Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 31 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 01 Gru 2021 15:18 
Awatar użytkownika

srebrny
W Panamie ceny albo się utrzymały albo spadły, mówię o atrakcjach turystycznych. Gorzej jest w Kostaryce, wszystko w górę.
2 ludzi lubi ten post.

#22 PostWysłany: 01 Gru 2021 15:23 
Awatar użytkownika

Ostrzeżenia: 1
Zbanowany
@sobo, dlatego Kostaryke ogarnialem duzo wczesniej, jak bylo jeszcze tanio. :)

Anyway zaciekawila mnie Panama i postaram sie ponownie odwiedzic, tylko nie wiem jescze na jak dlugo, tydzien czy dwa, ale mysle, ze 7 dni powino byc optymalne.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
 Relacje PM off  

#23 PostWysłany: 01 Gru 2021 15:42 
Awatar użytkownika

srebrny
To ja Ci od razu powiem że mało :) 7 dni. Ja tyle byłem na majówkę (Panama - Kostaryka, przejście graniczne piesze) i to było za mało.. Dużo jest do zobaczenia, same wyspy Bocas del Toro to 2 dni - no, chyba że ktoś chce się tylko przepłynąć (te tańsze promy są dwa razy dziennie przed południem)
Poza tym jak chcesz przyrodę zobaczyć, to do parku narodowego nie idzie się na 2-3h , bo zobaczysz tylko iguany i malpy, tylko na cały dzień.
Ja też planuje powrót, bo to piękny kraj :)
3 ludzi lubi ten post.

#24 PostWysłany: 27 Gru 2021 12:45 
Awatar użytkownika

Loty: 867
Kilometry: 1 887 862
niebieski
Hejka

Latam do Panamy nalogowo, co dwa, trzy miesiace. Takze w pandemii :)

Z glownych atrakcji, zastrzegajac, ze nie interesuje mnie rozrywkowe Bocas del Torro:
- Indianie Embera/Wounaan na przyladku Darien (nie skansen dla turystow na rzeka Charges)
- rajskie Wyspy San Blas, mimo, ze turystyczne, to mozna znalezc taka, gdzie bedziemy sami, jak rozbitek Robinson
- plantacje kawy w okolicy Santa Fe, Boquete, Volcan
- przyroda, dzungla i lasy deszczowe- regiony Hornito, przyladek Darien czy okolice Colon
- wulkan Baru
- kolonialne miasteczko Portobelo
- kolorowa wioska emerytow Pedasi, pacyficzna plaza dla surferow Venao
- wielkomiastowy zgielk Panama City, starowka Casco Antiguo, rybny targ
- na sam koniec slawne wyspy Bocas del Torro

Sluze pomoca przy planowaniu wyjazdu do tego ciekawego panstwa :)

Same fotki, czyli https://www.instagram.com/atamancia/
Blog o moich podróżach http://atamanka.pl uwaga, dużo zdjęć ;)
 Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.

#25 PostWysłany: 27 Gru 2021 19:17 
Awatar użytkownika

złoty
A jak ogarnąć Darien?

Image
 Relacje PM off  

#26 PostWysłany: 29 Gru 2021 13:13 
Awatar użytkownika

niebieski
@cart

Hejka

Sluze kontaktami do Indian Embera i Wounaan, w kilku odleglych od siebie wioskach w Darien.
Dotrzesz tam autobusem, busem, lodzia, jeepem i czolnem.

Relacje PM off  

#27 PostWysłany: 04 Sty 2022 19:19 

Loty: 871
Kilometry: 813 940
platynowy
Antia napisał(a):
cart napisał(a):
A jak ogarnąć Darien?

Dotrzesz tam autobusem, busem, lodzia, jeepem i czolnem.

Wszystko po kolei, czy to alternatywne środki transportu?

