Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 107 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Obiektyw
#81 PostWysłany: 07 Sie 2018 14:06 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
24-105 też brałem pod uwagę :) Każdemu wedle potrzeb, podrzuciłem jako opcję wartą rozważenia.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
 Temat postu: Re: Obiektyw
#82 PostWysłany: 29 Wrz 2018 19:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Pytanie od amatora do niekoniecznie amatorów ;)
Czy jest sens dokupywać jakiś filtr(filtry) na obiektyw? Szczególnie jadąc w okolice okołorównikowe (inne, ostrzejsze słońce?). Szary, polaryzacyjny?
Dla porządku dodam, że używam sprzętu "budżetowo-amatorskiego": Pentax K-r 18-55 i 50-200 mm
... i że nie przebijałem się przez fachową literaturę :oops:
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#83 PostWysłany: 29 Wrz 2018 20:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Osobiście uważam ze nie, szczególnie jeśli wcześniej nie używałeś. Jeśli już to polar, ale tylko jeśli planujesz umyślnie używać np żeby „zdjąć” połysk z powierzchni wody i pokazać to co jest pod powierzchnią.
Po pierwszych zabawach szybko stwierdzisz ze ciagle odkręcanie i zakręcanie jest męczące i psuje przyjemność z robienia zdjęć.
No i jak kupisz tani filtr to efekt może być ujemny. A jak drogi to będzie stanowił zauważalną wartość zestawu.
Mimo wszystko zaczął bym od doczytania a potem sprawdzenia czy aparat naprawdę ogranicza i czy nie da się efekty uzyskać później na komputerze.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#84 PostWysłany: 29 Wrz 2018 22:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
Dla mnie polar to obowiązkowy filtr i nie służy tylko do "zdejmowania połysku z powierzchni wody" jak powiedział @BrunoJ. Ktoś kto tak mówi, widać, że nie ma doświadczenia w używaniu polara. Ja praktycznie mam polar zapięty non stop na obiektywie. Polar pięknie wyciąga niebo, oczywiście przy słonecznej pogodzie, ładnie ściąga bliki z zielonych liści drzew czy trawy, wydobywa czerń, tak, że czerń jest bardzo głęboka, ładnie likwiduje bliki z szyb i przenika przez szyby. Usuwa efekt metalizowania karoserii samochodowych czy kostki brukowej i masa innych zastosowań.
Minus to, że zabiera przeważnie 2 działki światła, ale może to też być plusem gdy jest tego światła bardzo dużo i mamy problem z ustawieniem poprawnej ekspozycji. Jasne, można przymknąć szkło maksymalnie, ale powszechnie wiadomo, że obiektyw ma przeważnie najlepszą rozdzielczość po przymknięciu o 2, 3 działki, praktycznie każdy.
Warto zainwestować w polara, osobiście mogę polecić od następujących firm, bo od nich używam od lat i mnie nie zawiodły, mianowicie, b+w, marumi i od biedy hoya. Hoye się źle czyści.
Na pewno nie ma sensu kupować jakiegoś no name, bo po pierwsze filtr ma pomagać a nie szkodzić i będzie duży spadek jakości zarejestrowanego obrazu a poza tym może powodować nieporządane efekty typu flary itp.
Ważne żeby to był filtr slim bo z normalnym pierścieniem może winietować na szerokim kącie.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Nosacz lubi ten post.
Raphael uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Obiektyw
#85 PostWysłany: 29 Wrz 2018 22:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Jakbyś uważniej przeczytał to byś zobaczył ze napisałem np. Ale masz racje. Nie mogę się z Tobą równać z używaniu polara. W przeciwieństwie do Ciebie używam go z umiarem, gdy chce uzyskać konkretny efekt a nie żeby odbłyszczeć wszystko dookoła. Lubię na zdjęciach widzieć to co widziałem na żywo, a na żywo liście odbijają światło, a samochody metalizują. Może już po prostu wyrosłem ze sztucznego podkoloryzowywania zdjęć. A może jestem za leniwy. Jakbym miał do wszystkich swoich obiektywów dokupić polara to bym z torbami poszedł
Nie mniej myślenie dyskusja użyteczna dla pytającego, pokazuje ze nie ma jednej odpowiedzi na takie pytania.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#86 PostWysłany: 29 Wrz 2018 22:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
Jakbyś uważniej przeczytał to byś zobaczył, że napisałem zapięty na obiektywie a nie na obiektywach. Ale masz rację, jedni robią zdjęcia typu zarejestrowanie tego co widzi oko a inni fotografują.

