Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Jesienne Dolomity
#1 PostWysłany: 23 Lis 2015 00:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
Kontynuując nową świecką tradycję szukania jesiennej nostalgii w północnych rejonach Włoch, udałem się pod koniec października w dość szeroko pojęte okolice Wenecji.

Lotnisko w Treviso przywitało mnie swojskim "Witaj" pośród innych, nielicznych obcojęzycznych słów o podobnym znaczeniu. Potem wsiadłem do autobusu i udałem się do Treviso (bo lotnisko Treviso znajduje się w miejscowości o nazwie Quinto; coś tak jak mediolańskie lotnisko Bergamo znajduje się w Orio al Serio) i dalej pociągiem do Belluno, z przesiadką w Conegliano. Zachwycił mnie pociąg regionale veloce do Conegliano! Nowy, dwupiętrowy, wygodne siedzenia... A konduktorka chwilę popatrzyła na mój bilet i potem z głośników nie tylko dowiedziałem się że trzeba wysiąść i się przesiać (w sumie tylko 2 stacje musiałem przejechać) ale także poinformowała z którego peronu będzie odjeżdżał mój kolejny pociąg. Do Belluno dotarłem gdy dzień się kończył i nie było mi dane w pełni podziwiać jego górskiego otoczenia. Ostatni etap dojazdu na nocleg to był autobus do Sospirolo, a spanie to konkretnie miałem tutaj :arrow: wloskie-dolomity-od-10-euro-osobe,81,75384&p=598267&hilit=dolomitach#p598267
Ciężko o znalezienie czegoś lepszego... :mrgreen:
Obiekt ten jest położony sporo ponad poziomem przechodzącej tamtędy drogi. Wyżej już nikt nie mieszka. Z apartamentu miałem widok na całą okolicę; dolina rzeki, góry... Cisza i spokój. O 5 minut drogi znajduje się miejscowy sklep, gdzie można kupić prawie wszystko, tak więc spokojnie można sobie coś ugotować (dobrze wyposażona kuchnia) i nie wydać przy tym fortuny. Właściciele agroturystyki witają z koszykiem jaj, paczką musli, mandarynkami, mlekiem...
Przez 3 dni tam spędzone zwiedziłem najbliższą okolicę. Jako że poruszałem się pieszo, nie mogłem sobie pozwolić na bardziej intensywne zwiedzanie niż takie jakie umożliwiały mi nogi.

Dość blisko obiektu przechodzi szlak tematyczny "Chiesette Pedemontane" (kościoły pogórza). Pierwszego i drugiego dnia szedłem tym szlakiem a następnie odbijałem w kierunku wcześniej zaplanowanych celów.
Załącznik:
IMG_4524_resize.JPG
IMG_4524_resize.JPG [ 135.99 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Jeden z kościołów na szlaku Kościołów Pogórza

Pierwszego dnia odwiedziłem jezioro Mis (Lago del Mis) i obok położoną Val Falcina. Jest tam ścieżka krajobrazowa. Gdyby nie to, że punkcie zawrotu trzeba nieźle nakombinować żeby przejść suchą stopą przez strumyk to musiałbym powiedzieć, że jest dość nieciekawa, ale z braku laku można. Tym bardziej, że okolice Lago del Mis są "jak z obrazka".
Załącznik:
IMG_4554_resize.JPG
IMG_4554_resize.JPG [ 177.92 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Lago del Mis

Załącznik:
IMG_4555_resize.JPG
IMG_4555_resize.JPG [ 121.55 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Lago del Mis

Załącznik:
IMG_4556_resize.JPG
IMG_4556_resize.JPG [ 180.44 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Okolice Lago del Mis

Załącznik:
IMG_4568_resize.JPG
IMG_4568_resize.JPG [ 189.99 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Val Falcina

Załącznik:
IMG_4610_resize.JPG
IMG_4610_resize.JPG [ 210.84 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Tunel pod gora na drodze do Val Facina

Załącznik:
IMG_4613_resize.JPG
IMG_4613_resize.JPG [ 105.66 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Okolice tamy na jeziorze Mis

Drugiego dnia przeszedłem samego siebie. Według mnie najbardziej atrakcyjną formą spędzania czasu na takich odludziach są wędrówki po ścieżkach krajoznawczych. Tamtego dnia dowiedziałem się jaka jest różnica miedzy taką ścieżką a alpejskim szlakiem. Wybrałem się przejść częściowo ścieżką krajoznawcza by potem przejść na szlak. Nie miałem żadnej porządnej mapy (to co miałem to w ogóle ciężko mapą nazwać) a google maps w tamtym rejonie pokazuje głownie piękny zielony las. Las był, natomiast oznakowanie szlaku było średnie. Podczas wędrówki znalazłem plan sieci szlaków w tamtym rejonie.
Załącznik:
IMG_4650_resize.JPG
IMG_4650_resize.JPG [ 167.69 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Plan sieci szlaków. Zaznaczyłem część którą przeszedłem i najwyższy osiągnięty punkt

