Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 01 Mar 2014 16:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2014
Posty: 117
Loty: 17
Kilometry: 31 857
PRZYGOTOWANIA

Korzystając z LOTowskiej promocji kupiłem z dziewczyną bilety do Aten. Głównym motywem była cena i nadzieja na odpoczynek od zimy, Grecja nie była nigdy jakimś naszym wymarzonym kierunkiem. Okazało się, że zupełnie jej nie doceniliśmy.

Ponad miesiąc przed wyjazdem odezwali się do nas nasi znajomi, że chcieliby do nas dołączyć. Zgodziliśmy się i zdecydowaliśmy się na mieszkanie Polki (https://www.airbnb.com/users/show/5222732), cena świetna, warunki też, dojazd do centrum również bez problemów, zdecydowanie polecam, zwłaszcza jeśli jedziecie w zestawieniu dwie pary (w innym wypadku współdzielenie łazienki i kuchni mogłoby się okazać problematyczne).

Podczas planowania szybko okazało się, że pełny tydzień na Ateny to po prostu za wiele (przynajmniej jeśli chodzi o samo zwiedzanie), więc zaczęło się szukanie ew. wycieczek w pobliżu. Komunikacja średnio, organizowane wycieczki poza sezonem też, więc wypożyczyliśmy samochód. Używałem pośrednika rentalcars - sporo rozmów przez telefon i najlepszą opcją okazał się Opel Astra w Avisie (troszkę więcej o tym później).

Kupno przewodników (oczywiście Wiedza i Życie) podstawowe zwroty po Grecku, wyrobienie ISICa (choć zwykła legitka studencka powinna wystarczyć) i w drogę.

POCZĄTEK
Cały lot do Aten charakteryzował się bezchmurnym niebem. Co chwila patrzyliśmy przez okno. W samolocie było sporo zblazowanych (:D) pasażerów transferowych, a zapełnienie prawie 100% (E175). Oczywiście było też kilka fotek:

Chyba Tatry:
Image

I lot nad Helladą:
Image

Po wylądowaniu nie kupiliśmy 3dniowego biletu za 20 euro postanowiliśmy jeździć na jednorazowych ulgowych (dla autobusów i trolejbusów jedyne 0,6) i wyszłoby to nam znacznie taniej, gdyby nie jeden incydent, o którym później. Do centrum (Plac Syntagma) dojechaliśmy metrem prosto z lotnisko za 4 euro (również bilet ulgowy). Potem małe kłopoty ze znalezieniem przystanku trolejbusa, który miał nas zawieźć do mieszkania, ale z pomocą starszego Greka (autentycznie wyglądał trochę jak menel), mówiącego idealnie po angielsku dość szybko trafiliśmy do mieszkania, gdzie przywitała nas Polka, przyjaciółka właścicielki, mieszkającej aktualnie w Malezji.

Zapomniałem napisać o szoku temperaturowym. Termometr nie pokazywał raczej więcej niż 20 stopni, ale spokojnie można było paradować w samych t-shirtach, bo słońce pracowało mocno. Musieliśmy tylko znosić dziwne spojrzenia Greków, którzy w grubych kurtach patrzyli na nasze gołe ręce ze sporym zdziwieniem.

Wieczorem wpadliśmy jeszcze na Souvlaki (które chyba Souvlakami nie było, bardziej taki Gyros) za 1,5 EUR i przesliśmy się deptakiem w okolicy naszego mieszkanka - klimat świetny. Mnóstwo ludzi! Dzieciaki grają w piłke, staruszki w domino, sporo osób w restauracyjkach, na telewizorach cośtam z igrzysk. Ogólnie się dzieje. Ale jednak zmęczenie, wracamy i spać.

Budzimy się rano, w końcu sporo rzeczy do zobaczenia, hop w trolejbus do Syntagmy i dalej na piechotkę oczywiście na Akropol. Po drodze wystarczy spojrzenie na mapę, a w okół nas pojawia się parę osób, które chcą nam pomóc.

