Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Viterbo, Lazio
#1 PostWysłany: 14 Sie 2016 19:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
Nie będę pisał typowej relacji tylko opiszę po co można wybrać się do Viterbo i co warto zrobić gdy zostaniemy tam na dni parę.
Krótka statystyka nakreśli charakter miasta: na 62000 mieszkańców jest tam 20 kościołów, w tym jeden z relikwiami tamtejszej świętej. Viterbo to Citta dei Papi, czyli miasto papieży. Przez jakiś czas sobie tam pomieszkiwali. Przez Viterbo przechodzi także włoskie Camino de Santiago, czyli Francigena. Jakkolwiek, oprócz spędzania czasu leżąc krzyżem, można także wybrać inne formy rekreacji.

Kilka słów o transporcie w Viterbo i w Lazio ogólnie. Po mieście jeżdżą autobusy firmy o wspomnianej już nazwie Francigena. Są one pomarańczowe, biało-zielone lub niebieskie i zawsze mają jakiś numer lub literę. Bilet można kupić w Tabacchi (1 €) lub w autobusie (1,5 €). Jako że dziennie można wybrać się w dwa rożne miejsca to polecam całodniowy bilet za 2,3 € (w Tabacchi). Tymi miejskimi autobusami można dojechać np do term lub do miejscowości Bagnaia.
:arrow: http://www.francigena.vt.it/it/linee/

UWAGA! Nie każde Tabacchi ma wszystkie typy biletów... Nie zawsze ten Tabacchi w którym chcemy kupić bilet to ten który je sprzedaje... Oraz nie zawsze sprzedają tylko w Tabacchi. Tak trochę po włosku, więc warto uzbroić się w cierpliwość i nie odkładać zakupu biletów na ostatnią chwilę.

Jeśli ktoś nie chce się stresować to najłatwiej wsiadać do autobusów na ich dworcu/zajezdni/pętli (Piazza Martiri D'Ungheria, centrum miasta); trzeba pytać skąd odjeżdża ale zwykle jest to miejsce zaraz za budynkiem. Przystanki na mieście są dobrze oznaczone. Autobusy mają jasne oznaczenie (numer i dokąd jadą).

Po Lazio (więc i okolicach Viterbo) jeżdżą autobusy firmy Cortal. Wiele złego o tej firmie można powiedzieć (głównie magiczne oznaczenia przystanków - miejscowi wiedzą a reszta musi się pytać, 7 € za bilet u kierowcy(!!) oraz czasami brak jakiejkolwiek informacji o trasie) ale niewątpliwą zaletą jest aplikacja na smartfony tej firmy oraz ich strona internetowa. Aplikacja jest bardzo prosta, ma 4 działy:
1) szukanie trasy,
2) rozkład jazdy (prawie to samo co 1) ale bardziej ogólnie),
3) aktualne czasy odjazdów autobusów (bardzo przydatne, bo również dość precyzyjnie pokazuje położenie przystanku (bez tego to ciężko)),
4) oraz punkty sprzedaży biletów (ale tu to bywa różnie i lepiej się nie sugerować. Bilet 1-dniowy byl nie do kupienia na głównym dworcu w Viterbo). Aplikacja działa tylko w trybie on-line. Warto się w nią zaopatrzyć przy pobycie w Lazio.
:arrow: http://www.cotralspa.it/

Bilety na autobusy firmy Cotral można kupić w Tabacchi (uwagi jw) ale chodzi tylko o bilety jednorazowe. Zwykle wystarczy powiedzieć skąd dokąd i oni już będą wiedzieli za ile bilet trzeba sprzedać (obowiązuje system taryfowy, czyli na daną trasę trzeba kupić bilet o danej wartości). Bilety są dość tanie, zwykle do 2,5 € można wybrać się na przejażdżkę w nie zbyt odlegle miejsce. Jakkolwiek, bilet kupiony u kierowcy zawsze kosztuje 7 €! Jeśli nie ma bezpośrednich połączeń to trzeba bilety kupować oddzielnie.

