Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 08 Maj 2014 21:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
Witam

31 sierpnia wybieramy się w czwókę do Maroko. Będzie to nasza pierwsza wyprawa "na własną rękę". Planujemy wynająć samochód i samodzielnie przemieszczać się między miastami.
1. Tu pojawia się pierwsze pytanie - czy możecie doradzić jakiegoś sprawdzonego pośrednika w kwestii wynajęcia auta? myślałam o rentalcars i aucietypu Dacia Logan :D Jak myślicie? Da radę?

Ok pewnego czasu planuję trasę... póki co mamy bilety tylko w jedną stronę - miejsce startowe to Tanger. Myślę, że najłatwiej będzie znależć bilet powrotny z Marakeszu, ale tak jak wspominałam zakup biletu powrotnego jeszcze przed nami..

Póki co planowana trasa wygląda tak - od razu mówię - tak jesteśmy świadomi, że plan jest ambitny. Jednak starałam się tak podzielić trasę, żeby jednego dnia średnio przejeżdzać ok 300km.
Dodatkowo pierwszą część trasy potraktujemy pewnie po macoszemu i większość będziemy oglądać z trasy jadąc do Erg Chebbi.

https://maps.google.pl/maps?saddr=Tange ... dg=feature

widzę to tak:

1 dzień (31.08) przylot na miejsce o 18:30 i nocleg w Tangerze
2 dzień (1.09) Tanger - Szafszawan (109km); Szafszawan - Volubilis (175km); Volubilis - Fez (67km) nocleg w Fez
3 dzień (2.09) Fez nocleg w Fez
4 dzień (3.09) Fez - Merzouga (467km) nocleg na pustyni
5 dzień (4.09) Merzouga -wąwozy Todra i Dades - Ajt Bin Haddu - Ouarzazate (367km) nocleg w Ouarzazate
6 dzień (5.09) Ouarzazate - wodospad Ouzoud - Marakesz (381km) nocleg w Marakeszu
7 dzień (6.09) Marakesz nocleg w Marakeszu
8 dzień (7.09) Marakesz - Imlil (91km) nocleg w Imlil
9 dzień (8.09) Imlil - Essaouira (232km) nocleg w Essaouira
10 dzień (9.09) Essaouira - Agadir (przejazdem) - Legzira (324km) nocleg w Legzirze
11 dzień (10.09) Legzira - Marakesz (392km) nocleg w Marakeszu
12 dzień (11.09)
13 dzień (12.09)
14 dzień (13.09) .... - Marakesz
15 dzień (14.09) wylot z Marakeszu prawdopodobnie koło 7:00 rano

3 niezagospodarowane dni są oczywiście zostawione celowo, myślę, że chętnie zostaniemy ciutkędłużej w Imlil czy Essaouira.
Jak sądzicie? Czy to dobry plan?

2. Bardzo Was proszę - jeśli byliście w którymś z miast w hotelach/pensjonatach godnych polecenia to będę bardzo wdzięczna za wszelkie namiary. Wolałabym coś sprawdzonego niż wyszukanego na internecie...

3. Jeśli możecie coś zaproponować/zasugerować w kwestii ciekawego spędzenia nocy na pustyni i atrakcji z tym związanych proszę piszcie.

Tak jak pisałam wcześniej to nasz pierwszy tego typu wyjazd i na tyle na ile to możliwe chcemy jak najwięcej rzeczy zaplanować przed wyjazdem.
Z góry dzięki za wskazówki i pozdrawiam
Maxima
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko


Ostatnio edytowany przez Gregggor, 15 Maj 2014 07:25, edytowano w sumie 1 raz
Edytowany tytuł dla lepszej czytelności
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Zbiór okołoweekendowych lotów do Francji z Krakowa od 186 PLN Zbiór okołoweekendowych lotów do Francji z Krakowa od 186 PLN
Nowość! Wakacyjne loty Ethiopian Airlines do RPA i Tanzanii z bagażem z Warszawy od 2376 PLN Nowość! Wakacyjne loty Ethiopian Airlines do RPA i Tanzanii z bagażem z Warszawy od 2376 PLN
 Temat postu: Re: Planowana Trasa
#2 PostWysłany: 09 Maj 2014 10:02 