Mimo wszystko lekko się gubimy i wchodzimy chyba dość niestandardową drogą, ale na szczęście są strzałki, można trafić :D
A wrażenie jest jakby się chodziło po czyjejś własności - tu wisi pranie, tu ktoś siedzi przed domem itp.

Image

W końcu docieramy tam (niestety trochę wrażenie psują, jakieś prace, które nadal trwają przy Partenonie, ale i tak jest super):
Image
Image
Image
Image

Chyba już o tym pisałem, ale większość wejść dla studentów z krajów UE jest za darmo, ale ceny normalne też nie przerażają.

Spędzamy trochę czasu na górze, a następnie udajemy się do Muzeum Akropolu. Nie mam zdjęć ze środka, ale naprawdę warto zobaczyć. Budynek bardzo nowoczesny, bryła ciekawa, a w środku HISTORIA. Sporo dłuższych opisów z ciekawostkami i szczegółami to zawsze ciekawsze niż suche podpisy eksponatów.

Image

Nie mieliśmy wielkich ambicji restauracyjnych, więc szybko opuściliśmy turystyczne rejony i przypadkowo trafiliśmy na reklamowaną w całych Atenach minimapkami knajpkę SMILE, gdzie za 7,5 EUR można było zjeść jedną z czterech pozycji Crisis Menu, obejmujące sałatkę grecką (mała porcja), spaghetti/ciasto francuskie ze szpinakiem/gyros/coś jeszcze i kieliszek wina.

Image

Chcieliśmy jeszcze udać się na Agorę, ale poza sezonem większość miejsc zamykanych jest przed sjestą – w okolicach 15, więc musieliśmy to zostawić na następny dzień. Zamiast tego pojechaliśmy do Pireusu. Niestety nie zrobiłem zdjęć, ale to co się tam dzieje robi ogromne wrażenie. Wielkie stoiska z najdziwniejszymi rybami, przyprawami, bakaliami. Usiedliśmy sobie no końcu mariny, otworzyliśmy piwo Alfa i patrzyliśmy na morze/zatokę, która nieoczekiwania zasnuła się lodowatą mgłą.

Image
To wszystko, czego doświadczyliśmy pierwszego dnia. Jeszcze dość utrudniony powrót, spowodowany zamieszkami w mieście.

W kolejnym odcinku:
Agora, Stadion, "zamieszki", wzgórze Lykkavitos


Ostatnio edytowany przez borkowicz, 03 Mar 2014 12:27, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
shiver lubi ten post.
 
      
Podróż na Majorkę za 1351 PLN. Loty SWISS z Wrocławia i 5 nocy w hotelu Podróż na Majorkę za 1351 PLN. Loty SWISS z Wrocławia i 5 nocy w hotelu
Loty do Johannesburga z dużym bagażem z Berlina od 2345 PLN Loty do Johannesburga z dużym bagażem z Berlina od 2345 PLN
#2 PostWysłany: 01 Mar 2014 18:11 

Rejestracja: 12 Lut 2014
Posty: 5
Czekam ze zniecierpliwieniem na ciąg dalszy bo my (ja, żona i 1,5 córa) wylądujemy na tydzień w najbliższą środę (tez promo Lotu i Airbnb), a jeszcze nie było czasu planować pobytu, więc z pewnością częściowo będziemy się wzorować na Waszych doświadczeniach :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 01 Mar 2014 18:26 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 588
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
Również czekam z wielką ciekawością na ciąg dalszy, bo wybieramy się z żoną we wrześniu :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 01 Mar 2014 23:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Maj 2012
Posty: 853
Loty: 249
Kilometry: 471 990
niebieski
Super relacja :) Czekam na kolejne części. Ateny cel na 2015 rok. ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 01 Mar 2014 23:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 1237
niebieski
Jak jest wśród Greków z angielskim? Można się dogadać?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 02 Mar 2014 02:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2014
Posty: 117
Loty: 17
Kilometry: 31 857
Dziękuję wszystkim za miłe słowa ;)

Mareckipl napisał(a):
Jak jest wśród Greków z angielskim? Można się dogadać?


