Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 54 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 09 Maj 2019 10:55 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
Podsumowanie (by @jasiub)

Wyjazd do Sudanu wymagał sporej ilości przygotowań i planowania (wizy, bilety, ew. szczepienia, ograniczona ilość informacji dostępnych w necie). Czy warto? Zdecydowanie tak. W zamian możemy zwiedzić jeden z najmniej turystycznych krajów świata z fantastycznymi, nieznanymi zabytkami Królestwa Kusz i okresu wczesnego chrześcijaństwa. Ludzie są życzliwi i nie nastawieni na dojenie obcokrajowców. Podróżowanie jest bezpieczne i relatywnie proste (porównując do innych krajów afrykańskich). Dzięki temu był to chyba najtańszy z odwiedzonych przeze mnie krajów (drugim była Wenezuela w czasie hiperinflacji …).

Największym problemem w podróży do Sudanu jest sytuacja polityczna. Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ próba przewrotu, która odbyła się dzień przed naszym wjazdem do kraju była nieudana, a wprowadzony stan wyjątkowy w praktyce nie wpłynął na naszą podróż. Miesiąc po naszym wyjeździe z Sudanu, 11 kwietnia ostatecznie przewrót się dokonał, prezydent Bashir został obalony i aresztowany. Władzę przejęło wojsko, granice zostały czasowo zamknięte. W związku z tym większość krajów wprowadziła najwyższy poziom ryzyka związanego z podróżami do Sudanu (oczywiście nasze MSZ nic nie zauważyło i na polskich stronach nie ma ani słowa o tych wydarzeniach). Obecnie sytuacja się uspokoiła i podobno jest “prawie normalnie”.

No i na sam koniec kilka słów o kosztach - bardzo wiele cen było w tekście więc podsumowanie będzie zbiorcze. Nie uwzględniłem pewnych drobiazgów: jedzenia w Egipcie, krótkiego pobytu w Pireusie itp.

Załącznik:
kosztysudan.jpg
kosztysudan.jpg [ 202.25 KiB | Obejrzany 13625 razy ]


Teraz to już naprawdę koniec. Dziękujemy za wszystkie komentarze :D
Góra
 Profil Relacje PM off
20 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
#42 PostWysłany: 12 Maj 2019 21:37 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Początek był trochę chaotycznie napisany, ale potem narracja mnie wciągnęła. I zachęciła na razie wstępnie do wyjazdu, choć nadal mam opory w odwiedzaniu takich krajów. Przy słabej i na dość podstawowym poziomie znajomości europejskich języków u tubylców a braku znajomości języka miejscowego nie wyobrażam sobie tam wyjazdu, bez kogoś kto tam chociaż był. Tym bardziej szacun!
Rozumiem, że oba ##### przeszły granicę ;)

BTW, symbolem obecnej waluty nie jest SDG?
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#43 PostWysłany: 14 Maj 2019 09:32 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
e-prezes napisał(a):
Początek był trochę chaotycznie napisany, ale potem narracja mnie wciągnęła.


Co do narracji: pisaliśmy w 3 osoby. Każdy z nas ma inny styl, więc pewnego chaosu nie dało się uniknąć :roll:

e-prezes napisał(a):
I zachęciła na razie wstępnie do wyjazdu, choć nadal mam opory w odwiedzaniu takich krajów. Przy słabej i na dość podstawowym poziomie znajomości europejskich języków u tubylców a braku znajomości języka miejscowego nie wyobrażam sobie tam wyjazdu, bez kogoś kto tam chociaż był. Tym bardziej szacun!


Językiem aż tak bym się nie przejmował, byłem w wielu miejscach, gdzie było mi się znacznie trudniej się skomunikować niż w Sudanie. Warto nauczyć się współczesnych cyfr arabskich :)

e-prezes napisał(a):
Rozumiem, że oba ##### przeszły granicę ;)


Te niestety nie przeszły:
Image

Image

e-prezes napisał(a):
BTW, symbolem obecnej waluty nie jest SDG?

Jest, zdaje się, że gdzieniegdzie pisaliśmy źle. Licząc na domyślność czytelników nie poprawiałem tego później :lol:

novart napisał(a):
@jasiub ma jeszcze inny, faktycznie wyglądający interesująco, ale to już inna historia i będzie o niej w dalszej cześci relacji.


To mój nóż, zdaniem sprzedawcy jest to darfurski nóż bojowy. Diabli widzą ile w tym prawdy, ale znalezione w necie zabytkowe noże na zdjęciach wyglądają podobnie, więc może nie jest "made in china".

