Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Berlin w jeden dzień
#1 PostWysłany: 22 Cze 2014 22:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2014
Posty: 213
Loty: 1
Kilometry: 2 169
Polskibus jest na rynku już od trzech lat. Zdążyłem z nim zwiedzić Wiedeń i Bratysławę, ale nie Berlin. Choć stolica naszych zachodnich sąsiadów jest na wyciągnięcie ręki, to do tej pory jakoś nigdy nie było okazji. Tym razem trafiłem idealnie na pojawienie się nowego kalendarza, więc nie było opcji aby nie jechać.


21.06.2014 - dzień nieprzypadkowy, idealnie w czasie długiego weekendu czerwcowego, aby zdążyć odpocząć przed i po wyjeździe.
Przed samym przyjazdem obawiałem się tylko pogody. Serwisy meteorologiczne dzień wcześniej straszyły deszczem. Na szczęście nie było tak źle.

Do Berlina dojechaliśmy koło 8. Jako że rzesze ( :lol: ) ludzi już odwiedzały to miasto, nie chciałem powielać ich schematu zwiedzania i postanowiłem uszczknąć je nieco inaczej.

Image


Po odwiedzeniu Olympiastadion, która jest tylko 3 stacje metra od dworca autokarowego, wyruszyliśmy w kierunku Poczdamu.
To tylko 45min. drogi S-bahn'em od Potsdamer Platz. Można tu dojechać na berlińskim bilecie ABC za 7,2€ (tak samo jak do Oranienburgu, gdzie jest były obóz koncentracyjny, niestety z tej wycieczki musieliśmy zrezygnować ze względu na brak czasu).

Image

Image


Nie chcę nikogo zniechęcać przed zwiedzaniem tego miasta, jednak muszę powiedzieć, że zabytki przy Alter Markt wyglądają słabo w otoczeniu...bloków.
Przeszliśmy przez centrum, bardzo ładne i zadbane, skierowaliśmy się na Neuer Garten, Alexandrówkę i oczywiście Park Sanssouci. W tym ostatnim masa zwiedzających, głównie Niemców i Polaków.

Image

Image


Z parku na dworzec wracaliśmy autobusem. Na przystanku była informacja, że bilet Berlin ABC obowiązuje również na strefy Potsdam AB, więc nie chcieliśmy tracić czasu na wracanie po własnych śladach pieszo. Jechaliśmy pociągami S-1 i S-7, ponieważ następnym punktem naszej trasy było Classic Remise.
Do Berlina zabrałem tylko mapę siatki komunikacyjnej ze strony BVG, na którą naniosłem interesujące mnie punkty. Nie miałem zaznaczonych ulic, co w tym przypadku okazało się lekko kłopotliwe. Pamiętałem aby skręcić zaraz za rzeką w lewo, ale nie pamiętałem jak daleko trzeba iść, przez co zrobiliśmy trochę metrów ekstra, ale dzięki temu trafiliśmy na takie "cudo" :)

Image


Samo Classic Remise to miejsce zdecydowanie godne polecenia. Wiele wspaniałych aut. Widać że obchodzono się tam z nimi z wyjątkową pasją i czułością. Część z nich pewnie nie wyglądało tak wspaniale nawet w momencie opuszczania rodzimych fabryk.

Image

Image


Następnie udaliśmy się na Wittenbergplatz. Tutaj po wyjściu z metra czekała nas niespodzianka(?). Nie wiedzieliśmy, że ma dzisiaj być parada. Było dość głośno i... ekscentrycznie.

Image


Przeszliśmy przez Europa Center, Kaiser Wilhelm i okolice Zoologischer Garten. Po tym przyszedł czas na trochę historii - DDR wachturm, mijany budynek Izby Deputowanych (z powiewającą kolorową flagą), Topography of Terror i oblegany przez turystów Checkpoint Charlie.

Image

Image

Image


Po Gendarmenmarkt i Mitte wybraliśmy się do Volkspark, aby zobaczyć Flak Tower oraz resztki muru berlińskiego przy Bernauer Strasse oraz jedną z ghost stations - Nordbahnhof.

Image


Na sam koniec zostawiliśmy sobie punkty tak oczywiste jak Brama Brandenburska i Bundestag. Już w metrze podejrzewaliśmy że gdzieś w tej okolicy musi być Strefa Kibica, ponieważ wszystkie wagoniki były szczelnie wypełnione mieszkańcami w narodowych barwach. Nie myliliśmy się. Pod samą Bramą był gigantyczny telebim, przez co musieliśmy wędrować do Reichstagu nieco na około.

Image

Image


Zdecydowanie dało się wyczuć zbliżające się piłkarskie emocje. W drodze na stację Potsdamer Platz zahaczyliśmy jeszcze o Sony Center i Holocaust Memorial.

Image

Image


Po dotarciu na ZOB mieliśmy jeszcze nieco ponad półgodziny do odjazdu, więc można było spędzić ten czas przy piwku zakupionym po mocno promocyjnej cenie :)

Image


W drodze do kraju miałem nadzieję na obejrzenie meczu Niemców z Ghaną (specjalnie cały dzień tachałem w tym celu tablet), ale internet w Polskimbusie jest chyba na wagę i na dodatek "działa" dopiero od granicy.



Koszty:

Bilety PB - 87zł za dwie osoby w dwie strony
Komunikacja - 14,4€ dwa bilety całodniowe
Zwiedzanie - 0zł
Zakupy - 7,9€

Całość ~ 180zł na dwie osoby.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN
Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów
#2 PostWysłany: 23 Cze 2014 01:01 

Rejestracja: 09 Cze 2014
Posty: 13
Kolejna zwięzła i ciekawa relacja, oby takich więcej!


Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 23 Cze 2014 11:24 

Rejestracja: 12 Maj 2014
Posty: 113
Loty: 76
Kilometry: 78 662
Hej, spoko relacja. Rok temu jak wybrałem się na jednodniówkę korzystałem z tego planu. Co przekresliłem, tego nie zobaczyłem. Może komuś się jeszcze przyda na jakąś jednodniówkę :)


1. Stadion Olimpijski (Olympiastadion)
Linia U2 (Ruhleben), początek na Kaiserdamm, wysiadka na Olympiastadion
Zwiedzanie stadionu 7E, chyba że studencki można kupić - 5E (czynne od 9)

2. Tiergarten oraz Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa - 2,20E za wejście), Schloss Bellevue (Zamek Bellevue)
Linia S5 (Strausberg Nord), początek na Olympiastadion, wysiadka na Tiergarten

3. Brama Branderburska i Eberstrasse -> Panoramapunkt (wejście 5,50E)

4. Reichstag i Bundestag

5. Unter den Linden -> Katedra św. Jadwigi w Berlinie [Bebelplatz], Gendarmenmarkt, Schloßbrücke, Katedra Berlińska

5. Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus)

6. Wieża Telewizyjna -> Alexanderplatz, Urania-Weltzeituhr

7. Nowa Synagoga (Neue Synagoge in Berlin) [Oranienburger Straße 28-30]

8. Mur Berliński na Niederkirchnerstraße
Linia S1 (Potsdam Hbf) lub S25 (Teltow Stadt), początek na Oranienburger Str, wysiadka na Anhalter Banhof

9. Checkpoint Charlie

10. Muzeum Żydowskie (Jüdisches Museum) [Lindenstraße 9-14]

11. Hauptbanhof
Linia S1 (Oranienburg) lub S25 (Henningsdorf), początek na Anhalter Banhof, przesiadka na Branderburger Tor
Linia U55 wysiadka na Hauptbanhof

12. Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche)
Linia S5 (Spandau) lub S7 (Wannsee), wysiadka na Zoologischer Garten

13. Pałac Charlottenburg (Schloss Charlottenburg)
Linia U2 (Ruhleben), początek na Zoologischer Garten, wysiadka Sophie-Charlotte Platz

14. Zentraler Omnibusbahnhof Berlin
Linia U2 (Ruhleben), wysiadka na Kaiserdamm
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 11 Gru 2014 13:07 

Rejestracja: 07 Gru 2014
Posty: 7
Moim skromnym zdaniem jeden dzień na Berlin to zdecydowanie za mało:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group