Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 13 Mar 2019 09:50 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
Rozumiem ze Maur wyraził zgodę na upublicznienie wizerunku, a tylko „bialasy(ki)” takie nieśmiałe? ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#22 PostWysłany: 13 Mar 2019 09:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Maj 2016
Posty: 1123
Loty: 207
Kilometry: 364 581
platynowy
Też byłbyś nieśmiały, jakby mieli poznać Cię kibice innych klubów ;)!
_________________
Wasil10

Relacja Brunei, Singapur, Malezja
Góra
 Profil Relacje PM off
turysta bezendu lubi ten post.
 
      
#23 PostWysłany: 13 Mar 2019 10:49 

Rejestracja: 06 Lis 2010
Posty: 81
Pozostaje mi chyba tylko życzyć każdemu, żeby w zwiedzaniu świata (szczególnie tego bardziej dzikiego) był tak "nieśmiały" jak grupa ze zdjęcia :D Rozkminek w tematach kibicowskich tu prowadzić nie zamierzam :) Jakby ktoś miał jeszcze jakieś pytania np. w kwestii przejścia granicznego w Rosso, rejonu Atar czy drogi do Sahary Zachodniej to chętnie służę pomocą.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#24 PostWysłany: 16 Mar 2019 09:52 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Myślę, że chyba nie zrozumieliście ironii kolegi @sranda
Zakładam, że bardziej chciał uwidocznić Waszą hipokryzję, pozostawiając tylko ciemnoskórego kolegę nie zasłoniętego na tym zdjęciu.
W końcu jak wszyscy nie ujawniają twarzy, to wszyscy - czemu akurat on został wyróżniony i nie ma piłeczki czy buźki na twarzy? Już nie powiem, że trochę to nawet pod rasizm podchodzi.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#25 PostWysłany: 19 Mar 2019 22:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 481
niebieski
Z rozmów z innymi ludzi wywnioskowałem, że wygodniej jest jechać na rudzie żelaza zamiast w pustych wagonach (duży hałas) ale wtedy większość czasu jedziemy w nocy. W odwrotną stronę mamy więcej możliwości widokowych.
Z Choum pociąg odjeżdża około 19:00. Ja miałem pecha ponieważ w dzień który planowałem jechać pociąg nie zatrzymał się. Musiałem czekać 24h i pojechać następnego dnia. Także lepiej przygotować się na taką możliwość tym bardziej, że chyba nie ma żadnych miejsc noclegowych w tym mieście. „Stacja” jest przy głównej drodze. Pociąg dojeżdża do Nouadhibou około 8:30.
Z Nouadhibou pociąg odjeżdża około 15:00 („stacja” jest kilka km na północ za miastem) i do Choum przyjeżdża około 3 w nocy. Busy lub samochody czekają na ludzi którzy chcą od razu jechać do Atar.

Polecam zabrać:
Worek foliowy na plecak
Latarkę, najlepiej czołówkę
Matę i śpiwór (lub kupić koce w Atar) i ew. coś pod głowę (ja spałem na butelce :D)
Okulary z przezroczystymi szkłami (kupiłem w Atar za 50 MRU)
Chustę (turban)
Maseczkę na twarz (tego nie miałem i żałowałem)
1 butelka wody mi wystarczyła
Rękawiczki (ja zapomniałem ale nie są niezbędne)

Polecam dwie warstwy ubrań i cieplejsze skarpetki (najzimniej było 4-7 rano) i i ułożyć się w przedniej części wagonu przy ściance ponieważ tam tak nie kurzy się. Ja swoją miejscówkę tak urządziłem:

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
24 ludzi lubi ten post.
8 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#26 PostWysłany: 12 Paź 2020 12:05 

Rejestracja: 16 Cze 2013
Posty: 82
Loty: 73
Kilometry: 98 736
Bardzo interesująca relacja, super przydatne tipy.
@mordek podasz link do relacji z wyjazdu?
Nie doszukałem się w innych Twoich postach cen lotów (z relacji wynika, że lecialeś samolotem). Podasz ile płaciłeś za bilety lotnicze? Jakimi liniami leciałeś? Na ile wcześniej polecasz rezerwować bilety (oczywiście pomijam aktualną sytuację związaną z COVID).

Kojarzysz, czy i ewentualnie w jakich miejscowościach były biura podróży oferujące wycieczki w głąb kraju, jaki był ich koszt oraz ceny ewentualnego windseurfingu i kitesurfingu?

