Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 02 Lut 2019 20:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sty 2018
Posty: 31
Loty: 75
Kilometry: 74 854
Część pierwsza Niesztampowej Warszawy #2

Pierwsza część Niesztampowej Warszawy cieszyła się sporym powodzeniem, na tyle dużym, że wygrała konkurs na relację miesiąca października na forum fly4ree.pl.
Otrzymałem wtedy od czytelników całe mnóstwo porad dotyczących kolejnych miejsc. Wiele z nich odwiedziłem i mam materiały na kolejną trzecią część. Do drugiej części wybrałem kilka ciekawych miejscówek, które w moim przekonaniu są warte, aby je poznać.

#CMENTARZ CHOLERYCZNY
Cmentarz Choleryczny znajduje się nieopodal warszawskiej Pragi w okolicy skrzyżowania Starzyńskiego z Namysłowską.
Image
Nie prowadzi do niego żadna droga, aby do niego dotrzeć należy przejść przez tory kolejowe w okolicy (więc trzeba uważać) i przejść przez niewielkie chaszcze.
Image
Cmentarz położony jest w trójkącie stworzonym przez trzy linie torów.
Image
Cmentarz założono w czasie epidemii cholery, która w latach 1872-1872 przeszła przez warszawską Pragę.
Image
W tamtych czasach położony był poza obrzeżami miasta.
Image
Na cmentarzu pochowano 484 osób zmarłych na cholerę.
Image

#KONSULAT PRAETTIGAU
Konsulat Praettigau to ciekawe miejsce położone przy Nieporęckiej 6 na warszawskiej Pradze. Miejsce to określa się jako “placówka dyplomatyczna” doliny Praettigau, która znajduje się w Szwajcarii. Charakterystycznym punktem jest żółty telefon pod drugiej stronie ulicy, z którego można zadzwonić w każde miejsce na świecie. Niestety, gdy byłem tam w wakacje 2018 roku telefon pozbawiony był już słuchawki.
Image
Trochę to przykre, że wandale nie uszanują niczego.

#KRASNAL ŻYCZLIWEK
Krasnale to domena Wrocławia, więc cóż wrocławski krasnal robi w Warszawie? Na Bulwarach Wiślanych spotkamy Życzliwka Podróżnika, który przyjechał do stolicy 22 września 2017 roku.
Image
Jego zadaniem jest promocja Wrocławia. Życzliwka znajdziemy na Bulwarach Karskiego nieopodal przejścia podziemnego.
Image

#POMNIK KOLEJKI WILANOWSKIEJ
Pomnik Kolejki Wilanowskiej znajdziemy na warszawskiej Sadybie przy ulicy Okrężnej.
Image
Budowę rozpoczęto w 1891 roku. Działała do 1971 roku, a dziś przypomina o niej lokomotywa.
Image

#ULICA SAMBORSKA
Ulicę Samborską znajdziemy na Nowym Mieście w Warszawie. Jest ona bardzo niepozorna.
Image
W sumie nie byłoby w niej nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jest najkrótszą ulicą w Polsce. Liczy zaledwie 22m długości i nie ma przy niej żadnego oficjalnego adresu. Jej historia sięga połowy XVIII wieku, a w 2010 nastąpił jej remont i ponowne otwarcie. Wcześniej była zarośnięta.
Image

#NAJMNIEJSZY BUDYNEK W WARSZAWIE
Mówiąc najmniejszy budynek w Warszawie bynajmniej nie mam tutaj na myśli Domu Kereta, który opisałem w poprzedniej części. Przy ulicy Długiej 1 znajdziemy niewielki domek, który ma własną hipotekę.
Image
Czyni go to najmniejszym domem w stolicy. Powstał w połowie XIX wieku i zawsze istniał w nim sklep z artykułami pierwszej potrzeby.
Image

część druga już niebawem :)
_________________
Zapraszam na mój blog podróżniczy:
https://antekwpodrozy.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
24 ludzi lubi ten post.
 
