Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 274 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
#121 PostWysłany: 14 Lis 2022 02:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
Krótko o tym, jak to wygląda w Salcie - idziemy na róg Plaza 9 de Julio i Av. España, a tam pod arkadami muzeum archeologicznego siedzą sobie obwieszeni złotem panowie z plikami banknotów w dłoniach, tak że nawet "cambio" nie muszą wołać, pokazują na telefonie stawkę, z którą nie ma dyskusji (przynajmniej w moim wypadku nie zadziałała) i dokonujemy wymiany wprost na ulicy (ba! przy stojących 5 m dalej policjantach :D ). Na tripadvisorze pisali, że są tu też jacyś (a może tylko jeden), którzy całkiem dobrze mówią po angielsku. Do "czindż many" w zasadzie nie jest to jednak niezbędne.
W porównaniu ze stawką sprzed kilku dni w Buenos, na 100 USD było gorzej o 1000 pesos, czyli ok. 17 zł.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
krzqchu uważa post za pomocny.
 
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#122 PostWysłany: 14 Lis 2022 22:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 664
srebrny
kwestia nowego sposobu przeliczania transakcji kartami napotkala na przeszkody implementacyjne. Z artykulu jednak wynika, ze trwaja prace nad rozwiazaniem problemow. Mozliwe, ze juz wkrotce bedzie dzialac.

https://www.lanacion.com.ar/economia/el ... d13112022/
_________________
Moje relacje: WIetnam - taki piękny chaos
Singapur, Kuala Lumpur, Japonia
Meksyk: Relacje z podróży » Ameryka Północna » Ale Meksyk!
Chiny: Relacje z podróży » Azja Południowo-Wschodnia »Azja Południowo-Wschodnia »Pekin i Szanghaj - czyli nigdzie nie lecimy
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#123 PostWysłany: 17 Lis 2022 04:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
Czy w przypadku EUR również można liczyć na jakiś korzystniejszy kurs u cinkciarzy? Szukam informacji o tym i nie znajduję (chodzi o 50 EUR).
Niestety, widzę, że to co wymieniłem z USD jednak mi nie styknie, a więcej USD już nie mam.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#124 PostWysłany: 24 Lis 2022 03:25 

Rejestracja: 12 Lis 2022
Posty: 13
tropikey napisał(a):
Krótko o tym, jak to wygląda w Salcie - idziemy na róg Plaza 9 de Julio i Av. España, a tam pod arkadami muzeum archeologicznego siedzą sobie obwieszeni złotem panowie z plikami banknotów w dłoniach, tak że nawet "cambio" nie muszą wołać, pokazują na telefonie stawkę, z którą nie ma dyskusji (przynajmniej w moim wypadku nie zadziałała) i dokonujemy wymiany wprost na ulicy.

Jeśli ktoś potrzebuje wymienić większą kwotę to można przejść na drugą stronę Av. España i tam panowie pod ścianą budynku prowadzą do "biura" na zapleczu kawiarni gdzie wymiana odbywa się z użyciem liczarki banknotów i w bardziej spokojnej atmosferze.
Euro nie próbowałem ostatnio wymieniać, ale raczej nie liczyłbym na lepszy kurs niż dla USD - generalnie banknot 100 USD z dużym Franklinem to najlepszy produkt do wymiany.
Podaję jeszcze przy okazji miejsce wymiany w Córdobie - ul. Buenos Aires na północ od Plaza San Martin.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#125 PostWysłany: 24 Lis 2022 03:39 

Rejestracja: 13 Mar 2013
Posty: 169
Loty: 218
Kilometry: 674 180
Dzisiaj za 1 dolar bleu 312 pesos
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#126 PostWysłany: 29 Lis 2022 02:19 

Rejestracja: 28 Sty 2019
Posty: 43
https://maps.app.goo.gl/ZQGPwNba8Tn1pgJT7

Od tego miejsca idąc w stronę północną w zasadzie cały czas słychać "cambio cambio" i warto przejść dalej, bo różnica może wynosić nawet 13 ars. Najlepszy kurs z 26/11 to 313.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#127 PostWysłany: 30 Lis 2022 19:38 

Rejestracja: 22 Lut 2014
Posty: 11
Loty: 233
Kilometry: 487 115
-- 30 Lis 2022 19:31 --

Ja też niedawno wróciłem z Argentyny i najwygodniej było odbierać pesos w Western Union, przelewa się złotówki, odbiera pesos, kurs wyszedł korzystniejszy niż u koników w Buenos. W przyszłym roku przymierzam się również do Salty i sprawdziłem, że tam też są jakieś punkty WU (albo Pago facil, to jest ta sama sieć).

