Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 110 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#61 PostWysłany: 21 Sie 2022 12:27 

Rejestracja: 16 Sie 2018
Posty: 93
Darek korzystałeś z Big 5? Jak wrażenia? Zastawiam się nad próbą wyjścia w 2 osoby koncem stycznia i szukam opinii
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień w Dolomitach za 1468 PLN. Loty z Warszawy, hotel + auto Tydzień w Dolomitach za 1468 PLN. Loty z Warszawy, hotel + auto
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
#62 PostWysłany: 23 Sie 2022 23:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Jeszcze nie wybrałem biura. Aktualnie lot mam 11 września i planuję trekking od 12-13.

Ceny z dwóch biur po 1650 USD, kolejne droższe.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#63 PostWysłany: 24 Sie 2022 00:46 

Rejestracja: 21 Cze 2016
Posty: 512
niebieski
Darek M. napisał(a):

Ceny z dwóch biur po 1650 USD


Też jestem zainteresowana, co jest wliczone w tej cenie ?
_________________
Zamiast dziękuję klikamy „Lubię” / „Pomocny post”, jeśli tak jest.

Kochać to chcieć przemierzyć cały świat we dwoje, po to, by nie było miejsca na ziemi wolnego od wspólnych wspomnień.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#64 PostWysłany: 03 Wrz 2022 09:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Hej,

W każdym biurze zakres jest ten sam. Opłaty za wejście do parku (tu jest ok 1100 USD), porterzy, przewodnicy, jedze je, odbiór z lotniska, nocleg w hotelu przed i po wejsciu na kili.

Ja planuję bezpieczniejszą opcję 7 dniową i mam oferty od 1600 USD.

Na koniec jeszcze napiwki dla ekipy, która Ci pomagała (jakieś 200-250 USD).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#65 PostWysłany: 27 Gru 2022 18:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Jestem już po zdobyciu Kilimandżaro. mogę się więc podzielić kilkoma spostrzeżeniami / radami dla osób, które planują samotny wyjazd. Tak jak pisałem wcześniej, wybrałem bezpieczniejszą opcję 7-dniową Machame Route, którą mogłem później zamienić na 6-dniową, gdybym się dobrze czuł. Niestety już w opcji bez zwrotu pieniędzy za dodatkową noc, więc ostatecznie postanowiłem zrobić sobie dodatkową nockę w Barafu Camp (4640m npm). Można było zrobić w drugą stronę, czyli wybrać 6-dniową i w razie złego samopoczucia wydłużyć trekking o dodatkowy dzień.

Zapłaciłem za nią 1600 USD przez biuro Big Five Tanzania Safaris (trochę po czasie zobaczyłem, że mieli słabe opinie odnośnie zwrotów zaliczek w przypadku braku przyjazdu w związku z COVID, natomiast ja byłem już i płaciłem na miejscu).
Załącznik:
kilimandzaro-rachunek.jpg
kilimandzaro-rachunek.jpg [ 258.13 KiB | Obejrzany 762 razy ]


Natomiast sam trekking organizowała inna firma - Arrow Trekking & Safaris, którą mogę polecić z czystym sumieniem. Jak coś to przekażę kontakt do właściciela Isaacka, który był też naszym głównym przewodnikiem. Było nas 3 turystów i uwaga 16 osób obsługi!(2 przewodników, 2 kucharzy i 12 tragarzy) Byłem w szoku ile osób z nami idzie. Nasz busik i właściciel firmy w tle:
Załącznik:
kilimandżaro-transport.jpg
kilimandżaro-transport.jpg [ 281.11 KiB | Obejrzany 762 razy ]


W cenie jest odebranie z lotniska, bardzo fajny hotel (noc przed trekkingiem i po trekkingu), dwukrotne zabranie mnie taksą do centrum na zakupy no i rzecz jasna sam trekking 7-dniowy z odbiorem z lotniska i opcją all inclusive. Czyli 3 posiłki + w niektóre dni mieliśmy jeszcze lunch boxy. W zasadzie wystarczyło wziąć 3 batoniki na cały wyjazd. Niestety facet z Big Five na koniec zaczął kręcić, że w cenie nie ma zawiezienia na lotnisko, za co dałem chyba 30 USD. Moim zdaniem powinno już być, ale się już nie kłóciłem.
Załącznik:
hotel-kilimanjaro.jpg
hotel-kilimanjaro.jpg [ 226.94 KiB | Obejrzany 762 razy ]