Istnieją również bilety 1-dniowe i na dłuższe okresy (tzw BIRG, oni to wymawiają „birgo”). W Viterbo takie bilety można kupić na stacji kolejowej Viterbo Porta Fiorentina, w okienku kasowym (na głównym dworcu ich nie mają). Te bilety chyba też działają na kolej ale nie sprawdzałem. Przy zakupie warto powiedzieć skąd dokąd chce się jechać i wtedy wpisują na jakie strefy bilet działa. Podam swój przykład. Trasa: Viterbo-Bagnoregio-Montefiascono-Capodimonti-Viterbo i bilet jest na 2 strefy D i E (to właśnie wpisuje pani w okienku na bilecie). Ponadto, samemu trzeba napisać imię, nazwisko i datę urodzenia pasażera. Bilet jest ważny w dniu pierwszego skasowania, do północy. Bilet jw kosztuje 6 €. Wszelkie informacje na temat biletów, stref itp znajdziecie na stronie Cotralu oraz także w wynikach wyszukiwania danej trasy.
(o typach biletów) :arrow: http://www.cotralspa.it/biglietti-e-abbonamenti/

Dworzec główny jest kawałek od centrum co przy pagórkowatym charakterze miasta nie zachęca do spacerów. Jakkolwiek, jest to najpewniejsze miejsce złapania autobusu. Inne przystanki dla danych tras wskazuje wspomniana aplikacja oraz strona.

Dokąd się można wybrać z Viterbo?

Termy – te płatne (Termi dei Papi) i te bezpłatne; do obydwu jeździ miejski autobus (20 min). Według mnie to lepiej w chłodniejszym okresie wybrać się do bezpłatnych a w lecie na dzień cały do płatnych. Jako że byłem tam ledwie tydzień temu, to wydawało mi się mało interesujące gotowanie się w wodzie gdzie w cieniu jest 30 i więcej. Woda w termach pod chmurka ma 50+ albo i więcej, bo parzy ale ludzie i tak w tym się gotują. Domyślam się (bo nie zaglądałem), że w Termi di Papi może być chłodniejsza i ogólnie sprawiać wrażenie czegoś fajnego. Wspomniane w innym wątku Sorgente termale del Bulicame było zamknięte na 2 spusty i bardziej przypominało stanowisko archeologiczne niż termy. Wszystkie 3 miejsca są blisko siebie i można w półgodziny do nich dojść z buta.

Bagnaia – tam jest Villa Lanta i przylegający do niej park. Park jest za darmo (prawie nic tam nie ma...) a wejście do Villi to 5 € (nie byłem). Dojazd autobusem (20 min).

Civita (de Bagnoregio) – chyba każdy kto zobaczy fotki z tego miejsca prędzej czy później tam zechce się wybrać. Z Viterbo o 9:00 z dworca a o 9:02 z przystanku przy viale Trento (w 1/3 drogi między stacją kolejową a główną aleją; na google jest dobrze oznaczony i nawet jest autobus Cotral) odjeżdża bezpośredni autobus firmy Cotral. Przejazd trwa godzinę. Potem z przystanku się idzie ok 15min do miejsca gdzie już widać a potem gdzie się zaczyna most. Wejście do Civita kosztuje 1,5 €. Oprócz widoków znajduje się tam muzeum Etrusków w 3D (za darmo ale takie średniawe) oraz przykładowa grota mieszkalna z dawnych czasów (1 €) (bardziej dla dzieci, bo dorosły Polak to grabie i pług pewnie już widział). Jest również parę barów i restauracji. Lokalne wina, wędliny... Warto kupić cokolwiek, bo jak sobie pomyślę, że dzień w dzień jakaś chińska wycieczka miała by łazić pod moim oknem to mi się szkoda robiło tych ludzi...
Załącznik:
IMG_5285-.jpg
IMG_5285-.jpg [ 155.98 KiB | Obejrzany 3145 razy ]


Jezioro Bolsena (Bolsena, Marta, Capodimonte) – jezioro jak jezioro. Specyficzne, bo ulokowane w kraterze wulkanu, największe takie we Włoszech. Nie widać tego na miejscu; można rzucić okiem na googlach na Lago di Vico żeby wiedzieć o czym mówię. Akurat jak byłem (w Capodimonte) to wiało że ho ho. Fale prawie jak na morzu! Chciałem jakiś kajak czy rower wodny wypożyczyć (6-10 €/h) ale to by było szaleństwo). Wydaje mi się, że z Capodimonte można przejść nadbrzeżną ścieżką do Marty. W Bolsena jest akwarium (2,5 €, nie byłem).

