Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 726 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Następna
Autor Wiadomość
#661 PostWysłany: 27 Sty 2023 02:25 

Rejestracja: 15 Mar 2014
Posty: 218
niebieski
meczko napisał(a):
To bank musi wykazać Twoje niedbalstwo, a nie Ty jego brak. Czyli masz duże ryzyko przegrania sprawy, jeżeli doszło do transakcji z wykorzystaniem PIN albo przez nieuwagę autoryzowałeś transakcję w aplikacji banku. Jeżeli do obciążenia doszło tylko na podstawie numeru karty i CVV wskutek wycieku danych u kogoś, u kogo kiedyś płaciłeś kartą, to reklamacja powinna m.zd. zostać uwzględniona, nawet jeżeli bank może próbować się początkowo wymigać.


Z mojego doświadczenia dokładnie jest jak powyżej kolega napisał w moim przypadku bardziej zadziałały procedury bankowe .

U mnie mogły być dwie sytuacje w których nie zastosowałem ostrożności akurat w Singapurze :
Ok 4 godz nad ranem na lotnisku SIN człowiek zakręcony płacąc kartą KK za kawę podając ją gościowi do ręki ...w sumie mógł ją całkowicie swoimi sposobami skopiować numer karty oraz CVV.
Drugi raz jak po prostu jak młody lekkomyślny leszcz poprzez hotelowe WIFi dokonałem zakupu biletu gdzieś na lot w Europie .Wiadomo numer karty KK i CVV podałem przy płatności.
Po kilku dniach już w Indonezji chcąc płacącą tą kartą kredytowa okazało się że jest zablokowana. No trudno mam kolejną kartę KK a wcześniejsze płatności wyjaśnię po powrocie do PL.

I teraz uwaga -jeden z najdroższych banków co do utrzymania karty KK zabezpieczył mnie całkowicie przed utratą kasy. Dokładnie to Citi Bank.

Po powrocie do PL zgłaszam reklamację w CITI że karta jest zablokowana. Po weryfikacji danych okazuje się że system Citi zablokował "podejrzane" transakcję i oczekuje na zweryfikowanie. Konsultant.....pomimo upływu czasu od transakcji pyta mnie czy potwierdzam.......zakup w American A oraz w Singapore A -biletów lotniczych. Oczywiście zaprzeczyłem i odpowiedz z drugiej strony była jedna- blokujemy tą KK. Tak potwierdziłem że to nie moje transakcje.
Zapytałem tego konsultanta o parę szczegółów które mnie zaciekawiły. Dla systemu CITY wszystkie transakcje a Azji i Azji wschodniej są " pod wysokim ryzykiem " więc wymagają dodatkowego zabezpieczenia czyli kontaktu z Bankiem.
Może to upierdliwe ale jednak przynosi skutek. Bo...
Kolejny raz sytuacja kupuje bilety będąc w Manili na Filipinach- system nie zaakceptował transakcji twierdząc że ryzykowna....dopiero po online kontakcie z bankiem i weryfikacji doszło do zakupu.
Tak trochę upierdliwe ale system CITI działa jak należy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#662 PostWysłany: 27 Sty 2023 05:45 

Rejestracja: 05 Paź 2022
Posty: 927
Loty: 6
Kilometry: 12 016
niebieski
-- 27 Sty 2023 05:34 --

meczko napisał(a):
widziałem kiedyś wydruki z numerami kart leżące sobie na recepcji :-)


Sam numer karty chyba nie jest "niebezpieczny". Chociaż nie wiem po co ktoś miałby je sobie drukować...

-- 27 Sty 2023 05:36 --

mewho napisał(a):
dziś około 18:00 miałem kilka nieautoryzowanych transakcji pod rząd, z tym że na Visa platinum PKO. Bez zapytania o autoryzacje w aplikacji. Bank sam wyłapał, ale już po fakcie.


Sam się zorientowałeś czy bank dzwonił?

Widziałem, że można ustawić powiadomienia o zdarzeniach na karcie, ale jeszcze tego nie próbowałem zrobić. Chyba trzeba by ustawić powiadomienie o każdym obciążeniu karty?

-- 27 Sty 2023 05:45 --

tomaszl75 napisał(a):
płacąc kartą KK za kawę podając ją gościowi do ręki ...w sumie mógł ją całkowicie swoimi sposobami skopiować numer karty oraz CVV.
Drugi raz jak po prostu jak młody lekkomyślny leszcz poprzez hotelowe WIFi dokonałem zakupu biletu gdzieś na lot w Europie .Wiadomo numer karty KK i CVV podałem przy płatności.