Dzięki!
_________________
Moje relacje:
- Kosowo https://www.fly4free.pl/forum/viewtopic.php?t=159820
- Liban https://www.fly4free.pl/forum/viewtopic.php?f=214&p=1566128#p1566128
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 12 Paź 2020 14:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 481
niebieski
Nie pisałem relacji z tego wyjazdu.
Leciałem TK ale wydaje mi się, że najtaniej można się dostać przez Saharę Zachodnią albo lotami TP do DSS (przynajmniej przed covidem tak było).

W Nawakszut pewnie były biura ale wydaje mi się, że otrzymasz raczej ceny jak za indywidualną wycieczkę w związku z małą ilością turystów.
W Atarze było więcej biur ze względu na okoliczne atrakcje na pustyni.
Ja wszystko robiłem sam poza dwudniową pieszą wycieczką na pustynie z Szinkit. W tym przypadku pomógł mi Pan którego poznałem będąc na miejscu.
Cen niestety nie pamiętam.

Zawsze możesz pytać ludzi na miejscu. Wszyscy napotkani przeze mnie ludzie byli bardzo pomocni, często poświęcając swój czas aby pomóc załatwić różne sprawy.
Właściwe to ludzie na miejscu i rozmowy z nimi były dla mnie najważniejsze z tego wyjazdu.
Góra
 Profil Relacje PM off
Liu lubi ten post.
 
      
#28 PostWysłany: 12 Paź 2020 16:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 1192
Loty: 399
Kilometry: 662 743
srebrny
Kiedyś takie kombinezony jak w opisie @turysta bezendu kojarzyły mi się głównie z czystymi strefami w zakładach farmaceutycznych. A dzisiaj to już tylko z jednym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 24 Lis 2020 17:04 

Rejestracja: 27 Wrz 2013
Posty: 35
M_Karol napisał(a):
Nie doszukałem się w innych Twoich postach cen lotów (z relacji wynika, że lecialeś samolotem). Podasz ile płaciłeś za bilety lotnicze? Jakimi liniami leciałeś? Na ile wcześniej polecasz rezerwować bilety (oczywiście pomijam aktualną sytuację związaną z COVID).
Kojarzysz, czy i ewentualnie w jakich miejscowościach były biura podróży oferujące wycieczki w głąb kraju, jaki był ich koszt oraz ceny ewentualnego windseurfingu i kitesurfingu?


My kupowaliśmy loty z półrocznym wyprzedzeniem w 2018 r. CGN-LIS-DSS za ok. 500 PLN OW. Lecieliśmy TAPem, a wracaliśmy Air Arabia przez Saharę Zachodnią do Maroka z przyjemnym kilkudniowym odpoczynkiem w Dakhli.

Jeśli potrzebujesz namiarów na wyżej już wspomnianego Maura, który świadczy też usługi przewodnika to PRV.

maginiak napisał(a):
Kiedyś takie kombinezony jak w opisie @turysta bezendu kojarzyły mi się głównie z czystymi strefami w zakładach farmaceutycznych. A dzisiaj to już tylko z jednym.


Lataliśmy w maseczkach i kombinezonach zanim stało się to modne :mrgreen:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 16 Paź 2022 19:15 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Pociąg dalej normalnie kursuje między Zuaret - Choum - Nawazibu (plus jakies małe postoje po drodze)

Z Choum pociąg odjezdza coś pomiędzy 18:00 i 02:00, więc warto mieć jakieś karty do grania na czekanie, czołówki i prowiant (w Atarze znajdziecie dość dobry sklep, tam gdzie kiedyś była knajpa Agadir, https://goo.gl/maps/3njPv2GpFTd1UJuu5, duży wybór batonów i suchego prowiantu) a czas przejazdu to coś między 12-14h

Z Ataru do Choum jadą busiki (zazwyczaj do Zuaret) i niektóre z nich są niby skomunikowane do pociągu (nasz nie był i musieliśmy czekać dobre 8h, z powodu opóźnienia pociągu) i jadą stąd: https://goo.gl/maps/okHdycGsWsMHnE7Y8
Koszt przejazdu to 250 MRU, czas to około 90-110 minut i warto mieć 4 lub 5 ksero paszportów na tą trasę

Jadąc w wagonach z rudą, a nie pasażerskim, warto poszukać Mauretańczyka i dołączyć się do niego/nich jako ze oni będą wiedzieć do którego wagonu skoczyć (niektóre są tak pełne ze nie ma miejsca do spania, już nie wspomnieć prawdopodobieństwa spadku z pociągu).

