Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 21 Paź 2018 09:42 

Rejestracja: 04 Kwi 2015
Posty: 50
Mam takie pytanie.
Wraz z paczką znajomych wybieram się na Filipiny.
Szukam połączenia Warszawa - Shanghai i dalej lokalnymi liniami na Fili.
W porównywarkach typu Kayak itp. ceny biletów podane są w PLN. Jak to jest faktycznie przy zakupie?
Obawiam się podwójnego przewalutowania ( przy zakupie dla kilku osób może uzbierać się spora sumka)
Założyłbym konto walutowe jednak skąd mam wiedzieć jaką walutę kupić skoro na stronie nie jest podane w jakiej się płaci?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów
Zbiór okołoweekendowych lotów do Francji z Krakowa od 186 PLN Zbiór okołoweekendowych lotów do Francji z Krakowa od 186 PLN
#2 PostWysłany: 21 Paź 2018 10:07 

Korzystając ze stron pośredników zakończonych ".pl" zapłacisz w PLN. Przewalutowanie następuje przed zaprezentowaniem Ci oferty, dlatego lepiej dokonywać zakupów w dni robocze, kiedy spready walutowe są mniejsze.
Góra
 PM off  
      
#3 PostWysłany: 21 Paź 2018 10:20 

Rejestracja: 04 Kwi 2015
Posty: 50
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Kiedyś naciąłem się w Ryanair i dlatego nie byłem pewny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 21 Paź 2018 11:25 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
-- 21 Paź 2018 12:21 --

Don Bartoss...skąd teoria , że lepiej kupować w dni robocze a nie właśnie w weekend? Skąd teoria o spreadach? Cena w PLN jest ustalana wg średniej ceny na danej walucie w oparciu o tabelę Banku z jakiego korzysta przewożnik. Cena np. na piątek jest ustalana z rana i obowiązuje do poniedziałku do godzin wczesnoporannych. Tak więc jak cena np. USD w czwartek na wieczór była niższa niż w piątek na wieczór to zdecydowanie warto zakupić przez weekend lub nawet w poniedziałek z rana. Z moich obserwacji nie wynika żeby przewożnicy zmieniali kursy celowo na weekend :P :P :P

-- 21 Paź 2018 12:25 --

BTW...prawdą za to jest , ze przewoźnicy doskonale orientują się , że najwięcej zakupów odbywa się w weekend w związku z czym algorytmy bywają ustawiane pod zwyzke cen biletów w walucie przewoźnika podwyższane właśnie na te dni ale w żaden sposób nie odnosi się do do ceny przewalutowania z tej waluty na PLN :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 21 Paź 2018 12:35 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11334
Loty: 481
Kilometry: 756 212
A pośredników nie obowiązują tabele kursowe tylko jadą na średnich kursach banku?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 21 Paź 2018 12:58 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
-- 21 Paź 2018 13:53 --

Domniemywam , że pośrednik posiłkuje się tabelą instytucji finansowej w której ma rach rozliczeniowy.Wątpię żeby sam sobie ustalał kurs. :P

-- 21 Paź 2018 13:58 --

Do rozliczeń podatkowych musi być podawane żródło więc jak jesteś dociekliwy to przeglądając bilanse płatnicze danych pośredników znajdziesz to o czym piszę :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 21 Paź 2018 13:57 

@HandSome, proszę, stąd się wzięła teoria o spreadach:
Załącznik:
spready.png
spready.png [ 20.57 KiB | Obejrzany 5644 razy ]
Góra
 PM off
Aron lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 21 Paź 2018 18:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
@Don_bartoss to chyba są kursy kantoru Alior banku - po nich żadnych transakcji kartowych nie rozliczysz.
Owszem weekendowe gorsze kursy występują w Rewolucie, jednak chyba nie w tabelach kursów walut banków. A banki w Polsce nie dodają weekendowych prowizji od wymiany.

Wysłane z mojego ASUS_Z01HD przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
ms993 lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 21 Paź 2018 19:07 

@pabien, banki w Polsce nie dokonują transakcji międzybankowych w weekendy, a kursy NBP (średnie) nie są publikowane dla soboty i niedzieli. Możesz sobie wymienić walutę przez internet w niedzielę, ale poniesiesz koszt wyższego spreadu, którym bank ubezpiecza się od niekorzystnych zmian.
Góra
 PM off  
      
#10 PostWysłany: 21 Paź 2018 20:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
OK, ja to wiem, Ty to wiesz, tylko nijak ma się do Twojej rady, bo można sądzić, że pytającemu chodzi o rozliczenia kartowe a nie zakup waluty. Co mają kursy kantoru Alior z rozliczaniem transakcji kartowych?

Poza tym odnoszę wrażenie, że właśnie w weekend w Walutomacie najłatwiej o okazyjny zakup.