Można zasłonić sobie numer cvv plastrem czy czymś podobnym. Wtedy mają trudniej.

Samo WiFi nie jest problemem. Trzeba sprawdzać czy połączenie że stroną jest szyfrowane (https a nie http)
_________________
Czy The Office US jest najlepszym serialem komediowym?
Zdania są podzielone. Niektórzy mówią, że tak, inni że owszem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#663 PostWysłany: 27 Sty 2023 08:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2013
Posty: 2217
złoty
kamwad napisał(a):
bardzo niechętnie podpisując wyrażenie zgody na uchylenie tajemnicy bankowej i wgląd we wszystkie moje transakcje

Dlaczego wyraziłeś na to zgodę ?
Nie chcieli przyjąć bez tego zgłoszenia ?

meczko napisał(a):
próbowali mnie przy okazji naciągnać na wyrażenie zgody na uchylenie tajemnicy bankowej i wgląd we wszystkie moje transakcje na wszystkich rachunkach, nie tylko z tej karty, gdzie był problem. Oczywiście posłałem ich na drzewo :-) Spisali stękając protokół przyjęcia zgłoszenia
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#664 PostWysłany: 27 Sty 2023 09:30 

Rejestracja: 26 Gru 2016
Posty: 107
piotrkr napisał(a):
-- 27 Sty 2023 05:34 --

-- 27 Sty 2023 05:36 --

mewho napisał(a):
dziś około 18:00 miałem kilka nieautoryzowanych transakcji pod rząd, z tym że na Visa platinum PKO. Bez zapytania o autoryzacje w aplikacji. Bank sam wyłapał, ale już po fakcie.


Sam się zorientowałeś czy bank dzwonił?

Widziałem, że można ustawić powiadomienia o zdarzeniach na karcie, ale jeszcze tego nie próbowałem zrobić. Chyba trzeba by ustawić powiadomienie o każdym obciążeniu karty?


Bank wysłał SMS, że karta tymczasowo zablokowana i dzwonili sami kilka minut później.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#665 PostWysłany: 27 Sty 2023 10:18 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
A czy bank przyjmie wniosek o charge back dopóki transakcja nie jest rozliczona na rachunku? Ja raz wpadłem, gdy miałem zapisany nr karty w Agodzie :oops: i ktoś włamał mi się na konto i dokonał rezerwacji. Kwota niewielka, bo równowartość ok. 200 zł, nocleg tak jak koledzy wyżej pisali realizowany oczywiście w dniu transakcji. Zgłosiłem sprawę na czacie w Agoda, potem niezwłocznie zgłoszenie nieautoryzowanej transakcji do revo, napisałem też bezpośrednio do hotelu. Być może miałem trochę szczęścia, ale może to zgłaszanie do wszystkich stron też pomaga w późniejszej komunikacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami - nie potrafię tego z pewnością stwierdzić, ale końcem końców transakcja nie została rozliczona (mimo tego że oszust najprawdopodobniej ten nocleg wykorzystał).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#666 PostWysłany: 27 Sty 2023 11:18 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7863
HON fly4free
Bardzo uważać też trzeba w US, nie tylko w Azji czy Afryce; w wielu knajpach czy hotelach w US powszechne jest zabieranie karty, z którą idą do terminala przy barze czy gdzieś tam.
No i podstawa to manewrowanie limitami, zwłaszcza, jeśli na koncie czy karcie jest większa kasa. Wkurzające jest to, że ciągle nie wszystkie banki mają tę opcję.
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#667 PostWysłany: 27 Sty 2023 13:24 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
piotrkr napisał(a):
-- 27 Sty 2023 05:34 --

meczko napisał(a):
widziałem kiedyś wydruki z numerami kart leżące sobie na recepcji :-)


Sam numer karty chyba nie jest "niebezpieczny". Chociaż nie wiem po co ktoś miałby je sobie drukować...



Sam numer + CVV i data ważności już jak najbardziej. Jeżeli sklep/hotel nie stosuje 3DSecure przy autoryzacji, to wystarczy do dokonania transakcji przez internet.