Moim zdaniem to jeden z bardziej wartościowych filtrów i dla świadomego fotografa czy pstrykacza obowiązkowy, a czy go użyjemy 5 czy 50 razy to zależy od nas. I co najważniejsze efektów jakie daje polar nie otrzymamy w postprodukcji.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#87 PostWysłany: 30 Wrz 2018 00:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
cypel napisał(a):
polar (...) Ważne żeby to był filtr slim bo z normalnym pierścieniem może winietować na szerokim kącie.

Właśnie się tego winietowania obawiam. Cośtam czytałem o tym... a akurat większość robię zdjęć krajobrazowych na 18-30coś mm (czasem nawet 18 to za dużo dla mnie, wtedy autostitchem panoramy), do tego nieco eee.... "obiektowych" typu jakiś pomnik, okno z kwiatami, jakiś detal architektoniczny (ale to na coś około 30-40 mm zwykle) i trochę "mixowych" typu, jakby to określić, krajobraz z detalem z przodu.
... wiem, moja terminologia dość marna :lol:
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#88 PostWysłany: 30 Wrz 2018 00:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
Jak kupisz slima to na 18 mm przy cropie jaki ma pentax kr nie będzie winiety.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Obiektyw
#89 PostWysłany: 30 Wrz 2018 01:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
cypel napisał(a):
Jakbyś uważniej przeczytał to byś zobaczył, że napisałem zapięty na obiektywie a nie na obiektywach. Ale masz rację, jedni robią zdjęcia typu zarejestrowanie tego co widzi oko a inni fotografują.

Widzę ze kolega oprócz zdjęć z polarem specjalizuje się również w przeinaczaniu wypowiedzi. I tworzeniu nowej definicji słowa fotografia. Dodaj do Wikipedii hasło - fotografia cypla, żebyśmy umieli odróżnić od mizernego utrwalania rzeczywistości (np fotek do relacji z podróży). Leciałem dziś nad Helem i pstryknąłem iphonem. To będzie się liczyło jako fotografia cypla czy jednak nie?

Sorki. Nie mogłem się powstrzymać. Przydzielam sobie ostrzeżenie.

Cytuj:
Moim zdaniem to jeden z bardziej wartościowych filtrów

Nie pisałem że tak nie jest. Natomiast sugerowanie komuś, kto potencjalnie dopiero zaczyna, że powinien zapiąć na stałe jest dość skrajne.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#90 PostWysłany: 30 Wrz 2018 01:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
To Ty się specjalizujesz w przeinaczaniu, nawet jak nie masz racji.
BrunoJ napisał(a):
Natomiast sugerowanie komuś, kto potencjalnie dopiero zaczyna, że powinien zapiąć na stałe jest dość skrajne.

Napisałem, że ja mam zapięty a nie, że @Raphael ma go zapiąć, poza tym na jednym szkle a nie na wszystkich. I kto tu jest specjalistą w przeinaczaniu bo chyba nie ja.
Pisanie, że "Po pierwszych zabawach szybko stwierdzisz ze ciagle odkręcanie i zakręcanie jest męczące i psuje przyjemność z robienia zdjęć" brzmi jak prawda objawiona. Dla mnie nie jest i co teraz? Niech kolega @Raphael sam to stwierdzi. Dla Ciebie przyjemnością jest pstryknięcie iphonem i obwieszczanie tego całemu światu. Żeś stary to pewnie pamiętasz czasy analogów, światłomierzy itd, ale założenie filtra jest męczące :lol: Oprócz pstrykaczy są też ludzie dla których fotografia to coś więcej niż zdjęcie landszaftu przez zapoconą i tłustą szybę samolotu iphonem.
BrunoJ napisał(a):
Leciałem dziś nad Helem i pstryknąłem iphonem. To będzie się liczyło jako fotografia cypla czy jednak nie?

Wrzuć to Ci powiem czy to fotografia czy fotka :mrgreen:

Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach 90% materiału w sieci to fotki nadające się do oglądania po niedzielnym obiadku wśród rodziny i znajomych, ale miało być o obiektywach a nie narzekanie.
Poza tym to dyskusja zmierzająca donikąd.

