Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 14 Kwi 2017 10:22 

Rejestracja: 07 Kwi 2011
Posty: 59
1. Czy znacie jakieś miejsce noclegowe dla rodziny w Mińsku/okolicy?
Niedrogie, bezpieczne. Pensjonat, kwatera? Z miejscem parkingowym dla auta.

2. Które przejście graniczne polecacie dla auta typu van oraz camper (do 3.5 tony)

3. Chce jechać na kilka dni. Trasa to m.in. Grodno, Brześć, Mińsk.
Czy jest coś jeszcze godnego uwagi?
Jeziora, zabytki, zamki?

4. Czy macie aktualne informacje nt. form płatnosci, cen na BY.

5. Gdzie szukać noclegu, przewodnika po miejscach?
Kiedyś znalazłem stronkę .by gdzie byli przewodnicy lokalni, noclegi ale gdzieś mi wypadło.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień na Malcie za 1195 PLN. Loty z Katowic + 4* hotel Tydzień na Malcie za 1195 PLN. Loty z Katowic + 4* hotel
Loty do Nowej Zelandii (+ zwiedzanie Rzymu) z Krakowa od 2920 PLN! Loty do Nowej Zelandii (+ zwiedzanie Rzymu) z Krakowa od 2920 PLN!
#2 PostWysłany: 14 Kwi 2017 21:29 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Ad. 2. Wszystkie przejścia drogowe, osobowe są do 3,5 tony.
Ad. 3. Mając na uwadze skąd się jedzie i co chce się zobaczyć trzeba wybrać odpowiednią trasę, wtedy przejście wybierze się samo. Poza tym drogi są tam płatne, nie wszystkie, ale warto wejść na stronę beltoll.by i wtedy wybrać trasę. Jest mnóstwo ciekawych miejsc związanych choćby z Polakami czy Rzeczpospolitą Obojga Narodów i może się okazać, że Mińsk będzie zupełnie zbędny. Na pewno kilka dni może na to nie wystarczyć. Co poza Grodnem, Brześciem i ew. Mińskiem? Lida, Nieśwież, Nowogródek. Ja zwiedzam głównie browary, więc mogę zaproponować zupełnie inne punkty niż ktoś inny. Wszystko zależy co chce się zwiedzać.
Ad. 4. Płaci się tylko w miejscowej walucie. Ew. kartą. Kantory banków są zlokalizowane w galeriach handlowych, w okolicach dworców, a tak poza ścisłym centrum już rzadziej, ale są. Nie wiem jak na prowincji, bo nie byłem. Nie ma problemu z wymianą z polskich złotych, euro czy dolarów, choć polską walutę nie wszędzie przyjmują. Różne banki mają różne formy rozliczeń (trzeba sprawdzić w swoim banku) możliwe prowizje za transakcje i wybieranie z bankomatu. Ceny żywności są ciut droższe niż u nas, ale będąc ostatnio w Mińsku zauważyłem, że ceny są normalne... czyli warszawskie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 16 Kwi 2017 22:16 

Rejestracja: 07 Kwi 2011
Posty: 59
e-prezes dzięki za szybką odpowiedź.
1. Jadę w Wawy. Gogle maps pokazuje, że trasa moglaby być taka:
Warszawa
Białystok
Kuźnica
Grodno
Lida
Nowogródek
Mińsk
Nieśwież
a potem powrót albo przez Pograniczny albo Kuźnica.

Generalnie jade zobaczyć zabytki, coś ładnego dla oka, fajne miejsca związane z PL.
Nie wiem które przejscie jest najszybsze do przejscia. Aby nie stać z Tirami, handlarzami itd.

2. Znasz może jakiś portal rezerwacji noclegów/przewodników?
Kiedyś miałem link do strony gdzie były kwatery.
Miałem też link do strony gdzie rezerwowało się przewodników (nie był to tripadvisor).
Ale teraz gdzieś to posiałem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 17 Kwi 2017 13:40 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Jak będziesz jechał trasą na Brześć to na trasie (przed Baranowiczami) jest Zaosie (dworek-muzeum Mickiewicza) oraz Połoneczka (pałac Radziwiłłów, chyba w trakcie renowacji; nie jestem pewien czy jest wstęp). W Nowogródku jest też dom-muzeum Mickiewicza.

