Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 30 Gru 2016 15:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2016
Posty: 183
Loty: 178
Kilometry: 349 190
Super relacja, fajnie się czytało. Pochodzę z Bułgarii i taki nostalgiczny nastrój mi zrobiłeś :D
Z moich doświadczeń wiem, że nad Bałtykiem szprotki nie równają się cacy ;) caca ma coś w sobie takiego, że... No po prostu wydaje mi się, że Bułgarska nie ma sobie równych.

Idąc dalej ścieżką kulinarną (bo za to kocham Bułgarię najbardziej :D ), widzę, że baklave jadłeś, ale próbowałeś może (w sumie opisze szerzej, jakby ktoś się wybierał do bułgarii i nie wiedział co szamać. Moje subiektywne top bułgarskie) :
- banica - hmm ciężko opisać... Taki jakby specjalny placek z serem feta najbardzije upraszczając, ale jest niesamowicie smaczny (i tłusty),
- tutmanik - takie jakby serowe napuchnięte ciasto, które się szarpie i je dużymi kawałami,
- tarator (taki jakby chłodnik? Ale ja chłodniku nie lubię, a tarator uwielbiam. Taka jakby chłodna zupka ogórkowa jogurtowo-rozwodniona z czosnkiem, małą ilością orzechów i koperku),
- łukankę - taki rodzaj mięsa... wygląda jak podłużne salami ale zupełnie nie salami.
- kavarma - w garneczku (glinianym? nie znam się) podaje się. Mix mięsa z warzywami i taką ciapką

- no i szopska sałata my big love, do każdego obiadu
- chałwa bułgarska też robi robotę ;)
- dobrej jakości sery żółte i feta też super
- BUZA warto spróbować! Odwołam się do wikipedii, bo ja nie mam pojęcia jak to opisać: https://pl.wikipedia.org/wiki/Boza . To jest tak, że za pierwszym razem smakuje ochydnie, ale potem wraz z piciem staje się coraz lepsze. To nie żart. Polacy zazwyczaj mówią, że ochydne i rezygnują :D
i inne: bułgarska musaka, pulnena chushka (taka papryka zapychana, jak ta co jadłeś na ognisku), "smażona papryka", kebabche. No i dodatek "jak" sos: ljutenica! Ja mam z 30 słoików w domu, haha.

Ale rozumiem też, że nie wszyscy muszą lubić to co ja. Dla mnie np. najlepsza jest banica, ale moim znajomym z Polski nie przypadła do gustu. Tylko, że no... To nie byli ludzie, którzy lubią nowe i inne smaki tak jak ja

Trochę Ci zaspamowałem, ale lubię dyskutować o kuchnii, przepraszam
//edit: o maaatko, dopiero spojrzałem, że Bułgaria 2015 a nie 2016. A ja się pytam co jadłeś :D
Góra
 Profil Relacje PM off
arturro lubi ten post.
 
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#22 PostWysłany: 01 Sty 2017 22:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1791
srebrny
Dzięki za obszerny komentarz! Fajnie, że ktoś zagląda jeszcze do nieco starszych relacji:) Tekst spokojnie odnieść można do roku 2016, 2014, 2013... ciągnie mnie do tej Bułgarii. Z wymienionych przysmaków znam wszystko oprócz tutmanika (choć może się jadło bez świadomości nazwy) i kavarmy. Boza daje radę! Taki napój zbożowy, trochę chropowaty w smaku, nieco kwaśny. Łukanka jest wśród wędlin arcydziełem. Bogactwo serów w byle sklepie spożywczym zwala z nóg. Tarator uwielbiam, ale lubię też szkembe (flaczki). Warto dodać do listy jeszcze kebabczety: małe i tanie kebabiki, czasem do dostania na ciepło nawet w supermarkecie. Szopska jest bardzo dobra, ale dawno temu wmówiono we mnie, że nie łączy się ogórków z pomidorem - no i stąd zawsze lekki niepokój towarzyszy konsumpcji tej sałatki :D Warzywa bułgarskie są znakomite. Taaakie domaty!
A co do cacy, to taka historyjka. Ostatnio w Sofii ucieszyłem się, widząc w supermarkecie cacę na wagę. Niestety, okazała się być prze-o-hyd-na. Zatem caca tylko nad morzem, świeżo smażona.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off
Czesuaf lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group