Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Wrz 2019 22:04 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
Czy ktoś ma w miarę aktualne informacje na temat najbardziej korzystnego sposobu zaopatrzenia się w miejscową walutę na Cabo Verde?
Wiem, że trzeba brać EUR i kurs jest sztywny 1 EUR = 110 CVE. Gdzie można wymienić walutę bez prowizji, ewentualnie z jak najmniejszą prowizją?
Czy są bankomaty nie pobierające prowizji za wypłatę? Chodzi mi o prowizję samego bankomatu, kurs i prowizję mojego banku ogarnę sam :)
Z góry dzięki za rady!

PS. Jeżeli to robi różnicę, wybieram się na Sao Vicente (Mindelo) i Santo Antao.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#2 PostWysłany: 24 Lut 2020 23:14 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
Już po powrocie, więc mogę sam sobie odpowiedzieć, dla korzyści wybierających się na Cabo Verde w przyszłości :)
Bankomaty są, przynajmniej na Santo Antao, praktycznie w każdej mieścinie. Wszystkie działają na tych samych zasasach - maksymalna jednorazowa wypłata 20.000 CVE, prowizja 200 CVE. Opłaca się wypłacać kasę kartą podpiętą do rachunku w EUR, bo wtedy przelicznik jest bez spreadu - oficjalne 110.265 CVE za 1 EUR.
Wymiana gotówki tylko w bankach, przy czym należy uzbroić się w cierpliwość, bo kolejki potężne. Czynne w dni robocze tylko do 15. W Mindelo pytałem w dwóch bankach i w obu chcieli 10 euro prowizji. W końcu wymieniłem w trzecim, Caixa Economica (jasnozielony szyld), gdzie prowizja wynosiła 0,5% wymienianej kwoty, ale nie mniej niż 300 CVE. Kurs też sztywny bez spreadu, czyli 1 EUR = 110,265 CVE.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
rw30 uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 25 Sty 2021 15:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
meczko napisał(a):
Bankomaty są, przynajmniej na Santo Antao, praktycznie w każdej mieścinie. Wszystkie działają na tych samych zasasach - maksymalna jednorazowa wypłata 20.000 CVE, prowizja 200 CVE. Opłaca się wypłacać kasę kartą podpiętą do rachunku w EUR, bo wtedy przelicznik jest bez spreadu - oficjalne 110.265 CVE za 1 EUR.


czy orientujecie się, czy na Sal jest podobnie? jeśli tak to w sumie nie będę brał ze sobą gotówki wcale tylko kartę(N26) i nią będę wypłacał.
+ dodatkowe pytanie, czy w sklepach / knajpach można płacić kartą? czy tylko gotówka?
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 25 Sty 2021 19:40 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
Nie byłem na Sal, ale mocno podejrzewam, że jest podobnie - system bankomatów jest ogólnokrajowy. Ponieważ to turystyczna wyspa, to mogą być oprócz tego też jakieś wynalazki adresowane do turystów w stylu Euronet, na pewno z wyższymi prowizjami. Ale na pewno przynajmniej w miejscowościach będą oddziały banków, a przy oddziałach bankomaty, z których korzystają miejscowi, działające wg ogólnokrajowych zasad.
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 lubi ten post.
rw30 uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 25 Sty 2021 23:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
-- 25 Sty 2021 21:42 --

@meczko a jak z płatnością kartą bezpośrednio w punktach handlowych / usługowych ?

-- 25 Sty 2021 22:04 --

i jeszcze jedno do Ciebie @meczko - orientujesz się czy to prawda co napisane jest tutaj https://en.tripadvisor.com.hk/ShowTopic ... o_Sal.html, tzn że MasterCardy w zasadzie nie działają?
akurat wszystkie 4 karty które mam to masterCard :P
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 26 Sty 2021 02:46 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
@rw30, akurat używaliśmy Visy, więc nie powiem Ci na 100% jak z Mastercardem, ale nie widzę powodu, dla którego te bankowe bankomaty miały go nie obsługiwać.

Co do płatności kartowych, to na pewno widziałem terminale w większych sklepach, w mniejszych po wsiach chyba nie było, ale nie sprawdzałem jakoś specjalnie, bo płaciliśmy gotówką w CVE. Tylko weź poprawkę, że byłem na Sao Vicente i Santo Antao, a to zupełnie inny świat niż turystyczna Sal (na Sal nie byłem). Mocno podejrzewam, że na Sal powinno dać się płacić kartą wszędzie albo prawie wszędzie. Podejrzewam też, że sporo usług przeznaczonych dla turystów może być wycenianych bezpośrednio w euro.
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 26 Sty 2021 11:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
ok, dzięki, znalazłem trochę innych śladów w internecie (np tu: https://community.monzo.com/t/monzo-in- ... rde/6485/5 monzo = masterCard) mówiących, że MasterCardem da się wypłacać z bankomatów. Ale płatności w terminalach masterCardem prawie nigdy nie przechodzą, mają tam jakiś dziwny system obsługi płatności który średnio się lubi z MC.

Średnio by mi się widywało brać kilkaset € w gotówce do kieszeni : )
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 10 Lut 2021 00:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
-- 09 Lut 2021 23:42 --

ogólnie, jak to często bywa, opinie z neta można o kant pupy potłuc.
fakt, w Santa Maria na głównym deptaku w większości bankomatów moja MC N26 nie działa, ale w (przynajmniej) jednym (update) przynajmniej dwóch działa. Na lotnisku też zadziałała bez problemu.