W zasadzie nie wiem jak wyszedłem prawie na sam szczyt tej góry. Tak samo nie wiem jak z niej zszedłem, co wbrew pozorom było znacznie trudniejsze niż wejście (leź do góry i zobaczysz gdzie dojdziesz). Przez dobre 3 godziny wchodzenia nie spotkałem żywej duszy. Gdy już dochodziłem do szczytu, ktoś z góry zesłał mi 78-letniego alpinistę, z którym potem zeszliśmy na dół. Najwyższy okoliczny szczyt miał 2186 m.n.p.m (Pizzocco) a ja wdrapałem się na ok 1400 m, czyli ok 1000 m ponad miejsce w którym spałem. Idąc pod gorę rzadko oglądałem się za siebie. Gdy doszedłem do najwyższego punktu i dobrze się rozejrzałem gdzie jestem nie ukrywam, że się trochę przestraszyłem. A brak oznakowania drogi powrotnej (na łące był tylko jeden słup i w zasadzie nic on nie oznaczał) tylko spotęgował to uczucie. To jest ta góra, którą bym przez przypadek zdobył :arrow: https://www.google.es/maps/@46.096224,1 ... !1e3?hl=pl, tak na północ od schroniska (refugio) Casera Ere (tu nie widać ale gdyby ktoś szukał to podaję dla orientacji).
Załącznik:
IMG_4659_resize.JPG
IMG_4659_resize.JPG [ 227.63 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Widok ze szlaku w dół

Załącznik:
IMG_4660_resize.JPG
IMG_4660_resize.JPG [ 246.41 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Widok ze szlaku w górę; po prawie widać szlak

Załącznik:
IMG_4667_resize.JPG
IMG_4667_resize.JPG [ 159.95 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Tam u góry jest już szczyt

Załącznik:
IMG_4668_resize.JPG
IMG_4668_resize.JPG [ 213.76 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Widok ze skały, na której usiadłem by zobaczyć w końcu gdzie jestem

Załącznik:
IMG_4687_resize.JPG
IMG_4687_resize.JPG [ 151.94 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Trójkątna łąka po środku to tam gdzie dotarłem

W Dolomitach jest dość sporo szlaków i każdy znajdzie sobie coś dla siebie. Schodząc, i co chwilę się przewracając (całe szczęście łąka była pokryta gęstą trawą więc 4 litery się nie potłukły), jakimś cudem znalazłem wejście do lasu, a chwile potem odpoczywającego, świeżo-poznanego przewodnika.
Narodowy Park Dolomitów znajduje się na liście UNESCO; więcej informacji na jego stronie :arrow: http://www.dolomitipark.it/index.php

Trzeciego dnia wybrałem się do Muzeum Etnograficznego oraz Muzem Roweru, oba w Cesiomaggiore. Niestety, wbrew temu co było podane na drzwiach i stronie www, oba były zamknięte. (1.XI i niedziela).

Ostatniego, czwartego dnia wybrałem się do Padwy. Z Belluno, jak z Sedico, jeździ bezpośredni pociąg, co 2 godziny. Jako że pochodzę z Padwy Północy wydało mi się oczywistą oczywistością, że trzeba odwiedzić także tą oryginalną. Z dumą muszę powiedzieć, że oryginał już tak nie zachwyca a kopia, szczególnie w centralnej części, ma się o wiele lepiej.
Załącznik:
IMG_4719_resize.JPG
IMG_4719_resize.JPG [ 223.91 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Kanał w Padwie

Załącznik:
IMG_4720_resize.JPG
IMG_4720_resize.JPG [ 169.09 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Podcienia w Padwie

Załącznik:
IMG_4722_resize.JPG
IMG_4722_resize.JPG [ 151.06 KiB | Obejrzany 3426 razy ]
Podcienia w Padwie

Słynny Uniwersytet w Padwie, a w zasadzie jego Wydział Medyczny, oferuje wizyty z przewodnikiem. Obejście trwa ok 40 minuty i kosztuje 5€. Prezentowane są: tzw. teatr medyczny, czyli miejsce gdzie kiedyś krojono ludzi a studenci się przyglądali; oraz Aula Magna, czyli najbardziej reprezentatywna część Wydziału. Odnaleźć tam można pamiątki po słynnych studentach tej uczelni, m.in. Kopernik, Kochanowski czy Stefan Batory. Jakkolwiek, na mnie największe wrażenie wywarło zupełnie co innego. W sali gdzie wystawiono katedrę, z której nauczał Galileusz znajdowały się 2 popiersia: nie wiem czyje było do drugie ale pierwsze było Jana Zamoyskiego. Niestety, w środku nie można było robić zdjęć.
Z Padwy na lotnisko Treviso wróciłem bezpośrednim autobusem (ok. 4,5€).
5-dniowy wyjazd kosztował mnie 160€.

W tym roku pogoda znów mnie rozpieszczała. Zamiast deszczu i chmur było sucho, ciepło (20 stopni) a jakieś skrawki chmur tylko pierwszego dnia z rana. Chyba muszę poszukać lepszego miejsca...
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group