Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Paź 2017 23:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Patrzę i nie wierzę, jak to możliwe??!! :!: :?: Nie ma relacji z Amsterdamu? Z mojego ulubionego miasta?? :o Tak nie może być! :x No to już jest! :D

Co prawda odwiedziłam Amsterdam już ponad rok temu, i jeszcze raz dużo wcześniej, a relacja leży i hmm nie wiem.. chyba nabiera mocy prawnej ;) To chyba już nabrała, więc się dzielę ;) Relacja będzie jednak krótka, chcę jedynie zachęcić do polubienia tego miasta, które, wiem, że ma wielu przeciwników. Dlatego też będzie sporo zdjęć (na mnie działają bardziej niż najpiękniej ułożone zdania) i kilka - mam nadzieję - pomocnych wskazówek.

Tym razem Amsterdam odwiedziłam przy okazji, a tą okazją było Euro2016 w Paryżu i mecz półfinałowy (ten Włochy-Hiszpania) :D A żeby powrót nie był zbyt banalny wymyśliliśmy sobie, że z Paryża pomkniemy pociągiem do Amsterdamu, potem do Eindhoven, no i stamtąd już wiadomo EIN-WMI by FR ;) Tym samym zyskaliśmy prawie cały piękny dzień na spacer po jednej z najbardziej klimatycznych, moim zdaniem, stolic europejskich :)

Plan obejmował:
- Paris Gare du Nord-Amsterdam Centraal - 35e (cena w promo od razu jak wrzucili do systemu) kupowane przez: thalys.com [czas: 3:20h]
- Amsterdam Centraal-Eindhoven - ok. 18e (w automacie na dworcu można było kupić pakiet razem z biletem na lotnisko) [1:20h]
(tu był mały zonk, pociąg nie mógł dojechać do Eindhoven przez jakiś wypadek, więc musieliśmy wysiąść dosłownie kilkanaście minut przed końcem trasy i w mig zostało zorganizowanych kilka autobusów, które przewiozły pasażerów do Eindhoven, a nas nawet na same lotnisko - pan kierowca był tak miły :) więc nie musieliśmy dodatkowo przesiadać się w autobus na lotnisko 8-)
- EIN-WMI - Ryanair - 59zł


Z niektórymi miejscami jest jak z ulubioną książką - lubimy do niej wracać wiele razy, a inne, mimo, że nam się podobały mniej lub bardziej nie przyciągają tak mocno i nie zachęcają do powrotu. Dla mnie Amsterdam jest jak ulubiona książka - mogę do niego wracać dużo razy i nigdy mi się nie znudzi ;)

I nie, nie chodzi tylko o to:
Image

chociaż nie powiem, jest to miły dodatek :mrgreen: ale raczej chcę pokazać, że nie tylko dla coffeshopów warto przyjechać do stolicy Holandii ;)

Przyjazd na amsterdamski centralny o czasie i lecimy na spacer.. pogoda słaba - pochmurno, ale to w Amsterdamie akurat nie problem, pogoda potrafi się zmieniać co 15min ;) Na spacer mieliśmy parę godzin (wyjazd ok.21), więc skierowaliśmy kroki na uwielbiany przez nas Jordaan po drodze zahaczając o niektóre z głównych punktów. Czyli będą przede wszystkim kanały, kwiaty i rowery - wszystko to, co tworzy niepowtarzalny klimat Amsterdamu :)

Image

Image

Image

Image

Optymalnym miesiącem na odwiedzenie Amsterdamu jest czerwiec - cudna, soczysta zieleń, kwiaty w pełnym rozkwicie i jest szansa, że nie będzie cały dzień lać i trafimy na ładne słońce ;) U nas była pogoda w kratkę ;) I jeśli możecie - jedźcie tam w jakiś dzień w środku tygodnia - Amsterdam to mocno weekendowe miasto, przy tym sporo imprezowych grupek/kawalerskich/panieńskich itd itp., w tygodniu można tego uniknąć ;) No chyba, że jedziecie na imprezę :P

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Zmieści się?

Image

No baa.. 8-)
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

A w przerwie między spacerem w stronę muzeów.. coś najlepszego, co można zjeść w Amsterdamie, czyli hot dog ze śledzikiem :D pychota!!! Te marynowane śledzie są dużo lżejsze od naszych ;)

W takich budkach np.:
Image

Image

Z cebulką i ogórkiem... :D sorry, nie zdążyłam zrobić zdjęcia :D wyglądał tak:
https://www.flickr.com/photos/claramichelle/7518143984/

Odkryłam, że w warszawskiej Hali Mirowskiej w sklepie rybnym na końcu hali czasem mają te śledziki 8-) i można śledzikowe hot dogi zrobić samemu w domu :D

W Amsterdamie nie sposób się nudzić, jeśli jakimś cudem znużą Was kanały, alejki i uliczki Jordaanu można zwiedzić jedno z wielu muzeów, od tych najzwyklejszych jak Muzeum Tulipanów czy Sera:

Image

Image

po Muzeum Van Gogha czy Rijks Museum, czyli holenderskie muzeum narodowe

Image

Image

Image

Image

Image

A tu już wracamy w stronę 'centralnego' mijając Pałac Królewski:

Image

Muzeum Figur Woskowych:

Image

Image

Image

Image

Image


W Amsterdamie można spędzić kilka dni (choć noclegi nie należą do najtańszych) i codziennie zwiedzać inną jego część, inne muzea, galerie itd. Ale w kilka godzin można też naprawdę sporo zobaczyć, i, co ważne, wszystko w zasięgu własnych chodaków, znaczy nóg ;) No i zawsze jakaś alternatywa na nudny powrót z Paryża ;)

To tyle :)

Image
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off
16 ludzi lubi ten post.
jasiek1212 uważa post za pomocny.
 
      
Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
#2 PostWysłany: 18 Paź 2017 16:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 317
niebieski
@olajaw, dzięki za krótką, ale treściwą relację.
Fajne zdjęcia (i te kolorowe, i czarno-białe) zachęcające do odwiedzenia Amsterdamu.
Już wiem, dokąd następnym razem polecę na śledzika :)


Ostatnio edytowany przez firley7, 18 Paź 2017 18:06, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 18 Paź 2017 16:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
Nie do końca jest tak, że nie ma, bo w mojej "Holandii ekspresowo" jest pół dnia w Amsterdamie. Tylko zdjęcia milion razy grosze :lol:
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 18 Paź 2017 19:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
@firley7 dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że relacja się podoba :)

@metia widziałam Twoją relację, bardzo przydatna :) Amsterdam pewnie gdzieś się jeszcze przewija w innych relacjach, bo często jest punktem przesiadkowym, ale chodziło mi o taką relację dedykowaną tylko temu miastu ;) Tobie za to zazdroszczę wizyty w Keukenhof, też muszę się kiedyś tam wybrać :) O i jeszcze muszę koniecznie zawitać do Amsterdamu zimą, żeby pojeździć na łyżwach po zamarzniętych kanałach :D
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 18 Paź 2017 20:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 1192
Loty: 399
Kilometry: 662 743
srebrny
Bardzo miło się czyta :)
W Amsterdamie spędziłam jeden z fajniejszych wyjazdów city break. Dwa dni w pełnym słońcu ale to ostatni deszczowy wieczór wspominam najmilej.
Uciekając przed deszczem trafiliśmy w Jordaan do knajpy pełnej lokalsów - większość dobrze po sześćdziesiątce. Grali w jakąś dziwną odmianę snookera, w karty i jakieś gry planszowe, w których oczywiście nie potrafiłam się rozeznać. Bawiliśmy się razem z nimi przez dobrych kilka godzin i wypiliśmy hektolitry niedobrego koncernowego piwa.
Było fajnie :)
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 18 Paź 2017 20:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
Jeszcze tak w temacie Amsterdamu, to mogę powiedzieć, że w tej chwili mam z nim taką trochę love-hate-relationship ;) Pierwsze naście wizyt to zawsze było tyle do zobaczenia, kolorowo, kanały, rowery, muzea, knajpy z chińskim bufetem za 3 euro w chińskiej dzielnicy, pchle targi, wow, super, ekstra. Raz nawet nocowałam w botelu, czyli hostelu na łodzi, bo wiadomo, budżet studencki ograniczony. Ale jak kilka razy pomieszkałam dłużej w centrum, już przy okazji wyjazdów zawodowych, to mi te przewalające się przez centrum tłumy zaczęły przeszkadzać. Zrobiło się też absurdalnie drogo. I widzę po znajomych, że też im to przeszkadza, ludzie wyprowadzają się na obrzeża, albo w ogóle do innego miasta. Także zawsze chętnie podjadę do Amsterdamu na pół dnia, ale chętniej już wybieram się do dzielnicy Jordaan, Weesperbuurt, Plantage czy w okolice Oosterpark. Na dłuższe pobyty wybieram ostatnio Delft czy Lejdę :)
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 20 Lis 2017 10:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 554
niebieski
Siedzę przy kawie i czytam. Zagryzam wafelkiem w czekoladzie... a tu taki matias! No zjadłabym :!: :D
Bardzo fajne foty, to szare niebo całkiem pasuje.
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 20 Lis 2017 10:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Dzięki @Antares :) te śledziki są pycha, polecam :D
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 20 Lis 2017 10:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 554
niebieski
Ja wiem, że są pycha! Ja je znam, aż za dobrze. Chociaż nie z Amsterdamu. :)
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 13 Mar 2019 16:28 

Rejestracja: 06 Sie 2014
Posty: 370
Loty: 115
Kilometry: 240 990
niebieski
@olajaw czytam sobie Twoją relacje w a tle gra mi Grońcowa i Opania śpiewający, że "jest port wielki jak świat, co się zwie Amsterdam :-)

fajna relacja, dziękuję.
_________________
zapraszam serdecznie :-) na nasz ig: Podróżnicy z Kórnika :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group