Image

Zauważyłem, że nie wrzuciliśmy wcześniej filmiku z naszego najsympatyczniejszego momentu podróży, więc wrzucam go jako post scriptum (sorry za jakość, kamerzysta ze mnie żaden, ale klimat oddaje):

Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#44 PostWysłany: 14 Maj 2019 17:41 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8850
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
novart napisał(a):
Skoro jesteśmy przy muzyce, muszę przyznać się, że sudańska muzyka popularna jest dla mnie koszmarna. Wg wikipedii styl nazywa się “post-Haqibah” i wszędzie jest puszczany tylko ten jeden rodzaj muzyki. W autobusach byliśmy katowani tym przez wiele godzin. Sprawę pogarszają jeszcze teledyski, które wyglądają jakby były kręcone przez wujka, który dostał w latach 90-tych pierwszą kamerę VHS.

To dość reprezentatywny przykład znaleziony na YouTube -





Generalnie lubię bliskowschodnie klimaty i melodie, ale tej muzyki rzeczywiście nie da się słuchać.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
klapio lubi ten post.
 
      
#45 PostWysłany: 18 Cze 2019 21:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Cze 2019
Posty: 31
Loty: 36
Kilometry: 92 680
Chupacabra napisał(a):
A na czym polega cmentarzysko wielbłądów? Nie podejrzewam, że dzikie wielbłądy, o ile takie w Sudanie gdzieś żyją, przychodzą sobie w jedno miejsce aby tam paść.


Właśnie ? Rozwincie proszę

Świetna relacja!
Ja jako kobieta podróżujaca samotnie raczej nie odważę się na ten obszar, ale czytało się zacnie ! :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Grzes830324 lubi ten post.
 
      
#46 PostWysłany: 16 Sty 2021 22:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2013
Posty: 175
Loty: 73
Kilometry: 200 797
niebieski
Sudoku napisał(a):
novart napisał(a):
Skoro jesteśmy przy muzyce, muszę przyznać się, że sudańska muzyka popularna jest dla mnie koszmarna. Wg wikipedii styl nazywa się “post-Haqibah” i wszędzie jest puszczany tylko ten jeden rodzaj muzyki. W autobusach byliśmy katowani tym przez wiele godzin. Sprawę pogarszają jeszcze teledyski, które wyglądają jakby były kręcone przez wujka, który dostał w latach 90-tych pierwszą kamerę VHS.

To dość reprezentatywny przykład znaleziony na YouTube -





Generalnie lubię bliskowschodnie klimaty i melodie, ale tej muzyki rzeczywiście nie da się słuchać.


@jasiub czy mógłbyś jeszcze raz wrzucić link do tej piosenki? Niestety link na YT już wygasł, a pamiętam, że to było tak wyjątkowo straszne, że chciałbym to usłyszeć jeszcze raz.
_________________
Moje relacje:

Zachód USA mocno rozszerzony i skondensowany jednocześnie
Transsybirem do Chin
Indie z podręcznym
Autostopem po Jordanii
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#47 PostWysłany: 17 Sty 2021 23:36 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
@Pietrucha, niestety nie pamiętam co tam było, ale poszukałem innych w klimacie:



Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#48 PostWysłany: 19 Sty 2021 12:07 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8850
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
No cóż, lekko nie jest... :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#49 PostWysłany: 17 Maj 2021 14:18 

Rejestracja: 16 Maj 2021
Posty: 55
-- 17 Maj 2021 14:16 --

Kilka uwag:

D5_14 świątynie w Starej Dongoli
To nie świątynie tylko grobowce, głównie szejków sufi.

W opisie el Kurru - nie: księstwa Kurz, tylko jeśli już - królestwa Kusz,
ale ja bym napisał, że „Czarnych Faraonów”, bo większość grobów pochodzi z tego właśnie okresu

Nuri
Co wy z tymi świątyniami? W Nuri nie ma żadnych świątyń, tylko piramidy.
btw macie może zdjęcie tej mapki,co to ją wam wypożyczyli?

D6_19-21 to nie Meroe, a Merowe

Muzeum Narodowe - „głównie to co Polacy wykopali” -z tym bym polemizował.
Owszem spora część ekspozycji to Galeria Faras, ale to główny polski ślad. Reszta raczej „niepolska”.


„Mauzoleum jak mauzoleum - skrzyżowanie głowicy rakiety rodem z ZSSR i baraku. Do środka niewierni wejść nie mogą.”