Rejestracja: 07 Kwi 2014
Posty: 1074
srebrny
Straszny wyścig, przynajmniej na początku. Ja bym został dłużej w Tangerze i zaliczył Meknes.
Podobno warto też zaliczyć Moulay Idriss.
Ostatnio było kilka relacji z Maroka, np. ta:
viewtopic.php?f=213&t=41356
Sporo informacji w tym o hotelach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Planowana Trasa
#3 PostWysłany: 09 Maj 2014 10:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
tak, wiem, ze wyścig... bo zdecydowanie bardziej interesuje nas południowy zachód. Tanger jest ponoć typowo turystyczny więc nie bardzo chcemy spędzać tam dużo czasu.. zastanawiamy się czy w ogóle juz pierwszego dnia po przylocie i wynajęciu auta nie pojechać od razu do Szafszawanu, żeby tam od rana już zwiedzać.

a z relacjami jestem na bieżąco, dużo mi pomagają :)))

Czy myślicie, że przy założeniu budżetu ok 5 tys na parę jesteśmy w stanie przeżyć dwa tygodnie bez głodzenia się i spania pod gołym niebem tudzież w samochodzie? :D
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 13 Maj 2014 13:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
Mam jeszcze jedno pytanie - jakie podstawowe ubezpieczenie podróżne moglibyście doradzić? najbardziej zależałoby mi na bezgotówkowym..

w dalszym ciągu liczę na pomoc w kwestii wcześniejszych pytań..
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Planowana Trasa
#5 PostWysłany: 14 Maj 2014 20:53 

Rejestracja: 28 Paź 2012
Posty: 49
Maxima0909 napisał(a):
Witam

31 sierpnia wybieramy się w czwókę do Maroko. Będzie to nasza pierwsza wyprawa "na własną rękę". Planujemy wynająć samochód i samodzielnie przemieszczać się między miastami.
1. Tu pojawia się pierwsze pytanie - czy możecie doradzić jakiegoś sprawdzonego pośrednika w kwestii wynajęcia auta? myślałam o rentalcars i aucietypu Dacia Logan :D Jak myślicie? Da radę?

Ok pewnego czasu planuję trasę... póki co mamy bilety tylko w jedną stronę - miejsce startowe to Tanger. Myślę, że najłatwiej będzie znależć bilet powrotny z Marakeszu, ale tak jak wspominałam zakup biletu powrotnego jeszcze przed nami..

Póki co planowana trasa wygląda tak - od razu mówię - tak jesteśmy świadomi, że plan jest ambitny. Jednak starałam się tak podzielić trasę, żeby jednego dnia średnio przejeżdzać ok 300km.
Dodatkowo pierwszą część trasy potraktujemy pewnie po macoszemu i większość będziemy oglądać z trasy jadąc do Erg Chebbi.

https://maps.google.pl/maps?saddr=Tange ... dg=feature

widzę to tak:

1 dzień (31.08) przylot na miejsce o 18:30 i nocleg w Tangerze
2 dzień (1.09) Tanger - Szafszawan (109km); Szafszawan - Volubilis (175km); Volubilis - Fez (67km) nocleg w Fez
3 dzień (2.09) Fez nocleg w Fez
4 dzień (3.09) Fez - Merzouga (467km) nocleg na pustyni
5 dzień (4.09) Merzouga -wąwozy Todra i Dades - Ajt Bin Haddu - Ouarzazate (367km) nocleg w Ouarzazate
6 dzień (5.09) Ouarzazate - wodospad Ouzoud - Marakesz (381km) nocleg w Marakeszu
7 dzień (6.09) Marakesz nocleg w Marakeszu
8 dzień (7.09) Marakesz - Imlil (91km) nocleg w Imlil
9 dzień (8.09) Imlil - Essaouira (232km) nocleg w Essaouira
10 dzień (9.09) Essaouira - Agadir (przejazdem) - Legzira (324km) nocleg w Legzirze
11 dzień (10.09) Legzira - Marakesz (392km) nocleg w Marakeszu
12 dzień (11.09)
13 dzień (12.09)
14 dzień (13.09) .... - Marakesz
15 dzień (14.09) wylot z Marakeszu prawdopodobnie koło 7:00 rano

