Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 14 Sie 2016 16:50 

Rejestracja: 14 Sie 2016
Posty: 1
Witam! za tydzień wylatujemy z moja 10-letnia siostrą do Rzymu. Z racji ze nie jestem jej opiekunem prawnym zastanawiam sie czy potrzebuje jakiegoś oświadczenia od jej opiekuna prawnego. Jesli tak, bardzo prosze o podpowiedz jak takie oświadczenie powinno wygladac. z gory dzieki za podpowiedzi :)


Ostatnio edytowany przez Japonka76, 24 Sty 2019 15:17, edytowano w sumie 1 raz
tutuł
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 14 Sie 2016 16:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Kwi 2013
Posty: 275
Loty: 61
Kilometry: 88 065
niebieski
Nie potrzebujesz. Osoby poniżej 16 roku życia musza podróżować pod opieka osoby, która ukończyła 16 lat.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 14 Sie 2016 17:05 

Rejestracja: 09 Paź 2013
Posty: 2441
Loty: 191
Kilometry: 627 645
niebieski
zwlaszcza ze pewnie nazwisko macie takie samo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 10 Lut 2017 12:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2011
Posty: 591
Loty: 80
Kilometry: 171 925
niebieski
Podbijam temat.

Czeka mnie w tym roku komunia mojego chrześniaka. Pomyślałem, że zamiast roweru, laptopa czy innej konsoli, spełnię jego marzenie i zabiorę go na mecz Barcelony. Wstępnie szykuje się więc trasa SXF-BCN.

Czy fakt, że mamy różne nazwiska utrudnia temat? Czy potrzebne są jakiekolwiek dokumenty od rodziców dziecka?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
kspr lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 10 Lut 2017 13:45 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
@‌mikuś‌ Prawdopodobnie o nic nie będą pytać,ale nie zaszkodzi w razie czego mieć na wszelki wypadek pisemną zgodę rodziców .Trudno przewidzieć sytuację do końca zwłaszcza,że wylot ma być z Niemiec.Jeśli planujesz lot Ryanaierem to możesz o to dopytać na ich czacie,będziesz pewniejszy.
Góra
 Profil Relacje PM off
mikuś lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 10 Lut 2017 14:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Wrz 2011
Posty: 483
Loty: 204
Kilometry: 325 480
niebieski
+10 punktów dla @‌mikuś‌ za świetny pomysł na prezent !!! ;-)


Niby oficjalnie nie jest to wymagane, na stronie Ryanaira - https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/Czesto-zadawane-pytania/dokumenty-podrozne#0-0 - nie ma specjalnych wytycznych, ale dla świętego spokoju spisałbym taką zgodę obojga rodziców, najlepiej z jakimś numerem kontaktowym. Na forum prawnym są historie, że przy podróżach z UK takie weryfikacje się zdarzały (https://forumprawne.org/wielka-brytania/388213-podroz-samolotem-z-nie-swoim-dzieckiem.html)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
mikuś lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 10 Lut 2017 14:16 

Ważny paszport nieletniego jest....taką pisemną zgodą rodziców na podróż/e za granicą
Masz zadbać, by nieletni miał ważny dokument podróży: najlepiej paszport, dowód osobisty też da radę (są tacy rodzice NIESTETY co na lot samolotem za granicę zgłaszają się z legitymacją szkolną)
Góra
 PM off  
      
#8 PostWysłany: 10 Lut 2017 14:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2011
Posty: 591
Loty: 80
Kilometry: 171 925
niebieski
Sytuacja wygląda więc następująco :

FR Chat :

Cytuj:
Dla nas jako linii lotniczych ważne jest, by osoba niepełnoletnia była pod opieką osoby dorosłej i wystarczy nam fakt, że dziecko ma własny dokument tożsamości. Może się jednak zdarzyć, iż dodatkowych dokumentów wymagać będzie agent celny na lotnisku. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej ambasady lub konsulatu w kraju podróży - tam można znaleźć aktualne informacje w tej kwestii.


U2 Chat :
Cytuj:
You will have to check with the arriving country's embassy regarding the same. They will be the best people who can guide you in it. We only require valid passport .


