Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Uniwersalny poradnik o prawach pasażera - nieaktualny, obecnie ULC nic nie da

http://www.fly4free.pl/uniwersalny-pora ... -pasazera/

Wizzair - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
wizzair-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,106445

Ryanair - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
ryanair-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,68109

Ryanair Sun - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
ryanair-sun-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,130312

Uszkodzony/ zaginiony/ opóźniony. bagaż
uszkodzony-zaginiony-opozniony-bagaz,228,21597

Historia lotów z flightradar
historia-lotu-na-flightradar,18,8917

Czy odszkodowanie za lot przysługuje?
UE-UE przysługuje
UE-NONUE przysługuje
NONUE-UE przewoźnik unijny (przynajmniej jeden odcinek) przysługuje
NONUE-UE przewoźnik pozaunijny nie przysługuje


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9423 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435 ... 472  Następna
Autor Wiadomość
#8621 PostWysłany: 29 Sty 2023 15:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2013
Posty: 2217
złoty
Przemm napisał(a):
Ale art. 3 ust. 5 stanowi, że przepisy mają zastosowanie do każdego przewoźnika (a nie tylko unijnego) o ile spełnia warunki opisane w ust. 1

A ten ust. 1 brzmi:

1. Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie:
a) do pasażerów odlatujących z lotniska znajdującego się na terytorium Państwa Członkowskiego, do którego ma zastosowanie Traktat;
b) do pasażerów odlatujących z lotniska znajdującego się w kraju trzecim i lądujących na lotnisku w Państwie Członkowskim, do którego ma zastosowanie Traktat, chyba że otrzymali oni korzyści lub odszkodowanie oraz udzielono im opieki w tym kraju trzecim, jeżeli przewoźnik lotniczy obsługujący dany lot jest przewoźnikiem wspólnotowym.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
#8622 PostWysłany: 29 Sty 2023 16:53 

Rejestracja: 21 Lis 2022
Posty: 5
Czyli nie ma podstaw do odszkodowania z tego co rozumiem. Dziękuję za pomoc
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8623 PostWysłany: 08 Lut 2023 21:35 

Rejestracja: 26 Mar 2013
Posty: 38
-- 08 Lut 2023 21:30 --

Drodzy znawcy,

Mam problem z Wizzair, lot z Paryża do Gdańska, Wizzair odmawia wypłaty powołując się na nadzwyczajne okoliczności ale bez żadnych szczegółów.
Na stronie ULC jest namiar na Direction générale de l'aviation civile (DGAC) które niby pomaga w arbitrażu miedzy linią a pasażerem ale strona nie działa, kontaktu brak.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z arbitrażem dla lotów z terytorium Francji?
Może jakaś inne organizacja która mi pomoże?

Bedę wdzięczny za radę :)

-- 08 Lut 2023 21:35 --

malisz napisał(a):
kamyk3m napisał(a):
Odnośnie przyczyny opóźnienia to mam kontakt z osobami które leciały zemną i dostały propozycję ugody 150EUR zamiast 400EUR i ją przyjęły. Wnioskuję więc że wspomniana w sprzeciwie przyczyna techniczna leży po stronie linii lotniczej, inaczej Enter Air nie proponowałby ugody. Dodatkowo zasięgałem wiedzy że ani wyładowania w chmurach ani nawet uderzenie pioruna nie powinny uszkodzić samolotów którymi lata Enter Air.

Czy to Sąd faktycznie decyduje o tym czy przyczyna wpisuje się ramy normalnego wykonywania działalności danego przewoźnika lotniczego czy inny podmiot?


Jak się skończyła sprawa z Enterem? Ja też zaczynam z nimi zabawę, na moim locie również proponowali 150 euro zamiast należnych 400.


Bez Sądu zapomnij że dostaniesz pełną kwotę, przy arbitrażu też zaproponują zaniżoną ugodę.
Pozostaje więc albo Sąd albo pośrednik który ma z nimi wiele wygranych spraw i jest na "białej liście"
Ja skorzystałem finalnie z FlyRefund.pl i dostałem 320EUR po 3 miesiącach :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8624 PostWysłany: 09 Lut 2023 19:46 

Rejestracja: 09 Lut 2023
Posty: 1
Cześć,

W grudniu leciałem z BRS - KTW via FRA z Lufthansą. Z niepodanych mi wtedy przyczyn lot przesiadkowy we Frankfurcie został odwołany na 15 minut przed wylotem i z godziny 22:10 do KTW zrobił się znowu lot przesiadkowy, tym razem z FRA do AMS, z AMS do KTW, gdzie wylot do AMS był o 6:30 następnego dnia, a z AMS do KTW około 14 (nie pamiętam dokładnie na ten moment). Dodatkowo lot do AMS został opóźniony o kolejne plus minus 2 godziny (ponownie - nie pamiętam, przespałem) z powodu braku wystarczającej ilości masek tlenowych na pokładzie. Lot z AMS, już inną linia, przebiegł bez problemu i opóźnień.