Świetnie. Może odrobinę gorzej poza turystycznymi miejscowościami. Czy starszy pan, czy młodzi ludzie raczej nie ma problemu, trochę gorzej w sklepach spożywczych, ale to też różnie. I ogólnie super pomocni są Grecy. 0,5 minuty z mapą na drodze (często znaliśmy drogę, tylko się upewnialiśmy), to zaraz pojawiał się ktoś "Can I help you?" SUPER!

Sporym plusem (choć miało to też trochę minusów) był pozasezonowy termin naszego wyjazdu. Ludzi mało, a czasami to nawet pustki.

Jedziemy dalej :D

Drugiego dnia od razu udaliśmy się na Agorę, gdzie stoi piękna Stoa Attalosa, w całości zrekonstruowana przez Rockefellera. Tam ogromne wrażenie (przynajmniej na mnie) zrobiły autentyczne skorupki z sądów skorupkowych. Co prawda nie było żadnej z imieniem Sokrates, ale tak czy siak duża sprawa. Na górze była księga pamiątkowa, gdzie znalazłem wpis citybreak po polsku, fajnie tak ;) Pozdrowienia.

Image

Image

Teren Agory to duży, ogrodzony park, do którego wstęp jest płatny (oczywiście nie dla studentów z Unii :D), jest tu wiele ciekawych budowli. Między innymi najlepiej chyba zachowana świątynia Hefajstosa.

Image

Trawa taka zielona :D ...

Image

W drodze do świątyni Zeusa (na razie nie powiem, będzie niespodzianka) trafiliśmy na taką oto wystawę antyrządową. Obok niej stała puszka-skarbonka z napisem: "jeśli ci się to podoba, kup mi piwo".

Image

A teraz... WOW WOW Kolumny takie wysokie, świątynia taka największa w całej Grecji, czyja? Oczywiście ZEUSA OLIMPIJSKIEGO. Próbowano ją ukończyć aż przez 650 lat, a w całej okazałości składała się ze 104-korynckich kolumn. Obecnie jest ich tylko 15 i daje to wyobrażeni o tym jak wielka to była budowla.

Image
Może nie najlepsza perspektywa zdjęcia, nie widać wielkości, ale takie wybrałem i nie będę już szukać innego, bo mi się nie chce bo nie.

Czas na jedyne miejsce, gdzie trzeba było płacić za wstęp, ale dawali audiogajda i to naprawdę dobrego. Stadion Kallimarmaro zbudowany w 1895-96 roku na potrzeby I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Oczywiście stadion istniał w tym samym miejscu już przed naszą erą, potem toczyły się na nim walki gladiatorów. My postanowiliśmy urządzić sobie wyścig sprinterski.

Image

Image

Wracając można było przyjrzeć się (Z DALEKA) Pałacowi Prezydenckiemu. A czemu z daleka? Temu:

Image

Barierki to mało emocji? Ano mało, dlatego dalej było ich więcej. Trochę greckiego Zomo (nie mylić z Zorbą) ;)

Image

Ale nie było drugiej strony. Zebrani ludzie bardziej wyglądali na piknik niż na zdesperowanych ludzi, którzy chcą w twarz rządowi coś wykrzyczeć.

Image

Tutaj potwierdzenie, że gotowaliśmy sami. Pyszny szpinak (taniuchno), z pyszną fetą (taniuchno) i makaronem. Mniam.

Image

A do tego pyyszne wino (w kartonie 2 eur), nie kupować innego niż DRY!!!

Image

Trochę się obijaliśmy na tym wyjeździe. Minął kolejny dzień, a wiele nie zobaczyliśmy. Jednak uwierzcie mi - potrzeba czasu, by te miejsca odpowiednio przeżyć i poczuć, a poza tym komunikacja służyła nam tylko do dojazdów mieszkanie-centrum, reszta na nogach.

