Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 14 Sty 2016 23:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Cze 2013
Posty: 286
niebieski
Przedświąteczny zgiełk panujący w Polsce nigdy mi nie pasował. Toteż zawczasu pomyślałem, aby chociaż na jeden dzień uciec od niego. Wybór padł na sobotę 12 grudnia. Czy warto ruszyć się tylko na 4 godziny do Szwecji?

Lotniskowe zmagania
Chcąc dotrzeć z Warszawy na lotnisko NYO można skorzystać z lotów W6 z Okęcia lub FR z Modlina. Można także polecieć np. Do Wrocławia i stamtąd W6 do Szwecji. Właśnie taką opcję wybrałem. Samolot Wizzair z Wrocławia odlatuje o godz. 10:15 na miejscu meldując się równo o 12:00, natomiast powrotny do Modlina odlatuje o 16:20. Na miejscu mam praktycznie równe cztery godziny.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Lotnisko Sztokholm-Skavsta wyglądam raczej straszy niż cieszy oko.
NYO (1).JPG
NYO (1).JPG [ 121.66 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Samo lotnisko Sztokholm-Skavsta znajduje się ok 10 kilometrów od miasteczka Nyköping. Budynek nie robi wrażenia i trzeba go zaliczyć do gorszego sortu lotnisk. W łazienkach śmierdziało, ogólnie panował bałagan, jednak daleko do najgorszego w mojej opinii lotniska Paris-Beauvais.
Na miejscu można znaleźć mały dworzec autobusowy z którego najpopularniejszą destynacją jest Sztokholm.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Fragment mini dworca autobusowego przy lotnisku.
NYO (2).JPG
NYO (2).JPG [ 145.55 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Dojazd do Nyköping zapewnia linia autobusowa 515, którą w ok. 10-15 minut można dojechać do miasteczka. Przystanek na lotnisku znajduje się na stanowisku nr 8. Bilety można kupić w budynku lotniska (karta/gotówka) lub u kierowcy (tylko karta). Kiosk lotniskowy w którym dostępne są bilety na autobus linii 515 to ten sam w którym można kupić bilety na autobusy Flugbassarny do Sztokholmu.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Stanowisko numer 8. Stąd odjeżdżają autobusy do miasteczka.
NYO (3).JPG
NYO (3).JPG [ 133.54 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Raczej nierzucające się w oczy oznaczenie przystanku.
NYO (4).JPG
NYO (4).JPG [ 184.09 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Senne miasteczko
O urokach tej sennej osady można dowiedzieć się w informacji turystycznej. Jeden punkt znajduje się już na samym lotnisku a drugi w starym budynku ratusza. Dostępnych jest kilka wersji językowych m.in. angielska, niemiecka czy francuska. W nich zaproponowane trasy zwiedzania wraz z najciekawszymi obiektami. Samo miasteczko liczy sobie ok. 30 tys mieszkańców.
Mając w ręku mapę można ruszać w drogę. Miejskim deptakiem jest ulica „Västra Storgatan” przy której znajduje się m.in. ratusz miejski oraz kościół św. Mikołaja.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Nieopodal dworca autobusowego na którym swoją trasą rozpoczyna i kończy linia 515 znajduje się ulica Västra Storgatan będąca deptakiem miejskim.
NYO (5).JPG
NYO (5).JPG [ 165.53 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: W grudniu ulica była ozdobiona świątecznymi dekoracjami. Podobnie jak witryny sklepów.
NYO (6).JPG
NYO (6).JPG [ 171.67 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Po kilku minutach spaceru dochodzi się do mini rynku na którym rozstawił się stragan świąteczny.
NYO (7).JPG
NYO (7).JPG [ 139.79 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Tuż obok ryneczku znajduje się dzwonnica (?)
NYO (8).JPG
NYO (8).JPG [ 105.71 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Oczywiście najważniejszym budynkiem na rynku jest ratusz miejski. Tu znajduje się drugi, po lotnisku punkt informacyjny. Niestety widok psuje dobudowany z tyłu ratusza współczesny budynek.
NYO (9).JPG
NYO (9).JPG [ 119.31 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Kilka kroków obok stoi kościół św. Mikołaja (St Nikolai kyrka) pochodzący z XIII wieku.
NYO (10).JPG
NYO (10).JPG [ 125.96 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Jednym z najciekawszych elementów wystroju jest stara ambona.
NYO (11).JPG
NYO (11).JPG [ 133.51 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Bardzo ciekawy zegar dla kaznodziei umieszczony na ambonie.
NYO (13).JPG
NYO (13).JPG [ 107.9 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Ołtarz w kościele.
NYO (12).JPG
NYO (12).JPG [ 175.13 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Na tyłach kościoła znajduje się rzeka Nyköpingsån, która nieopodal wpada do morza Bałtyckiego.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Most przez rzekę.
NYO (14).JPG
NYO (14).JPG [ 121.56 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Miasteczko jest bardzo związane z wodą.
NYO (15).JPG
NYO (15).JPG [ 149.34 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
NYO (16).JPG
NYO (16).JPG [ 140.72 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Spacerując wzdłuż rzeki można dotrzeć do kolejnych atrakcji.
NYO (17).JPG
NYO (17).JPG [ 95.47 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Kolejna wieża w Nyköping.
NYO (19).JPG
NYO (19).JPG [ 175.44 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
NYO (21).JPG
NYO (21).JPG [ 167.76 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Wzdłuż rzeki odnaleźć można kolejne miejsca warte odwiedzenia m.in. zamek, stary budynek browaru, wieżę oraz pasaż nad wodą.

