Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Dżuba / Juba
#1 PostWysłany: 26 Maj 2023 17:47 

srebrny
Piszę ten post, żeby trochę odczarować stolicę. W kilku relacjach spotkałem się z informacjami, że nie można robić zdjęć, że niemili miejscowi, że jak tylko wyjmiesz aparat to ci go zabiorą. Obalam. :) Albo mieliśmy szczęście albo coś się tam zmienia.

Byliśmy kilka dni w Jubie. Miasto jest bardzo zaniedbane, chociaż spodziewałem się gorszej sytuacji - w końcu to najbiedniejsze Państwo na świecie (GDP per capita). Dżibuti, Bużumbura czy Moroni to pierwsze z brzegu afrykańskie stolice, które zrobiły na mnie gorsze wrażenie pod kątem porządku i czystości. W dwóch pierwszych tubylcy byli też dodatkowo o wiele gorzej nastawieni do turystów.

Miejscowi w Jubie są raczej skonfundowani turystami. Trochę nie wiedzą, jak zareagować. O ile w kraju jest mnóstwo białych z NGO-sów, ambasad, organizacji pomocowych, wojskowych, to biały spacerujący, a nie jeżdżący klimatyzowanym samochodem, jest dla nich ciekawostką. Chodziliśmy z fixerem i sami. Kilka razy faktycznie zdarzyło się, że miejscowym nie podobały się fotografie, ale nikt za nami nie ganiał. Chowasz aparat, idziesz dalej i nie ma tematu. Czyli nie jest totalnie beztrosko, ale cały czas - bardzo bezpiecznie. To samo tyczy się chodzenia po zmroku. Chociaż tego już nie propaguję wprost. :D Sudańczycy i przyjezdni lubią się bawić, jest sporo klubów. Do kraju przyjechało dużo uchodźców, również ekonomicznych, np. Ugandyjczycy, Kenijczycy czy mnóstwo Erytrejczyków pracuje tutaj lub wręcz prowadzi własne biznesy. Słowem po centrum można chodzić na luzie. Po suburbiach nie próbowaliśmy, wyglądają już gorzej.

Miasto ma swój urok i klimat. To ciągle Afryka, więc nie spodziewajcie się zabytków, za to lokalny koloryt już tak. Najbardziej podobało mi się w okolicach targu Konyo Konyo. Tam to już w ogóle praktycznie wszyscy przyjaźni. Kończony jest też stadion narodowy, oficjalnie zamknięty, ale jak się zagada to można wejść. Zdjęć niestety zabraniają robić, a szkoda bo obiekt jak na Afrykę ładny.

Ostrzegam jedynie przed robieniem zdjęć mundurowym i budynkom użytku publicznego. Tutaj trzeba mieć szczęście. Inaczej są bardzo niemili. Chociaż da się zrobić zdjęcie z nimi, jeśli się ich zapyta o pozwolenie, a oni się zgodzi. Tutaj jednak wszystko zależy od człowieka/szczęścia.

Kilka fotek dla poglądu.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
9 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.

Temat postu: Re: Dżuba / Juba
#2 PostWysłany: 27 Maj 2023 17:07 
Awatar użytkownika

Loty: 844
Kilometry: 1 922 317
platynowy
Ale permit mieliście na robienie zdjęć?

Image
 Relacje PM off  

#3 PostWysłany: 27 Maj 2023 17:51 

złoty
Nie wiem, czy odczarowałeś Dżubę, dla mnie niekoniecznie. Fajnie, że udało się sfotografować jakiś festyn, ale poza tym na zdjęciach nie ma nic szczególnego. Poziom zaśmiecenia porównywalny z najgorszymi stolicami świata, chyba tylko w Hargejsie było gorzej.
Stwierdzenie, że to Afryka, więc nie ma co spodziewać się zabytków, jest nie do końca prawdziwe, szczególnie w przypadku stolic. W Bużumburze (która już stolicą nie jest, przy okazji Burundi wyprzedza Sudan Południowy w statusie najbiedniejszego kraju) nie byłem, ale przywoływane tu Dżibuti czy Moroni są wg mnie znacznie ciekawsze. Zgadzam się natomiast, że ludzie w Dżubie o niebo przyjaźniejsi, niż w Dżibuti.
 Relacje PM off
Zeus lubi ten post.

#4 PostWysłany: 27 Maj 2023 21:13 

srebrny
Nie mieliśmy żadnych pozwoleń na fotografowanie ani nie rejestrowaliśmy aparatów. Być może coś się zmieniło w ich podejściu. Jedyna zasada jakiej się trzymaliśmy, to nierobienie zdjęć mundurowym. W kilu innych miejscach w kraju bardzo tego pilnowali by nie dać się fotografować. Piszę to dla osob, które beda na miejscu, ze nie ma co sie az tak przejmować.

Z odczarowaniem chodziło mi o łatkę miasta nieprzychylnego turystom. Dżuba poza kolorowym Konyo Konyo jest zwykłym afrykańskim miastem bez specjalnych atrakcji. Mi tam się jednak podobało. Fajne imprezy. Chociaż wspomniane Dżibuti czy Moroni pomimo zanieczyszczenia są znacznie ciekawsze do zwiedzania.

Gitega to dziura z kilkoma asfaltowymi drogami na krzyż. Burundyjczycy dalej uważają Buju za prawdziwą stolicę. Tam też są ciągle najważniejsze urzędy, organizacje, biznes, najnowocześniejsza infrastruktura. Z rozpędu dołączyłem ja do grona stolic. :) Poniżej najwieksza atrakcja Gitegi - muzeum narodowe. Łączna powierzchnia to 2 izby, jakieś 100 m2, grzyb zzera budynek z zewnatrz i od wewnatrz. W środku eksponaty mioteł, lektyka i plastikowy hipopotam. :)

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
sko1czek lubi ten post.
sko1czek uważa post za pomocny.

[ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości