Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 06 Kwi 2015 18:34 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 1164
platynowy
Hej, tym razem potrzeba słońca w marcu i nie(aż tak znowu)drogie bilety na przeloty Francą przekonały mnie do powrotu do Portugalii. Trip był bardzo krótki, bo 6-dnowy, ale i tak uważam że dużo udało się zobaczyć.

Przeloty KRK-BVA-LIS-BVA-KRK kosztowały razem 498 PLN. Może się to nie wydawać specjalnie tanio, ale z Krakowa do Portugalii trudno latać tanio :( Przesiadka w BVA całkiem wygodna, w drodze "tam" niemal idealna (2h między lotami), w drodze powrotnej całkiem dobra (4h między lotami).

Pogoda bardzo się udała (jak widać na zdjęciach), niemal cały czas było słonecznie z niewielkimi zachmurzeniami w ciągu dnia. Temperatura od 24 stopni na początku pobytu do 29 na końcu. Raz w nocy coś niby padało, ale rano po deszczu nie było śladu. Co ciekawe, na miejscu zaobserwowałem następujący schemat pogodowy - przed południem do 10.00-10.30 jest pochmurno (do 100% pokrycia chmur), bardzo wietrznie i relatywnie niespecjalnie ciepło (poniżej 20 stopni). Później chmury idą na bok i zaczyna się piękny dzień.

Po przylocie do Lizbony szybka przesiadka w metro i po niecałych 10 minutach jazdy trafiłem na dworzec kolejowy Oriente (karta Viagem 0,50 EUR, przejazd metrem 1,40 EUR). Całkiem okazale prezentuje się z zewnątrz, ale w środku znajdziemy głównie beton.

Image

Image

Image

Pociąg Intercity (18,20 EUR, druga klasa bez zniżek) zawiózł mnie wygodnie na południe i po niecałych trzech godzinach (z 5-minutowym opóźnieniem) znalazłem się w Messines. Tym razem baza wypadowa znajdowała się 15km na zachód od Messines - w Silves, miasteczku o ponad 1000-letniej historii. Opisem miasteczka nie będę zanudzał, napiszę tylko że koniecznie trzeba odwiedzić Churrasqueira Valdemar i spróbować ich (podobno legendarnego) kurczaka piri-piri (zestaw ze wszystkim wszystkim bodajże 8 EUR). To niesamowita knajpa, która zasadniczo w menu ma dwie pozycje - kurczaka z grilla z piri-piri oraz normalnego, a kelner (nas obsługiwał właściciel) pyta tylko czy chcemy "z (piri-piri) czy bez".

Image

Image

Image

Image

Image

Po Algarve poruszaliśmy się samochodem i nigdzie nie płaciliśmy za parking ani wjazdy, zatem powinny się Wam przydać koordy dobrych miejsc do zostawienia auta (był marzec, możliwe że w sezonie parkowanie jest płatne) :) Cały pobyt został zaplanowany tak, aby rano się wyspać a potem nigdzie się nie spieszyć. Codziennie średnio 6-7h spędzone na eksploracji Algarve, a wieczorami smażenie ryb i owoców morza na grillu oraz "na kamieniu", picie wina i oglądanie gwiazd.

UWAGA: jeśli chcecie uniknąć płatnej autostrady A22 (nie znam kosztów), poruszając się po okolicy należy trzymać się drogi N125. Trasy są ogólnie nieźle oznaczone, nie mieliśmy żadnych problemów ze znalezieniem właściwej drogi.

Przed wyjazdem przygotowałem sobie dość długą i ambitną listę miejsc, które chciałbym odwiedzić - koniec końców odwiedziłem ponad połowę z nich, co uważam za umiarkowany sukces. Można było zobaczyć więcej, ale nie lubię się spieszyć. Poniżej lista miejsc, które warto wspomnieć i które zdecydowanie polecam odwiedzić.

Algar Sêco (Carvoeiro)
Auto zaparkuj tutaj https://goo.gl/maps/T90YP

Na miejscu kilka super zakamarków, ścieżki do eksploracji oraz knajpka z całkiem niezłą kawą.

Image

Image

Image

Image

Image

Praia do Padre Vincente / Praia da Salgadeira (Carvoeiro)
Auto zaparkuj tutaj https://goo.gl/maps/rfpbC

Niezwykle urokliwy cypel, na który można wejść ścieżką i podziwiać typowe dla regionu widoki :P
Dla odważnych możliwość zejścia stromym zejściem i dalej po drabinie w dół na mało uczęszczaną Praia do Padre Vincente (trzecie zdjęcie poniżej).