      
Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom) Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom)
Bezpośrednie loty do Alicante z Gdańska za 260 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty do Alicante z Gdańska za 260 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 04 Lut 2019 12:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2012
Posty: 243
Loty: 127
Kilometry: 338 124
niebieski
Super! Mimo, że urodziłem się w Warszawie to zawsze w Twoich relacjach znajdę coś o czym nigdy wcześniej nie słyszałem! Czekam na więcej! ;)
_________________
zapraszam na mój blog podróżniczy:
http://www.czterykranceswiata.com

moje relacje:
Najpiękniejszy trek na świecie (Himalaje) - Annapurna Base Camp
Nepal na bogato - tak pół żartem, pół żartem
Jamajka -Fałszywy Raj
Nikaragua - Okryłem nowy RAJ?!
Kostaryka -Pura Vida
Angkor Wat -Perła Kambodży
Góra
 Profil Relacje PM off
antekwpodrozy lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 04 Lut 2019 13:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sty 2018
Posty: 31
Loty: 75
Kilometry: 74 854
część druga:

#KOŚCI MAMUTA
W kościele św. Anny na warszawskim Wilanowie znajdziemy nietypowy jak dla świątyni eksponat.
Image
Są to kości mamuta, które znaleziono podczas kopania fundamentów w 1770 roku. Kości wiszą na filarze po prawej stronie świątyni.
Image

#ULICA WIENIAWSKIEGO
Ulica Wieniawskiego mieści się na warszawskim Żoliborzu.
Image
Jeśli się tylko na niej znajdziemy to przeniesiemy się w inny świat.
Image
Architektura jest charakterystyczna dla małomiasteczkowej zabudowy sprzed kilku wieków. Miejsce ma niesamowity klimat i jest wpisane do rejestru zabytków.
Image

#DOM HALLERA
Dom gen. Józefa Hallera to kolejna perełka warszawskiego Żoliborza. Ciekawą willę znajdziemy przy ulicy Kaniowskiej. Budynek powstał w pierwszej połowie XX wieku.
Image

#CMENTARZ ŻOŁNIERZY WŁOSKICH
Cmentarz Żołnierzy Włoskich mieści się przy Marymonckiej.
Image
Założono go w 1926 roku.
Image
Spoczywa tam około 900 żołnierzy włoskich, którzy zostali pojmani przez wojska Cesarstwa Niemieckiego.
Image

Jeszcze raz chciałbym podziękować wszystkim czytelnikom za wszystkie komentarze zostawione pod poprzednim wpisem, dzięki temu moja lista warszawskich pozycji powiększyła się znacznie i mam nadzieję wkrótce wrzucić kolejną część Niesztampowej Warszawy :-)
_________________
Zapraszam na mój blog podróżniczy:
https://antekwpodrozy.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 04 Lut 2019 13:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2012
Posty: 243
Loty: 127
Kilometry: 338 124
niebieski
To ja dorzucę coś od siebie - może użyjesz w następnych częściach:
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy Żwirki i Wigury,
Polecam wejść też do Konesera na Pradze. Mimo, że teraz w większości są tam apartamenty to nadal ma swój klimat
Nie wiem czy jeszcze istnieje - ale na ul. Prądzyńskiego jest/była stara gazownia. Bardzo fajna budowla, można wejść do środka nazywana warszawskim koloseum
Pomnik Pana Gumy (skrzyżowanie Stalowa/Czynszowa) postawiony dla miejscowego...pijaczka. Aczkolwiek z pełną symboliką dla Pragi.
_________________
zapraszam na mój blog podróżniczy:
http://www.czterykranceswiata.com

moje relacje:
Najpiękniejszy trek na świecie (Himalaje) - Annapurna Base Camp
Nepal na bogato - tak pół żartem, pół żartem
Jamajka -Fałszywy Raj
Nikaragua - Okryłem nowy RAJ?!
Kostaryka -Pura Vida
Angkor Wat -Perła Kambodży
Góra
 Profil Relacje PM off
antekwpodrozy lubi ten post.
antekwpodrozy uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 04 Lut 2019 13:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sty 2018
Posty: 31
Loty: 75
Kilometry: 74 854
Cmentarz zapisałem już na liście, odwiedzę z pewnością. Koło gazowni byłem, ale w tej chwili teren jest ogrodzony, pilnuje ochrona, są kamery i psy. Coś w środku będzie jeśli wyremontują, ale wejść się już nie da. Koneser na Pradze to m.in Muzeum Polskiej Wódki - byłem, będzie we wpisie dotyczącym ciekawych muzeów :)
a pomnik Pana Gumy? hmmm nie widziałem, a byłem z milion razy :D
_________________
Zapraszam na mój blog podróżniczy:
https://antekwpodrozy.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
ambush lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 04 Lut 2019 14:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2012
Posty: 243
Loty: 127
Kilometry: 338 124
niebieski
być może już nie ma pomnika pana Gumy :( nie wiem jakie są aktualne info..
_________________
zapraszam na mój blog podróżniczy:
http://www.czterykranceswiata.com