W następnym odcinku: Lykkavitos (który miał być w tym, ale będzie w następnym) i pierwsza wyprawa objazdowa - Sounion.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 02 Mar 2014 21:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2013
Posty: 416
Loty: 501
Kilometry: 583 172
niebieski
Hehe, citybreak po polsku także pozdrawia - to chyba był nasz wpis ;) Też skorzystaliśmy z okazji LOTu.
Jest faktycznie bardzo ciepło w lutym, ale tylko w dzień, w nocy temperatura była dość zimowa.
My kupiliśmy bilet 3 dniowy na komunikację, bo sporo podróżowaliśmy po mieście + jezioro Vouligameni (SUPER - polecam! Popływać w lutym w jeziorze - bezcenne. Do tego przemiła obsługa + Wi-Fi).
Nocleg w Doriann Inn - całkiem przyjemny hotel, z fajnym tarasem.
_________________
http://www.citybreak.me
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 02 Mar 2014 21:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2013
Posty: 101
Loty: 166
Kilometry: 357 801
bardzo fajna, zachęcająca relacja :)
_________________
http://mamasaidbecool.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 02 Mar 2014 21:51 

Rejestracja: 06 Cze 2012
Posty: 272
Loty: 227
Kilometry: 311 648
niebieski
Z tej samej promocji lecimy na majówkę (przebukowane z kwietnia w związku ze zmianami godzin lotów). Czekamy na dalszą część relacji. :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 03 Mar 2014 03:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2014
Posty: 117
Loty: 17
Kilometry: 31 857
virtus napisał(a):
Jest faktycznie bardzo ciepło w lutym, ale tylko w dzień, w nocy temperatura była dość zimowa.
My kupiliśmy bilet 3 dniowy na komunikację, bo sporo podróżowaliśmy po mieście + jezioro Vouligameni (SUPER - polecam! Popływać w lutym w jeziorze - bezcenne. Do tego przemiła obsługa + Wi-Fi).


Wieczory rzeczywiście chłodne, noce raczej spędzaliśmy w łózku ;) Na wieczory lekka kurtka zazwyczaj wystarczała.
O jeziorze jeszcze będzie ;)

To już czwartek, więc nasz ostatni dzień w Atenach i stajemy przed klasycznym wyborem kolejką, czy pieszo? No dobra, nie staliśmy wcale przed takim wyborem, bo oczywistą opcją była wspinaczka (przesadzone słowo). Lykavittos jest najwyższym wzgórzem Aten, ale nie stanowi zbyt wielkiego wyzwania, chociaż może staje się nim podczas letnich upałów. Nasz przewodnik opisywał wjazd kolejką, jako "przyprawiający o zawrót głowy", jednak nie mieliśmy okazji przetestować tego doświadczenia, więc niestety nie możemy skomentować. Naszą wspinaczkę rozpoczęliśmy jeszcze w samym mieście (schodkiiiiii...)

Image

Image

Na górze znajduje się restauracja, w której niestety w pewnym momencie zaczęła dość głośno grać muzyka. Dziewczyny wypiły po mrożonej kawie (2,5 EUR), a chopaki piwo (5 EUR). Widok robi ogromne wrażenie, a na (strzelam) południowym zboczu efekt WOW wywołują budynki z dachami na basena... basenami na dachach.

Image

Image

Image

Image

Na szczycie znajduje się malutka kaplica św. Jerzego. Podobno w Wielką Sobotę ma tu początek procesja z pochodniami, która schodzi zboczem góry. Ciekawe, gdzie są mieszczą wszyscy, którzy chcą to zobaczyć?

Image

Poza przepięknym widokiem na całe Ateny i możliwością oskubania Was z części eurosów (za pomocą restauracji i ew. kolejki) wzgórze Lykkavitos nie ma zbyt wiele do zaoferowania i jeśli macie napięty harmonogram, możecie je pominąć. Zwłaszcza, że mamy do niego mały uraz, znacząco nam skróciło pobyt Narodowym Muzeum Archeologicznym.

