Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 14 Wrz 2019 19:14 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1742
srebrny
Podróżowanie po Paragwaju jest proste, łatwe i nie zawsze przyjemne. :)

Bilety na wszystkie trasy kupimy na miejscu, więc nie ma co myśleć o załatwianiu czegoś wcześniej. Zazwyczaj jest kilka firm, które oferują przykłady na danej trasie. Na dworcach jest dużo naganiaczy, a ceny różnią się nawet prawie dwukrotnie przy podobnej jakości. Autokary odjeżdżają dosyć często na dłuższych trasach.

Raczej trzeba mieć przy sobie paszport do wystawienia biletu, ale jeżeli nie macie, powinno przejść. Paragwajczycy są wyluzowani, jeżeli chodzi o procedury. Godziny wyjazdów są za to raczej przestrzegane (ewentualnie 15-20 minut opóźnienia, ale na kraj latynoski to i tak dobrze).

W kasach części przewoźników mozna płacić tylko gotówką. Być może mają pochowane terminale, nigdzie nie widziałem ich na wierzchu. Na dworcach zawsze jest mnóstwo cambistas. Trzeba ich pilnować, bo widząc gringo, pogarszają kurs. Waluta paragwajska jest dla nas tania, ale przy wiekszej wymianie kwota robi się odczuwalna.

O ile odjazd jest punktualny, o tyle przyjazd tańszych busów nigdy nie był punktualny. Teoretycznie busy z normalnej półki cenowej nie mają dużo przystanków, ale jednak się zatrzymują dosyć często, na każde żądanie. :) Kierowcy są powolni i absolutnie nie zależy im by dojechać na czas. Na dłuższych trasach trzeba liczyć średnią efektywną prędkość około 40-45 km/h. Klasycznie najbardziej korkuje się przy wjazdach do większych miast.

Busy są w latynoamerykańskim stylu, czyli oferują dużo miejsca. Niestety większość z nich jest bardzo stara i nie ma podjazdu do tych z Chile, Peru czy Brazylii. Nawet jeżeli z zewnątrz wygląda ładnie, to w środku może być bryndza. Większość reklamuje się dostępem do wi-fi, ale ani razu nie działało. ;)

Ceny mogą się różnić w zależności od linii, autobusu, godziny odjazdu albo zacieklosci negocjacyjnej między... naganiaczami. Kilka razy widziałem, jak mocno walczyli o klienta, schodząc dosyć szybko z ceny. W okienkach też warto sprawdzać, bo potrafią zawyżać białym. :)

Przykładowe ceny:
Ciudad del Este - Encarnacion 70.000 PYG
Encarnacion - Asuncion 50.000, ale częściej okolice 70.000 PYG
Asuncion - Ciudad del Este 70.000 PYG

Przejazdy jednorazowe autobusami miejskimi kosztują: w Asuncion około 2500-3600 PYG, w innych miastach - 1000-2000 PYG, dojazd do najbliższych miasteczek ościennych - 3000 PYG (np. z CDE na tamę Itaipu w Hernanderias).

Obecnie 1.000 PYG (tysiąc guarani) jest warte około 65 groszy.

Do Paragwaju łatwo dostać się z Puerto Iguazu. Bus do Ciudad del Este kursuje z dworca za 200 ARS. Oczywiście taniej jest z Foz do Iguacu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wycieczka na Cypr za 1040 PLN. Loty z Radomia + hotel tylko dla dorosłych Wycieczka na Cypr za 1040 PLN. Loty z Radomia + hotel tylko dla dorosłych
Wycieczka na Filipiny: Panglao, Bohol i Luzon w jednej podróży z Warszawy za 3064 PLN Wycieczka na Filipiny: Panglao, Bohol i Luzon w jednej podróży z Warszawy za 3064 PLN
#2 PostWysłany: 30 Maj 2021 23:03 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
A jak dojechać z Paragwaju do Boliwii?
Wiem, ze chyba trzeba jechać do Filadelfii ale jak dalej to nie wiem. Są też busy z Asuncion,
Lot ASU - VVi to cena na dziś 145€. Z kolei jechać busem 21hrs też mi się nie uśmiecha zważywszy, ze Boliwia nie słynie z czystych sanitariatów ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group