Na świecie są potrzebni inżynierowie i artyści.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#91 PostWysłany: 01 Paź 2018 20:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Oglądaliśmy z rodziną w niedzielę, po obiadku. Chyba nie wrzucę. Zdjęcia nawet spoko, tylko ten cypel jakiś niefotogeniczny wyszedł ;-)
To już ładniej wyszły dziś rano fjordy z chmurkami. Chociaż to już traktuję jako dokumentację prawie, za każdym razem jest coś innego, na koniec roku wyjdzie fajny kolaż z wszystkich pór roku.
Miałem okazję robić zdjęcia lustrzanką z samolotu i od razu inna jakość, ale zazwyczaj takiego komfortu nie ma. Wtedy jest opcja mieć pamiątkowy widoczek, albo go nie mieć. Do kalendarza wrzucać tego nie mam zamiaru. Czasem fotka musi wystarczyć, nawet jeśli na fotografii wyszło by zauważalnie ładniej.

Poza tym masz rację, dyskusja o niczym. Chociaż cośtam sobie pytający wyciśnie.
Nie jestem przeciwnikiem filtrów. Zasadniczo chciałem tylko przekazać, że zdarza się całkiem często że po pierwszym efekcie wow filtry lądują na półce lub na allegro. Więc trzeba przemyśleć zanim zacznie sie wydawać pieniądze, szczególnie jeśli sie nie wie po co konkretnie. Tak jak filtry przy analogach, a już szczególnie cz-b miały spory sens (kurcze, aż taki stary jestem?), tak przy cyfrze sporo filtrów nie ma już wiekszego sensu. Polar jest specyficzny, ale jak już wpominałem, nieumiejętne użycie moze bardziej zdjęciu zaszkodzić, niż pomóc, szczegolnie przy szerokim kącie. Plus trzeba pamiętać że możliwość uzyskania efektu nie oznacza konieczności zastosowania go. Często kończy sie to właśnie tak że polar jest założony na stałe na zooma i wszystkie zdjęcia są z nim zrobione, większość niepotrzebnie. Wszystko zależy od tematyki. zarówno fotografii, jak i fotek.
A patrząc jako inzynier, trzeba brać pod uwagę, że kitowy zoom rozdzielczością nie zabija, jak sie na niego zapoda dodatkowo filtr, niekoniecznie z tych droższych, to może wyjść kiszka.
Z kolei Ty jako artysta powinieneś próbować szukać drugiego dna w wypowiedziać. To nie była prawda objawiona tylko ukryty tryb przypuszczający ;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#92 PostWysłany: 26 Lis 2020 09:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 1237
niebieski
Sprawa jest taka: właśnie zamówiłem sobie nowy aparat (Sony A7 III) i będę do niego potrzebował szkło. Nastawiam się z góry na jeden obiektyw, ze względów wagowych i budżetowych.

"Tradycyjna mądrość" w takich sytuacjach sugeruje zakup obiektywów typu Tamron 28-75mm czy Sigma 24-70mm f2.8 ze względu na dużą uniwersalność takiego zakresu. Mnie jednak do głowy przyszła inna myśl: czy na potrzeby podróży zamiast tego nie warto wziąć czegoś szerszego, typu Tamron 17-28mm f2.8? Przeglądając mój dotychczasowy zbiór zdjęć z podróży zauważyłem że w znacznej większości wykorzystywałem dolne części zakresu ogniskowych, a z porównań w sieci moim zdaniem krajobrazy i miasta bardzo zyskują na szerszym kącie.
Co o tym sądzicie? Ma to sens czy to urojenia nowicjusza?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#93 PostWysłany: 26 Lis 2020 10:23 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
Jak poczytasz we wcześniejszych wpisach np. obiektyw,242,37070?start=60#p1112810 to szerokokątne zoomy cieszą się popularnością. W sumie ja też kilka miesięcy temu - bazując m.in. na opiniach @cart i @becek - kupiłem na jakiejś promocji Canona 16-35 f/4 do mojego 6D i jestem bardzo zadowolony z wyboru. Coraz częściej ten zestaw staje się podstawowym w moich podróżach, choć tych w bieżącym roku z oczywistych względów było raczej niewiele :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#94 PostWysłany: 26 Lis 2020 10:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Dla mnie kupowanie ciężkich obiektywów szerkokątnych ze światłem 2.8 mija się w obecnych czasach z celem, ponieważ wysokie ISO w aparatach jest obecnie na świetnym poziomie, a przy ultra szerokim kącie zabawa z głębią ostrości też wychodzi średnio.

