Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Zanim zadasz pytanie - przeczytaj poniższą listę.

Poniższa lista to wykaz o najczęściej pytane przedmioty. Polecam użycie skrótu klawiszowego Ctrl+F żeby przyśpieszyć przeszukanie listy.

Każdy post pytający o przedmiot z listy będzie usunięty.

TAK - oznacza to, że można wziąć do poręcznego
NIE - istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wyrzucą
50/50 - trzeba mieć na uwadze ze moze zostać wyrzucone do śmieci, w zależności od humoru osoby na bramkach bezpieczeństwa

Płyny: max 100 ml każdy, max 10 sztuk w przeźroczystym woreczku o poj. max 1 litr

Może się zdarzyć, że ktoś przewiezie daną rzecz mimo statusu "NIE", jednak przewożąc rzecz oznaczoną jako "NIE" istnieje bardzo duża szansa, że dana rzecz nie zostanie dopuszczona do przewozu.
Istnieje także mała szansa, że mimo oznaczenia "TAK" dany obiekt będzie potraktowany na kontroli jako płyn lub jako rzecz zabroniona - prawo do oceny, czy dany przedmiot jest niebezpieczny posiada przede wszystkim osoba na bramkach.

Obcinarka do paznokci: TAK
Baterie: TAK - paluszki, powerbank, NIE - akumulator (np. samochodowy)
Aparat: TAK
Kosmetyki:
- pudry: TAK, PŁYN patrz wyżej (o ile nie w kamieniu)
- krem: TAK, PŁYN patrz wyżej
- lakier do paznokci: TAK, PŁYN patrz wyżej
- perfumy: TAK, PŁYN patrz wyżej
- dezodorant: TAK, PŁYN patrz wyżej (wyjątek: sztyft: TAK)
- szminka: TAK, PŁYN patrz wyżej
- pianka: TAK, PŁYN patrz wyżej
- maszynka do golenia: TAK
- pianka do golenia: TAK, PŁYN patrz wyżej
- błyszczyk: TAK, PŁYN patrz wyżej
- tusz: TAK, PŁYN patrz wyżej
- pilniczek: TAK
- nożyk: NIE
- nożyczki: NIE
- pasta do zębów: TAK, PŁYN patrz wyżej
- lakier do włosów: NIE
- aerozol: NIE

Papierosy: TAK (sprawdź przepisy celne kraju docelowego ile można zabrać)
Alkohol: TAK, PŁYN patrz wyżej (sprawdź przepisy celne kraju docelowego ile można zabrać)
Butelka pusta: TAK
Palnik: TAK
Laptop: TAK
Statyw: 50/50 (lepiej brać mniejsze)
Czekolada w tabliczce: TAK
Dżem: TAK, PŁYN patrz wyżej
Nóż: NIE
Nożyczki: NIE
Scyzoryk: NIE
Korkociąg: NIE
Ostrze: NIE
Parasol: 50/50 (lepiej brać małe parasolki składane)
Broń: NIE
Kanapki: TAK
Leki: TAK, w przypadku dużej ilości/niestandardowych (np. na receptę) wymagane może być zaświadczenie od lekarza na wszystkie leki (najlepiej po angielsku)
Syrop: TAK, PŁYN patrz wyżej
iPhone: TAK (o ile nie większa ilość)
Płyn do soczewek: TAK, PŁYN patrz wyżej
Klucze: TAK
Gaz: NIE
Koc: TAK
Sztućce: 50/50 (na pewno nie nóż)
Kable: TAK
Gaz pieprzowy: NIE
Ser: NIE (sery twarde czasami TAK, sery miękkie traktowane jak PŁYN patrz wyżej)
Owoce: TAK
Zapalniczka: 50/50
Buty: TAK
Grzałka: TAK
Czajnik: TAK
Blender: TAK
Zasilacz: TAK
Kieliszki: TAK
Zapałki: 50/50
Igła: 50/50
Krople do oczu: TAK
Słuchawki: TAK
Powerbank: TAK
Nabój: NIE
Cążki: TAK
Pierścionek: TAK
Kartusz: NIE
Oliwa: TAK, PŁYN patrz wyżej
Masło: TAK, PŁYN patrz wyżej
Prezerwatywy: TAK
Słodycze: o ile nie płyn, TAK
Segregator z metalową dźwignią: TAK
Śledzie/sledzie do namiotu: NIE (chyba, że plastikowe)


Źródło i oficjalna wykładnia ULC: http://ulc.gov.pl/pl/component/content/ ... ozwolonych


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2908 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141 ... 146  Następna
Autor Wiadomość
#2741 PostWysłany: 04 Maj 2022 14:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 862
srebrny
Tak, ale miałem je włożone do środka plecaka a nie przytroczone na zewnątrz.
_________________
Droit au but!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
orlo uważa post za pomocny.
 