W drodze powrotnej z trekkingu Isaack zabrał mnie jeszcze na wycieczkę po Moshi i na obiad. Później do hotelu, żeby się odświeżyć i wieczorem zabrali naszą trójkę turystów (ja, Francuza i Szwajcarkę) na imprezę z całą ekipą (zaproponowaliśmy, że postawimy wszystkim kolejkę piwa w podziękowaniu za super obsługę. Tam też można było dać napiwki. Stawki są od 250 USD za 6 dni, ja dałem 350 USD i ekipa była aż nadto zadowolona. Tutaj czekała nas jeszcze niespodzianka, bo dostaliśmy gratis kolację od firmy).
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#66 PostWysłany: 28 Gru 2022 11:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Wrz 2011
Posty: 321
Loty: 1190
Kilometry: 2 367 039
platynowy
Dostałem info, że opłaty za wejście na Kili od stycznia rosną o 195USD. Jak ktoś planuje to agencje twierdzą, że jak się wykupi do końca tego roku to tej opłaty nie wliczą.
_________________
Image

"Turysta to ktoś, kto już od przyjazdu myśli o powrocie do domu, podczas gdy podróżnik nie wie, czy w ogóle wróci"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#67 PostWysłany: 28 Gru 2022 11:43 

Rejestracja: 11 Sie 2010
Posty: 1868
HON fly4free
@Darek M. czy dobrze zrozumiałem, zapłaciłeś łącznie 1630 USD i jeszcze dałeś 350 USD napiwku? :shock:
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#68 PostWysłany: 28 Gru 2022 13:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Dokładnie tak, Francuz i Szwajcarka za 6-dniowe wejście zapłacili ponad 2000 USD zamiast moich 1600 USD i jeszcze nie mieli noclegów w cenie, bo oni na miejscu załatwiali. Mogłem dać niby mniej napiwku, ale byłem bardzo zadowolony, widziałem jak nędznie są ubrani tragarze, więc dałem im większy napiwek.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#69 PostWysłany: 28 Gru 2022 23:32 

Rejestracja: 11 Sie 2010
Posty: 1868
HON fly4free
Oczywiście nie mam nic przeciwko dawaniu napiwku na jaki tylko masz ochotę, tylko coś jest mocno nie tak, jeśli oczekuje się (bo tak to zrozumiałem, że to jest "oczekiwane") za opłaconą usługę dodatkowej kasy w wysokości ponad 20% kwoty (!) i nie ma to nic do rzeczy z tym ile ktoś zapłacił (zawsze tak jest, że jeden jest skubany więcej, a drugi mniej, tak samo jeden leci za 10 zł a drugi być może za 500 zł ten sam lot low-costem)... Czyli firma organizująca wyzyskuje, krótko pisząc, pracowników, a ty ich masz dodatkowo opłacić. Smutne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#70 PostWysłany: 29 Gru 2022 10:01 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3368
złoty
W stanach napiwek zadowolonego klienta to 20%.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#71 PostWysłany: 29 Gru 2022 10:21 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3146
platynowy
Dokładnie, w stanach przy płatności pokazuje się 15% tip jako absolutne minimum. Standard to 20%.

W Polsce też daję napiwki, osobiście uważam że jeżeli kogoś nie stać na restauracje i napiwek, to powinien gotować w domu i się nie wygłupiać.

No i reasumując: jeżeli dajemy napiwki kelnerowi, dlaczego tragarz miałby nie dostać?;)
Góra
 Profil Relacje PM off
malawita lubi ten post.
malawita uważa post za pomocny.
 