Na przejazd warto ubrać się w ubraniach które nie planujemy przynieść z powrotem (najlepsze są ubrania lekarskie), spakować śpiwór lub koc, wodę (2-4 litry), maski (3-4 najlepiej), czepek (rude w moich włosach miałem przez parę dni) i gogle.

Pierwsze 3-4h dla mnie były ciężkie, żeby zaoponować huki i uderzenia pociągu, potem szło to bardzo łatwo (nawet nie bałem się wstać w trakcie jazdy, a mam akrofobię https://pl.wikipedia.org/wiki/Akrofobia )

W Nawazibu ważne jest, gdzie się wysiądzie. Pociąg się zatrzymuje 2 lub 3 razy.

1. rzadko, ale czasami przy skrzyżowaniu, do granicy z Marokiem/Sacharą Zachodnią
https://goo.gl/maps/43cBX39Hean7pKU8A

2. "Główny dworzec" znajduje się tu, https://goo.gl/maps/ZXwfZvUBn4bLSMHs8 i tutaj trzeba wysiać. Z daleka zobaczycie samochody/taksówek czekające na pasażerów, a jak zobaczą białych, to będą jechać wzdłuż wagonu, zeby ich przygarnąć. Koszt na przejazd do miasta/hotelu to około 100 MRU za paxa

3. To przy porcie, i tutaj zalecane jest nie wysiadanie, bo daleko i mogą być komplikacje

Zasięgu prawie nie ma w ogóle, jedyne miejsce które można mieć zasięg oraz internet 4G/LTE to w niektórych postojach/mijankach

Załączniki:
mau9.jpg
mau9.jpg [ 89.14 KiB | Obejrzany 1159 razy ]
mau8.jpg
mau8.jpg [ 81.58 KiB | Obejrzany 1159 razy ]
mau7.jpg
mau7.jpg [ 196.54 KiB | Obejrzany 1159 razy ]
mau6.jpg
mau6.jpg [ 210.17 KiB | Obejrzany 1159 razy ]
mau5.jpg
mau5.jpg [ 252.06 KiB | Obejrzany 1159 razy ]
mau4.jpg
mau4.jpg [ 330.2 KiB | Obejrzany 1159 razy ]
mau3.jpg
mau3.jpg [ 146.28 KiB | Obejrzany 1159 razy ]
mau2.jpg
mau2.jpg [ 68.14 KiB | Obejrzany 1159 razy ]
mau1.jpg
mau1.jpg [ 220.63 KiB | Obejrzany 1159 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
56 ludzi lubi ten post.
17 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#31 PostWysłany: 16 Paź 2022 21:40 

Rejestracja: 17 Wrz 2015
Posty: 362
srebrny
Pierwszy raz trafiłem na informację o tym pociągu i powiem szczerze, że to jedna z bardziej popieprzonych "atrakcji turystycznych", o których przeczytałem na tym forum :D Szacunek dla tych, którzy to ogarnęli. Zaczynam czytać co ciekawego jest do zobaczenia w Mauretanii ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
#32 PostWysłany: 16 Paź 2022 22:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 610
Kilometry: 971 478
srebrny
@Nvjc
napomknę, że oprócz ekscytującej podróży w "wagon de soleil" (tak czule lokalsi nazywają wagony towarowe, dla odróżnienia od wagonów pasażerskich) Mauretania ma sporo do zaoferowania: niesamowity targ rybny w Nawakszut a w związku z tym wspaniałe owoce morza; targ wielbłądów w podstołecznej wiosce- w mojej opinii znacznie ciekawszy dla turysty od często opisywanego targu w Hargeisie w Somalilandzie; saharyjskie wydmy z pasmem Amatlich na czele- niezwykle fotogeniczne; miasta na liście światowego dziedzictwa UNESCO: Szingit i Wadan (dziwne są te spolszczenia), wiele różnych, urokliwych, saharyjskich krajobrazów. A przede wszystkim uderza: brak turystów, poczucie przebywania na końcu świata, powolny rytm życia, przyjacielscy, pomocni, zrelaksowani ludzie. Jak komuś brakuje adrenaliny, to bardzo polecam pola minowe w okolicy Nawadibu - tuż obok przystanku pasażerskiego naszego pociągu, a także w pasie niczyim na granicy z Saharą Zachodnią. Dużo wrażeń czekało pewnie na nas na południe od Nawadibu, w Al-Kuwajra albo Al-Kuwira (fr. La Gouèra, hiszp. Lagouira) ale tu polegliśmy, mimo usilnych starań, na pierwszym wojskowym posterunku przy wjeździe. :oops:
Góra
 Profil Relacje PM off
21 ludzi lubi ten post.
9 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#33 PostWysłany: 26 Paź 2022 01:16 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7861
HON fly4free
Ten pociąg mnie jakoś też w ogóle nie podnieca, ale sama Mauretania jawi się coraz ciekawiej w świetle Waszych pozostałych postów.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#34 PostWysłany: 26 Paź 2022 10:25 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8849
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
Dokładnie tak samo ze mną.
Za stary już jestem na takie atrakcje, jak ten pociąg, ale do samej Mauretanii coraz bardziej mnie ciągnie. Tylko ten francuski...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
sko1czek lubi ten post.
 