Też nie wiem, po co to drukowali, ale widziałem - po prostu mieli wydrukowane rezerwacje z bookingu, z numerami kart na wierzchu i leżały na recepcji. W małym pensjonacie w Hiszpanii, już dobrych kilka lat temu (na oko to mogło być ok. 2015 r.).
Zresztą czy drukują, czy nie - też bez wydruku wystarczy nieuczciwy recepcjonista, czy ktoś, kto wejdzie na komputer na recepcji. Ta praktyka przekazywania przez booking danych karty hotelowi przy rezerwacji jest po prostu ryzykowna. Szczęśliwie to już jest coraz rzadsze, ale jednak ciągle się zdarza.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#668 PostWysłany: 27 Sty 2023 13:49 

Rejestracja: 27 Cze 2012
Posty: 391
Loty: 100
Kilometry: 105 516
niebieski
Obecnie z tego co wiem to Booking już nie przekazuje recepcji żadnych danych kart kredytowych.
Przekazuje generowany i załadowany na konkretną kwotę numer karty do obciążenia jeśli gość zapłaci przez Booking.
W przypadku rezerwacji płatnej na miejscu i niedojazdu to booking próbuje obciążyć tą kartę i jeśli im się uda to działają jak powyżej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#669 PostWysłany: 27 Sty 2023 14:00 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Nie dalej jak w styczniu rezerwowałem przez booking pensjonat w Katanii i było "po staremu" - obciążenie zrobił sam pensjonat i tak się pokazało na wyciągu z karty.
Ta praktyka jest coraz rzadsza (przeważnie jest obciążenie "Hotel on Booking.com" i wtedy jest tak jak piszesz), ale jeszcze się zdarza. Nie znam polityki cenowej bookingu, ale podejrzewam też, że za obsługę płatności liczą sobie ekstra, pewnie więcej niż za samo przekazanie numeru karty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#670 PostWysłany: 27 Sty 2023 14:09 

Rejestracja: 27 Cze 2012
Posty: 391
Loty: 100
Kilometry: 105 516
niebieski
@meczko - wręcz przeciwnie - obsługa płatności przez booking nie jest droższa a nawet często to booking do tego dopłaca. Po to żebyśmy płacili przez Booking a nie dogadywali się z obiektem i rezerwowali taniej.

Załączniki:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG [ 30.46 KiB | Obejrzany 3364 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#671 PostWysłany: 27 Sty 2023 14:18 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Też dość regularnie miewam te zniżki "booking.com płaci", ale nie sądzę, żeby booking cokolwiek w tych przypadkach dopłacał :-) Odbijają sobie pewnie z górką na prowizji płaconej przez hotel.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#672 PostWysłany: 27 Sty 2023 14:24 

Rejestracja: 27 Cze 2012
Posty: 391
Loty: 100
Kilometry: 105 516
niebieski
@meczko - to działa tak -
Ty płacisz 148,66E bookingowi, booking wystawia hotelowi wirtualną kartę do obciążenia na 159E i tyle pieniędzy ściąga hotel.
Ale na koniec miesiąca hotel płaci prowizję bookingowi w kwocie pomiędzy około 18% czy 28E
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#673 PostWysłany: 27 Sty 2023 14:44 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1842
srebrny
Faktycznie w takich sytuacjach płaci booking, oczywiście booking nie ma pieniędzy z wydobycia wyngla, więc pokrywa je z różnych prowizji.

Jakiś czas temu wprowadzili mechanizm w którym bezzwrotne rezerwacje stają się zwrotne przez np. 24h od złożenia rezerwacji (jest to zmienne), oferty te są przedstawiane tylko wybranym klientom, czyli tym którzy wg booking mają niewielką szansę na cancel (nie wnikając w szczegóły ich algorytmów). W sytuacji, gdy jednak booking się pomyli i taki klient jednak odwoła rezerwację to w umowie z hotelem jest wpisane, że booking albo znajdzie kogoś na miejsce pierwszego gościa albo opłaca całą rezerwację (dla hotelu jest to cały czas bezzwrotna rezerwacja). W takim wypadku oferta jest mocno promowana przez booking, aby nie płacić 100% wartości rezerwacji, m.in. poprzez dopłaty o których dyskutujemy, pozycja w wyszukiwaniu itd.
Zapewne booking zrobił badania z których wynika, że takie rezerwacje są częściej wybierane, czas na cancel też zazwyczaj nie jest długi i w sumie na koniec dnia jak dopłaci do iluś % rezerwacji kilkadziesiąt $ to i tak wyjdzie na +. Kto jak kto ale akurat booking jest królem w analizowaniu danych, przedstawianiu ofert, zachęcaniu do rezerwacji i na koniec w zarabianiu na tym interesie.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#674 PostWysłany: 27 Sty 2023 15:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2017
Posty: 144
niebieski
tomaszl75 napisał(a):
U mnie mogły być dwie sytuacje w których nie zastosowałem ostrożności akurat w Singapurze :
Ok 4 godz nad ranem na lotnisku SIN człowiek zakręcony płacąc kartą KK za kawę podając ją gościowi do ręki ...w sumie mógł ją całkowicie swoimi sposobami skopiować numer karty oraz CVV.
Drugi raz jak po prostu jak młody lekkomyślny leszcz poprzez hotelowe WIFi dokonałem zakupu biletu gdzieś na lot w Europie .Wiadomo numer karty KK i CVV podałem przy płatności.
.