3 niezagospodarowane dni są oczywiście zostawione celowo, myślę, że chętnie zostaniemy ciutkędłużej w Imlil czy Essaouira.
Jak sądzicie? Czy to dobry plan?

2. Bardzo Was proszę - jeśli byliście w którymś z miast w hotelach/pensjonatach godnych polecenia to będę bardzo wdzięczna za wszelkie namiary. Wolałabym coś sprawdzonego niż wyszukanego na internecie...

3. Jeśli możecie coś zaproponować/zasugerować w kwestii ciekawego spędzenia nocy na pustyni i atrakcji z tym związanych proszę piszcie.

Tak jak pisałam wcześniej to nasz pierwszy tego typu wyjazd i na tyle na ile to możliwe chcemy jak najwięcej rzeczy zaplanować przed wyjazdem.
Z góry dzięki za wskazówki i pozdrawiam
Maxima



Trasy: z Fez do Merzougi oraz z Merzougi do Ouarzazate podzieliłabym na dwa etapy conajmniej każdą. Są to piękne miejsca i trzeba więcej czasu, by nacieszyć oczy. Jak dla mnie najpiękniejsze w Maroko. Nie warto się tam spieszyć.
Jak będziecie w Imlil, to może wejście na Toubkal? W Legzira można spędzić więcej czasu lub podjechać do Sidi Ifni (11km) i tam też przenocować. Troszkę poplażować, wypocząć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Planowana Trasa
#6 PostWysłany: 14 Maj 2014 21:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
Cytuj:
Trasy: z Fez do Merzougi oraz z Merzougi do Ouarzazate podzieliłabym na dwa etapy conajmniej każdą. Są to piękne miejsca i trzeba więcej czasu, by nacieszyć oczy. Jak dla mnie najpiękniejsze w Maroko. Nie warto się tam spieszyć.


Bardzo dziękuję za odpowiedz, juz tracilam nadzieję na jakieś posty :)
Na takie rady czekałam, bo wydawało mi sie wlaśnie ze w tych miejscach nie bardzo jest co zwiedzac, myslalam ze wiekszosc trasy będziemy ogladac z samochodu oczywiście z drobnymi przerwami na rozprostowanie nog...
gdzie w takim razie warto się zatrzymać chociażby na nocleg...?

Czy wiesz coś może na temat tego jak i u kogo ciekawie można spędzić noc na Merzougi?


WŁAŚNIE SIĘ ZORIENTOWAŁAM, ŻE TRASA KTÓRĄ WKLEIŁAM W PIERWSZYM POŚCIE NIE BYŁA PRAWIDŁOWA - miałam kilka zakładek z różnymi wersjami i oczywiście wkleiłam nie tę, do której rozpisywałam plan dzienny - różnice są niewielkie ale są:

http://goo.gl/maps/eHziF
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Planowana Trasa
#7 PostWysłany: 14 Maj 2014 23:21 

Rejestracja: 16 Mar 2014
Posty: 89
My chcemy na miejscu poszukać wycieczki na pustynię, skoro jest tam tyle ofert to nie widzę sensu w rezerwowaniu stąd... co do noclegów to będziemy szukać też na miejscu i możliwie najtańszych, ewentualnie w samochodzie :) raczej wyjazd spontan :)
Pytałaś o wodospady, czy omijamy celowo czy nie.. celowo. Wyjazd już od momentu planowania jest pt. "Wszystkiego nie da się zobaczyć" oraz "trzeba tam jeszcze wrócić" :)