Mi się podoba. Bardzo ładna architektura. No i z tym zakazem wstępu dla niewiernych to nieprawda. Może po prostu uznali was za zaliczaczy?


„To był dzień największych rozczarowań - bazar w Omdurmanie, największy w Afryce, na którym było tyle egzotyki co w kebabie na centralnym u wietnamca, i generalnie Chartum, który kompletnie nie ma nic do zaoferowania i wygląda jak scenografia do filmu o wojnie….żal.pl”

E tam, mam inne odczucia.
Zarówno Chartum jak i Omdurman są bardzo ciekawe.
Suk w Omdurmanie ma klimat, oprócz tego są zabytki z czasów Mahdiji (Dom Kalifa to w rzeczywistości Muzeum Mahdyzmu, a Kalif to „srogi Kalif Abdullahi, miecz Mahdiego”, uwieczniony w „W pustyni i w puszczy”). Ale takźe szkutnictwo nad Nilem czy obrzędy sufi.

W Chartumie jest trochę postkolonialnej architektury, kilka ciekawych kościołów, w tym katedra katolicka, meczetów, i muzeów. Do tego wyspa Tuti czy bulwary nad Nilem.

A w północnym Chartumie - ruiny fabryki Al Shifa, meczetach Noor czy walki zapaśników Nuba.

Tak czy siak - w Chartumie/Omdurmanie jest co oglądać choćby przez tydzień.

-- 17 Maj 2021 14:18 --

… no i „śladami Stasia i Nel” prawie nie ma (poza wycieczką pod Mauzoleum Mahdich).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#50 PostWysłany: 17 Maj 2021 17:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4454
srebrny
jasiub napisał(a):
@Pietrucha, niestety nie pamiętam co tam było, ale poszukałem innych w klimacie:




Tak sobie teraz posłuchałem. Vol.1. Klasyczny, afrykański Krzysiu Cugowski. U nas byście się zachwycali i w ekstazę wpadali, a tu narzekacie ;) . Popatrzcie na publikę i jej odbiór.
Europo- i anglosaso-centryzm 😉
Klimaty przecież fajne.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
msadurski lubi ten post.
 
      
#51 PostWysłany: 17 Maj 2021 18:54 

Rejestracja: 16 Maj 2021
Posty: 55
Ani właśnie. Mohamed Warda jest jak dla mnie całkiem ok. Choć wolę raczej Mustafe al Suni.

Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#52 PostWysłany: 05 Paź 2021 19:39 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2595
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Pietrucha napisał(a):
Sudoku napisał(a):
novart napisał(a):
Skoro jesteśmy przy muzyce, muszę przyznać się, że sudańska muzyka popularna jest dla mnie koszmarna. Wg wikipedii styl nazywa się “post-Haqibah” i wszędzie jest puszczany tylko ten jeden rodzaj muzyki. W autobusach byliśmy katowani tym przez wiele godzin. Sprawę pogarszają jeszcze teledyski, które wyglądają jakby były kręcone przez wujka, który dostał w latach 90-tych pierwszą kamerę VHS.

To dość reprezentatywny przykład znaleziony na YouTube -





Generalnie lubię bliskowschodnie klimaty i melodie, ale tej muzyki rzeczywiście nie da się słuchać.


@jasiub czy mógłbyś jeszcze raz wrzucić link do tej piosenki? Niestety link na YT już wygasł, a pamiętam, że to było tak wyjątkowo straszne, że chciałbym to usłyszeć jeszcze raz.


Zgadzam się że to było straszne wycie. Dlatego odkopuje i wklejam link :D

Góra
 Profil Relacje PM off
Pietrucha lubi ten post.
 
      
#53 PostWysłany: 05 Paź 2021 19:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
klapio napisał(a):

Zgadzam się że to było straszne wycie.


Ej tam, mi sie podoba. :D Btw moim nauczycielem arabskiego byl gosc z Sudanu. Mam sentyment zarowno do sudanskiej kuchni oraz muzyki.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 05 Paź 2021 23:02 

Rejestracja: 06 Gru 2011
Posty: 281
Loty: 2
Kilometry: 9 598
niebieski
Wyskoczyło mi na głównej przypadkowo (tak bym pewnie nawet nie trafił na tą relację bo ostatnio mało grzebie po forum).
Rewelacja! I destynacja i zdjęcia i opis.
Gratki Panowie!
Góra
 Profil Relacje PM off
jasiub lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 54 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group