Poza tym działa w supermarkecie Cazu, w markecie tym chińskim niedaleko Cazu (tam płaciłem 95 escudos, czyli niecałe 1€, czyli pewnie nie ma też limitu / minimum), i w wielu knajpach tych co bardziej godnych. Wiadomo, w tych gdzie cała knajpa to jedno pomieszczenie domu przerobione na kuchnie a żarcie jest serwowane na stolikach 'pod domem' karta MC nie działa (choć i w takich bywają terminale! ale Visa only albo tylko do lokalnych kart), ale to i tak całkiem nieźle w stosunku do tego, co na internetach przeczytałem.

-- 09 Lut 2021 23:43 --

meczko napisał(a):
Mocno podejrzewam, że na Sal powinno dać się płacić kartą wszędzie albo prawie wszędzie.


no własnie, tak mniej więcej jest.

-- 09 Lut 2021 23:45 --

meczko napisał(a):
Podejrzewam też, że sporo usług przeznaczonych dla turystów może być wycenianych bezpośrednio w euro.



znowu racja. W handlu detalicznym używany jest bardzo prosty i przyjazny matematycznie upośledzonym przelicznik 100:1. Jeszcze ciekawostka - w naprawde wielu przybytkach, wydając resztę, można dostać mieszankę escudos i €€€, zupełnie nikt jakby się tym nie przejmuje ani temu nie dziwi.

-- 09 Lut 2021 23:53 --

meczko napisał(a):
(a)maksymalna jednorazowa wypłata 20.000 CVE, (b)prowizja 200 CVE.


(a) się zgadza, (b) - na Sal wynosi 250CVE.

-- 09 Lut 2021 23:55 --

meczko napisał(a):
Opłaca się wypłacać kasę kartą podpiętą do rachunku w EUR, bo wtedy przelicznik jest bez spreadu - oficjalne 110.265 CVE za 1 EUR.


też się zgadza. N26 dolicza jednak swoją dodatkową prowizję on top of tego wcześniej wspomnianego 250CVE, mianowicie 1.7%
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image


Ostatnio edytowany przez rw30, 10 Lut 2021 22:27, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 10 Lut 2021 01:53 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
Ten przelicznik 100 do 1 przy płaceniu w euro jest może przyjazny dla matematycznie upośledzonych, ale jeszcze bardziej przyjazny dla sprzedawców, bo każda płatność w euro to 10% więcej w kasie :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 10 Lut 2021 02:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
oczywiście, dlatego tym bardziej mnie dziwi że usługodawcy tak chętnie wydają kasę w € jako część 'reszty'
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 16 Maj 2021 13:07 

Rejestracja: 16 Lis 2011
Posty: 1798
niebieski
@rw30
Czyli nie znalazłeś żadnego bankomatu bez "buły" i nie ma co szukać?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 16 Maj 2021 23:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
nie rozumiem pytania
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 22 Maj 2021 01:11 

Rejestracja: 16 Lis 2011
Posty: 1798
niebieski
@rw30 każdy bankomat ma prowizje 250cve?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 22 Maj 2021 10:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
tak dokładnie
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#15 PostWysłany: 16 Lis 2022 09:15 

Rejestracja: 06 Cze 2012
Posty: 272
Loty: 227
Kilometry: 311 648
niebieski
W Prai na Plateau można też wymienić pieniądze na ulicy, w okolicy mercado. My wymieniliśmy po kursie 108 u osoby poleconej nam w noclegu.
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 10 Lut 2023 01:10 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
Właśnie na świeżo mam przerobiony temat wymiany euro w Prai.
Na lotnisku jest jeden kantor, z dość złodziejską prowizją od ok. 6% przy niewielkich kwotach do 3% przy większych.
Na Plateau jest kilka banków, przy czym wszystkie zamykają się o 15.00. Kurs wszędzie ten sam - sztywne 110.265 CVE, ale różnią się prowizjami. Relatywnie niewielką prowizję 300 CVE albo ok. 0.3% od większych kwot ma Banco Comercial Atlantico, ale kolejka tam była na kilka godzin czekania. Udało nam się w końcu kilka minut przed 15 trafić do Banco Interatlantico na Avda Amilcar Cabral. Tam kolejka minimalna, ale prowizja większa - sztywne 660 CVE niezależnie od kwoty. Potem jeszcze zauważyliśmy niezaznaczony na Google Maps oddział Caixa Economica też na Avda Cabral blisko jej północnego końca i tam byłoby chyba najlepiej, bo mają najniższe prowizje na rynku.
Jest jeden oficjalny kantor MaxPay, ale tam mieli bardzo słaby kurs 106 CVE za euro.
Jak pisał poprzednik, koło mercado na Plateau kręcą się też cinkciarze. Nie pytałem ich o kurs.
Podsumowując - większe kwoty na raz warto wymieniać w banku, a jakieś końcówki w te czy we wte pewnie u "cinkciarzy.

Bankomaty bez zmian - jednorazowa wypłata max. 20.000 CVE, prowizja 250 CVE.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 10 Gru 2023 00:36 

Rejestracja: 25 Lis 2023
Posty: 92
niebieski
Update z listopada 2023. Wypłata gotówki w Sal Rei (Boa Vista) możliwa była tylko w bankomacie Caixa przy Rua 4 de Julho. Limity i prowizja bez zmian - maks. 20k CVE i 250 CVE opłata (Revolut Vis). W drugą stronę miłe zaskoczenie na lotnisku w Rabil - wymiana 3308 CVE (przyjęli nawet monety) na 30 EUR w banku Caixa kosztowało 13 CVE (około 0,50 PLN).
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group