Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Paź 2015 20:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 2078
niebieski
Krótki filmik z Krety jako zaproszenie do mojej relacji. W dalszej części opis wraz ze zdjęciami :) [już nad tym pracuję]



Ostatnio edytowany przez lukas63 12 Paź 2015 21:52, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
Agnieszka_16076 lubi ten post.
 
      
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN
#2 PostWysłany: 12 Paź 2015 21:10 

Widzę migawki z plaży w Matali. Byłem na niej pierwszy raz w 1991 r i jeszcze przyjeżdżali ostatni hippisi. Groty w skale mają bogatą historię od 3 w pne i właśnie od lat 60-tych, kiedy póżniej bywał tam nawet Bob Dylan. Ostatnich prawdziwych hippisów widziałem na Anafi i Amorgos takich po 70-tce
Góra
 PM off  
      
#3 PostWysłany: 12 Paź 2015 21:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 2078
niebieski
Tak, była Matala, ale o tym później.

Sam pomysł wyjazdu wakacyjnego był wielką próbą kompromisu, gdyż moja "druga połówka" można rzec prawie nie posiada urlopu z różnych względów, dlatego też poszukiwałem takiego wylotu, aby zmieścić się jak najbardziej w terminie weekendowym i by jeszcze tam było ciepło.

Wybór padł na Kretę i jak się później okazało był to słuszny wybór. Wylot z Wrocławia do Chanii o godz. 17 z minutami w piątek 2 października. Natomiast powrót do dolnośląskiej stolicy po godz. 23 w poniedziałek 5 października. Lot Ryanairem. Dzięki karcie BPH Ryanair dopłacaliśmy jakieś grosze za lot. Lot do Grecji spokojny, bez żadnych niespodzianek.

Samochód rezerwowaliśmy u polecanych przez wszystkich http://www.europeocars.com/.
W hali przylotu czeka na podróżnych dwóch panów. Pierwszy z karteczką kieruje ludzi do drugiej osoby, która spisuje umowy. Dość długo czekaliśmy, bo aż 5 osób zawierało umowę z nimi. Za 3 dni zapłaciliśmy dużo, bo 74euro, ale wynikało to z tego, że nie brałem pełnego tygodnia (za 100euro można byłoby mieć na tydzień). Rezerwowałem samochód klasy B. Dostaliśmy klasę D czyli Kia Rio. Jedyne 60 tys. przebiegu. Czuć w większości nowość.
Po zawarciu umowy miły Pan przewozi nas na parking. Mówi, że kluczyki w samochodach i należy odszukać swój wóz. Bardzo ciemno na miejscu, brak latarni. Pan musi wszystkim pomagać w odnalezieniu tego jedynego :D Jest i on. Wózek nowy, ale sprzęgło miało zajechane. Z 3 razy próbowałem wyjechać na wstecznym i mi gasło (znajomi mieli też Kia Rio i także mieli problemy z ruszaniem :D ). Podczas całego wyjazdu z kilka razy mi zgasło a już z 10 lat jeżdżę samochodami i to także w górach podczas zimy. No nic jakoś sobie poradzimy - pomyślałem - a więc w drogę. Po drodze zatankowałem w Chanii paliwo, bo było 1/8 w baku (wypożyczalnia ma politykę paliwową full/full). Na miejsce noclegu dojechaliśmy w godzinę. Pogoda nie była za fajna, bo padało przez całą drogę.Co mnie zdziwiło to brak dokumentów w samochodzie w postaci jakiegoś dowodu rejestracyjnego czy ubezpieczenia. U znajomych też nie było, więc wywnioskowałem, że tak ma być i tyle. Po całym pobycie nie byłem już zdziwiony dlaczego tak było. Tutaj ludzie niczym się nie przejmują i tyle :D

Nocleg rezerwowaliśmy na znanym https://www.alpharooms.com/.
Wybraliśmy nocleg w Gerani obok Rethymno.
http://pl.tripadvisor.com/Hotel_Review- ... Crete.html
Studio 2 os. w cenie 65 zł za noc za 2 os :) Znakomite oceny na tripadvisorze nie były przekłamaniem.
Znajomi którzy przylecieli tam 4 dni wcześniej wzięli apartament 4 os i wyszło im 19 zł za os. za dzień :)
W studio wszystko co potrzebne w kuchni. Mieliśmy widok na basen i na morze. Ośrodek posiada 2 baseny.
Wybraliśmy to miejsce, gdyż w założeniu chcieliśmy łapać 2 sroki za jeden ogon, ponieważ naszym marzeniem było połączenie zwiedzania z wypoczynkiem na wspaniałych plażach.
Mimo później pory recepcja była otwarta (bar czynny jest do późnych godzin nocnych). Szybko check-in. Wypakowaliśmy się. Prysznic i lulu spać, bo rano trzeba wstać :D Plany były ambitne. A to już w dalszej części relacji.

