Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 04 Maj 2018 13:07 

Rejestracja: 04 Sty 2013
Posty: 2243
Loty: 285
Kilometry: 460 659
złoty
Zgodnie z konwencją wiedeńską:
Cytuj:
Artykuł 41
1. Umawiające się Strony uznają:
a) każde krajowe prawo jazdy, sporządzone w ich języku narodowym lub w jednym z ich języków
narodowych, a jeżeli nie jest sporządzone w takim języku, to, do którego jest dołączony
uwierzytelniony przekład;
b) każde krajowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 6 do niniejszej konwencji oraz
c) każde międzynarodowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 7 do niniejszej
konwencji

Polskie prawo jazdy nie spełnia wymagań wzoru z załącznika 6 (na przykład z powodu braku napisu po francusku, patrz treść konwencji pod linkiem niżej), więc moim zdaniem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy albo tłumaczenie polskiego dokumentu na angielski.

http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/1988/s/5/40
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#22 PostWysłany: 04 Maj 2018 13:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Sie 2016
Posty: 650
Loty: 146
Kilometry: 358 646
niebieski
Czytałem w różnych relacjach, że z wypożyczeniem nie ma problemu bez międzynarodowego ale przy kontroli drogowej może być spory problem.
My mieliśmy duży stres w momencie kiedy policja zgarnęła dwa samochody przed nami. Nas na szczęście nie zatrzymali. Dla świętego spokoju polecam wydać te 33zł
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 10 Maj 2018 09:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4474
srebrny
Miałem rutynową kontrolę policji. Miło i przyjemnie.
Przydało się międzynarodowe prawo jazdy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 02 Cze 2018 23:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2011
Posty: 78
Wypożyczałem na polskie prawo jazdy w 1First/Sixt w CPT i JNB, żadnych pytań. Kontroli policyjnych póki co nie miałem i w ogóle raczej rzadko się zdarzają.

Zgadzam sie, że warto wydać 33 zł, tym bardziej że ważne jest chyba na 2 lata - ale jeśli ktoś nie ma czasu wybrać się do urzędu ze zdjęciami i czekać 7 dni, to moim zdaniem można spokojnie zaryzykować. Kolejna zaleta posiadania międzynarodowego prawka jest taka, że jeśli przypadkowo w Polsce straci się blankiet na 3 miesiące za przekroczenie o 50 km/h w terenie zabudowanym, to z międzynarodowym być może uda się normalnie wypożyczyć auto (nie testowałem, bo nie musiałem).
_________________
Lądy i morza przemierzam - https://paranoix.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 02 Cze 2018 23:27 

Rejestracja: 04 Sty 2013
Posty: 2243
Loty: 285
Kilometry: 460 659
złoty
@paranoix - międzynarodowe prawo jazdy jest ważne wyłącznie z jego krajowym odpowiednikiem, to jest chyba nawet napisane na samym dokumencie. Nie zawsze trzeba czekać aż tydzień, ja miałem następnego dnia, a jakby mi bardzo zależało, to by i w kilka godzin zrobili.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 05 Cze 2018 21:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2011
Posty: 78
paranoix napisał(a):
Kontroli policyjnych póki co nie miałem i w ogóle raczej rzadko się zdarzają.


No i się zdarzyło, złapali mnie na radar na wylocie z miasta. Nie interesowało ich jednak nic oprócz łapówki, prawko polskie pobieżnie obejrzeli tylko. Obserwowałem potem jak zatrzymują innych, każdego załatwiali w 2 min, czyli pewnie Nelson w kieszeń i jazda dalej, bo w takim czasie nie wypisaliby nawet kwitka. Nie wnioskuję po tym, że wszyscy tak robią, ale tylko sygnalizuję, że także tam to się zdarza.
_________________
Lądy i morza przemierzam - https://paranoix.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 06 Sie 2019 10:13 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 555
Loty: 375
Kilometry: 618 633
niebieski
Żeby nie tworzyć nowego wątku zadam pytanie tutaj:
Właśnie wyrabiam międzynarodowe prawo jazdy, ponieważ planują w przyszłym miesiącu jeździć autem po RPA.
RPA jest na liście państw objętych tzw. konwencją genewską.
W drodze powrotnej mam kilkunastogodzinny postój w Katarze, gdzie również myślę o wynajęciu auta.
Katar, odmiennie od RPA, jest na liście państw konwencji wiedeńskiej.
Wyrabiać oba rodzaje prawka, czy raczej nie będzie problemu w Katarze z dokumentem w wersji genewskiej?