      
Stena Line: 24-godzinny rejs przez Bałtyk z noclegiem na statku od 119 PLN/osoba (kod zniżkowy) Stena Line: 24-godzinny rejs przez Bałtyk z noclegiem na statku od 119 PLN/osoba (kod zniżkowy)
Przygoda w Wietnamie: Ho Chi Minh, Da Nang i Hanoi w jednej podróży z Warszawy za 3365 PLN Przygoda w Wietnamie: Ho Chi Minh, Da Nang i Hanoi w jednej podróży z Warszawy za 3365 PLN
#2742 PostWysłany: 16 Maj 2022 18:48 

Rejestracja: 22 Kwi 2022
Posty: 2
Hej. Może głupie pytanie, ale wole sie upewnic. Mam wykupiony na lot 2x bagaz podreczny z wejsciem priority, wiec moge wziac i torebke pod fotel i walizke od razu do samolotu, wiadomo - pytanie - czy do walizki nie moge wkladac np nowego zelu pod prysznic i nawet w walizce te plyny musza miec 100ml? Jak jest to sprawdzane? Otwieraja walizke i patrza jakie kosmetyki mam? :D Z góry przepraszam za głupie pytanie, no ale zastanawiam sie czy nawet w walizce musze wszystko przelewac :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2743 PostWysłany: 16 Maj 2022 18:57 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3145
platynowy
Skoro to podreczne bagaze, to musza przejsc przez security, a tam musisz wyciagnac z walizek wszystkie plyny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2744 PostWysłany: 16 Maj 2022 19:12 

Rejestracja: 05 Mar 2017
Posty: 1363
srebrny
Zeeni napisał(a):
Hej. Może głupie pytanie, ale wole sie upewnic. Mam wykupiony na lot 2x bagaz podreczny z wejsciem priority, wiec moge wziac i torebke pod fotel i walizke od razu do samolotu, wiadomo - pytanie - czy do walizki nie moge wkladac np nowego zelu pod prysznic i nawet w walizce te plyny musza miec 100ml? Jak jest to sprawdzane? Otwieraja walizke i patrza jakie kosmetyki mam? :D Z góry przepraszam za głupie pytanie, no ale zastanawiam sie czy nawet w walizce musze wszystko przelewac :D

Przed taśmą masz tacki, na które wyciągasz płyny, kładziesz walizkę, torebkę. Uwierz, jeśli masz więcej niż 100ml, znajdą.
Wiekszą pojemność możesz mieć w bagaży rejestrowany, tym który nie idzie na pokład samolotu, tylko do luku.
_________________
Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2745 PostWysłany: 17 Maj 2022 09:15 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Zeeni napisał(a):
Hej. Może głupie pytanie, ale wole sie upewnic. Mam wykupiony na lot 2x bagaz podreczny z wejsciem priority, wiec moge wziac i torebke pod fotel i walizke od razu do samolotu, wiadomo - pytanie - czy do walizki nie moge wkladac np nowego zelu pod prysznic i nawet w walizce te plyny musza miec 100ml? Jak jest to sprawdzane? Otwieraja walizke i patrza jakie kosmetyki mam? :D Z góry przepraszam za głupie pytanie, no ale zastanawiam sie czy nawet w walizce musze wszystko przelewac :D

Zakładam, że to będzie pierwszy lot samolotem - przed wejście do samolotu trzeba przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, gdzie trzeba wyjąć elektronikę, płyny oraz biżuterię oraz samą walizkę na tacki, które jadą pod 'rentgenem' do sprawdzania czy nie ma niebezpiecznych zabronionych rzeczy. Tam płyny >100 ml bez problemu wyjdą
Płyny >100 ml można przewozić w bagażu rejestrowanym (ten np. 20 kg co idzie do luku)
Pamiętaj też, że walizka jako bagaż podręczny też musi mieć określone wymiary, określone przez przewoźnika (często to ok. max 55 cm x 40 cm x 25 cm)! Bo np. biorąc dużą walizkę na pokład nie będzie po prostu gdzie jej zmieścić
Jak z grubsza wygląda proces na seciruty:
Wersja 'kreskówkowa' z lotniska w Budapeszcie, ok. 4 min:


Przygotowanie przez lotnisko w Birmingham nagranie jak wygląda przejście przez kontrolę bezpieczeństwa (po angielsku, można włączyć tłumaczenie napisów w razie czego), 2 minuty:

Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2746 PostWysłany: 30 Maj 2022 12:56 

Rejestracja: 30 Maj 2022
Posty: 3
Czy spraj na konary można przewozić w bagażu podręcznym? Chodzi mi o dokładne przepisy w tym temacie. Do tej pory spokojnie z nim latałam i traktowano go jak zwykły płyn, a dziś w Pradze mi go zabrano twierdząc, że jest on traktowany na równi z gazem pieprzowym/trucizną. Spraj był z ikarydyną, bez DEET.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2747 PostWysłany: 30 Maj 2022 13:28 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3145
platynowy
Teoria to jedno, praktyka drugie.
Kiedys bylem swiadkiem sytuacji, w ktorej na security turysta dostal po glowie, bo nie wyciagnal z podrecznego nozyczek dzieciecych (takich bez ostrza o dlugosci moze z 3-4 cm) - do zabawy dla najmlodszych.

Inny przyklad, moj. Zrobilem z narzeczona w ostatnim czasie z 30 kresek, za kazdym razem zabierala swoj ulubiony perfum. Podczas sobotniego lotu ARN-KRK byl szczegolowo ogladany przez 3 osoby z security i malo braklo, a poszedlby do kosza. W srodku byly resztki. Skad pomysl - nie wiem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2748 PostWysłany: 07 Cze 2022 02:38 

Rejestracja: 07 Lut 2015
Posty: 165
niebieski
Jeśli ktoś lubi wino i podróżuje minimalistycznie - wie jakim problemem jest otworzenie butelki bez korkociągu. Dlatego zakupiłem na chińskim odpowiedniku naszego allegro składany korkociąg. Przetrwał on co najmniej 20 odpraw bezpieczeństwa w różnych krajach, ale jednak do czasu. Nasi stróże bezpieczeństwa na Chopina, prawdopodobnie, przeszli specjale przeszkolenie w wykrywaniu tego "niezwykle niebezpiecznego urządzenia" i zarekwirowali mi mój pierwszy egzemplarz, jak również kolejny, który miałem ze sobą w kolejnej podróży do świata wina. Na moje stwierdzenie, że będę miał problemy z otwarciem butelki - rada dumnego operatora monitora : "Niech pan wepchnie korek" :(

Załączniki:
Brelok-shtopor_True_Utility.jpg
Brelok-shtopor_True_Utility.jpg [ 28.65 KiB | Obejrzany 7355 razy ]


Ostatnio edytowany przez Abcn, 07 Cze 2022 15:00, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off
xyrxis lubi ten post.
xyrxis uważa post za pomocny.
 
      
#2749 PostWysłany: 07 Cze 2022 07:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Kwi 2014
Posty: 478
Loty: 150
Kilometry: 312 832
złoty
@merlot55 U mnie również niedawno go wykryli na Chopinie. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale zazwyczaj miałem go przy kluczach schowanych do saszetki, a tym razem klucze bezpośrednio w walizce w nieładzie. Każdy klucz w inna stronę i nic go nie zasłaniało. Ostatecznie po tym jak się roześmiałem i stwierdziłem, że przeleciał ze mną pół świata pan z kontroli stwierdził, że "Skoro taki plastikowy to niech już będzie" :mrgreen:

EDIT: Właśnie się zorientowałem, że to zły temat
https://www.fly4free.pl/forum/co-mozna-a-czego-nie-mozna-przewozic-w-samolocie,228,496
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez ricinus78, 07 Cze 2022 14:44, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
Abcn uważa post za pomocny.
 
      
#2750 PostWysłany: 07 Cze 2022 14:36 

Rejestracja: 23 Wrz 2019
Posty: 672
Loty: 23
Kilometry: 74 051
Ostrzeżenia: 1
W Antalji przez całkowite zapomnienie zostawiłem w podręcznym scyzoryk.
Turek grzecznie poprosił o otwarcie Peli. Otworzyłem. I niemożebnie się zdziwiłem widokiem Victorinoxa. Totalnie o nim zapomniałem. Poprosili, albo kosz, albo do plecaka Zony i dodać bagaż pod pokład. Stanęło na tym drugim. Śmiechu było co niemiara.😂
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2751 PostWysłany: 07 Cze 2022 18:00 