Widok z balkonu w nocy.
Załącznik:
020.jpg
020.jpg [ 179.29 KiB | Obejrzany 5535 razy ]


Ostatnio edytowany przez lukas63, 12 Paź 2015 22:18, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 12 Paź 2015 22:01 

Czekam na ciąg dalszy, bo zapowiada się ciekawie ;) .

A póki co to małe sprostowanie: Kia Rio to nie jest auto klasy D, to jest nadal klasa B:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kia_Rio
i skrót od tysiąc to nie jest tyś. tylko tys. :P

Z tego co wiem, to na wyspach greckich z reguły nie dają dowodu rejestracyjnego i polisy, umowa jest papierem dla ewentualnego policjanta.
Góra
 PM off  
      
#5 PostWysłany: 12 Paź 2015 22:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 2078
niebieski
Cytuj:
A póki co to małe sprostowanie: Kia Rio to nie jest auto klasy D, to jest nadal klasa B:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kia_Rio


Skrót myślowy :P klasa = grupa w wypożyczalni
http://www.europeocars.com/car/group-d-manual-ac/

Cytuj:
i skrót od tysiąc to nie jest tyś. tylko tys.


poprawiłem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 12 Paź 2015 22:17 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
lukas63 napisał(a):
Po drodze zatankowałem w Chanii paliwo, bo było 1/8 w baku (wypożyczalnia ma politykę paliwową full/full).


Możesz proszę to bardziej rozwinąć? Jak może mieć politykę full-full, skoro dostałeś tylko 1/8 baku paliwa...?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 12 Paź 2015 22:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 2078
niebieski
to masz mnie :) myślałem, że polityka oddawania paliwa tyle ile miało się na starcie zawsze nazywa się full/full.

-- 12 Paź 2015 23:29 --

To przechodzimy do dalszej części.

W sobotę rano pobudka miała być z samego rana o 7. Jednakże nasze lenistwo dało o sobie znać i wstaliśmy ... godzinę później. Szybkie śniadanie. Pakowanie i jazda. Pierwszy cel: Pałac w Knossos. Mamy do pokonania lekko ponad 70 km. W niecałą godzinkę dojeżdżamy do celu. Po drodze naszym oczom ukazuje się wspaniały widok wybrzeża. Co chwilę jedziemy pędem raz to w górę, by później kierować się w dół. Fotoradary przy głównej trasie na północy występują, ale nie wiem czy cykają. Miejscowi nie zwalniają. Dla świętego spokoju dostosowuję się do ograniczeń prędkości. Najlepsze to, że czasami znaki z ograniczeniami tak pochowane są po krzakach, że dopiero po jakimś czasie dowiadujemy się, że takowe ograniczenie występowało, gdyż naszym oczom ukazuje się znak, który znosi ograniczenie określonej prędkości. Taka lokalna specyfika. Ogólnie trasa w dobrym stanie.

Knossos znajduje się ok. 6 km na południe od Heraklionu.
Docelowo w Knossos miałem zaparkować przy głównym parkingu, jednakże nie wiem czemu zasugerowałem się machaniem pewnego Greka, aby zajechać do niego (zaraz przed oficjalnym parkingiem dla odwiedzających pałac). Okazuje się, że Jegomość zrobił we własnym sadzie między drzewkami parking. Obok znajduje się taverna. Wychodzimy z samochodu. Spotykamy Pana pod drzewkiem i mówi, że tam dalej też jest za darmo parking. U niego także - ale fajnie by było jakbyśmy wracali to coś zamówili u niego - mówimy czemu nie. Później wracając zamówiliśmy dwa duże soki ze świeżowyciskanych pomarańczy z lodem - cudo. Warto było zajechać. Coś tam nam jeszcze opowiada co warto zwiedzić i że najlepsi turyści to z Belgii, Włoch ... i oczywiście z Polski. Serdecznie się żegnamy i ruszamy dalej.

