Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Woy napisał(a):
Ważna informacja dla chcących zobaczyć Machu Picchu po taniości, jadąc własnym autem lub busem na trasie Santa Maria - Santa Teresa - Hidroelectrica. Od 16 maja 2022 trwają szeroko zakrojone prace na całej długości drogi, przez co staje się prawie nieprzejezdna. Jest tylko kilka krótkich okienek czasowych, w których można tę trasę pokonać, w pozostałych nie ma zmiłuj, pracuje ciężki sprzęt i nikogo nie puszczą - sam przyjechałem o 13.20 i musiałem czekać do 15.00. Wg Google Maps trasa Santa Maria - Hidroelectrica zajmuje 1,5h (przejechałem, ten czas jest zupełnie realny) a najdłuższe okienko to tylko 1h :o W drodze powrotnej jechałem jak szalony i udało mi się zmieścić w 1h 10 min, na szczęście na końcówce mnie puścili.

Prace potrwają na pewno bardzo długo (m.in wykuwane są dwa tunele), przez co w praktyce ten sposób dotarcia do Machu Picchu jest gigantycznie utrudniony. Plus jest taki, że jak skończą, droga będzie znacznie szersza i łatwiejsza do pokonania. Kto wie, może położą nawet asfalt.

Załączam szczegółowy harmonogram okresów otwartych i zamkniętych.
Załącznik:
20220616_110908.jpg

viewtopic.php?f=677&p=1537967#p1537967



BUSY:
http://www.perucaracol.com/mapi/
Cusco - Hydroelektrownia 07:30 - 14:00 - podobno o 14:30 jest pociąg do AC - jeśli się komuś nie chce iść
Hydroelektrownia - Cusco 14:00 - 21:00
Cena RT: 32 USD
Cena OW: 16 USD

http://www.machupicchubuspackers.com/
Cusco - Hydroelektrownia 07:30 - 14:00 - podobno o 14:30 jest pociąg do AC - jeśli się komuś nie chce iść
Hydroelektrownia - Cusco 14:00 - 21:00
Cena RT: 30 USD
Cena OW: 20 USD

POCIĄGI:
http://incarail.com/
https://www.perurail.com

Kombinowane busy + taxi:
07:30 – 13:30 Lokalny bus z Cusco do Santa Maria – 15 SOL

13:45 – 14:45 Taxi z Santa Maria do Santa Teresa – 10 SOL
14:45 – 15:45 Taxi z Santa Teresa do Hydroelektrowni – 5 SOL 

15:45 – 17:45 Z Hydroelektrowni do Aguas Calientes - pieszo wzdłuż torów – 4 free!

Dzięki @pablo79 za przeszukanie neta :)


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 279 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
#101 PostWysłany: 01 Maj 2017 11:20 

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 1960
platynowy
My w zeszłym roku wynajęliśmy samochód i rano z Cusco pojechaliśmy na Saliny, następnie po południu do Hydroelectriki.
Przekimaliśmy w samochodzie do 3 i z rana ruszyliśmy pod MP/
Tę trasę 10km zrobiliśmy na spokojnie i w nocy w 2,5h.
Wejście do MP i potem do auta.
Następnie 6h jazdy do Cusco i nocleg w hotelu.
Było ciężko bo przeszliśmy tego dnia ok.25km ale nie żałujemy.
Brak jednego dnia spowodował taki a nie inny plan dotarcia do MP.
Góra
 Profil Relacje PM off
Grogmir uważa post za pomocny.
 
      
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
#102 PostWysłany: 02 Maj 2017 13:00 

Rejestracja: 17 Mar 2016
Posty: 30
Loty: 38
Kilometry: 108 822
Ok, dzięki za wskazówki - dam znać jak poszło po powrocie.

billy napisał(a):
Ja tam spaceru nie żałuję. Fajne widoczki, idzie się praktycznie cały czas wzdłuż rzeki, po drodze w 2 (czy 3?) miejscach mija się inkaskie ruiny.


Te ruiny są osiągalne ze szlaku (można podejść/zwiedzić), czy bardziej jako ciekawostka w oddali?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#103 PostWysłany: 02 Maj 2017 15:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Dwa razy mija się przy samych torach:

Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 55.25 KiB | Obejrzany 3639 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 72.52 KiB | Obejrzany 3639 razy ]


Raz są po drugiej stronie rzeczki na zboczu:

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 118.11 KiB | Obejrzany 3639 razy ]


jest tam mostek i budynek jakiejś małej elektryczki czy stopnia wodnego ale nie przechodziłem.
Góra
 Profil Relacje PM off
Grogmir uważa post za pomocny.
 
      
#104 PostWysłany: 02 Maj 2017 16:07 

Rejestracja: 22 Sie 2012
Posty: 663
Loty: 78
Kilometry: 201 975
niebieski
Grogmir napisał(a):
Dzięki wielkie za wskazówki. Czyli ogólnie uważasz, że trasa jest warta włożonego wysiłku/ryzyka?

Jeszcze jedno pytanie ogólne: czy ma sens kupowanie biletu na MP Montana, jeżeli zamierzamy wejść do MP o 6 (na Montane wpuszczają od 7) i wrócić do Hydroelektriki na busa 14:30? Ponoć cała trasa na górę i z powrotem spokojnie zajmuje 3-4h, co w zasadzie nie zostawia wiele czasu na główne ruiny.


nam nie udało się wejść na szczyt, weszliśmy może do 2/3 wysokości (przy opcji powrotu z buta) ale startowaliśmy koło 8 od bramki na MP Montana, może gdybyśmy mieli tą dodatkową godzinę to dalibyśmy radę... choć niekoniecznie bo formę mieliśmy nie najlepszą tego dnia ale nie żałujemy, że próbowaliśmy, widoki były super, nawet tu na wątku wrzucałam zdjęcie
_________________
moje relacje:
http://www.fly4free.pl/forum/sztuka-ame ... ,212,81860
minirelacja-z-maxiwyspy-ilha-grande,212,96928&start=0
Góra
 Profil Relacje PM off
Grogmir uważa post za pomocny.
 
      
#105 PostWysłany: 03 Maj 2017 10:56 

Rejestracja: 17 Mar 2016
Posty: 30
Loty: 38
Kilometry: 108 822
Przekonaliście mnie zarówno do szlaku z Ollantaytambo, jak i proby zdobycia Montana. Za miesiąc zdam relację. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
ara lubi ten post.
 
      
#106 PostWysłany: 20 Maj 2017 17:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sie 2010
Posty: 130
Loty: 42
Kilometry: 79 377
Nasz plan był taki: busem z Cusco do Hydroelektrowni (70 soli w dwie strony), marsz wzdłuż torów do Aguas Callientes, następnego dnia pobudka o piątej i wyjście na Machu Picchu (przyda się czołówka albo latarka, bo ciemno było). Niestety zabrakło nam z 15 minut, żeby zdążyć na wschód słońca na górze. Trzy godziny chodzenia po Machu. Później niedość, że zaczęło robić się gorąco, to ludzi było tyle, że maszerowaliśmy jeden za drugim. Jeśli będziecie schodzić z Machu i od razu iść do Hydroelektrowni, to w miejscu, gdzie strażnicy sprawdzają bilety (koło mostu), możecie odbić w lewo i wejść od razu na szlak wzdłuż torów - nie trzeba iść przez miasto, omija się tunele i można zaoszczędzić trochę czasu. Do Hydroelektrowni dotarłyśmy na 13.30 czyli spokojnie mogłyśmy trochę jeszcze pochodzić po ruinach.
Bilety na samo Machu Picchu kupowałyśmy w Cusco dwa dni przed wyjazdem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
maciass uważa post za pomocny.
 
      
#107 PostWysłany: 04 Cze 2017 14:40 

Rejestracja: 17 Mar 2016
Posty: 30
Loty: 38
Kilometry: 108 822
Dla potomnych - szlak z kilometru 82. do AC niestety się nie udał. Zgodnie z wskazówkami i znalezioną gdzieś mapką obeszliśmy szerokim łukiem stację kolejową i w momencie schodzenia w dół do linii kolejowej (już spory kawałek za stacją) złapali nas strażnicy rezerwatu (tak się przedstawili, nie wiem czy to po prostu nie byli pracownicy kolei), postraszyli ambasadą (że niby po terenie rezerwatu nie można chodzić bez pozwolenia) i kazali wracać do wioski i stamtąd do Ollantaytambo. Po powrocie chcieliśmy spróbować jeszcze raz, ale byliśmy jedynymi turystami w wiosce (i nic dziwnego, bo pociąg się tam nie zatrzymuje, poza obsługą stacji i pracownikami agencji turystycznych noszącymi bagaż na Inca Rail praktycznie nikogo nie było) i strażnicy śledzili praktycznie każdy nasz krok, pilnując byśmy wsiedli do busa.

Pozostało wrócić grzecznie do Ollantaytambo i złapać busa do Hydro. Koniec końców może i dobrze się stało, bo po 2-dniowym treku w kanionie cały dzien marszu móglby nas mocno obciążyć przed zdobywaniem MP (nie jechaliśmy na górę busem).

Jeżeli ktoś planuje pieszy szlak z km. 82 do AC - warto spróbować, ale bądźcie tam wcześniej niż my i powinno się udać. My startowaliśmy koło 7:30-8 i wszędzie krzątała się masa pracowników kolei/strażników, może dlatego tak łatwo nas złapali.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#108 PostWysłany: 05 Cze 2017 05:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Albo może właśnie później. My startowaliśmu bodaj koło 11-tej i żywego ducha na stacji nie było. Ale może po prostu nasilili teraz kontrole.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#109 PostWysłany: 13 Lis 2017 04:36 

Rejestracja: 07 Mar 2014
Posty: 12
Hey!
jak to jest z tymi dużymi plecakami? można je zostawić przed bramą wejścia do MP czy trzeba zostawić je w hostelu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#110 PostWysłany: 18 Lis 2017 10:08 

Rejestracja: 10 Maj 2015
Posty: 34
Loty: 161
Kilometry: 293 404
Można zostawić plecaki tuż za bramkami przy wejściu na Machu Picchu - przechowalnia jest darmowa
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#111 PostWysłany: 23 Lis 2017 15:28 

Rejestracja: 07 Mar 2014
Posty: 12
dzięki ale już wróciłam! :D i muszę przyznać, że Ameryka Południowa po raz drugi złamała mi serduszko :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#112 PostWysłany: 28 Lis 2017 08:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Wrz 2014
Posty: 754
Loty: 205
Kilometry: 638 916
srebrny
Na bilecie mam nr dowodu osobistego a zabieram paszport, czy ktoś to sprawdza przy wejściu do MP?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#113 PostWysłany: 28 Lis 2017 10:12 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22334
Nie sprawdzają :)
A jak masz pocztówki do wysłania, to weź je ze sobą, bo tam jest pieczątka - paszportowa, i możesz je stemplować. Ładniej będą wyglądać :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
J.1 uważa post za pomocny.
 
      
#114 PostWysłany: 03 Gru 2017 20:07 

Rejestracja: 03 Gru 2017
Posty: 2
Czy ktoś się orientuje czy Machu Picchu można zwiedzać też w dni świąteczne? Chodzi mi szczególnie o 1 stycznia, bo na ten dzień planuję. Strona internetowa, gdzie można kupić bilet elektronicznie niestety nie działa na moim tablecie więc nie mogę tego tam sprawdzić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#115 PostWysłany: 09 Gru 2017 16:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Jak patrzę to wygląda na to, że bilety dostępne również na 1 stycznia do zakupu. Napisane też, że otwarte od poniedziałku do niedzieli przez cały rok włączając święta.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#116 PostWysłany: 05 Lut 2018 11:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2014
Posty: 1435
srebrny
Zmieniła się cena wjazdu busem na MP obecnie to 12 $ ow -24 RT dla obcokrajowców - sprawdzają paszport
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#117 PostWysłany: 07 Lut 2018 04:46 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Jeżeli wybieracie się w porze tzw. "deszczowej" i chcecie wejść na jeden ze szczytów rano, rekomenduję Huayna. Machu Montana jest polozona wyzej (słabszy widok), ale co gorsza między ruinami a szczytem często (zwłaszcza w porze porannego wejścia) tworzą się mgła i chmury. Widoczność jest bardzo umiarkowana. O 10:30 strażnik wyprowadza ludzi ze szczytu.