Wysłane z mojego ASUS_Z01HD przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
ms993 lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 21 Paź 2018 20:31 

Rejestracja: 04 Kwi 2015
Posty: 50
Reasumując - czy jak kupię bilety u polskiego pośrednika np. kayak.pl nie poniosę dodatkowych kosztów przewalutowania ? Sorry nie znam się na spredach , sredach i innych pierdołach a bankstersko - żydowski żargon jest mi zupełnie obcy. Potrzebuję konkretnej informacji. Z góry dziękuję .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 21 Paź 2018 20:35 

Wzorowy post! :) Nie, nie poniesiesz. Polak Cię nie ożydzi.

@pabien, po prostu te praktyki, które wskazałem na obrazku, wpływają na poziom cen wyrażony w walutach obcych. Bo jak ma się takie momondo rozliczać? Momondo ma jakieś połączenie z dostawcą kursów (bankiem?) i tą zależność odzwierciedla w cenie lotów. Sprawdź sobie jakieś połączenie teraz, a potem jutro w południe, a potem oczyść z efektu typowej zmienności kursów, jaka ma miejsce dzień w dzień.
Góra
 PM off  
      
#13 PostWysłany: 21 Paź 2018 20:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Poza tym, że na kayak.pl biletów nie kupisz, a Polak może cię opolaczyć.

Wysłane z mojego ASUS_Z01HD przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 21 Paź 2018 20:41 

Rejestracja: 04 Kwi 2015
Posty: 50
Dzięki Don_Bartoss . Krótko , zwięźle i na temat. Pozdro !
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 21 Paź 2018 20:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
@Don_bartoss podałeś przykład nieadekwatny do rozliczeń transakcji kartowych, a ja w zasadzie bez sensu się czepiam - w sumie może oczekuję przyznania mi racji.
Transakcje kartowe kartami wydanymi przez banki zostaną rozliczone po kursie z daty ich rozliczenia z tego co się nie mylę. Będzie ona po weekendzie i w związku z tym żadne ekstra spready nie mają zastosowania.

Wysłane z mojego ASUS_Z01HD przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 21 Paź 2018 21:16 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11334
Loty: 481
Kilometry: 756 212
Ale jeśli wszystko na stronach .pl to jedyną kwestią związaną z przewalutowaniem jest to o czym pisze @Don_Bartoss
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 21 Paź 2018 21:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
@Don_bartoss rzeczywiście masz 100% racji, moje uwagi są nieadekwatne i bez sensu.

Wysłane z mojego ASUS_Z01HD przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 21 Paź 2018 21:24 

W sumie @pabien, to zaczynam się teraz zastanawiać czy Ty aby nie masz racji. Skoro to co widzimy na ekranie jest pochodną kursów weekendowych (wyższego spreadu), to rozliczenia (przy założeniu normalizacji spreadu w poniedziałek, uwaga na "czarne łabędzie") mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Jednocześnie, mogą nas zaskoczyć negatywnie.
Pośrednik nie skoryguje po weekendzie prezentowanej oferty w oparciu o zmianę kursów. Płacisz cenę w PLN.
Góra
 PM off  
      
#19 PostWysłany: 22 Paź 2018 09:20 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Don Bartoss...zostałem wywołany do tablicy więc odpowiadam. Pierwsze...mylisz niektóre pojęcia. Spread to jest różnica pomiędzy ceną kupna a sprzedaży a do transakcji o których piszesz czyli Alior Banku obowiazuje w tym przypadku kurs sprzedaży. To tak BTW gdyż nie widze sensu wstawianie cen rozliczeń waluty AB kiedy chodzi o płatnośc w PLN. Cena wystawiona przez przewoźnika ma odzwierciedlenie podczas zakupów weekendowych podczas trwania sesji piątkowej opartej o tabelę instytucji finansowej na której opiera się rozliczenie transakcji. Stąd piszę , że kurs przykładowo ustalony w czwartek wieczorem USD 3.75 zostaje skorygowany także przykładowo o godz 10.00 w piątek na USD 3.70 gdyż nastąpił spadek USD/PLN w godzinach czwartkowo-wieczornych. KurS obowiązuje już przez cały weekend pomimo tego , że przykładowo USD/PLN w piątek na wieczór osiąga 3.76. Sprytny ,,kupiec" zatem może zakupić bilet za 100USD denominowany na PLN wg kursu 3.70 wiedząc jednocześnie , ze ten kurs ulegnie zmianie na 3.76 w poniedziałek o godz 10.00 bo wtedy przewoznik zmienia kurs rozliczeniowy. zyskuje 0.06 PLN na każdy USD. Pisanie o kursach walutowych na wszelkiego rodzaju kartach bankowych jest w tym przypadku pozbawione sensu :P :P :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 18 Lis 2018 15:17 

Rejestracja: 22 Gru 2014
Posty: 98
Loty: 64
Kilometry: 210 376
Jak wygląda sytuacja w przypadku zakupu biletów w walucie innej niż EUR , USD i GBP. Chodzi o zakup w NOK (korona norweska) mam do zapłacenia 19000 NOK (ok. 8500 PLN) (na stronie United - wylot z Oslo), jakiego sposobu płatności użyć najlepiej aby zapłacić jak najmniej za przewalutowanie . Mam kartę kredytową mBank (PLN) , kartę w EURO i USD. Na stronach rezerwacyjnych .pl jest trochę drożej.
Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Kamilos91 oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group