Co do Casy - mój mąż bardzo chce zobaczyć więc, o ile starczy nam czasu, podjedziemy pewnie pod meczet, godzinka spaceru i do Rabatu :)

Do sierpnia macie jeszcze trochę czasu na planowanie :) my już niecierpliwi! :D

a jaki samochód planujecie wypożyczyć? I skąd? My myśleliśmy o econonyrentalcars.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Planowana Trasa
#8 PostWysłany: 14 Maj 2014 23:40 

Rejestracja: 28 Paź 2012
Posty: 49
Maxima0909 napisał(a):
Cytuj:
Trasy: z Fez do Merzougi oraz z Merzougi do Ouarzazate podzieliłabym na dwa etapy conajmniej każdą. Są to piękne miejsca i trzeba więcej czasu, by nacieszyć oczy. Jak dla mnie najpiękniejsze w Maroko. Nie warto się tam spieszyć.


Bardzo dziękuję za odpowiedz, juz tracilam nadzieję na jakieś posty :)
Na takie rady czekałam, bo wydawało mi sie wlaśnie ze w tych miejscach nie bardzo jest co zwiedzac, myslalam ze wiekszosc trasy będziemy ogladac z samochodu oczywiście z drobnymi przerwami na rozprostowanie nog...
gdzie w takim razie warto się zatrzymać chociażby na nocleg...?



Czy wiesz coś może na temat tego jak i u kogo ciekawie można spędzić noc na Merzougi?


WŁAŚNIE SIĘ ZORIENTOWAŁAM, ŻE TRASA KTÓRĄ WKLEIŁAM W PIERWSZYM POŚCIE NIE BYŁA PRAWIDŁOWA - miałam kilka zakładek z różnymi wersjami i oczywiście wkleiłam nie tę, do której rozpisywałam plan dzienny - różnice są niewielkie ale są:

http://goo.gl/maps/eHziF


Maroko to głównie piękna i zróżnicowana przyroda, krajobrazy! Dla mnie właśnie tam było najpiękniej!
Nocleg choćby w Tinghir lub Thodra. Nie ma z tym problemu. Naprawdę. Uwierz, że szkoda Ci będzie czasu spędzonego w samochodzie. Jak najwięcej wysiadać i spacerować.


W Merzouga mieliśmy nocleg w Camping Sahara. Całkiem przyjemny. Stamtąd też organizują wyprawy z noclegiem na pustyni i atrakcjami towarzyszącymi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Planowana Trasa
#9 PostWysłany: 14 Maj 2014 23:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
Cytuj:
a jaki samochód planujecie wypożyczyć? I skąd?

chcemy znaleźć coś możliwie najtańszego, ale żeby było na tyle wygodne, żeby para siedząca z tyłu nie gryzła przednich siedzeń :)
doczytałam że Dacia Logan jest optymalna - pojemny bagaznik (4 bagaże podręczne) i względnie najtańsza w tej klasie

sprawdź sobie rentalcars.com, arguscarhire.com i traveljigsaw.pl - poki co wydają mi się najtansze :)

a wykupujecie może jakieś ubezpieczenie? doczytałam że często to niewielki koszt - rzędu 50-70 zl/os, więc myślę, że lepiej dmuchac na zimne.. no i słyszałam, że najlepiej szukać ubezpieczenia bezgotówkowego, żeby w razie czego nie trzeba było najpierw płacić gotówką a po powrocie dopiero odzyskiwać kasę

Cytuj:
Maroko to głównie piękna i zróżnicowana przyroda, krajobrazy! Dla mnie właśnie tam było najpiękniej!

tercja można wiedzieć jaką trasę zrobiłaś? w jakim czasie i z jakimi kosztami wiązała się cała podróż?
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Planowana Trasa
#10 PostWysłany: 15 Maj 2014 06:18 

Rejestracja: 16 Mar 2014
Posty: 89
Mamy ubezpieczenie z euro26 i jakieś automatyczne z kartą kredytową miles&more... jakie dokładnie nie wiem, bo to działka męża ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Planowana Trasa
#11 PostWysłany: 15 Maj 2014 20:34 