moje relacje:
Najpiękniejszy trek na świecie (Himalaje) - Annapurna Base Camp
Nepal na bogato - tak pół żartem, pół żartem
Jamajka -Fałszywy Raj
Nikaragua - Okryłem nowy RAJ?!
Kostaryka -Pura Vida
Angkor Wat -Perła Kambodży
Góra
 Profil Relacje PM off
antekwpodrozy lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 04 Lut 2019 17:54 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 436
Loty: 188
Kilometry: 657 425
niebieski
Interesujące obiekty i ładne zdjęcia, świetne.
Z innych ciekawostek praskiej strony przyszły mi do głowy:
1. Kościół przy ul. Ziemowita zbudowany wysiłkiem kolejarzy z podkładów kolejowych i podobno fragmentów konstrukcji dworca.
2. Park Skaryszewski (obok pola elekcyjne, gdzie wybrano pierwszego króla elekcyjnego) z ogrodem różanym, rzeźbami-pomnikami i tablica pamiątkową katastrofy brytyjskiego Liberatora.
3. Młyn parowy Michla przy ul. Objazdowej (okolice dworca Warszawa Wschodnia).
4. Jako kontrast dla Pragi - ruiny pałacu Morysin, który znajdował się na tyłach pałacu w Wilanowie. Zachowany jest budynek bramy wjazdowej (widoczny nawet z ulicy Vogla). Innych pozostałości tego kompleksu pałacowego nie widziałem, ale podobno cos jeszcze jest (ruiny altany-rotundy?), tylko udać się dalej od ulicy trzeba i poszukać.
Góra
 Profil Relacje PM off
antekwpodrozy lubi ten post.
antekwpodrozy uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 04 Lut 2019 19:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sty 2018
Posty: 31
Loty: 75
Kilometry: 74 854
Przemm napisał(a):
Interesujące obiekty i ładne zdjęcia, świetne.
Z innych ciekawostek praskiej strony przyszły mi do głowy:
1. Kościół przy ul. Ziemowita zbudowany wysiłkiem kolejarzy z podkładów kolejowych i podobno fragmentów konstrukcji dworca.
2. Park Skaryszewski (obok pola elekcyjne, gdzie wybrano pierwszego króla elekcyjnego) z ogrodem różanym, rzeźbami-pomnikami i tablica pamiątkową katastrofy brytyjskiego Liberatora.
3. Młyn parowy Michla przy ul. Objazdowej (okolice dworca Warszawa Wschodnia).
4. Jako kontrast dla Pragi - ruiny pałacu Morysin, który znajdował się na tyłach pałacu w Wilanowie. Zachowany jest budynek bramy wjazdowej (widoczny nawet z ulicy Vogla). Innych pozostałości tego kompleksu pałacowego nie widziałem, ale podobno cos jeszcze jest (ruiny altany-rotundy?), tylko udać się dalej od ulicy trzeba i poszukać.


Ooo ciekawe miejsca, zanotowałem :-)
_________________
Zapraszam na mój blog podróżniczy:
https://antekwpodrozy.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 05 Lut 2019 00:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 320
niebieski
Dziękuję za kolejną porcję warszawskich ciekawostek :)
Fajne zdjęcia.
Góra
 Profil Relacje PM off
antekwpodrozy lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 25 Lut 2020 20:29 

Rejestracja: 25 Lut 2020
Posty: 4
Uwielbiam takie smaczki, dzięki wielkie za tę relację.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group