      
#72 PostWysłany: 29 Gru 2022 10:36 

Rejestracja: 12 Maj 2022
Posty: 92
Bo powinien tyle zarobić aby napiwek rzędu 20% nie był konieczny....
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#73 PostWysłany: 29 Gru 2022 10:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7366
HON fly4free
Zanim się dyskusja o napiwkach rozrośnie, nieśmiało przypomnę, że 18 stron już tu tej tematyce poświęcono ;)

napiwki-w-podrozy,135,85698
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#74 PostWysłany: 29 Gru 2022 10:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Ten napiwek to było 93 zł za osobę na tydzień czasu przez który ekipa spędziła poza domem tłocząc się w nocy w jednym namiocie, więc też nie przesadzajmy że strasznie dużo. Fakt, że reszta ekipy dała trochę mniej ode mnie. Dla nich napiwki to pewnie połowa zarobku, a sezon też nie trwa cały rok.
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
 
      
#75 PostWysłany: 29 Gru 2022 10:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
brzemia napisał(a):
W stanach napiwek zadowolonego klienta to 20%.
Glodowe stawki godzinowe w branzy gastronomicznej w Stanach i zwiazana z tym kultura napiwków to aberracja.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#76 PostWysłany: 29 Gru 2022 11:23 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7922
HON fly4free
Tak samo dla mnie aberracją są właśnie "obowiązkowe" / wprost "oczekiwane" zbiorowe napiwki na wszelkich płatnych (często sporo jak w tym przypadku) tourach / wycieczkach zorganizowanych, jeśli ich realizacja nie wykracza potem w żaden szczególny sposób poza umówiony program / zakres.

Kothson napisał(a):

osobiście uważam że jeżeli kogoś nie stać na restauracje i napiwek, to powinien gotować w domu i się nie wygłupiać.

No i reasumując: jeżeli dajemy napiwki kelnerowi, dlaczego tragarz miałby nie dostać?;)


Kwestia "stania" nie ma tu kompletnie nic do rzeczy ; może mnie być stać na danie napiwku kelnerowi, tragarzowi czy pokojówce, ale mogę po prostu nie mieć na to ochoty / nie uznać, że w danym wypadku taki napiwek się należy.
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
#77 PostWysłany: 29 Gru 2022 12:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Wracając do tematu :)
Kilimandżaro to nie jest tani temat, a będzie jeszcze droższy. Większość ceny idzie do Rządu. Teraz uważam ze lepiej polecieć do Nepalu na trekking. Widoki o niebo lepsze i na ten rok planujemy Annapurna Circuit.

Natomiast była to na pewno ciekawa przygoda i walka ze swoimi słabościami.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#78 PostWysłany: 29 Gru 2022 12:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 701
Loty: 168
Kilometry: 322 179
złoty
Darek M. napisał(a):
Ten napiwek to było 93 zł za osobę na tydzień czasu przez który ekipa spędziła poza domem tłocząc się w nocy w jednym namiocie, więc też nie przesadzajmy że strasznie dużo. Fakt, że reszta ekipy dała trochę mniej ode mnie. Dla nich napiwki to pewnie połowa zarobku, a sezon też nie trwa cały rok.


Ja myślę ze to nie jest dobry kierunek kiedy uważasz ze mało zarabiają to się należy napiwek. No usługa jest wyceniona, obydwie strony akceptują jej warunki. To się wszystko zgadza. Tutaj nie chodzi o to ze dałeś sam napiwek bo tak czułeś, tylko chyba o wysokość tego napiwku. Jest na serio duży. Jeśli cię stać to Twoja sprawa i nic nam do tego. Tylko ze tez konsekwencja czegoś takiego jest taka ze później ci wszyscy ludzi oczekują coraz więcej i więcej od innych, bo przecież już ktoś inny pokazał co jest możliwe. Taka mała inflacja podróżnicza ;-). a wyjazdu zazdroszcze, super :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#79 PostWysłany: 29 Gru 2022 15:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Firmy które miały tak niskie ceny mówiły od razu o napiwku 300 USD przy 7-dniowym trekkingu. Czy przekazanie dodatkowych 50 USD to naprawdę taka przebitka? Przypominam, ze mowa jest o 16 osobach obslugi. Faktycznie, nie musiałem dawać więcej, ale chciałem i przez te 50 USD myślę że nie zbiedniałem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#80 PostWysłany: 29 Gru 2022 16:18 

Rejestracja: 14 Wrz 2019
Posty: 142
Pomijając już kwestię zasadności napiwków - bo niby dlaczego nie dajemy ich np. nauczycielom, też śmiesznie mało zarabiają - to zawyżanie napiwków jest po prostu psuciem rynku. Wydaje mi się że raczej powinno się tego unikać, również dla własnego dobra. Nic dziwnego, że później tubylcy w wielu krajach traktują białych jak chodzące skarbonki.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 110 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group