#28 PostWysłany: 04 Sty 2022 23:24 
Awatar użytkownika

niebieski
@Sudoku
Hej

Wszystko zalezy, dokad chcesz sie i kiedy dostac. Ktory region Was interesuje? Jaki stopien ucywilizowania?
Nawet do jednej wioski przez okreslone miesiace mozna dostac sie jeepem, w pozostale zostaje czolno i lodz lub jest odcieta zupelnie. Do innych mozna dotrzec tylko woda przez caly rok, czy pieszo.
Zeby dojechac z Danama City do Darien najczesciej jade autobusem do wiekszej miejscowosci (np. Meteti, Yawiza), potem przesiadka na mniejszy srodek transportu (lodz czy busik). Potem czolno, kolejna lodz lub jeep.
Do wioski Moque kilka razy dotarlam: bus 5 godz z Panama City, busik do Puerto Quimba (chyba godzine), lodz do La Palma, tez chyba kolo tego, ledwo kojarze, bo caly czas glowa za burta (tak bujalo), nocka w spelunie, co najczesciej gosci przemytnikow i innych ludzi spod ciemnej gqwiazdy, o swicie jeep 3 godz. do wioski. Byla jeszcze droga morsko- rzeczna z La Palmy, ale nie zdecydowalam sie na nia zadnego razu- wystarczyly mi opowiesci zielonych ludzi, ktorzy nia wracali z Moque ;)
Do Mach Poobor bus z Panama City, busik do przystani lodek nad rzeka Chucunaque i czekanie na czolno. Mozna tak czekac i kilka dni. Potem 5 godzin w dlubance rwaca rzeka pelna plynacych zwalonych drzew, pni i smieci. Cztery litery po tej podrozy mialam odcisniete na ksztalt dna kajaka ;)

Przed pandemia lataly jeszcze male samolociki, ale teraz nie udalo mi sie niczego wyczaic.

Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.

#29 PostWysłany: 05 Sty 2022 10:30 

Loty: 871
Kilometry: 813 940
platynowy
Dzięki Antia.
Nie mam jeszcze konkretnych planów. Miałem lecieć do RPA, ale wyjazd stoi pod dużym znakiem zapytania, więc szukam opcji alternatywnych.
Ale tu już widzę, że Darien raczej nie jest na tytułowy krótki wypad.

#30 PostWysłany: 05 Sty 2022 13:25 
Awatar użytkownika

niebieski
Sudoku napisał(a):
Dzięki Antia.
Nie mam jeszcze konkretnych planów. Miałem lecieć do RPA, ale wyjazd stoi pod dużym znakiem zapytania, więc szukam opcji alternatywnych.
Ale tu już widzę, że Darien raczej nie jest na tytułowy krótki wypad.

Wiesz, możesz na pierwszy raz wyskoczyć do łatwiejszej osady. Puerto Lara jest świetna na taką eskapadę. Indianie Wounaan, dojazd w jeden dzień, jest prąd, woda z beczki, prysznic z łupiny orzecha i dajesz;-)
Zobaczysz czy Ci to odpowiada i nasteonym razem wrócisz na dłużej.

Relacje PM off
Sudoku lubi ten post.
Sudoku uważa post za pomocny.

#31 PostWysłany: 06 Sty 2022 09:33 
Awatar użytkownika

niebieski
hej

Dodam jeszcze jeda wazna kwestie- bezpieczenstwo w Darien.
To region, gdzie w teorii jest dzialajaca specjalna panstwowa jednostwa wojskowa Senafront, zalozona m.in. do ochrony ludnosci terenow przygranicznych z Kolumbia. Na wielu checpointach trzeba sie rejestrowac, Zarowno przy wjezdzie, jak i przy wyjezdzie. Widac ich tez w wiekszych maisteczkach, ale...
no wlasnie.
Zielona granica z Kolumbia Darien Gap jest pelna handlarzy narkotykowych, grup paramilitarnych i przemytnikow ludzi. Miesiecznie granice przekracza kilkadziesiat nielegalnych migrantow z Haiti i Kuby, probujacych sie dostac do USA. Na porzadku dziennym sa wymuszenia, gwalty, rozboje i smierc. To nie jest region na latwa i spokojna wycieczke przyrodnicza.
Bedac raz w Mach Poobor, od miejscowych slyszalam o napadzie, jaki mial miejsce tydzien wczesniej. Reporterom BBC, nieustalona grupa przestepcow zabrala caly sprzet i mocno poturbowala. Nocami przy mojej chacie slyszalam idacych grupami imigrantow. Z wioski nigdy nie oddalalam sie sama, nawet nie bylo mowy, abym na krok gdzies poszla bez towarzystwa miejscowego. Na poczatku mnie to dziwilo, bo jak to w bialy dzien moze byc niebezpiecznie. Po kilku dniach cos zalapalam. Niebezpieczna jest samw sobie dzungla, ale tez pojawiajacy sie nagle i znikad ludzie, takze.
Nie obawiam sie samych imigrantow, to umeczeni wedrowka ludzie. Grozni sa ich przewodnicy.
Pandemia i kryzys gospodarczy sprawil, ze przez Darien w ubieglym roku przedostala sie rekordowa liczba imigrantow- ponad 130 tys ludzi. To prawdziwa pozywka dla przemytnikow i gangow.
O zagrozeniach wynikajacych z tego, ze Darien Gap jest trudnym przyrodniczo terenem nie musze chyba wspominac. Takze prosze zrobcie dobre rozeznanie przed podjeciem decyzji podrozy a tamte regiony.

Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

[ 31 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości