Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 25 Sty 2018 23:18 

Rejestracja: 22 Lis 2017
Posty: 6
Jeśli temat powinien znaleźć się w innym dziale, proszę MODa o przeniesienia.

Wróciłem kilka dni temu z 14-dniowego tripa po Egipcie i postanowiłem napisać kilka słów o obecnej sytuacji.
W sieci informacje nie do końca są jasne i prawdziwe/aktualne. Może komuś się przyda.

Podróżowałem na trasie Hurghada-Kair-Asuan-Abu Simbel-Luxor-Hurghada, korzystając z każdego możliwego transportu: taxi, metro, pociąg, autobus, autokar, feluka:D

Początkowo miałem lądować w Eilacie i przebijać się przez Tabę i Synaj do Kairu. Zrezygnowałem jednak z tej trasy, ze względu na to, że ewentualna pieczątka z Taby mogłaby mi utrudnić kolejne podróże po Bliskim Wschodzie.
Jeśli chodzi o Synaj, sami Egipcjanie odradzają wyjazdy na północ półwyspu - ziemia niczyja. Południe wraz z kurortami jest bezpieczne.

Kupiłem więc bezpośredni lot Berlin-Hurghada i po wylądowaniu łapałem busa do Kairu (6.5h / ok 40zł).
Kair obecnie jest bardzo spokojny. W mediach jest natomiast masa sprzecznych informacji - po dawnych zamieszkach i protestach nie ma już najmniejszego śladu, ludzie żyją sobie swoim leniwym życiem i pomimo, że turystów jest bardzo mało, nikt specjalnie nie zwraca na nas uwagi.
Kair zwiedzałem 4 dni, miasto jest niesamowite i ma bardzo dużo do zaoferowania (w tym miejscu odsyłam do TripAdvisor;)… Krążyłem po całym mieście zarówno w dzień jak i w nocy, korzystałem z metra, riksz, taksówek i autobusów. Zaglądałem do lokalnych nocnych barów i w uliczne zakamarki, gdzie momentami nie było żywej duszy – nigdy nie poczułem jakiegokolwiek niepokoju, pełen luz.
Nie doświadczyłem też żadnych „napaści” na taksówki, żeby tylko coś kupić czy wynająć wycieczkę na wielbłądzie:D
Lokalni ludzie są bardzo mili i pomocni, szczególnie młodzi. I nie wszyscy chcą ci coś sprzedać, heh

Nie chce specjalnie poruszać tematu zagrożenia terrorystycznego, bo uważam, że jest ono dzisiaj podobne do tego w Europie… Tak czy owak władze egipskie bardzo przykładają się do kwestii bezpieczeństwa. Widać, że bardzo zależy im na powrocie turystów.
Na każdym kroku rozstawione są policyjne posterunki z policjantami uzbrojonymi po same zęby. Przy każdym większym hotelu są bramki do metalu i kilku strażników, podobnie w metrach, na stacjach, kościołach, meczetach, muzeach i dworcach.
Przy wyjazdach z Kairu (trasa Giza/Sakarra/Dahszur – kolejne piramidy) co kilka kilometrów przechodzimy kontrolę bezpieczeństwa. Policjanci z psami spisują dane auta, kierowcy, pasażerów oraz informacje na temat naszej trasy, by na kolejnych posterunkach o nas wiedzieli. Czasami też zaglądają w torby.
Podobnie na trasach międzymiastowych. Przechodzimy kontrole bezpieczeństwa, policja wchodzi do autokaru, przygląda się ludziom i ich dokumentom, w międzyczasie zaglądają pod autokar, a psy wpuszczają do luku bagażowego.
Z Kairu do Asuanu jechałem nocnym pociągiem dla Egipcjan - na dworcu nie kupimy biletu na standardowy przedział. Teoretycznie turyści na tej trasie mogą poruszać się tylko w pociągach sypialnych z dodatkową ochroną policyjną (drogie!), także trzeba kupić sobie zwykły bilet w Internecie, ew. poprosić miejscowego o zakup. Komfort w 1 klasie jak najbardziej ok (ok 35zł). No może poza tym, że w nocy nie wyłączają światła – ciężko zmrużyć oko.
W kolejnych miastach – Asuan, Luxor podobnie jest bardzo spokojnie i na ulicach krąży wiele policyjnych patroli.
Trasę Asuan-Abu Simbel pokonujemy w konwoju policyjnym ($20). Nie dotrzemy tam pociągiem czy inna komunikacją. Jedziemy w jednym z autobusów, który o 4 rano wyjeżdża z miasta w asyście policji. Ilość miejsc ograniczona.

W Hurghadzie spędziłem 3 dni, z czego dwa poświęcone na nurkowanie. Sytuacji w kurortach nie ma specjalnie co poruszać. Nie wiem jak Sharm czy Marsa (pewnie podobnie), ale sama Hurghada to ogrodzona twierdza, do której trzeba się przebić przez kilka kontroli.