Chyba jednak zabiorę ze sobą pismo w języku angielskim, dla świętego spokoju. Nie darowałbym sobie gdyby ta niespodzianka nie doszła do skutku :roll:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
kspr lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 10 Lut 2017 14:54 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
Anonymous napisał(a):
Ważny paszport nieletniego jest....taką pisemną zgodą rodziców na podróż/e za granicą

Zdarzają się czasami wyjątki jak wynika z ostatniego linku podanego przez @‌kspr‌ ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 10 Lut 2017 14:58 

Rejestracja: 02 Lut 2017
Posty: 5
Zbanowany
@mikuś - jeśli podróżujesz w ramach Strefy Schengen, to wystarczy posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości od dziecka (paszport lub dowód osobisty). Osobiście nie słyszałem nigdy o innych wymaganiach.

Co innego gdy poruszasz się w ramach UE, gdy co najmniej jeden kraj nie należy do Strefy Schengen - sam paszport od dziecka to czasem może być za mało. W ubiegłym roku moja siostra lecąca do Londynu nie została wpuszczona z własnym dzieckiem na pokład samolotu, gdyż 3-letnie dziecko posiadało inne nazwisko niż ona (dziecko posiadało nazwisko po ojcu, rodzice nie byli małżeństwem). Bardzo podejrzliwa była Pani podczas kontroli paszportowej. Kontakt telefoniczny z ojcem dziecka to było za mało - wymagała przedstawienia aktu urodzenia dziecka lub oświadczenia jednego z rodziców dziecka (poświadczonego NOTARIALNIE), w którym jest wyrażona zgoda na podróż z dzieckiem w towarzystwie danej osoby.

Przykład mojej siostry pokazał, że czasem na lotnisku mogą się doczepić nawet tego, że matka posiada inne nazwisko niż dziecko i nie jest w stanie udokumentować tego, że jest matką dziecka.

Aby być na 100% pewnym, że uniknie się ewentualnych nieprzyjemności na lotnisku, najlepiej posiadać od rodziców zgodę na podróż z ich dzieckiem (dokument najlepiej niech zostanie poświadczony notarialnie).
Góra
 Profil Relacje PM off
kspr lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 10 Lut 2017 15:03 

Anonymous napisał(a):
Ważny paszport nieletniego jest....taką pisemną zgodą rodziców na podróż/e za granicą
Masz zadbać, by nieletni miał ważny dokument podróży: najlepiej paszport, dowód osobisty też da radę (są tacy rodzice NIESTETY co na lot samolotem za granicę zgłaszają się z legitymacją szkolną)


Lubię konkrety: mój wpis wynika wprost z
Podstawa prawna:

Ustawa z 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych

A wasze mądrości?

do tego nie słyszałem, by Barcelonę "wcielono" do UK, czy by jak dotąd wychodziła z UE choć ma taki zamiar ;)

ps. @miriam lepiej niech w ogóle nie zabiera chrześniaka bez rodziców, bo a nuż
http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/33 ... ,id,t.html

@‌jacakatowice‌ póki co ważne jest referendum i ponad 50% przeciw, a i UE jasno powiedziała co stało by się z katalonią przy autonomii, tyle OT


Ostatnio edytowany przez Anonymous 10 Lut 2017 15:15, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 PM off  
      
#12 PostWysłany: 10 Lut 2017 15:12 

Leciałem z Berlina kilka razy, z dzieckiem o innym nazwisku i nie było problemów.
Trzeba mieć ważny dokument tożsamości dla dziecka i tyle. Co do papierów napisanych przez rodziców[ nawet poświadczonych notarialnie] nie sądzę , żeby niemiecka obsługa się w to wgłębiała[ skąd mają wiedzieć jak wygląda pieczęć notariusza polskiego itd] a taki papierek jest nic nie warty. Każdy go może sobie napisać.