Montefiascone – leży między Bagnoregio i jeziorem Bolsena. Chcąc przejechać z Bagnoregio do np Capodimonte czy do Marty trzeba się tam przesiadać. Z daleka miasto robi wrażenie (pięknie położone, na wzgórzu) i myślę, że można się tam wybrać.

Bracciano – też nie byłem ale chciałem. Leży przy torach do Rzymu, kilka pociągów z Viterbo dziennie. Jest tam ładny zamek/pałac (wejście 8,5 €) no i jezioro.

Bomarzo – wieś słynąca z parku pomników; znajduje się on obok wioski. Wejście 10 € (trochę drogo) i jest dość mały. Spodziewałem się minimum godziny łażenia i to tak z zegarkiem w ręku a to okazało się max godzina. Jeśli ktoś jest fanem sztuki itp to może ze 2 godziny będzie potrzebował. Jest tam też sklepik z wieloma książkami o architekturze/sztuce. Bardziej jako plan B, gdy coś się nie udało ale wypadało by coś jeszcze zobaczyć.

Wodospady Marmore – niestety nie dotarlem a ponoć ładne. Wejście 10 €. Dojazd w Viterbo trochę skomplikowany (znajduje się obok Terni a to już Umbria) ale myślę, że warto.

Bosco del Sasseto – ponoć ładne miejsce (las) ale nie dotarłem; w północnej części Lazio.

W samym Viterbo jest muzeum miejskie (nie byłem) oraz muzeum archeologiczne, które mogłoby się nazywać muzeum Etrusków. Można rzucić okiem; są opisy po angielsku ale zostały umieszczone na takiej wysokości, że osoby +170 cm raczej się nie zdecydują na czytanie.

Gdyby ktoś potrzebował jakieś informacji, której nie wymieniłem w tekście a mam prawo wiedzieć to będę szczęśliwy mogąc wrócić myślami do dni tam spędzonych :)
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Wycieczka do Bolonii za 953 PLN. Loty z Warszawy + 4 noclegi w hotelu Wycieczka do Bolonii za 953 PLN. Loty z Warszawy + 4 noclegi w hotelu
Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie
 Temat postu: Re: Viterbo, Lazio
#2 PostWysłany: 22 Wrz 2016 17:02 

Dlaczego tylko jedno zdjęcie?
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Viterbo, Lazio
#3 PostWysłany: 22 Wrz 2016 17:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
@‌Higflyer‌
Nie owijaj w bawełnę tylko od razu mów o co Ci chodzi! Że mnie na nim nie ma? :mrgreen:
Ale rozmiar tym razem OK? :mrgreen:

To nie miała być relacja tylko parę słów o okolicy. Słowa dużo łatwiej się pisze niż wrzuca w postaci zdjęć... ;)
A to jedno wrzuciłem bo ładne :)
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Viterbo, Lazio
#4 PostWysłany: 22 Wrz 2016 17:09 

namteH napisał(a):
@‌Higflyer‌
Nie owijaj w bawełnę tylko od razu mów o co Ci chodzi! Że mnie na nim nie ma? :mrgreen:
Ale rozmiar tym razem OK? :mrgreen:
z Capodimonte można przejść nadbrzeżną ścieżką do Marty

Wołałbym zdjęcie Marty
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Viterbo, Lazio
#5 PostWysłany: 22 Wrz 2016 17:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
Nie byłem w Marcie. Ale Capodimonte (obok) powinno być podobne. Przejazdem Marta wydawała się trochę większa i żywsza ale bardziej płaska, plebejska i chyba bez zamku/wzgórza.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group