Przy samym wylocie z Egiptu przechodzimy też solidne kontrole. Na lotniskach w Europie nie doświadczyłem podobnych. Dokładnie macany jest każdy, niezależnie od tego czy bramki brzęczą czy nie, przeglądają bagaże i sprzęt elektroniczny, zabierają niestety kosmetyki w aerozolu:D.
Kilka razy mijamy też sporego rozmiaru informację, iż każdy żarcik o broni czy bombie skończy się bezwzględną 60-dniową odsiadką…

Podsumowując czułem się bardzo bezpiecznie i swobodnie.
Także jeśli myślisz o podobnej objazdówce, uważam że jest to najlepszy moment. Turystów jest nadal mało, przez co czasami możemy mieć atrakcje tylko dla siebie, a noclegi, jedzenie, transport czy lokalne wycieczki są bardzo, bardzo tanie.
Polecam!

Jakieś dodatkowe pytania? Chętnie odpowiem.
Pozdro
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
9 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
#2 PostWysłany: 26 Sty 2018 01:16 

Rejestracja: 20 Lis 2017
Posty: 6
Loty: 249
Kilometry: 531 212
Możesz coś powiedzieć więcej o rafie w okolicach Hurghady?

Sent from my BLN-L24 using Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 26 Sty 2018 01:47 

Rejestracja: 31 Lip 2016
Posty: 536
Loty: 55
Kilometry: 120 474
Też chciałem jechać, ale jednak to ostrzeżenie MSZ 3go stopnia "Nie podróżuj"...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 28 Sty 2018 21:29 

Rejestracja: 22 Lis 2017
Posty: 6
-- 28 Sty 2018 21:11 --

namteH napisał(a):
My też spodziewaliśmy się lepszych widoków!

Coś fotek w ogóle nie widać ;)


Kurczę pracuję nad tym! :D Jak dodać zdjęcia?

-- 28 Sty 2018 21:15 --

jabollus napisał(a):
Też chciałem jechać, ale jednak to ostrzeżenie MSZ 3go stopnia "Nie podróżuj"...


Generalnie jestem zdania, że trzeba być w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej godzinie....
Tak czy owak ostrzeżenie jest na wyrost.
Nie zastanawiaj się - jest spokojnie i bezpiecznie, miałem naprawdę udaną wyprawę i poznałem masę świetnych ludzi podróżujących po Egipcie w pojedynkę.

-- 28 Sty 2018 21:29 --

tchort1 napisał(a):
Możesz coś powiedzieć więcej o rafie w okolicach Hurghady?

Sent from my BLN-L24 using Tapatalk



Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
https://imageshack.com/a/img924/5661/4n7uOT.jpg
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 29 Sty 2018 02:19 

Rejestracja: 28 Kwi 2012
Posty: 488
niebieski
Byłem kilkukrotnie w trakcie zamieszek i odczułem ogromny spadek cen usług turystycznych. Jedyną niedogodnością było trzymanie dystansu do tłumów na placu Tahrir.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 22 Lut 2018 13:02 

Rejestracja: 06 Kwi 2017
Posty: 7
Sami jedziemy na majówkę z dziećmi do Hurghady
Egipt jest w sprzedażowym topie.
Np. na majówkę wiele biur nie ma już miejsc w samolotach.


Ostatnio edytowany przez Japonka76, 25 Lut 2018 22:29, edytowano w sumie 1 raz
Reklama, promowanie własnych stron internetowych, podawanie linków do innych, konkurencyjnych stron.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 05 Mar 2018 14:07 

Rejestracja: 14 Lip 2016
Posty: 94
Ja tam jestem przyzwyczajona do ludzi z bronią, ale to co się teraz działo na Synaju to i mnie z lekka zdziwiło. Co chwilę posterunki, żołnierze/policja z kałachami, zapory zwalniające. Ktoś wie o co chodzi?Pierwszy raz byłam w Egipcie-jechaliśmy z Taby do Dahab, oraz Taba-Święta Katarzyna-tam to prawie jak na wojnie się czułam tyle ich było.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 05 Mar 2018 14:14 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 798
niebieski
Proste, dmuchają na zimne, bo na Synaju działa odnoga Państwa Islamskiego.
Jakiegokolwiek kolejnego zamachu im nie trzeba, kraj padłby zupełnie w sensie turystycznym, stąd "nadmierna troska".

Pzdr, Art.


Ostatnio edytowany przez Abcn, 04 Paź 2018 16:34, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 05 Mar 2018 14:47 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Na Synaju nawet przed panstwem islamskim tak bylo, poniewaz Egipt nie ma do konca kontroli nad tym terenem ze wzgledu na zyjace tam plemiona. :D
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...


Ostatnio edytowany przez Abcn 30 Wrz 2018 21:43, edytowano w sumie 2 razy
E
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 17 Lis 2018 09:05 

Rejestracja: 02 Lut 2016
Posty: 374
Loty: 192
Kilometry: 231 698
@Don_Bartoss niestety nic więcej już nie widziałem, musze kiedyś wrócić. Nie miałem więcej urlopu a w Luksorze zachorowałem na klątwę i też przez to zmarnowałem cały dzień. Do Kairu leciałem już samolotem z racji oszczędności czasu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 29 Gru 2018 13:40 

W piątek zamach na turystów w Gizie, obok piramid , a w sobotę adekwatna reakcja sił bezpieczeństwa. 40 islamistów zabitych.

https://fakty.interia.pl/swiat/news-egipt-operacja-sil-bezpieczenstwa-po-zamachu-na-turystow,nId,2755887

Brawo władze Egiptu. Tak należy postępować, a nie malowanie kwiatków kredą na asfalcie czy jakieś marsze milczenia...
Góra
 PM off
3 ludzi lubi ten post.
cekace uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group