Ludzi przy kasie nie było tak dużo. Kupujemy bilet za 10 euro na wejście do Pałacu i do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie.
Co do Knossos to odsyłam informacyjnie tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Knossos

Co do moich przemyśleń.
Przede wszystkim nie przepadam za czasami starożytnymi (kocham za to ciemne wieki średniowiecza :D ). Za to moja luba uwielbia literaturą, historię i sztukę tego okresu. Czuła się tam jak ryba w wodzie. Dla niej to był główny cel wyjazdu wraz z muzeum archeologicznym.
A ja nadal się zastanawiam nad kontrowersyjnym pomysłem rekonstrukcji pewnych części Pałacu. Nie przemawia do mnie taka rekonstrukcja, ale dla zwykłego turysty to chyba dobrze, bo przynajmniej będzie mógł w jakiś sposób uzmysłowić sobie jak ta budowla wyglądała w czasach swojej świetności (oryginalne malowidła znajdują się w muzeum archeologicznym w Heraklionie).
Na zwiedzanie tego zabytku przeznaczyliśmy 2 godziny i w zupełności wystarczyło na swobodne obejście wszystkich zakamarków. Kolejki do sali tronowej na ok 15 min.

Poniżej kilka zdjęć tych atrakcji:
Załącznik:
01.JPG
01.JPG [ 177.31 KiB | Obejrzany 5403 razy ]

Załącznik:
02.JPG
02.JPG [ 198.06 KiB | Obejrzany 5403 razy ]

Załącznik:
03.JPG
03.JPG [ 214.25 KiB | Obejrzany 5403 razy ]

Załącznik:
04.JPG
04.JPG [ 180.01 KiB | Obejrzany 5403 razy ]

Załącznik:
05.JPG
05.JPG [ 171.09 KiB | Obejrzany 5403 razy ]

Załącznik:
06.JPG
06.JPG [ 181.72 KiB | Obejrzany 5403 razy ]

Załącznik:
07.JPG
07.JPG [ 172.39 KiB | Obejrzany 5403 razy ]

Załącznik:
08.JPG
08.JPG [ 195.51 KiB | Obejrzany 5403 razy ]

Załącznik:
09.JPG
09.JPG [ 205.57 KiB | Obejrzany 5403 razy ]

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 190.81 KiB | Obejrzany 5403 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 17 Paź 2015 20:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 2078
niebieski
Po zwiedzeniu Knossos udaliśmy się do samochodu. Mieliśmy przed sobą kilka km do centrum Heraklionu. Sobota w południe to murowane korki. I tak też było. Naszym celem było zwiedzenie muzeum archeologicznego. Ze względu na duży ruch i potencjalne problemy ze znalezieniem miejsca do zaparkowania wybraliśmy dedykowany płatny parking w centrum. Na miejscu okazało się, że mieliśmy sporo szczęścia, gdyż zostało 1 wolne miejsce, uffff. Nie szukałem innych miejsc, bo grafik był napięty. Z pewnością jest to dobre miejsce do zaparkowania, gdy zatrzymujemy się tutaj do 8h. Opłata - niecałe 5euro za 8 godzin.
Parking znajduje się w tym miejscu
https://www.google.pl/maps/place/Pl.+Pe ... 1834ee3593

Do muzeum mieliśmy ok 5 minut piechotką. Bilet normalny kosztuje 6euro. Ulgowy 4e. (normalny z Knossos 10e, ulgowy 5euro). Muzeum czynne codziennie (w święta, ndz i pon czasowo trochę krócej).
Co do eksponatów to najstarsze pochodzą sprzed 8tyś lat. W muzeum można zobaczyć ceramikę ozdobną, biżuterię, figurki związane z religią, rzeźby etc. Zwiedzając okazałe muzeum można także podziwiać pismo Minojczyków tzw. pismo linearne, które chyba do tej pory nie zostało w pełni rozkodowane. Największe atrakcje muzeum to Dysk z Fajstos; Pierścień króla Minosa, Tauromachia - fresk z pałacu z Knossos ; dzban z pałacu Fajstos, sarkofag z Hagia Triada.

Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 184.3 KiB | Obejrzany 5052 razy ]

Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 163.76 KiB | Obejrzany 5052 razy ]

Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 172.29 KiB | Obejrzany 5052 razy ]

Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 188.34 KiB | Obejrzany 5052 razy ]

Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 197.18 KiB | Obejrzany 5052 razy ]

Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 172.79 KiB | Obejrzany 5052 razy ]

Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 170.06 KiB | Obejrzany 5052 razy ]

Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 153.69 KiB | Obejrzany 5052 razy ]

Załącznik:
19.jpg
19.jpg [ 136.44 KiB | Obejrzany 5052 razy ]


Na więcej w Heraklionie nie było czasu, bo było już po godz. 16. W kolejnym zgłoszeniu. Plaża w Matala :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group