-- 30 Lis 2022 19:36 --

Zeus napisał(a):
Na razie jest tak: Zapłacisz obiektowi Calafate Hostel w walucie USD po kursie wymiany obowiązującym w dniu płatności.

Myślę ze hotele, będą brać w USD, ale zobaczymy


Na kilka hoteli, w których nocowaliśmy większość przeliczała dolary po oficjalnym kursie:-) więc płaciliśmy w pesos. Na kwaterze w Ushuaia facet chciał zapłaty tylko w dolarach. W hotelu w BA mialem wybór, albo płatność w pesos ale po kursie nieoficjalnym albo w USD ze zniżką (mniej niż wychodziło z booking). W jednym miejscu musieliśmy zapłacić kartą, bo wyszły już nam banknociki, no i policzyło oczywiście niekorzystnie ...

-- 30 Lis 2022 19:37 --

Ja też niedawno wróciłem z Argentyny i najwygodniej było odbierać pesos w Western Union, przelewa się złotówki, odbiera pesos, kurs wyszedł korzystniejszy niż u koników w Buenos. W przyszłym roku przymierzam się również do Salty i sprawdziłem, że tam też są jakieś punkty WU (albo Pago facil, to jest ta sama sieć).

-- 30 Lis 2022 19:38 --

Ja też niedawno wróciłem z Argentyny i najwygodniej było odbierać pesos w Western Union, przelewa się złotówki, odbiera pesos, kurs wyszedł korzystniejszy niż u koników w Buenos. W przyszłym roku przymierzam się również do Salty i sprawdziłem, że tam też są jakieś punkty WU (albo Pago facil, to jest ta sama sieć).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#128 PostWysłany: 30 Lis 2022 22:22 

Rejestracja: 08 Kwi 2022
Posty: 68
W El Calafate codziennie stała kilkudziesięciometrowa kolajka do punktu Western Union.
Więc jednak wolałem mieć zawczasu wymienioną gotówkę.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#129 PostWysłany: 01 Gru 2022 09:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 664
srebrny
Ciągle nie doczekalismy sie wprowadzenia płatnosci kartami wg kursu blue dollar, natomiast pojawił się nowy rodzaj wymiany, dla farmerów - dolar sojowy :o :lol:

https://sports.yahoo.com/argentina-revi ... 03934.html
_________________
Moje relacje: WIetnam - taki piękny chaos
Singapur, Kuala Lumpur, Japonia
Meksyk: Relacje z podróży » Ameryka Północna » Ale Meksyk!
Chiny: Relacje z podróży » Azja Południowo-Wschodnia »Azja Południowo-Wschodnia »Pekin i Szanghaj - czyli nigdzie nie lecimy
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#130 PostWysłany: 01 Gru 2022 10:02 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Oni nawet mieli dolar Coldplay, jak Coldplay tam zagrali koncert. Oraz dolar katarski

https://elpais.com/argentina/2022-10-12 ... tores.html
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#131 PostWysłany: 01 Gru 2022 20:29 

Rejestracja: 02 Cze 2012
Posty: 239
Loty: 8
Kilometry: 16 686
niebieski
Aktualnie jest przynajmniej 17 typow dolara w Argentynie 😂

Ciekawostka, jak sie wpisze w googlu ¨ile typow...¨ to na 6. miejscu mamy koncowke ¨...dolara jest w Argentynie¨ :lol:
Załącznik:
Komentarz do pliku: google
Screenshot 2022-12-01 at 15.15.34.png
Screenshot 2022-12-01 at 15.15.34.png [ 107.77 KiB | Obejrzany 1234 razy ]


