Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Airbnb faktura VAT
#1 PostWysłany: 15 Lut 2016 15:44 

Rejestracja: 13 Lip 2014
Posty: 13
Witam

Mam pytanie, czy ktoś kiedykolwiek korzystał z Airbnb i brał od nich fakture VAT? Niedługo udaję się w podróż miesięczną, która będzie finansowana przez uniwersytet jednak by otrzymać zwrot kosztów noclegu potrzebuje fakture wystawioną na nich. Czy ktoś ma doświadczenie w tej sprawie? niezwykle trudno znaleźć mi jakies informację na ten temat na ich stronach. Czy taka faktura zostanie wydana w złotówkach (kraj wyjazdu USA) i czy jej wysokość będzie pełbym wydatkiem na pobyt, nie tylko opłata serwisowa?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#2 PostWysłany: 15 Lut 2016 16:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 2941
Loty: 348
Kilometry: 658 488
niebieski
Jest tu gdzieś temat z dyskusją o Airbnb, nie mogę go w tej chwili namierzyć, a może tam byłoby coś o fakturze. Dokładnie nie pomogę, ale podczas rezerwacji na Airbnb, jest do zaznaczenia opcja "To jest podróż służbowa", jak się domyślam właśnie w tym celu. Szczegółów nie znam, ale to może być jakiś trop o możliwości uzyskania dokumentu.
_________________
Azory => Egzotyka tuż za rogiem, czyli azorski "double decker" :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#3 PostWysłany: 15 Lut 2016 16:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Mar 2011
Posty: 1401
Loty: 374
Kilometry: 444 935
srebrny
https://www.airbnb.pl/help/article/438/ ... at-invoice
Cytuj:
Gdzie znajdę moją fakturę VAT?
Twoje faktury VAT znajdują się w tym samym miejscu, co rachunek gościa lub potwierdzenie gospodarza na pełnej wersji strony Airbnb.

Faktura VAT przedstawiana jest za każdym razem, gdy podatek VAT naliczany jest od opłat serwisowych Airbnb. Faktura jest wystawiana i przesyłana w momencie zaakceptowania rezerwacji i zawiera Twoje dane (nazwisko, adres, itd), tak jako podano je na Twoim koncie Airbnb. Airbnb nie ma możliwości modyfikowania faktur VAT po ich wystawieniu.

Jeśli na swoim koncie masz dodany zweryfikowany numer identyfikacji podatkowej, będzie on również widoczny na fakturach VAT wystawianych, po jego dodaniu. Dowiedz się więcej, jak podać numer identyfikacji podatkowej.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej dokumentacji związanej z podróżą, zachęcamy do kontaktu z Twoim gospodarzem przed dokonaniem rezerwacji, by sprawdzić, czy będzie mógł Ci w tym pomóc. Szczegóły rezerwacji znajdziesz w swoim rachunku lub potwierdzeniu dla gospodarza.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#4 PostWysłany: 15 Lut 2016 16:10 

Rejestracja: 13 Lip 2014
Posty: 13
to niewiele wyjaśnia, ponieważ konto na airbnb jest na mnie a nie na uniwersytet. Pozatym też nie określa wysokosci kwoty i waluty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#5 PostWysłany: 16 Lut 2016 09:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 321
Kiedyś brałam fakturę na firmę, ale nie wystawia jej Airbnb tylko właściciel mieszkania. Więc musisz sprawdzić czy ten ktoś może Ci taką fakturę wystawić (z doświadczenia wiem że z Vatowską może być problem). Sprawdź politykę Uniwersytetu bo może wystarczy im zwykły rachunek na Uniwersytet z wyszczególnionym NIPem.
Faktura z Airbnb jest tylko na opłatę serwisową (przynajmniej ja się nigdy od nich innej nie domagałam).
A fakturę dostajesz zawsze w walucie lokalnej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#6 PostWysłany: 25 Cze 2017 01:09 

Rejestracja: 25 Cze 2017
Posty: 1
Podłącze się pod ten temat. Jeśli to złe miejsce - bardzo przepraszam i proszę o przeniesienie.

Chciałabym skorzystać z oferty na Airbnb i wynająć na kilka dni mieszkanie (w Polsce). Jako że to wyjazd służbowy - potrzebuję faktury VAT na firmę (na pełną kwotę). Tu mam jednak wątpliwość - czy taką fakturę mogę dostać?
Napisałam do dwóch osób, które oferowały interesujące mnie mieszkania i dostałam sprzeczne informacje. Jedna napisała, że fakturę na pełną kwotę będę mogła pobrać ze strony Airbnb po opłaceniu rezerwacji, bo to serwis zajmuje się fakturami. Druga - że fakturę można uzyskać z Airbnb, ale będzie obejmować jedynie opłaty serwisowe a nie pełną kwotę.