Został mi zapewniony hotel, jednak nie było opcji śniadania (były serwowane od 6), dostałem również bon na jedzenie który nie działał z nieznanych powodów, a kiedy zapytałem kogoś z crew to Pani stwierdziła, że nie mają pojęcia, muszą wyjść z lotniska w trybie natychmiastowym i finalnie musiałem zapewniać sobie jedzenie na wszystkich odcinkach samemu.

Jakie prawa mi przysługują? O co konkretnie mógłbym spróbować się ubiegać - zakładam, że za odwołanie lotu + zwrot na jedzenie na lotnisku? Z tego co czytam, chyba przysługuje mi zwrot za całą długość lotu tj. BRS - KTW i jak patrzę jest to 1600+ km? Na ile trudno jest z tym przewoźnikiem dostać cokolwiek z doświadczenia - jeśli jest to problematyczne, to czy macie do polecenia jakieś firmy specjalizujące się w tym?

Dziękuję za pomoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8625 PostWysłany: 13 Lut 2023 00:06 

Rejestracja: 16 Maj 2017
Posty: 13
Hej! W styczniu leciałam z Poznania do Rzymu. Lot finalnie był opóźniony o blisko 5 godzin. Wczoraj otrzymałam maila od Ryanaira, że odszkodowanie się nie należy, bo w Krakowie były złe warunki pogodowe. Czy to prawda?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8626 PostWysłany: 13 Lut 2023 00:13 

Rejestracja: 12 Lut 2023
Posty: 1
Czy w przypadku gdy lot zastępczy (który miał być obsługiwany przez inną linię) też został odwołany należy się dodatkowe odszkodowanie?
W moim przypadku byłem trochę jak ping-pong i w sumie bookowano mnie na dwanaście różnych lotów, z czego wykorzystałem trzy, ale przynajmniej po dwóch dniach dotarłem do celu.
Stad pytanie - do kogo mam się zwracać o odszkodowanie? BA (lot oryginalny) czy LH (zastępczy który też się nie udał), czy też może obu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8627 PostWysłany: 13 Lut 2023 00:17 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22333
rybka1992 napisał(a):
bo w Krakowie były złe warunki pogodowe. Czy to prawda?


Styczeń ma 31 dni, i w niektórych tych dniach, warunki pogodowe były źle
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#8628 PostWysłany: 13 Lut 2023 00:38 

Rejestracja: 16 Maj 2017
Posty: 13
Bardziej miałam na myśli, czy zle warunki na innym lotnisku, mogą być podstawą do odmowy wypłacenia odszkodowania.
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
 
      
#8629 PostWysłany: 13 Lut 2023 10:38 

Rejestracja: 09 Paź 2013
Posty: 2441
Loty: 191
Kilometry: 627 645
niebieski
Witam Was!

Lot PUJ-YYZ-FRA-WRO . Opoznienie na locie YYZ-FRA 2 godziny wiec nie zdazylismy na FRA-WRO. Przelozyli nam na FRA-WAW-WRO
Loty PUJ-YYZ-FRA to air Canada, FRA- Polska to Lufa i WAW-WRO to LOT
W sumie we Wroclawi zamiast5 o 14.00 bylem o 21,30
Do kogo pisac?

Lot opozniony to Ac 842 Z DNIA 11.02 moze ktos mily i sprawdzi powod opoznienia
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8630 PostWysłany: 13 Lut 2023 10:43 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22333
Ale powód opóznienia nikt z nas nie poda Ci, bo nie ma takiej informacji na necie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8631 PostWysłany: 13 Lut 2023 10:54 

Rejestracja: 09 Paź 2013
Posty: 2441
Loty: 191
Kilometry: 627 645
niebieski
Dosc czesto niektorzy znaja powod opoznienia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8632 PostWysłany: 13 Lut 2023 11:08 

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 1960
platynowy
Przewoźnik spoza UE więc odszkodowanie nie przysługuje. Powod opóźnienia nieistotny w tym przypadku.
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
 
      
#8633 PostWysłany: 13 Lut 2023 11:30 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Moim zdaniem lot musi rozpocząć lub zakończyć się na terytorium UE, a przewoźnik może być nawet z Timoru Wschodniego?
Góra
 Profil Relacje PM off
miszla lubi ten post.
 
