Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Mar 2019 14:31 

Rejestracja: 20 Kwi 2012
Posty: 69
Cześć,
W przeciwieństwie do innych miejsc o których pisałem wcześniej na forum fly4free Abruzja nigdy nie była na mojej liście miejsc które muszę zobaczyć przed śmiercią ?. Pomysł na wyjazd w ten ciepły i malowniczy region Włoch narodził się niejako sam ponieważ zostałem zaproszony przez moich przyjaciół którzy mieszkają tam już kilkanaście lat. Niestety tym razem nie znajdziecie tu porad odnośnie transportu oraz noclegów ponieważ, nocowałem u znajomych a po Abruzji jeździłem autem z moją koleżanką. Tak naprawdę nie miałem też w planach napisania tego posta, pomyślałem jednak, że gdy ja szykowałem swoją podróż to na forum było bardzo mało informacji na temat tego regionu, a nawet jeśli były to skupiały się głównie na wybrzeżu – więc może warto napisać coś od siebie. Zapraszam do lektury mojej krótkiej relacji z nadzieją, że nie będzie nudno!
Swoją podróż zacząłem we Wrocławiu skąd miałem bezpośrednie połączenie Autobusowe Neobusem na lotnisko Kraków Balice. Bilet na loty do Pescary kupiłem kilka miesięcy wcześniej za 240 zł. O lotnisku w Krakowie nie ma co się rozpisywać tak samo jak o samym locie który przebiegał bez komplikacji. Samo lotnisko w Pescarze jest bardzo malutkie, chyba jeszcze nigdy nie byłem na takim małym. Wygląda trochę jak takie małe stare centrum handlowe w Polsce ? nic tam nie ma i nie ma się nad czym rozpisywać ?
Mieszkałem u znajomych w miejscowości Città Sant'Angelo która kilka lat temu znalazła się na liście Forbsa jako jedno z 10 najlepszych miejsc na świecie do życia. Samo miasteczko jest stare z bardzo wąską zabudową, zlokalizowane na wzgórzu. Byłem tam w połowie lipca i akurat trafiłem na tydzień w którym trwały tam imprezy z okazji przyjazdu ludzi z ich miejscowości partnerskiej na Sycylii. Miało to formę takich trochę naszych dni Gminy/Miasta. Wszędzie grała muzyka, można było kupić lokalne przysmaki i napić się wina. Samo miasteczko jest piękne i warto tam wjechać będąc w okolicy.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przyjazdu do L’Aquila. L’Aquila jest stolicą regionu Abruzja znajduje się w północno zachodniej części regionu i liczy około 70 tyś mieszkańców. Niestety w 2009 roku miasto uległo zniszczeniu w wyniku bardzo silnego trzęsienia ziemi w którym zginęło ponad 300 osób. Dziś L’Aquila powoli podnosi się z gruzów, wiele budynków zostało pieczołowicie odrestaurowanych i otwartych dla turystów, niestety część z nich jest nadal zamknięta i niedostępna. Nie zmienia to jednak faktu, że warto poświecić pół dnia i zwiedzić to miasteczko bo naprawdę jest co oglądać. Całość można spokojnie obejść na piechotę, jest tam sporo pięknych kościołów, urokliwy plac miejski, XVI wieczny zamek z czasów Hiszpańskich, oraz kilka fontann w tym jedna z XIII wieku.

Załącznik:
Komentarz do pliku: L’Aquila
DSC_5837.JPG
DSC_5837.JPG [ 553.62 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: L’Aquila
DSC_5864-3.JPG
DSC_5864-3.JPG [ 617.71 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: L’Aquila
DSC_5921.JPG
DSC_5921.JPG [ 527.99 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: L’Aquila
DSC_5928.JPG
DSC_5928.JPG [ 642.44 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: L’Aquila
DSC_5941.JPG
DSC_5941.JPG [ 657.18 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: L’Aquila
DSC_5957.JPG
DSC_5957.JPG [ 527.31 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Następnie skierowaliśmy się do Santo Stefano di Sessanio, które jest malutkim kamiennym miasteczkiem położonym gdzieś w górach. Jeśli chcecie trochę pochodzić po wąskich uliczkach tego miasta to musicie najpierw znaleźć miejsce parkingowe co zdecydowanie nie jest łatwe.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Santo Stefano di Sessanio
DSC_5970.JPG
DSC_5970.JPG [ 576.8 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Santo Stefano di Sessanio
DSC_5972.JPG
DSC_5972.JPG [ 792.82 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Po spacerze w Santo Stefano di Sessanio pojechaliśmy do Rocca Calascio. Rocca Calascio to zamek z X wieku znajdujący się na wysokości 1460 m i jest najwyżej położoną fortecą w Apeninach. Dziś to tylko ruiny (zresztą w dość dobrym stanie) a mi przypominał trochę zamek w Mirowie. Kręcono tu sceny do kilku filmów między innymi do „Imię Róży” na podstawie książki Umberto Eco. Jeśli będziecie tam jechać samochodem to jedzcie tak daleko jak się tylko da, po drodze będzie kilka parkingów, ale moim zdaniem warto dojechać do samego końca. Wtedy od zamku będzie was dzielił tylko krótki spacer, który gwarantuje niezapomniane widoki. Poniżej zamku znajduje się także Kościółek Santa Maria della Pietà który jednak był zamknięty.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Rocca Calascio
DSC_5989.JPG
DSC_5989.JPG [ 594.72 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Rocca Calascio
DSC_6011.JPG
DSC_6011.JPG [ 588.4 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Rocca Calascio
DSC_6020.JPG
DSC_6020.JPG [ 597.29 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Rocca Calascio
DSC_6024.JPG
DSC_6024.JPG [ 625.16 KiB | Obejrzany 3507 razy ]



