego porównania nie mam) ale jeżeli masz chorobę wysokościową (jak ja) to się trochę namęczysz... My byliśmy w 6 osób (3 pary) i wszyscy daliśmy radę ale mnie tak od 3200-3300m męczyła choroba wysokościowa :? W kontekście tego nie wyobrażam sobie jakbym miał jeszcze nieść namiot, jedzenie, itd. - dlatego też warto skorzystać z wycieczki zorganizowanej. Plecak bowiem i tak będzie sporo ważył (ja miałem pewnie pod 10kg - samej wody to były 4l, do tego lustrzanka, drona, ciepłe rzeczy do spania, jakieś batony energetyczne, itd.).
Poniżej wrzucam dwie fotki z Acatenango z widokiem na Fuego ;)

Załączniki:
Fuego.jpg
Fuego.jpg [ 154.68 KiB | Obejrzany 2733 razy ]
Fuego2.jpg
Fuego2.jpg [ 213.57 KiB | Obejrzany 2733 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 27 Lis 2021 09:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 671
srebrny
No i Covid niezle nam zamieszal z wyjazdem. Ale mamy troche nadziei, ze uda sie w lutym 2022. Niestety podroze przez Belize aktualnie sa bardzo trudne, wiec spodziewamy sie, ze ten kraj bedzie musial wypasc z programu. To z kolei stawia pod znakiem zapytania Tikal. Czy warto jechac cala noc autobusem z Antigua, zeby spedzic dwa dni w Tikal/Flores, po czym znowu wracac cala noc? Czy moze rozsadzniej byloby wrzucic do programu Uxmal,a darowac sobie Tikal? Co sadzicie?
Jako background powiem, ze widzielismy juz Tenochtitlán, Mitla i Palenque. A podczas tego wyjazdu na pewno bedzie Chichen Itza.
_________________
Moje relacje: WIetnam - taki piękny chaos
Singapur, Kuala Lumpur, Japonia
Meksyk: Relacje z podróży » Ameryka Północna » Ale Meksyk!
Chiny: Relacje z podróży » Azja Południowo-Wschodnia »Azja Południowo-Wschodnia »Pekin i Szanghaj - czyli nigdzie nie lecimy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 27 Lis 2021 11:22 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7942
HON fly4free
@amphi: zależy od chęci / potrzeby zwiedzania miast prekolumbijskich - poza popularnym Tikal w jego okolicy dla mnie ciekawszym i dużo bardziej dzikim miejscem były ruiny Yaxha nad jeziorem o tej samej nazwie. W zależności od budżetu do Tikal (Flores) można też prosto dostać się samolotem - dużo lepsza opcja niż całonocne przejazdy, ale też oczywiście droższa.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 27 Lis 2021 14:59 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22486
Też w tym roku rozważałem Flores i Tikal (pięknie zbiłem loty, ale brak czasu na to było) i dlatego odpuściłem na przyszły rok żeby zrobić Chiapas (Oventik i Palenque) potem bus do Flores/Tikal i na koniec Copan Ruinas / San Pedro Sula i może wyspy Roatán w Hondurasie.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 27 Lis 2021 16:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 671
srebrny
@marek2011 Yaxhá brzmi naprawde ciekawie i sprawia, ze rozwazam odwiedzenie Tikal i okolic bardziej. Czy do Yaxhá wykupywales wycieczke, czy udalo Ci sie dojechac jakims autobusem? A moze Uber bylby realny i niedrogi?
_________________
Moje relacje: WIetnam - taki piękny chaos
Singapur, Kuala Lumpur, Japonia
Meksyk: Relacje z podróży » Ameryka Północna » Ale Meksyk!
Chiny: Relacje z podróży » Azja Południowo-Wschodnia »Azja Południowo-Wschodnia »Pekin i Szanghaj - czyli nigdzie nie lecimy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 27 Lis 2021 22:12 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7942
HON fly4free
@amphi: myślę, że możesz i z wycieczką i samodzielnie - ja z tego co pamiętam brałem wycieczkę, która była w kilku osobowej grupie i byliśmy kompletnie sami na miejscu, zero innych turystów - nie pamiętam ile kosztowała, ale kilka lat temu było to raczej groszowe koszty typu 8-10 USD/os. Jedyna rzecz w przypadku indywidualnego dojazdu to droga do samych ruin, jest spory odcinek przez dżungle / las bardzo wyboisty, nie każdy samochód sobie tam poradzi. Chyba że to jakoś się zmieniło też od tego czasu. Generalnie miasto głęboko w dżungli, w dużej części zarośnięte i nie w całości odkopane. Dla mnie był to ciekawszy klimat niż w bardziej monumentalnym, ale jednak mocno turystycznym Tikal. Będąc tam warto zobaczyć oba miejsca, są też inne stanowiska do wyboru w okolicy.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
amphi uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 24 Sty 2022 06:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Wrz 2014
Posty: 60
Loty: 26
Kilometry: 49 494
amphi napisał(a):
No i Covid niezle nam zamieszal z wyjazdem. Ale mamy troche nadziei, ze uda sie w lutym 2022.


I jak sprawy stoją? :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 24 Sty 2022 08:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1886
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Właśnie. Orientuje się ktoś jak obecnie wjazd do Belize z Gwatemali wygląda? Jest realny?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 24 Sty 2022 09:26 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4065
złoty
Realny jest, tylko czy warto?!
https://www.travelbelize.org/health-safety/

Ja odpuszczam, choć planuję być we Flores, Tical I okolicach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 24 Sty 2022 09:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1886
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@jacek96 niby realne, ale jak dobrze czytam to z testem więc mija się z celem przy wypadzie na 1-2 dni ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 24 Sty 2022 11:26 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4065
złoty
Test to mały pikuś, bo i tam muszę zrobić na wjazd do Gwatemali, ale musisz zarezerwowac hotel ze złotej listy
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 05 Lut 2022 21:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 671
srebrny
Nie tylko wymagany jest hotel ze zlotej listy, ale i "zloty" transport. Oprocz tego test ktory kosztuje $50 i od 15 lutego ubezpieczenie za $18. W tej sytuacji darujemy sobie i bezposrednio z Flores lecimy do Meksyku. Natomiast jesli ktos bardzo chce to realny jest przejazd do Belize z Flores. Swieze info na ten temat mozna znalezc tutaj: https://thebambootraveler.com/how-to-ge ... a-by-land/
_________________
Moje relacje: WIetnam - taki piękny chaos
Singapur, Kuala Lumpur, Japonia
Meksyk: Relacje z podróży » Ameryka Północna » Ale Meksyk!
Chiny: Relacje z podróży » Azja Południowo-Wschodnia »Azja Południowo-Wschodnia »Pekin i Szanghaj - czyli nigdzie nie lecimy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group