Idąc do niego trafiliśmy na parę ciekawych przykładów sztuki ulicznej (pierwsze już na samym wzgórzu :D):

Image

Image

Image

No i właśnie na Muzeum Archeologiczne została nam tylko godzina i nawet na ludzi-szybko-przebiegających-przez-muzea było to za mało czasu. Naprawdę warto, znowu wiele ciekawych opisów i można się naprawdę wgłębić, w to czym były te eksponaty, a nie tylko na nie patrzeć. Oczywiście zdjęć z muzeum nie mam, bo no nigdy nie robię ;)

Dość długo czekaliśmy na trolejbus do mieszkania (znów opóźnienia spowodowane manifestacjami). Po drodze na przystanek mijamy sporą ilość autokarów, które przywiozły do stolicy niezadowolonych Greków. Wielu z nich przerzucało, obkręcało, bawiło się i różne dziwne rzeczy robili z czymś co zwie się komboli, bardzo nas zaciekawiło co to takiego, ale wrodzona nieśmiałość nie pozwoliła mi spytać żadnego z czekających i zmęczonych po manifestowaniu mężczyzn. Dlatego wystarczyło nam wyjaśnienie z Internetu - https://grecja.home.pl/komboloi.htm

Koniec czwartku, a piątek to pierwszy dzień objazdówki, pierwszy dzień z samochodem w Grecji, pierwsze doświadczenie wynajmu samochodu, no i sporo tych pierwszych, więc przejdźmy do rzeczy...

Po obudzeniu się, zebraniu i przygotowaniu posiłku (przydały się pojemniki próżniowe bardzo), wyszliśmy na przystanek, żeby dojechać do wypożyczalni Avisa. Niestety skończyły się nam bilety, trolejbus nadjeżdżał, a w pobliżu nigdzie nie widzieliśmy kiosku, w którym można było kupić bilet. No więc ryzykujemy, zwłaszcza, że przez te pare dni nie spotkaliśmy żadnego kontrolera, a także przed wyjazdem docierały do mnie sygnały od osób, które w Atenach troszkę mieszkały, że w Atenach to się w ogóle bez biletu jeździ. Chyba ten cynk okazał się nieprawdziwy, bo jak się już zapewne Drogi Czytelniku domyślasz, panowie kanarowie przeszli przez cały autobus i nie spotkali ani jednego krnąbrnego pasażera, dopiero przed samym przystankiem dopadli do nas i wysiedli razem z nami. Na szczęście cena mandatu to 20*cena biletu, a mieliśmy legitymacje, czyli wyszło jedyne 18 euro. Mało, ale niesmak pozostał, można było wydać na coś innego ;) Panowie kanarowie byli bardzo mili. Poinformowali nas, że z pięknym, żółtym mandatem możemy podróżować przez 3 godziny od czasu wystawiania mandatu. No to świetnie!

Zaraz jednak odbieramy samochód. Nie spodziewałem się, że będzie tak miło, spokojnie i profesjonalnie. Przy odbiorze pani zwracała uwagi na najmniejsza zadrapania, których ja nie zauważałem. Opel Astra, był w super stanie, dość nowy i co mnie zaskoczyło opcja chyba full wyposażenie - przyciski na kierownicy od bluetootha, tempomat, automatyczne przełączanie świateł dzienne/mijania i inne bajery, czasami denerwujące. Ale nie jest to otomoto, tylko fly4free...