      
#8634 PostWysłany: 13 Lut 2023 11:53 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
UE-UE przysługuje
UE-NONUE przysługuje
NONUE-UE przewoźnik unijny przysługuje
NONUE-UE przewoźnik pozaunijny nie przysługuje
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#8635 PostWysłany: 13 Lut 2023 13:35 

Rejestracja: 09 Paź 2013
Posty: 2441
Loty: 191
Kilometry: 627 645
niebieski
-- 13 Lut 2023 14:28 --

""Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekli, że rozporządzenie dotyczące wspólnych zasad odszkodowań i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, dotyczy również linii lotniczych spoza europejskiego bloku. Pasażerowi, którego lot został opóźniony, przysługuje prawo otrzymania finansowego odszkodowania od przewoźnika lotniczego spoza UE, wykonującego lot w imieniu przewoźnika zarejestrowanego w obrębie państw członkowskich strefy.""

"
W ogłoszonym wyroku Trybunał przypomniał przede wszystkim, że lot z jednym lub większą liczbą połączeń, który był przedmiotem jednej rezerwacji, stanowi całość w rozumieniu prawa pasażerów do odszkodowania przewidzianego w prawie Unii Europejskiej. Możliwość zastosowania Rozporządzenia o prawach pasażerów linii lotniczych należy oceniać w odniesieniu do miejsca początkowego odlotu i miejsca docelowego lotu tego lotu – zauważyli sędziowie Trybunału w swoim orzeczeniu.

-- 13 Lut 2023 14:35 --

Nie wiem jakie to ma znaczenia ale lot zaczynalem we Wroclawiu Lufthansa i konczylem Lufthana
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
DMW uważa post za pomocny.
 
      
#8636 PostWysłany: 13 Lut 2023 19:44 

Rejestracja: 10 Mar 2014
Posty: 218
Witam! Lot FNC-NUE Ryanairem opóźniony o ponad 4 h ze względu na mgłę. Czy jest szansa na jakieś odszkodowanie, czy też nie ma co próbować w ogóle? Nic wielkiego mi się nie stało, więc nie chcę się pruć bez sensu, ale jeśli dają to chętnie skorzystam…
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8637 PostWysłany: 13 Lut 2023 19:51 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6182
HON fly4free
mnowakrgw napisał(a):
opóźniony o ponad 4 h ze względu na mgłę

odpowiedź w tym wątku pojawiła się już wielokrotnie
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#8638 PostWysłany: 13 Lut 2023 21:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2006
Loty: 176
Kilometry: 407 081
platynowy
@Kian Ciekawe jest to co cytujesz i jak dla mnie także logiczne. Jeśli podróż jest na jednym bilecie i realizuje Lufa, to wg mnie powinno to być traktowane jako przewoźnik wspólnotowy (ale to IMO, nie znam się). Może jest też istotne, na którym odcinku nastapił fackup (co i tak IMO nie powinno mieć znaczenia). W końcu długość opóźnienia jest ważna tylko na końcu podróży, Ma ktoś doświadczenie w co w takich sytuacjach? Ciut wyżej był podobny problem i forumowa pointa była taka, że się nie należy, ale przytoczone zostały tylko przepisy, a te jakby nie do końca precyzują takie sytuacje.

@rybka1992 Tak, złe warunki podogowe są okolicznością niezależną od przewoźnika i w takim przypadku nie ma podstaw do wypłaty odszkodowania.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez benedetti 13 Lut 2023 22:11, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8639 PostWysłany: 13 Lut 2023 22:00 

Rejestracja: 11 Cze 2011
Posty: 561
Loty: 169
Kilometry: 441 450
niebieski
Są jakieś sposoby na LH. Na email brak odp. ULC chyba nie wiele da. Oficjalne pismo poleconym ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8640 PostWysłany: 13 Lut 2023 22:03 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8553
złoty
Sąd.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9423 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435 ... 472  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group