@‌gorny77‌
Co do Barcelony. To ona z UE nie wychodzi. Raczej z Hiszpanii chce wyjść. 8-)
Były milionowe demonstracje za wyjściem Katalonii spod władzy w Madrycie.
Góra
 PM off
krzys.nijaki lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 10 Lut 2017 15:36 

Jak widać i tak wzbudziliście w pytającym "wielką nutkę" niepewności w/w wpisami i po głębszym zastanowieniu biorąc pod uwagę taka pisemna zgoda rodziców w ogóle ma sens o ile w języku polskim/angielskim na końcu ujęte zostanie "nie wyłączając spraw dotyczących ewentualnego leczenia naszej/go małoletniej/go córki/syna"
...ale jak znam życie to znowu wzbudzi rozterki u rodziców dzieciaka

wzory takich zgód/oświadczeń znajdziemy w internecie, podobno notariusz za poświadczenie kasuje 20-50 zł/netto
Góra
 PM off  
      
#14 PostWysłany: 10 Lut 2017 16:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
@‌mikuś‌ U mnie w rodzinie jak ciocia zabierała na wycieczkę siostrzeńca to miała ze sobą zgodę rodziców podpisaną u notariusza. Koszt był, jeśli dobrze pamiętam około 30 zł. Jak jechali przez biuro podróży to biuro wymagało takiego dokumentu, jeśli sami to nie ma żadnego prawnego wymogu, ale i tak chyba to brali. Może lepiej dla własnego spokoju to mieć, zwłaszcza, że nie jest to wielki koszt.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 10 Lut 2017 17:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2011
Posty: 591
Loty: 80
Kilometry: 171 925
niebieski
Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Dokumenty przygotuje plus od dziś, dziecko ma szlifować oficjalny powód wyjazdu w trzech językach 8-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 17 Lut 2017 10:00 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Sam lot to tylko jeden z etapów opieki nad obcym dzieckiem. A co w przypadku konieczności udzielania pomocy medycznej na miejscu? Np. jak będzie wypadek i będzie istniała konieczność wyrażenia zgody na operację czy nawet założenie gipsu? Do tego trzeba mieć upoważnienie i ma je z mocy prawa opiekun prawny. Ty zabierając chrześniaka nim nie jesteś. Weź od rodziców dziecka zgodę na opiekę na nim w dniach.... i że masz prawo w tym okresie do podejmowania decyzji w sprawach związanych z jego zdrowiem i bezpieczeństwem. Najbezpieczniej mieć to w formie notarialnej, koszt 50 zł i w jęz ang + tłumaczenie na hiszpański w tym wypadku. Po co się stresować jak masz jeszcze czas na organizację wszystkiego.

Często rodzice wyjeżdżający do pracy zagranicą zostawiają dzieci z babcią i w przypadku problemów medycznych jest problem. Duży. Pogotowie/szpital w takiej sytuacji ma prawo zgłosić, że dziecko nie ma opiekuna prawnego (jest on niedostępny) i nie można podjąć decyzji o jego leczeniu. Konsekwencją może być zabranie dziecka czasowo do domu dziecka/zastępczego do czasu wyjaśnienia sytuacji. Niestety spotkałam się z taką sytuacją (sąsiedzi) - dziecko nieszczęśliwie upadło na wfie i trzeba było operacyjnie składać rękę, a rodzice w Austrii - leczenie, sąd, zabranie dziecka i tłumaczenie się rodziców.
Góra
 Profil Relacje PM off
kspr lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 24 Sty 2019 14:02 

Rejestracja: 24 Sty 2019
Posty: 3
Poszukuję osoby która 27 stycznia o godzinie 14 wylatuje z Modlina do Dublina liniami Ryanair. Potrzebuję podłączyć pod rezerwację takiej osoby rezerwację mojej córki która nie ma ukończonych 16 lat. Niestety nie dopatrzyłam, że te linie nie zabierają osób poniżej 16 roku życia bez opiekuna dorosłego a córka już kilkukrotnie latała sama ale innymi liniami lotniczymi. Stąd moje niedopatrzenie i prośba o pomoc


Ostatnio edytowany przez Abcn, 24 Sty 2019 15:19, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 24 Sty 2019 14:03 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
I ktoś ma ponosić odpowiedzialność za Twoje dziecko?
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 24 Sty 2019 14:25 

Rejestracja: 24 Sty 2019
Posty: 3
nie prosiłam o komentarz tylko o pomoc. Córka latała sama od 14 roku życia. Tylko Ryanair ma taki chory regulamin. Nie ma znaczenia że za 4 miesiące będzie miała ukończone 16 lat
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 24 Sty 2019 14:28 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Ja tylko pytam, dlaczego ktoś obcy ma ponosić odpowiedzialność za Twoje dziecko? To nie jest tylko zwykła, grzecznościowa pomoc - konsekwencje mogą być poważne i nieprzewidywalne.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group