Dolar sojowy juz kiedys istnial, teraz powrocil i zasilil szeregi dolara:
- oficjalnego
- hurtowego (zarezerwowany dla duzych firm, duzych obrotow pieniedzy w handlu zagranicznym)
- detalicznego (uzywany glownie w duty free)
- blue
- MEP
- netflix (na rozne platformy streamingowe)
- colplay (na zakup biletow na koncerty zagraniczne)
* Zostal wprowadzony jak sie okazalo, ze Coldplay da 10 (!!!) koncertow w Buenos Aires. A kazdy mial po 60 tysiecy ludzi/biletow.
- oszczednosciowy/solidarnosciowy inaczej: dolar dla toryetow argentynskich zagranica (wchodzi wyzsza matematyka: to kurs dolara oficjalnego+30% podatku od wartosci+35%podatku2.0 ktory takze mozna odliczyc od argentynskiego PITu)
- dolar Qatar (dolar oficjalny + 30% podatku1 + 45%podatku2 + 20% podatku3)
- dolar dla turystow zagranicznych w argentynie
- dolar luksusowy (na wszelkie dobra luksusowe)
i inne.

Wszystkie wartosci dolara sie roznia. Colplay jest drozszy niz blue. Netflix sporo tanszy niz blue, itp. itd.
Zrodlo: cronista.com i ámbito

Plus, jesli chodzi o dolara sojowego (2.0) to artykuly na ten temat sa juz nawet okraszane odpowiednim zdjeciem tematycznym:
Image

Takze prosze sie nie dziwic, ze pewnie jeszcze de facto nie dziala wersja ¨dolar dla turystow zagranicznych w argentynie¨ bo operatorzy kart kredytowych i banki maja co robic jesli chodzi o przewalutowywanie 😂
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#132 PostWysłany: 02 Gru 2022 14:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
Ciekawy artykuł dot. aktualnego stanu turystyki w Argentynie, a przy okazji wymiany pieniędzy, w tym wg tego nowego kursu USD przy płatnościach kartami.
Jeśli ktoś wybiera się obecnie, to z końcówki wynika, że można będzie próbować ponownie skuteczności tej metody.

https://www.courthousenews.com/tourism- ... y-plunges/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#133 PostWysłany: 03 Gru 2022 02:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 1676
Loty: 199
Kilometry: 453 204
srebrny
Płaciłem revo w zeszłą sobotę w Calafate i żarło po oficjalnym kursie.
_________________
R.

Pierwsze raz w Afryce: https://www.fly4free.pl/forum/a-na-koniec-ktos-ci-powie-ze-nic-z-tej-afryki-nie-widziales,213,175117
Pojechaliśmy z nastolatkami w kilkumiesięczną podróż dookoła świata: W sto dni dookoła świata
Góra
 Profil Relacje PM off
marcin.n uważa post za pomocny.
 
      
#134 PostWysłany: 03 Gru 2022 23:10 

Rejestracja: 12 Lis 2022
Posty: 13
UPS napisał(a):
Jeśli ktoś potrzebuje wymienić większą kwotę to można przejść na drugą stronę Av. España i tam panowie pod ścianą budynku prowadzą do "biura" na zapleczu kawiarni gdzie wymiana odbywa się z użyciem liczarki banknotów i w bardziej spokojnej atmosferze.

Podaję jeszcze przy okazji miejsce wymiany w Córdobie - ul. Buenos Aires na północ od Plaza San Martin.

Miejsce wymiany w Cafayate - apteka przy rynku (raczej się z tym nie afiszują, lepiej poczekać jak nie ma innych klientów w środku)/

A coś w El Calafate?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#135 PostWysłany: 05 Gru 2022 14:47 

Rejestracja: 02 Cze 2012
Posty: 239
Loty: 8
Kilometry: 16 686
niebieski
Wpadam na szybkiego powiadomić, za artykulem w lanacion.com, ze w Mastercardzie już funkcjonuje dolar dla turystów. Ponoć ma być tez wsteczny, i obejmować transakcje od ostatniego piątku.