A żeby się trzymać tematu - ja jeździłem wynajętym autem po LA i okolicach tylko na polskim dokumencie. Żadnych problemów przy odbiorze auta, natomiast z policją nie miałem przyjemności (na szczęście :) ).
Ale z perspektywy czasu myślę, że mimo wszystko warto wyrobić sobie ten dokument - kosztuje 35zł, ważny jest przez 3 latam, można go wyrobić korespondencyjnie (wysłać wniosek pocztą i w taki sam sposób otrzymać dokument), i tak jak napisał @BrunoJ, przy całkowitych kosztach wyjazdu do USA te 35zł to jest nic.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 06 Sie 2019 10:26 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6235
HON fly4free
zarówno Katar, jak i RPA (Południowa Afryka / South Africa) są stronami Konwencji Wiedeńskiej
:arrow: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-poja ... rawo-jazdy
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
#29 PostWysłany: 06 Sie 2019 10:40 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 555
Loty: 375
Kilometry: 618 633
niebieski
Faktycznie, Południowa Afryka figuruje na obu listach :) EOT.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 09 Paź 2019 14:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Wrz 2014
Posty: 755
Loty: 205
Kilometry: 638 916
srebrny
Podczas 4000km podróży po RPA miałem 3 kontrole, 1 w Suazi i nikt nie zapytał o miedzynarodowe prawo jazdy.
Przy wypożyczeniu auta w Europcar również międzynarodowe prawko nie było wymagane.
Raz chcieli wlepić nam mandat za brak pasów - ustawowe 300ZAR, ale na upomnieniu się skonczyło.
i jeszcze mała dygresja ... nie przypuszczałem, że istnieje kraj bardziej przyjazny podróżowaniu samochodem od USA,
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
LonDynia lubi ten post.
 
      
#31 PostWysłany: 12 Lis 2019 18:27 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2010
Posty: 6155
Loty: 228
Kilometry: 534 135
Dużo nie przejechałem w RPA, ale z niecałe 2 tyś. km. by się uzbierało. Wracając z Krugera na lotnisko mieliśmy 2 kontrole drogowe. Polskie prawo jazdy wystarczyło, nikt nie pytał o międzynarodowe. Ważne, zapinajcie pasy, pasażerowie z tyły też. Taka przyjemność kosztuje 500 ZAR/osoba, u nas skończyło się na pouczeniu.
_________________
Image

https://www.instagram.com/jiku_ty_dziku/ | Serduszka i piwo :D
Góra
 Profil Relacje PM off
fifi1906 lubi ten post.
 
      
#32 PostWysłany: 09 Sie 2020 16:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2020
Posty: 8
Oficjalnie prawo jazdy międzynarodowe jest wymagane i raz podczas kontroli policja nas o nie poprosiła (rok 2017), natomiast nie wydaje mi się aby był to jakiś duży problem gdybyśmy go nie mieli :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 10 Sie 2020 10:08 

Rejestracja: 17 Wrz 2015
Posty: 370
srebrny
Wszystko niestety zależy od policjanta, więc to, że jednemu wystarczyło polskie prawko nie oznacza, że inny nie będzie robił problemów. Mi w trakcie kontroli drogowej (czerwiec 2018) policjant nie chciał uznać nawet międzynarodowego prawa jazdy, "bo strona ze zdjęciem nie jest w języku urzędowym jego kraju".

I trzeba się było naprawdę dość długo kłócić, że jego kraj takie prawo jazdy uznaje i po to ono jest w kilku językach, żeby sobie sprawdził tłumaczenie na dalszych stronach. W końcu przyjął argumentację, ale jakbym miał tylko polski dokument, to w ogóle nie widzę szans, żeby nie było problemów.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#34 PostWysłany: 14 Kwi 2021 13:40 

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 21
Loty: 168
Kilometry: 302 317
Czy ktoś z was wynajmował samochód z RPA mając dość niedawno wyrobione prawo jazdy.?.
Mam 39 lat, ale prawo jazdy od kilku miesięcy.
Zastanawiam sie jak to ugryźć, wypozyczalnie na stronach mają podane ze trzeba miec od roku do 3 lat wczesniej. Na ile to jest realnie wymagane? Pewno bardzo. A moze znacie jakies ktore nie mają tego wymogu? ALbo Jakies rady?

Co do ruchu lewostronnego, to mieszkałem przez kilka lat w Indonezji, mam prawo na motor, wiec jakies tam ogarnięcie tematu mam. No i raczej po zadupiach bede jezdzil i wykupie ubezpieczenie pełne. Wiec pewno sluszne uwagi ze to nie jest super mądre zignoruje i zaryzkuje;)

Dzięki wielkie!
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Abcn, 14 Kwi 2021 14:56, edytowano w sumie 1 raz
Przenoszę
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group