O! w folderze z tego dnia, mam jeszcze zdjęcia z poprzedniego wieczora, kiedy to odkryliśmy, że da się wejść na dach budynku, w którym mieszkaliśmy. Zjedliśmy tam obiadokolację z takim widokiem na A(n)teny:

Image

Wracamy jednak do objazdówki. Na pierwszy dzień wybraliśmy Sounion, jest to przylądek znajdujący się na południe od Aten. Była to najkrótsza i najlżejsza z planowanych przez nas wycieczek. Trochę stresu na początku było. Poruszanie się samochodem po Atenach wymaga sporej koncentracji, ale da się przeżyć (jednak nie bez dobrego GPSa), a dochodzi jeszcze parkowanie, ale to na koniec tej części.

Co takiego jest w tym Sounionie? W sumie nic takiego ruiny świątyni Posejdona, nad samym morzem. Tak naprawdę lokalizacja jest tu bardziej znacząca. Podobno też gdzieś na kamieniu podpisał się Goerge Byron, ale nie znaleźliśmy jego śladów.

Dobra, dość pisania, jedziemy...

Zanim jednak oddaliliśmy się całkiem od Aten, zatrzymaliśmy się przy wspominanym już tutaj jeziorze Vouliagmeni. Tu niestety zadziałało nasze skąpstwo i nie wykąpaliśmy się w ciepłych wodach wulkanicznego jeziorka. 8 euro plus ambicje na kąpiel w Morzu na przylądku (wiem, przesadziliśmy), sprawiły, że zrezygnowaliśmy z tej przyjemności.

Image

Ten drobny zawód próbowały nam wynagrodzić widoki w trasie i trzeba przyznać, że udało im się to bardzo dobrze.
TIP: Warto zatrzymać się na licznych parkingopoboczach przy trasie - popatrzeć trochę spokojniej na widoki i nałapać nadmorskiego powietrza.

Image

Image

W pewnym momencie widzimy w oddali świątynie Posejdona.

Image

By chwilę potem stanąć przy jej kolumnach... Widoki naprawdę robią wrażenie, morze właściwie ze wszystkich stron.

Image

Image

Spotkaliśmy też ptaka turystę, który też chciał ponapawać się widokiem.

Image

Image

Następnym punktem w planie była kąpiel, ale ze względu na względnie niską temperaturę wody pozostały nam tylko kamyczki i piwo. Nie upieram się, że nie dałoby się, ale byłoby bardzo ciężko...

Image
Image

Mam nadzieję, że jutro napiszę ostatnią część relacji. To do następnego ;) !
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 03 Mar 2014 19:13 

Rejestracja: 27 Lis 2013
Posty: 13
Swietna relacja.

Rowniez skorzystalismy z promocji lotu i lecimy 10.03-19.03.

Jednak ze wzgledu na corke (11 miesiecy) zrezygnowalismy z Aten jako nocleg, wypozyczamy auto w athens-carrental.com i prosto z lotniska jedziemy do hotelu w Tolo.
Góra
 Profil Relacje PM off
borkowicz lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 03 Mar 2014 22:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2014
Posty: 117
Loty: 17
Kilometry: 31 857
W poprzedniej części miałem napisać o parkowaniu. Na szczęście mieszkaliśmy w nieznacznym oddaleniu od centrum, więc parkować mogliśmy i to za darmo, jednak było to bardzo trudne. Uliczki wąziutkie, zwykle jeszcze nachylone, a wolnych miejsc prawie nie ma, a jak są to do centymetra. Na szczęście podczas użerania się z pierwszym parkowaniem, bardzo pomogli nam sprzedawcy ze sklepu, przy którym parkowaliśmy. Powiadomili nas, że mamy nie przejmować trąbiącymi samochodami. Nie było łatwo, napięcie jednak było, zwłaszcza, że przyznam, iż nie mam zbyt dużego doświadczenia w parkowaniu równoległym, bo w Warszawie nie mam zazwyczaj takiej potrzeby ;) Jednak nie ma tragedii. W ciągu 10-15 minut dało się znaleźć miejsce do zaparkowania w odległości nie większej niż 500 metrów od mieszkania.

Kolejny dzień (sobota) w planach Delfy, Klasztor Osios Loukas, Teby i Klasztor Dafni.