Trzeba pamiętać o tym, że to nie jest rażące niedbalstwo.
Jeśli wrzucimy zdjęcia swojej karty na Instagram to wtedy tak, ale to że ktoś podstępem nawet jeśli robiliśmy zakupy przez darmowe wifi o nazwie "to napewno nie oszustwo zaufaj nam" wykradnie dane karty to bank ma obowiązek oddać kasę bo to jest nieautoryzowana transakcja - potem mogą bawić się ze sklepem o zwrot bo czemu sklep nie wdrożył 3d security.
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#675 PostWysłany: 27 Sty 2023 16:47 

Rejestracja: 05 Paź 2022
Posty: 927
Loty: 6
Kilometry: 12 016
niebieski
Powtarzam, WIFi nie ma nic do tego
_________________
Czy The Office US jest najlepszym serialem komediowym?
Zdania są podzielone. Niektórzy mówią, że tak, inni że owszem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#676 PostWysłany: 27 Sty 2023 18:38 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3225
srebrny
tomaszl75 napisał(a):
Drugi raz jak po prostu jak młody lekkomyślny leszcz poprzez hotelowe WIFi dokonałem zakupu biletu gdzieś na lot w Europie .Wiadomo numer karty KK i CVV podałem przy płatności.
Po kilku dniach już w Indonezji chcąc płacącą tą kartą kredytowa okazało się że jest zablokowana. No trudno mam kolejną kartę KK a wcześniejsze płatności wyjaśnię po powrocie do PL.


Jeśli łączyłeś się ze swojego urządzenia w miarę regularnie aktualizowanego i wpisałeś właściwy adres strony https (bez literówki w adresie), to ryzyko było znikome. Blokada to raczej zbieg okoliczności niekoniecznie związana z tym zakupem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#677 PostWysłany: 27 Sty 2023 23:56 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
z0mb3k napisał(a):
@meczko - to działa tak -
Ty płacisz 148,66E bookingowi, booking wystawia hotelowi wirtualną kartę do obciążenia na 159E i tyle pieniędzy ściąga hotel.
Ale na koniec miesiąca hotel płaci prowizję bookingowi w kwocie pomiędzy około 18% czy 28E


Tak, jasne, rozumiem jak to działa - tylko rzecz jasna booking na tym i tak jest prawie 18 euro (na Twoim przykładzie) do przodu. "Dopłacił" nieco ponad 10 euro, a potem dostanie prowizję 28 euro.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#678 PostWysłany: 28 Sty 2023 00:37 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
@meczko Chyba nie podejrzewasz bookingu ,że do czegoś dokłada ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#679 PostWysłany: 04 Mar 2023 21:36 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 548
Loty: 368
Kilometry: 611 597
niebieski
W końcu i na mnie trafiło - kilka dni po zakupie biletów poprzez Gotogate ktoś przejął dane z mojej karty kredytowej. W nocy poszło kilka płatności na łączną kwotę 180 euro, na szczęście bank automatycznie zablokował kartę, bo kolejne próby płatności były już na kwoty po kilkaset euro. Na szczęście prawdopodobnie bank uzna reklamację i nic nie stracę na tej kradzieży...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#680 PostWysłany: 04 Mar 2023 21:37 

Rejestracja: 13 Lis 2018
Posty: 2871
złoty
@Runo-88 Z jakiego klucza myślisz, że to z powodu zakupu na gotogate?
Góra
 Profil Relacje PM off
apadlo lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 726 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group