Image

Image

Image

Molhe Este + Farol de Portimão (Ferragudo)
Auto zaparkuj tutaj https://goo.gl/maps/5SOvn

Image

Image

Image

Lagos
Auto zaparkuj tutaj https://goo.gl/maps/eVGh8

Na ogół w trakcie takich wypadów unikam większych miejscowości, więc w Lagos głównie oglądnęliśmy marinę i powłóczyliśmy się po uliczkach pijąc po drodze n-tą kawę (robiło się też już późno). Ale wiele osób pisało, że Lagos jest bardzo ładne, więc porządne zwiedzanie pozostawiam sobie na następny raz:)

Image

Image

Farol do Cabo de São Vicente (Sagres)
Auto zaparkuj tutaj https://goo.gl/maps/to9ty

Tutaj nie udało mi się dotrzeć w trakcie poprzedniej wycieczki do Portugalii, więc tym razem nadrobiłem i w końcu dotarłem do "końca Europy" :D Nie jest to najbardziej wysunięty kawałek lądu, ani na południe ani na zachód, ale widoki robią i tak wrażenie.

Image

Image

Image

Serra de Monchique + Foia
Auto zaparkuj tutaj https://goo.gl/maps/kjGkr

Najwyższy (chyba) punkt regionu, skąd można podziwiać niesamowite krajobrazy w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Po drodze minęliśmy wielu rowerzystów, dla których podjazd musiał być nie lada wyzwaniem. Ale gdy wyobraziłem sobie zjazd w dół drogą N266-3 i dalej N266, nagle nabrało to sensu :)

Image

Image

Image

Image

Caldas de Monchique
Auto zaparkuj tutaj https://goo.gl/maps/Hpsjm

Odprężający spacer "uzdrowiskowy" ze źródłami termalnymi i przepysznym aguardente de medronho o mocy 54.2% (3 EUR za kieliszek) - zdecydowanie polecam spróbować :D

Image

Image

Image

Image

Praia dos Três Irmãos (Alvor)
Auto zaparkuj tutaj https://goo.gl/maps/DpcrF

Ze wszystkich odwiedzonych miejsc tu podobało mi się chyba najbardziej. Spacer po tej plaży z przechodzeniem pomiędzy skałami oraz przez przesmyki w nich to chyba kwintesencja klimatu tego regionu. Podobno podczas odpływu da się dojść dużo dalej i wejść do niektórych jaskiń, niestety nam udało nam się trafić na przypływ, zatem droga po kilkunastu minutach się "urwała". Tak czy inaczej, miejsce absolutnie polecam każdemu.

Image

Image

Image

Image

Image

To niestety był ostatni dzień spędzony w Algarve, nazajutrz po wyspaniu się prawie do południa, po wypiciu espresso i zjedzeniu bifany (bułka z mięsem, 1.70-3.00 EUR w zależności od miejsca) wyruszyłem do Messines, a stamtąd pociągiem InterCity do Lizbony. Czasu na zwiedzanie Lizbony nie było zbyt wiele, ale też takiego planu nie było gdyż nie był to mój pierwszy pobyt w tym mieście. Odwiedziłem tylko moje ulubione miejsce widokowe czyli Convento da Graça, gdyż akurat zbliżał się zachód słońca a wg mnie stamtąd jest chyba najlepszy widok. Tradycyjnie - nie zawiodłem się :)

Image

Image

Image

Po zachodzie słońca szybkie zakupy w markecie i na lotnisko, gdzie spędziłem noc (lot do BVA miałem po 6.00 rano, więc nie było sensu kłaść się na kilka godzin w hostelu i pędzić skoro świt na lotnisko). W drodze powrotnej, korzystając z kilku godzin przymusowego przestoju w BVA, odwiedziłem Beauvais (z lotniska autobus linii 12, bilet 1,00 EUR u kierowcy). Niestety pogoda była fatalna, było zimno i mocno wiało, więc dość szybko wróciłem na lotnisko i poleciałem dalej do KRK :)

Całkowity koszt
  • przeloty Francą - 498 PLN (FR KRK-BVA-LIS-BVA-KRK)
  • transfery (pociągi, autobusy, metro, pociąg) - 185 PLN (ok. 45 EUR)
  • spanie na miejscu - 0 PLN (byłem gościnnie)
  • benzyna - 165 PLN (4 tankowania po 10 EUR, benzyna ok. 1,3 EUR/l, w sumie trzy tankowania by wystarczyły)
  • jedzenie, picie, zwiedzanie, pamiątki - 410 PLN (ok. 100 EUR)

Na koniec pochwalę się, że dzięki tej wycieczce pękła granica 40 000 wylatanych kilometrów po Europie :P

Przepraszam za lakoniczne opisy, ale pisarzem nie jestem :)
Gdyby ktoś miał jakieś pytania - zapraszam poniżej lub na PW.
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 16 Kwi 2015 15:53 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 1164
platynowy
Szkoda, że nie wiedziałem że ktoś się jeszcze wybiera w tym czasie do Algarve - można było połączyć siły i razem pozwiedzać, szczególnie że mieliśmy na miejscu auto. Propozycja - dodawaj swoje loty do profilu, aby było widać czy lecisz z kimś z forum jednym samolotem :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 27 Kwi 2015 19:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2014
Posty: 3057
Loty: 321
Kilometry: 481 404
platynowy
Konkretna relacja, z dobrymi inspiracjami miejsc do odwiedzenia, no i foty również zacne :)
_________________
W "relacjach": Filipiny (2018), Armenia(2017), Argentyna(2016), Kazachstan (2016) i Maroko(2015).

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group