Czy ktoś korzystał z serwisu podczas wyjazdu służbowego? Jak wygląda kwestia faktur? Z góry dziękuję za pomoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#7 PostWysłany: 25 Cze 2017 10:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2013
Posty: 2203
Loty: 807
Kilometry: 1 954 890
srebrny
Airbnb wystawi tylko na opłatę serwisową.
Fakturę może wystawić właściciel.
_________________
Relacje: weekend w Australii i na Alasce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#8 PostWysłany: 25 Lip 2020 20:39 

Rejestracja: 25 Lip 2020
Posty: 3
przemos74 napisał(a):
Airbnb wystawi tylko na opłatę serwisową.
Fakturę może wystawić właściciel.


WItam, odświeżę temat.
Może ktoś się orientuje jak jest z fakturą czy rachunkiem za pobyt/zakwaterowanie (Airbnb wystawia za usługę tylko).
Czy trzeba to najpierw uzgodnić w gospodarzem, i czy może się zdarzyć że nie będzie on miał takiej możliwości? Szukam zakwaterowania za granicą. (przykładowo gospodarz nie ma działalności gospodarczej, u nas ponoć trzeba mieć przy tego typu działalności)

I jak to rozumieć z ich helpu: https://www.airbnb.pl/help/article/438/gdzie-znajd%C4%99-moj%C4%85-faktur%C4%99-vat

piszą że:

Gdzie znajdę moją fakturę VAT?

Gospodarze

Aby uzyskać dostęp do faktury VAT za Twoją rezerwację:

Przejdź do Ofert na stronie airbnb.com.
Wybierz Twoje rezerwacje.
Jeśli rezerwacja, której szukasz, nie zostanie wyświetlona, kliknij Zobacz całą historię rezerwacji.
Kliknij Wyświetl faktury VAT.
Wybierz Faktura gospodarza.

Jeśli dodasz zweryfikowany numer identyfikacyjny VAT do swojego konta, będzie on widoczny na fakturach VAT utworzonych po jego dodaniu. Szczegóły rezerwacji znajdziesz w potwierdzeniu dla gospodarza.

Czy to znaczy że gospodarz może wejść na swój profil i wystawić/wydrukować mi fakturę?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#9 PostWysłany: 26 Lip 2020 06:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1368
Loty: 438
Kilometry: 626 851
niebieski
Gospodarz nie wystawia faktury. Jest ona generowana automatycznie. Od jakiegoś czasu airbnb wymagał od gospodarzy podania nr NIP do ustalania podatku VAT, ponieważ zmieniły się przepisy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#10 PostWysłany: 26 Lip 2020 10:06 

Rejestracja: 25 Lip 2020
Posty: 3
Dzięki za odpowiedź,
Czyli powinienem dostać jedną fakturę od Airbnb za usługę, a druga za nocleg/zakwaterowanie będzie wygenerowana automatycznie na moim profilu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#11 PostWysłany: 26 Lip 2020 10:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1368
Loty: 438
Kilometry: 626 851
niebieski
Dokładnie, ty masz fakturę za całą płatność. Ja jako gospodarz mam u siebie tylko fakturę za prowizje powiększone o 23% vat
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#12 PostWysłany: 26 Lip 2020 22:13 

Rejestracja: 25 Lip 2020
Posty: 3
przemos74 napisał(a):
Airbnb wystawi tylko na opłatę serwisową.
Fakturę może wystawić właściciel.

Czyli to co ktoś tu wyżej pisał do nie do końca jest prawda? Chyba, że w międzyczasie coś się zmieniło, bo to już 3 lata.

Dostanę fakturę za całą płatność (opłata serwisowa + zakwaterowanie) od Airbnb? Dla mnie i księgowości to by było najlepsze rozwiązanie.
Rozumiem, że jesteś gospodarzem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#13 PostWysłany: 30 Lip 2023 12:22 

Rejestracja: 26 Lip 2023
Posty: 34
To samo zagadnienie w 2023.
Airbnb wystawia fakturę tylko za pośrednictwo i sugeruje, żebym wybierała gospodarzy, którzy zgodzą się na wystawienie faktury za nocleg. Problem w tym , że mój pracodawca chce zobaczyć jedną całkowitą kwotę za nocleg i twierdzi, że nie zwróci mi kosztu pośrednictwa airbnb oddzielnie, bo to nie jest koszt kwalifikowany. A w moim przypadku prowizja airbnb to kilka tys. zł....