Obiektyw typu 16-35 czy 17-28 jest niezbędny do architektury i większości krajobrazów, ale to nie może być jedyny obiektyw. Ostatnio w Dolomitach akurat najczęściej używałem 50-tki, bo zbyt szeroki kąt spłaszcza góry. Tele też się przydaje.

Czasami jeżdżę na wyjazdy tylko z 16-35, bo mi się nie chce brać nic innego, ale brakuje mi dłuższego zakresu. Ideałem by dla mnie było dobre 24-105 i dodatkowa lekka stała 16tka, ale ciężko coś takiego znaleźć.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#95 PostWysłany: 26 Lis 2020 11:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Ja woze 16-35mm w plecaku foto, ale uzywam go bardzo rzadko poza zorza polarna. Czasami uzywam do widoczku, ktory nie miesci sie w standardowym obiektywie 28-105mm. Dawno nie bylam w zadnym miastach. Dobor obiektywu na pewno bedzie zalezal od tego co sie fotografuje najczesciej.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#96 PostWysłany: 26 Lis 2020 12:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2012
Posty: 10936
HON fly4free
Ja do swojego Canona zebrałem już dawno zestaw 3 szkieł, które pokrywają cały zakres ogniskowych, który potrzebuję na wyjazdach: 17-40/4 + 50/1.8 + 70-200/4.
Mimo, że nie mają stabilizacji, a te 2 "zoomy" mogłyby być jaśniejsze, to i tak wystarczają mi w 99% przypadków. Tak jak wspomniał @cart, nadrabiam wyższym ISO w aparacie.
Tych szkieł używam od 2008r. i nadal są w bdb stanie.
BTW kupiłem je w USA, bo były wtedy sporo tańsze niż w PL. Sprawdziłem właśnie na alledrogo - takie używane szkła są sprzedawane drożej niż ja je kupiłem jako nowe (płaciłem po kursie USDPLN ok. 2,20) :)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#97 PostWysłany: 26 Lis 2020 12:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2013
Posty: 2217
złoty
A jak ktoś nie chce targać ze soba całej szklarni i nie chce bać się o utrate fortuny za każdym rogiem w obcym miejscu, to idealnym kompromisem wg. mnie będzie szkło z zakresu 17-50 i światłem 2.8 (Sigma / Tamron).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#98 PostWysłany: 26 Lis 2020 14:32 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7791
A ma ktoś jakieś doświadczenia / opinie o adapterach do obiektywów?
Zastanawiam się nad zmianą na bezlusterkowiec, ale szkoda by mi było kupować od nowa szkło - wstępnie chodzi o adapter Nikon F na Sony E
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#99 PostWysłany: 27 Lis 2020 16:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
najnowsze body maja tak wysoki użyteczny ISO,że przestaje mieć znaczenie jasne szkło-mówimy o podróżach
zatem odradzam wszelki kundle ze światłem 2.8
nic to nie daje i nie ratuje, w podroży i tak najczęściej się daje się wyższa przesłonę
ja lubię szeroko ale tylko w miastach, jak nie planuje wielkiego miasta po drodze to 24-105 jest idealnym zakresem(mam jeszcze 24-240 i to już bajka)zatem idealnym moim zdaniem jest zakres 24-105 , jest w miarę szeroko a i portrecik można strzelić

co do adapterów
moim zdaniem ożywać ich jak najmniej , to zawsze jest kosztem jakości i średnio się to sprawdza
ja polecam system Canon, (M lub R)
M to zestaw do podroży ale moim zdaniem niepełny, R to cudo i jego cena cały czas spada
@Washington a myślałeś o Nikonie Z? to świetna pucha
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Washington uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#100 PostWysłany: 27 Lis 2020 18:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2012
Posty: 10936
HON fly4free
24mm jest ok na pełnej klatce, ale trzeba pamiętać, że w pozostałych aparatach jest crop 1.5-1.6, więc z 24 robi się 36-38mm, a to do krajobrazów i miasta, gdzie nie można się odsunąć od obiektu, jest za wąsko :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 107 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group