Rejestracja: 28 Paź 2012
Posty: 49
Maxima0909 napisał(a):
Cytuj:
a jaki samochód planujecie wypożyczyć? I skąd?

chcemy znaleźć coś możliwie najtańszego, ale żeby było na tyle wygodne, żeby para siedząca z tyłu nie gryzła przednich siedzeń :)
doczytałam że Dacia Logan jest optymalna - pojemny bagaznik (4 bagaże podręczne) i względnie najtańsza w tej klasie

sprawdź sobie rentalcars.com, arguscarhire.com i traveljigsaw.pl - poki co wydają mi się najtansze :)

a wykupujecie może jakieś ubezpieczenie? doczytałam że często to niewielki koszt - rzędu 50-70 zl/os, więc myślę, że lepiej dmuchac na zimne.. no i słyszałam, że najlepiej szukać ubezpieczenia bezgotówkowego, żeby w razie czego nie trzeba było najpierw płacić gotówką a po powrocie dopiero odzyskiwać kasę

Cytuj:
Maroko to głównie piękna i zróżnicowana przyroda, krajobrazy! Dla mnie właśnie tam było najpiękniej!

tercja można wiedzieć jaką trasę zrobiłaś? w jakim czasie i z jakimi kosztami wiązała się cała podróż?


Zrobiliśmy taką trasę http://goo.gl/maps/kIcwZ w ciągu 11 dni.Jeden dzień wcześniej spędziliśmy w Marakeszu i uważam, że to było za mało.
Jak się jedzie pierwszy raz, to chciałoby się zobaczyć od razu wszystko i to jest duży błąd. Wiem to teraz. Czuję niedosyt i dlatego napewno do Maroko jeszcze wrócę, by spokojnie się przemieszczać, podziwiać krajobrazy i przebywać z ludźmi.
Budżet, który sobie przeznaczyliście w zupełności wystarczy. Nie będziecie głodować napewno, a i na pamiątki jeszcze wystarczy :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 16 Maj 2014 11:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
Cytuj:
Zrobiliśmy taką trasę http://goo.gl/maps/kIcwZ w ciągu 11 dni.


i w tym momencie przestałam się martwic, że nie pokonam swojej trasy w 14dni :) kamień z serca :D

można wiedzieć czy i ewentualnie gdzie się ubezpieczałaś i ile kosztowało Cię wypożyczenie auta i paliwo? Mogę założyć że kosztuje w przybliżeniu 12Dh/l?
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 19 Maj 2014 13:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
Mam do Was prośbę o kolejną radę:
1. Czy trasę z pustyni do pierwszego wąwozu tj Merzouga - Tinghir lepiej pokonać "górą" droga R702 i P32 czy "dołem" N12 i R113? - którą jechaliście?
2. Co sądzicie o przejechaniu z Tinghir do Boumalne Dades wąwozami? Czy to ryzykowne? Czy lepiej wjechać trochę do jednego, zawrócić i schemat powtórzyć u wylotu kolejnego kanionu?
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 19 Maj 2014 20:49 

Rejestracja: 16 Mar 2014
Posty: 89
wklejałam już w innym temacie:



myślimy, żeby dokładnie to samo zrobić, tylko w drugą stronę - z Dades do Todry :)

lecimy za 10 dni, więc damy znać, jeśli jedziesz później niż 14 czerwca ;)

a co do pierwszego pytania, to sama jestem ciekawa, która z tras jest bardziej interesująca widokowo?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 20 Maj 2014 13:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
Po obejrzeniu tego nagrania mam wrażenie, że w niektórych momentach jest tak wąsko, że mijanie się z ewentualnym autem jadącym z naprzeciwka wywołałoby u mnie zawał serca :D szczególnie gdybym była pasażerem i po prawej miałabym przepaść (a taki scenariusz jest prawie pewny) :D
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group