      
#35 PostWysłany: 26 Paź 2022 12:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 610
Kilometry: 971 478
srebrny
@Sudoku
jeśli nawet jesteś "za stary na takie atrakcje" jak podróż na rudzie żelaza (ja tez jestem za stary ale co tam, pojechane), to na naukę nigdy nie jest za późno, także na naukę francuskiego, Kolego.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
Apocalipse uważa post za pomocny.
 
      
#36 PostWysłany: 26 Paź 2022 13:55 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8849
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
@sko1czek Parę języków znam i teraz się uczę kolejnego, ale francuski ewidentnie mi nie leży. Podjąłem próbę, kiedy byłem młody (potwierdzone) i być może też piękny (to nie do końca potwierdzone) i po 2 czy 3 miesiącach dałem sobie spokój.
Ale obawiam się, że jakieś podstawy będą musiał w końcu ogarnąć, bo jest na mojej liście "must see" parę kierunków, gdzie będzie ciężko się bez niego obejść.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#37 PostWysłany: 04 Maj 2023 14:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Dzięki relacji @Zeus zacząłem przyglądać się temu kierunkowi i zacząłem drążyć temat. Chyba chciałbym pojechać, a ze w sumie mogę gdzies ruszyć w końcu bez dziecka, to może coś bardziej wymagającego ;-)

Mam kilka pytań.
- Ile mniej więcej potrzeba czasu na dostanie się z Polski do Mauretanii, przejazd pociągiem, może coś przy okazji zobaczenia więcej i powrót do kraju? Jakieś ogólne ramy czasowe, bo wiadomo ze pociąg to nie jedyne co Mauretania może zaoferować.
- Jak to najkorzystniej ogarnąć z dostaniem się na miejsce? Próbuje szukać przez Gran Canarie czy Paryż jak z relacji, ale sumarycznie wychodzi nie mało pieniędzy.
Może lepiej przez Maroko? Tylko chyba dłużej.
- Szukać jakiś promocji czy coś? Skąd historycznie wpadały jakieś lotnicze okazje?
Bardziej mi chodzi abym złapał jakiś średni koszt który przyjmę jaki jest. Do Tajlandii można lecieć teraz za 2K, jak i za 5K, a wiadomo ze 5K to nie jest standardowa cena. O to mi chodziło.
Póki co za same połączenia lotnicze około 3K.
- Jaka będzie najlepsza pora roku na ten wyjazd? W necie znajduje info ze najlepiej styczeń do kwiecień, lipiec i sierpień i listopad i grudzień. No ale może pod taki wypad to aż wielkiego znaczenie nie ma.
- Czy wiza bez problemu na lotnisku w Nawakszut, czy lepiej w Berlinie (no ale to znowu dodatkowe koszty)?


Nie znajduje w necie za dużo praktycznych informacji.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 04 Maj 2023 15:13 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
1. Myślę ze do 1 tygodnia by się dało. Przylot do NKC, nocka tam, do Ataru jako baza do pobliskich atrakcji na 2 dni, Szum i potem z Nawazibu up to you, czy pojedziesz do Dakchli i potem Europa czy powrót do NKC

2. Warto poszukać one way z Mediolanu/Paryza AirSenegal. Na oficjalnej stronie są za 200 eur. Inna opcja polecieć do Dakaru i jechać do góry, ale to czas no i przeprawa przez Rosso. Powrót z VIL Royal Air Marokiem
np. mxp-nkc-vil-ory-1043-pln-xi-22-v-23,232,166444
Lot do Maroka i potem pociągiem, to minus taki ze jedzie się na pusto

3. Chyba najlepiej, dorwać fajną cenę na LPA i potem Binter.

4. Październik to miesiąc upałów, ale imo nie tak męczących

5. Wiza beż problemu na NKC. Mi tylko jakieś pierdoły pytali, ale nie było takiej tragedii
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group