Trasa autostrady znów z niesamowitymi widokami, tym razem bardziej górskimi, niż morskimi, ciężko skupić się na prowadzeniu pojazdu, bo oczy latają we wszystkie strony. Pojawiają się też pokryte śniegiem najwyższe szczyty. Przy okazji zdjęcie przedstawiający opelka.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Dojeżdżamy do Delf. Ograniczę się tym razem do opisu tego miejsca, w wielu miejscach można je znaleźć, skupię się na swoich wrażeniach. Z pewnością warto zagłębić się w mityczne historie o klątwach ciążących na rodzie Labdakidów - to dodaje smaczku podczas zwiedzania. Poza tym jest to kolejne miejsce, które poza ruinami, które świadczą o ogromnym bogactwie tego miejsca, kolejnym ciekawym muzeum oraz robiących wrażenie rozwiązaniach architektonicznych, zachwyca umiejscowieniem. Bardzo warto!

Image
Image
Image

Pępek świata

Image

Drugi był Klasztor Osios Loukas (Osios - Święty), nie chodzi tu o Ewangelistę, tylko o samego założyciela tego miejsca. Mnisi poza modlitwami pracowali na rozległych polach, w których rosły drzewa oliwne i migdałowe.

Image
Image

Zagadka - kto stracił twarz? :D
Image

To niestety wszystkie zdjęcia, dlaczego?

W TEBACH NIC NIE MA
Tzn jest muzeum, które oczywiście było czynne tylko do godziny 14, ale co dziwniejsze mieszkańcy nie są zupełnie świadomi wagi tego miejsca. Rozumiem, że ze starożytnych Teb nie zostało prawie nic, ale coś się powinno wiedzieć.

Klasztor Dafni - również zamknięty. Jest w dość zaawansowanym remoncie i czynny tylko dwa dni w tygodniu (niestety nie zapisałem jakie, pewnie można znaleźć w internecie).

Plany były dość odważne, ale jako że właściwie dwa miejsca wypadły nam z planów, a jechało się bardzo dobrze, to wróciliśmy dość wcześnie i udaliśmy się z winkiem na ławeczkę, gdzie obserwowaliśmy Greka, który szkolił swoje psy. Trening polegał na tym, że pan pokazywał psu, w który róg skweru ma biec, z tymże od każdego rogu dalsza trasa była inna, w zależności w którym startował, później dotykał nosem innym rogów. Po jakiejś godzinnej obserwacji znaliśmy każdą z tras ;)

Teraz przy okazji porady samochodowe:
Na Sounion w ogóle nie jechałem autostradą. Na pewno był to dobry wybór. Trasy w obie strony były piękne (choć ta "do" bardziej). Wracając spotkałem na drodze "miśków z suszarkami", ale jechałem zgodnie z ograniczeniem prędkości (mimo, że droga zachęcała na więcej).
Delfy-Teby: "do" autostradą - świetna widokowo i nawierzchniowo - koszt około 5-6 euro. Powrót innymi drogami równie ciekawy.
Peloponez (o którym zaraz): "do" autostradą (uwaga: trudno zauważyć Kanał Koryncki, miejsce gdzie można go na spokojnie zobaczyć znajduje się myślę w promieniu kilometra na północ od miejsca, gdzie autostrada przekracza Kanał), powrót drogą przyautostradową - w ciągu dnia musi być pięknie, ale w nocy, przy lejącym deszczu było przerażająco :P

A o wyprawie na Peloponez jeszcze dziś późniejszym wieczorem (mam nadzieję).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 23 Kwi 2014 21:31 

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 58
Ja w Atenach spędziłam ubiegłoroczne (śnieżne u nas) Święta Wielkanocne. Byłam tam tydzień i wcale nie uważam, żeby było to za długo. Było pieknie, cieplutko i pachniały kwitnace drzewka pomarańczowe. W tym roku juz nie dam rady :D , ale w przyszłym również spędzę tam Wielkanoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 09 Cze 2014 07:25 

Rejestracja: 18 Maj 2014
Posty: 325
Ciekawa relacja. Czekam na relację z Peloponezu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 17 Paź 2014 22:34 

Rejestracja: 22 Mar 2013
Posty: 684
Loty: 205
Kilometry: 374 813
niebieski
Bardzo mi się przyda ta relacja, dzięki ! Dasz radę ją dokończyć? Byłoby super :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 11 Sty 2016 23:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2014
Posty: 117
Loty: 17
Kilometry: 31 857
Minęły prawie dwa lata, a ja postanowiłem dokończyć moją relację. Oczywiście pamięć już nie ta, więc będzie skromnie, ale postaram się wyszperać cośniecoś.

No to jadziem...
Z Aten piękną autostradką super się jechało, chociaż trochę trudno z drogi zauważyć Kanał Koryncki.

Image

Pierwszy przystanek to starożytny Korynt i szczerze powiedziawszy po wcześniejszych atrakcjach bez szału.

Dużo ciekawsze okazało się to co widać w tle jednej z pozostałości Starożytnego Koryntu...

Image

Akrokorynt! Fortyfikacja na ogromnie stromej górze - samochodzikiem z małym silnikiem ciężko było podjechać. Miejsce robiło ogromne wrażenie, tak samo jak roztaczający się stamtąd widok.

Image
Image
Image
Image

Następne na naszej trasie były Mykeny. Słynna lwia brama i robiąca ogromne wrażenie precyzja złożenia kamiennych bloków.

Image
Image

Potem teatr w Epidauros, gdzie autentycznie z górnych rzędów słychać nawet szept i to nieteatralny ;)
Nam się trafiła fajna atrakcja, bo akurat była jakaś wycieczka (mimo, że nie sezon i na początku byliśmy tam sami), w które była bardzo ładnie śpiewająca dziewczyna, więc mieliśmy mini koncert w antycznym teatrze.

Image

A potem jeszcze zaskoczyła nas tęcza!

Image

Potem dalej do Napflio, po drodze kradzież cytryn...

Image

kradliśmy też pomarańcze, pachniały nieziemsko, były trochę kwaśne, ale pyszne (pamiętam! 2 lata minęły!)

W Nafplio trafiliśmy do lodziarni, gdzie obsłużyła nas bardzo sympatyczna pani z Białorusi, która mówiła troszkę po polsku.
W ogóle piękne i bogate miasto. Marmurowe chodniki, a nadbrzeże usłane Palmami.

Image
Image

Nad miastem widać zamek, niestety byliśmy za późno, żeby go zwiedzić.

Image

A kawałeczek od brzegu na małej wysepce mini-twierdza ;)

Image

Ale pogoda zaczęła się psuć...
Image

Zaczęło przeraźliwie wiać,

Image

aż w końcu rozpętała się niezła burza.

Image

Powrót był niesłychanie męczący. Jechałem wąziutką drogą, która prowadziła nad samym nadbrzeżem. Barierki liche, wiało i lało niemiłosiernie, a wycieraczki działały miernie. I jeszcze ci szalejący w tych warunkach drogowych Grecy. Na rozluźnienie przy kanale korynckim zatrzymaliśmy się na souvlaki

Image

i przyglądaliśmy się przepływającemu przez kanał koryncki statkowi...

Image

I to tyle, cieszę się, że udało mi się dokończyć tę relację. Jeśliby kiedykolwiek pojawiły się jakieś pytania w tym temacie, postaram się na nie odpowiedzieć. Serdecznie Pozdrawiam wszystkich forumowiczów, dzięki Waszym radom odbyłem tę i inne wspaniałe podróże w swoim życiu. Do następnego!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
pluszczak uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 13 Sty 2016 10:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sie 2015
Posty: 100
Loty: 2
Kilometry: 3 268
Świetna relacja, lecę do Grecji w przyszłym miesiącu i z pewnością skorzystam z Twoich rad :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group