Spoiler: już wiadomo, ze nie będzie to wartość blue, tylko trochę niższa niż przewidywano.
Przykład z wartościami z piątku:
- dolar blue: 312ARS
- dolar turystyczny: 297ARS

Nie mam czasu na tlumaczenie, wiec jak chcecie, puscie w tlumacza ten tekst, ktory opisuje jak bedzie funkcjonowac przewalutowanie (i jak bedzie widoczny na wyciagach z karty):
Cytuj:
En primer lugar, Mastercard procesará todas las transacciones al tipo de cambio oficial.
Luego, como segundo paso, liquidará y acreditará a los adquirientes (las procesadoras de pagos Prisma y Fiserv) en cuentas del exterior los consumos utilizando para el calculo el tipo de cambio oficial.
En tercer lugar, Mastercard aplicará sobre esas liquidaciones ajustes a los adquirientes para su devolución a los tarjetahabientes del exterior (esos ajustes son por la diferencia entre el tipo de cambio implícito y el oficial).
Por último, los adquirientes pagarán a los comercios lo que les corresponde.


Visa jeszcze nie działa (twierdza, ze po ich stronie jest juz wszystko ok, ale operatorzy płatności jeszcze się ze wszystkim nie wyrobili).
O innych kartach, w tym artykule, nie wspominaja.
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
6 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#136 PostWysłany: 05 Gru 2022 14:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1698
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
@Buyaka
Czyli jak dobrze rozumiem; to transakcje nadal będą rozliczane w ARS po tym gorszym kursie i dopiero później MasterCard rozliczy ARS po tym lepszym kursie i dokona zwrotu różnicy na konto bankowe?
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#137 PostWysłany: 06 Gru 2022 15:03 

Rejestracja: 02 Cze 2012
Posty: 239
Loty: 8
Kilometry: 16 686
niebieski
@Martinuss, wyglada na to, ze tak!

To, ze tak to operatorzy kart rozwiazali, mnie w sumie nie dziwi. Rzad argentynski zaproponowal dostep do lepszego przelicznika na podstawie dolara MEP (inaczej: ¨dolar bolsa¨, czyli dolar gieldowy), to ta wymiana trwa... przynajmniej 24h 😅

De facto to nie jest prosta wymiana ARS na USD czy odwrotnie.
1. Najpierw trzeba wykupic w ARS obligacje (GD30 albo AL30),
2. pozniej te obligacje MUSZA min 24h przeczekac (1 caly dlugi dzien roboczy),
3. po tym czasie dopiero mozna je sprzedac za USD.

Gdyby operatorzy kart od razu przewalutowywali po kursie z danego dnia, strzelaliby sobie w stope, bo bawiliby sie w futurologie. Bo tego ¨parkingu¨ obligacji przeskoczyc sie nie da. A wiemy jak bardzo Argentyna jest nieprzewidywalna. 😅
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#138 PostWysłany: 06 Gru 2022 23:30 

Rejestracja: 20 Sty 2015
Posty: 254
Loty: 151
Kilometry: 378 445
niebieski
Na Instagramie polska para cyfrowych nomadow (aktualnie mieszkaja w BA) robi na siebie przelew do Western Union i odbieraja gotowke w punkcie WU na miejscu po kursie blue. Nie wiem czy ten sposob juz jest opisany
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#139 PostWysłany: 07 Gru 2022 11:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1698
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
@TIT

Si, sposób znany już od jakiegoś czasu dla wtajemniczonych :lol: . Problemem są tylko kolejki do punktów WU.
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#140 PostWysłany: 07 Gru 2022 11:26 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
E no bez przesady. Warto poszukać biura Western Union gdzie sporo okienek jest (np. w Buenos przy ulicy Lima) albo nie korzystać z nich w piątki/poniedziałki lub w godzinach po 17. Tak samo nie polecam korzystać wypłaty z poczty, bo tam sporo papierologi (niestety w EZE jest poczta, zajęło mi jakieś 30-40 minut wypłacenie hajsu)

A im mniej osób wie, to mniejsze kolejki będą :)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 274 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group