Załącznik:
NYO (24).JPG
NYO (24).JPG [ 221.48 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
NYO (25).JPG
NYO (25).JPG [ 128.41 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
NYO (26).JPG
NYO (26).JPG [ 162.24 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Czy warto?
Trasę opisaną w przewodniku na trzygodzinną pokonałem w godzinę i dwadzieścia minut.
Nyköping to w historycznej części bardzo malownicze miasteczko prezentujące historię miejsca. Zapewne warto jest odwiedzić muzeum historyczne znajdujące się w zamku, jednak na to czasu mi nie starczyło.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Miasteczko jest pełne uroczych zakątków.
NYO (23).JPG
NYO (23).JPG [ 155.2 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Załącznik:
NYO (20).JPG
NYO (20).JPG [ 180.99 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Autobus 515 na lotnisko odjeżdża z centralnego punktu przesiadkowego Nyköping busstation.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Przy miejskim dworcu autobusowym.
NYO (27).JPG
NYO (27).JPG [ 210.64 KiB | Obejrzany 3293 razy ]


Ale trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czy warto było? To zależy. Dla kogoś, kto lubi latać dla samego faktu latania oraz lubi krótkie, szybkie i treściwe wycieczki (a ja do takich się zaliczam) to mogę polecić wycieczkę do Nyköping. Natomiast osoby, które oczekują dużej ilości atrakcji, nocnego życia, ciągłej akcji to miasteczko wyda się nudne i może pozostać tylko punktem przesiadkowym do Sztokholmu, jednak i tym polecam chociaż króciutki spacer.


Ostatnio edytowany przez m72 19 Sty 2016 00:03, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
16 ludzi lubi ten post.
 
      
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
#2 PostWysłany: 14 Sty 2016 23:30 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Podoba mi się tytuł tej relacji, już wiem jak będę obwieszczal moje wyjazdy jednodniowe :D

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 14 Sty 2016 23:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Cze 2013
Posty: 286
niebieski
Dobry komunikat to podstawa.

- Mamo, wychodzę do Szwecji, będę wieczorem.
- Znowu? Przywieź klopsiki.

:D
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 15 Sty 2016 00:04 

Rejestracja: 15 Kwi 2015
Posty: 1239
Loty: 704
Kilometry: 871 688
niebieski
Przypomina się jednodniowy wypad na "pizzę" do Bergamo / 7 godzin / z Katowic :lol:
albo
shopping w Londynie :P
czy piwo i bratwursty w Dortmundzie :P
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group