Czy ktoś z Was sobie z tym poradził ostatnio?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#14 PostWysłany: 30 Lip 2023 12:33 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8587
złoty
No to nocuj w hotelu, skoro i tak za to nie płacisz.
Góra
 Profil Relacje PM off
LonDynia uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#15 PostWysłany: 30 Lip 2023 12:36 

Rejestracja: 13 Lis 2018
Posty: 2901
złoty
@boots

Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#16 PostWysłany: 30 Lip 2023 18:10 

Rejestracja: 15 Lut 2016
Posty: 371
Loty: 117
Kilometry: 143 680
niebieski
Bossa napisał(a):
To samo zagadnienie w 2023.
Airbnb wystawia fakturę tylko za pośrednictwo i sugeruje, żebym wybierała gospodarzy, którzy zgodzą się na wystawienie faktury za nocleg. Problem w tym , że mój pracodawca chce zobaczyć jedną całkowitą kwotę za nocleg i twierdzi, że nie zwróci mi kosztu pośrednictwa airbnb oddzielnie, bo to nie jest koszt kwalifikowany. A w moim przypadku prowizja airbnb to kilka tys. zł....

Czy ktoś z Was sobie z tym poradził ostatnio?


W ubiegłym roku wynajmowałem przez Airbnb mieszkanie z kolegą z innej firmy i dostaliśmy od właściciela dwie faktury za nocleg (tzn. pełna kwota podzielona na pół). Oczywiście przed rezerwacją zapytaliśmy, czy to możliwe :)
_________________
2018: Anglia, Litwa, Austria, Węgry, Kosowo, Albania, Czarnogóra, Włochy, Rosja, Holandia, Hiszpania. 2019: Chorwacja, Niemcy, Czarnogóra, Czechy, Chiny. 2020: Hiszpania i...:/ 2021: Litwa. 2022: Albania, Słowacja, Czechy, Niemcy. 2023: Gruzja, Litwa, Albania, Cypr...
Góra
 Profil Relacje PM off
Bossa lubi ten post.
Bossa uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#17 PostWysłany: 31 Lip 2023 06:34 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1850
srebrny
@Bossa
W Airbnb jest do wyboru czy host płaci całą prowizje czy jest ona dzielona z gościem. Poszukaj hosta, który opłaca w 100% prowizje i wtedy dostaniesz jedną fakturę na całość od hosta (o ile działa legalnie i wystawia faktury).

Btw gdzie szukasz noclegu?
Góra
 Profil Relacje PM off
Bossa lubi ten post.
Bossa uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#18 PostWysłany: 31 Lip 2023 12:41 

Rejestracja: 26 Lip 2023
Posty: 34
-- 31 Lip 2023 12:36 --

@opo, dziękuję, szukam w NYC.

-- 31 Lip 2023 12:39 --

boots napisał(a):
No to nocuj w hotelu, skoro i tak za to nie płacisz.

To jest miesięczne stypendium, trochę za długo na brak dostępu do kuchni, etc.

-- 31 Lip 2023 12:41 --

Qba85 napisał(a):
Bossa napisał(a):
To samo zagadnienie w 2023.
Airbnb wystawia fakturę tylko za pośrednictwo i sugeruje, żebym wybierała gospodarzy, którzy zgodzą się na wystawienie faktury za nocleg. Problem w tym , że mój pracodawca chce zobaczyć jedną całkowitą kwotę za nocleg i twierdzi, że nie zwróci mi kosztu pośrednictwa airbnb oddzielnie, bo to nie jest koszt kwalifikowany. A w moim przypadku prowizja airbnb to kilka tys. zł....

Czy ktoś z Was sobie z tym poradził ostatnio?


W ubiegłym roku wynajmowałem przez Airbnb mieszkanie z kolegą z innej firmy i dostaliśmy od właściciela dwie faktury za nocleg (tzn. pełna kwota podzielona na pół). Oczywiście przed rezerwacją zapytaliśmy, czy to możliwe :)

Dzięki, czyli jednym słowem cała nadzieja w prywatnych ustalenia z gospodarzem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#19 PostWysłany: 31 Lip 2023 13:08 

Rejestracja: 19 Kwi 2022
Posty: 13
Od wielu, wielu lat rozliczam służbowe wyjazdy na podstawie rachunków, które można pobrać z airbnb. Opiewają one na całą kwotę. Księgowe się zmieniały, ale dla wszystkich było to OK. Faktury VAT nie są konieczne.
Góra
 Profil Relacje PM off
Bossa lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Airbnb faktura VAT
#20 PostWysłany: 31 Lip 2023 13:10 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3240
srebrny
Pracujesz w firmie z "normalną" księgową, @Bossa nie ma tyle szczęścia
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Bossa lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group