Oczywiście to góry i loteria, ale jeżeli ktoś woli zapewnić sobie większe prawdopodobieństwo ładnych widoków, Huayna będzie lepszym wyborem.

Podejrzewam, że osoby, które wejdą drugą turą będą miały już super widok, nawet z Machu Montana. Przy czym słońce od 10-11 daje już mocno popalić.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
maciass lubi ten post.
maciass uważa post za pomocny.
 
      
#118 PostWysłany: 01 Mar 2018 23:11 

Rejestracja: 27 Sie 2012
Posty: 92
informacyjnie jakby ktoś się zastanawiał na ile warto:

udało mi się zrobić od rana trasę: z Aquas Callientes wyruszam około 5 rano, potężny deszcz, biorę schody, zajmują około 40-45 minut (kondycja ok) więc po 6 jestem na górze (bo jeszcze dojście z AC ok 10-15 minut spacer plus kolejka do schodów która była nie mniejsza niż kolejka na busa co ciekawe). Szybkie wejście do MP, trasa na punkt widokowy Casa del Guardian też pod górę około 10 minut, przejście przez MP bardzo spokojnie, wśród lam i fajnego klimatu unoszących się chmur, mało ludzi.

Meldunek do Wayna/Huayana picchu wpis do zeszytu 7:20 wejście na Wayna, na górze niezbyt wygodnie, raczej nie spodziewajcie się wygodnych ławeczek, ale można zrobić fajne zdjęcia, bardzo spokojnym rytmem bez pośpiechu, co chwila jakieś dobre punkty są zwalniane. Zejście już przy zupełnie pięknej pogodzie równie wspaniałe widoki bardzo spokojnym tempem, wypis o 9:30, obok "stajni" alpak/lam w stronie wyjścia (nie można się cofnąć na górę np. do Casa del Guaridan co zgadza się z relacja z Hotelu w AC) trzeba wyjść i jeszcze raz wejść żeby zrobić fotki z góry ja jednak rezygnuje, bo wystarczy mi w zupełności to co widzę w drodze wyjściowej.

Następnie udaje się do zejścia (te same schody) i po zakończeniu schodzenia jak mija się budkę strażnika należy się kierować w lewo na schody w górę (pomija się wtedy oczywiście miasto) i do torów kolejowych trasa na Hydroelectrica, szybkim tempem droga ciut krótsza niż HyElec -> AC, ok 12:30 jestem już na stacji głownej HC (treking mniej niż 2 godziny) i można zjeść menu del dia za 10-15 sol w oczekiwaniu na bus powrotny, jak widzicie zostaje spokojnie 2h zapasu, więc da się spokojnie to zrobić w dłuższych ramach, polecam bo satysfakcja duża jak ktoś ma tylko 2 dni na trasę Cusco->AC->Cusco
Góra
 Profil Relacje PM off
michcioj lubi ten post.
 
      
#119 PostWysłany: 20 Cze 2018 22:16 

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 101
Polecamy zostanie w MP na cały dzień, od samego rana do wieczora i poczucie tego miejsca. Po południu robi się pusto i można się błąkać prawie samemu. Są też fajne tarasy widokowe (nie tylko te do zdjęć, kawałek za nimi), gdzie można się położyć i cieszyć widokiem. Zmienia się też bardzo oświetlenie.
Jakby ktoś jechał z/do Hydroelektrowni, to można się dogadać i wsiadać/wysiadać po drodze, np. w Ollantaytambo, a nie Cusco - dzięki temu można obejrzeć inne ruiny i miejsca bez jeżdżenia kilka razy tą samą trasą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#120 PostWysłany: 26 Cze 2018 17:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Bardzo fajna opcja i sam tak spędziłem cały dzień w MP tyle, że to jeszcze za "starych" przepisów było. Teraz już wymagają zakupu dwóch osobnych biletów na wejście przed i popołudniowe. Chyba żeby nie sprawdzali tego ale wątpię...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 279 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group