Na koniec dnia pojechaliśmy do Manopello, tylko po to aby zobaczyć słynny Całun z Manoppello. Volto Santo, co po włosku znaczy Święte Oblicze, jest tkaniną o wymiarach 17 cm (szerokość) x 24 cm (długość), która od 1638 roku przechowywana i wystawiana jest w kapucyńskim kościele Sanctuario di Volto Santo w obustronnie oszklonej monstrancji (obraz jest przezroczysty). Materiał, na którym znajduje się wizerunek, to bisior, a charakteryzuje się on tym, że nie da się na niego nałożyć pigmentu (nie da się na nim malować). Sposób powstania wizerunku nie jest znany, podobnie jak wiek całunu. Całun z Manoppello jest uważany za oryginał chusty św. Weroniki lub (konkurencyjnie z chustą z Oviedo) za chustę, którą (zgodnie z opisem ewangelicznym) owinięto głowę Jezusa z Nazaretu po ukrzyżowaniu [opis za Wikipedia]. To czy wierzycie w takie relikwie to wasza indywidualna sprawa i ja nie mam zamiaru tutaj nikogo do tego przekonywać, natomiast jeśli jesteś katolikiem i akurat przebywasz w Abruzji to w mojej opinii jest to miejsce które warto odwiedzić.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Manoppello
DSC_6036.JPG
DSC_6036.JPG [ 668.14 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Manoppello
DSC_6059.JPG
DSC_6059.JPG [ 556.15 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


W dniu powrotu do Polski udało mi się jeszcze odwiedzić Lanciano. Lanciano to kolejne piękne miasteczko w Abruzji na które warto poświęcić kilka godzin. Jest to miejsce w którym miał miejsce pierwszy potwierdzony przez Kościół Katolicki cud eucharystyczny. Tak jak w przypadku Manopello w mojej opinii wartko zobaczyć to osobiście, reszta to już tylko kwestia wiary.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Lanciano
DSC_6061.JPG
DSC_6061.JPG [ 556.95 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Lanciano
DSC_6090.JPG
DSC_6090.JPG [ 627.91 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Załącznik:
Komentarz do pliku: Lanciano
DSC_6116.JPG
DSC_6116.JPG [ 482.57 KiB | Obejrzany 3507 razy ]



W Lanciano udało nam się znaleźć fajny i darmowy pkt widokowy z którego rozciąga się taki krajobraz:
Załącznik:
Komentarz do pliku: Lanciano
DSC_6083.JPG
DSC_6083.JPG [ 621.18 KiB | Obejrzany 3507 razy ]



Dodatkowo podczas wyjazdu spędziłem tez kilka godzin na plaży w Montesilvano oraz Francavilla al Mare. Podczas zwiedzania należy pamiętać, że większość kościołów zamknięta jest na jakiś czas w okolicach południa. Chciałbym jeszcze polecić restaurację w której jadłem najlepsze owoce morza w moim życiu: Ristorante L'Incontro Occhiocupo E. Via Leonardo Petruzzi, 126, 65013 Città Sant'Angelo. Ceny bardzo przystępne a jedzenie przepyszne.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Francavilla al Mare
DSC_6130.JPG
DSC_6130.JPG [ 362.74 KiB | Obejrzany 3507 razy ]


Mam nadzieję, że nie było strasznie nudno. Tradycyjnie chętnie przyjmę krytykę, a jeśli ktoś ma jakieś uwagi lub pytania to proszę pisać pod postem lub w wiadomości prywatnej.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
Sareth4 uważa post za pomocny.
 
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 15 Mar 2019 11:43 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
Bardzo przyjemne miejsca i relacja też. Od jakiegoś czasu myślę o tej stronie Italii. Piękne, jeszcze nie zadeptane miejsca. Ale czy komunikacja publiczna jest w miarę? Im dalej na południe, tym trudniej, takie uroki kraju :)
Góra
 Profil Relacje PM off
uqasch lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 15 Mar 2019 17:57 

Rejestracja: 20 Kwi 2012
Posty: 69
Nie miałem okazji korzystać z komunikacji miejskiej wiec się nie wypowiem. Ja byłem w połowie lipca, turystów było bardzo mało. Także polecam tym którzy nie lubią tłumów!
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez marcino123, 15 Mar 2019 21:15, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 17 Mar 2019 20:31 

Rejestracja: 18 Gru 2015
Posty: 102
Loty: 103
Kilometry: 244 869
Byłam w Abruzji dwa lata temu i tak jak komercyjne plaże mnie nie zachwyciły to miaateczka w górach już tak, Dziękuję za przypomnienie :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 17 Mar 2019 21:39 

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 36
Kto jadł w tym miejscu? Też mam fajne wspomnienia.

Załączniki:
IMG_1302.jpg
IMG_1302.jpg [ 246.81 KiB | Obejrzany 3250 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
uqasch lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group