Rejestracja: 08 Mar 2022
Posty: 359
merlot55 napisał(a):
Jeśli ktoś lubi wino i podróżuje minimalistycznie - wie jakim problemem jest otworzenie butelki bez korkociągu. Dlatego zakupiłem na chińskim odpowiedniku naszego allegro składany korkociąg. Przetrwał on co najmniej 20 odpraw bezpieczeństwa w różnych krajach, ale jednak do czasu. Nasi stróże bezpieczeństwa na Chopina, prawdopodobnie, przeszli specjale przeszkolenie w wykrywaniu tego "niezwykle niebezpiecznego urządzenia" i zarekwirowali mi mój pierwszy egzemplarz, jak również kolejny, który miałem ze sobą w kolejnej podróży do świata wina. Na moje stwierdzenie, że będę miał problemy z otwarciem butelki - rada dumnego operatora monitora : "Niech pan wepchnie korek" :(

A próbowałeś odzyskać? Rozumiem że nie warto się trudzić jak zatrzymają za granicą bo przecież Ci nie wyślą ale w WAW? No chyba że Ci nie zależy i wolisz kupić kolejny :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2752 PostWysłany: 07 Cze 2022 18:57 

Rejestracja: 08 Mar 2020
Posty: 5
Nie warto odzyskiwać, te otwieracze po 2-3 PLN chodzą.. Też z nim podróżowałem, do tej pory sześć razy z Wrocławia, Krakowa, Berlina, Nicei, Madrytu i Lleidy, doczepili się tylko w Madrycie, ale na odpowiedź "brelok" dali sobie spokój. Inna sprawa, że "okrągły" klucz gerdy wyglądał groźniej. No i to jest serio opcja awaryjna, średnio to wygodne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2753 PostWysłany: 27 Cze 2022 00:38 

Rejestracja: 09 Maj 2021
Posty: 9
Czy można przewieźć w podręcznym Jetboil? Ppojawiło się w tym wątku pytanie o palnik, czy jetboil też jest traktowany jako przedmiot niebezpieczny? Jeśli ktoś ma z tym doświadczenie, chciałbym przewieźć go na lotniskach Berlin Brandenburg Airport, Londyn-Heathrow, Seattle Tacoma i Fairbanks.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2754 PostWysłany: 27 Cze 2022 08:28 

Rejestracja: 10 Lip 2018
Posty: 295
chcesz przewiesc butle z gazem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2755 PostWysłany: 27 Cze 2022 09:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Jeśli chodzi o przewiezienie samego palnika to nie ma problemu, wielokrotnie to robiłem, co prawda nie jetboila ale inne i nigdy nikt się nie czepiał. Kartusza nie można przewozić nawet w bagażu nadawanym.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
lukbrt uważa post za pomocny.
 
      
#2756 PostWysłany: 28 Cze 2022 00:31 

Rejestracja: 09 Maj 2021
Posty: 9
@Rajesh Kuthrappali, Nie, mam świadomość, że butli z gazem nie przewiozę nawet w rejestrowanym ;) Mam na myśli sam jetboil, bez gazu.
@cypel, A Twój palnik też jest wyposażony piezo zapalnik? Zastanawiam się czy to nie będzie problem, że można jednak zrobić nim iskrę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2757 PostWysłany: 28 Cze 2022 07:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Nie mam piezo zapalnika. Ale nie wydaje mi się żeby to był problem, przecież zapalniczki ludzie wożą piezoelektryczne. Sam też taką mam w plecaku i praktycznie nigdy jej nie wyciągam. Raz tylko mi się przyczepili, bodajże na Tajwanie.
Z ciekawostek w Finlandii miałem starcie z ochroną na lotnisku bo mi chcieli zabrać krzesiwo ale po wielu dyskusjach włącznie z szefem security w końcu dali się przekonać, że można to mieć w podręcznym.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
lukbrt uważa post za pomocny.
 
      
#2758 PostWysłany: 25 Lip 2022 21:30 

Rejestracja: 20 Sie 2016
Posty: 88
Loty: 1
Kilometry: 562
Czy w bagażu podręcznym można przewozić musy owocowe o pojemności powyżej 100 ml?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#2759 PostWysłany: 25 Lip 2022 21:32 

Rejestracja: 26 Maj 2014
Posty: 809
platynowy
Tak.
Góra
 Profil Relacje PM off
mariusz198787 lubi ten post.
mariusz198787 uważa post za pomocny.
 
      
#2760 PostWysłany: 25 Lip 2022 21:33 

Rejestracja: 20 Sie 2016
Posty: 88
Loty: 1
Kilometry: 562
A podczas kontroli muszę je wyjmować poza bagaż, czy zostawić je w spokoju w środku?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2908 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141 ... 146  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group