Pomocne linki:
http://mirzamak.by/
http://niasvizh.by/
http://museum.pruzhany.by/
http://www.belarus.by/en/travel/belarus-life
http://www.grodnovisafree.by/pl/
http://poland.mfa.gov.by/pl/visit_Belarus/travel_car/

Biura turystyczne, które mi proponowały przewodników polskich:
"CentrKurort" - bardzo miła pani Anzhela
"SPORTINTOUR" - o dziwo też Anzhelika
"Don Kichot" - pani Swetlana (koszt 50-60 € na grupę)
W Nieświeżu jest audiobook po polsku, który pobiera się przy wstępie, chyba że się coś zmieniło.

Na przejściu Brześć-Terespol nie ma ciężarówek, ale jest duży ruch. Jak przez to przejście to tylko w niedzielę. Nie ma wtedy za wielu handlarzy. Tak poza tym to Domaczewo-Sławatycze lub Pieszczatka-Połowce. Wszystkie są do 3,5 tony.
Po drodze na Połowce w miejscowości Prużana pałacyk Szwykowskich oraz w miejscowości Kamieniec Wieża Kamieniecka z ekspozycją muzealną.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 17 Kwi 2017 20:57 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Jeśli chodzi o nocleg to szczerze, z racji korzystania głównie z noclegów w miastach obwodowych korzystałem tylko z booking.com. Mam sprawdzony niedrogi hostel w Mińsku i te miejscówki, które tam znalazłem były OK. Mimo, że mam konto na airbnb.pl nie korzystałem. Jeśli będę nocował na prowincji to raczej będę się kontaktował przez polonijne ośrodki, by coś polecili. Może w parafiach na plebanii. Zawsze to Polonia i nasi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 19 Kwi 2017 21:16 

Rejestracja: 07 Kwi 2011
Posty: 59
A polecisz coś w tych miastach/okolicach?
Mińsk, Lida, Grodno?
Mogą być hostele - chociaż ja wybiorę pokój 2-os.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 27 Maj 2019 14:48 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Gdzieś mi umknął ten post.

Mińsk to sam szukam czegoś idealnego. Jak na razie jako hostel daje radę Viva niedaleko dworca oraz hotel Olimpijskij jak chodzi o 3-4 osobowe wypady.

Lida, Grodno. W pierwszej kolejności skontaktowałbym się z polską parafią w Lidzie lub Grodnie. Można spróbować, przez kurię grodzieńską kuria-grodno@catholic.by, napomknąwszy o poszukiwaniu polskich korzeni i śladów przodków. Potem ZPB http://znadniemna.pl/, a na koniec już szukanie na google maps. Niektóre obiekty są zaznaczone, choć z dostępnością informacji po polsku słabo (Lida). Ale przynajmniej wiedzieć gdzie co jest.

W przypadku przekraczania granicy samochodem ważnych kilka kwestii:
- jeśli samochód na inną osobę/firmę - upoważnienie na piśmie lub pełnomocnictwa;
- deklaracja celna dla pojazdu - albo "wremienny wwoz" (wielokrotne przekraczanie) i płatne albo deklaracja celna (jednorazowe). To drugie wydają na pierwszej placówce kontrolnej BY. W kolejce da się wypełnić ją bez problemu;
- "zielona karta", czyli ubezpieczenie OC - nie zawsze, nie wszędzie na granicy da się je kupić, więc lepiej zatroszczyć się o nie wcześniej;
- apteczka z wymaganymi składnikami, czyli 10-procentowy roztwór amoniaku, jodyna, bandaże sterylne i elastyczne, wata, plastry opatrunkowe, opaska uciskowa bądź gumowy wąż uciskowy, nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, rękawiczki chirurgiczne czy chusteczki higieniczne, roztwór chłodzący (saletry amonowej z wodą);
- niektóre drogi są płatne (głównie te przelotowe), ale każda z nich jest oznaczona (że jest płatna), a wyjeżdżając poza strefę przygraniczną wymagany jest beltoll, czyli urządzenie jak nasz viatoll. Tu strona po polsku o nim http://beltoll.by/index.php/pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 27 Maj 2019 15:08 

Rejestracja: 27 Lip 2017
Posty: 130
Loty: 134
Kilometry: 117 921
niebieski
Upoważnienie na piśmie jeśli samochód jest na firmę musi być tłumaczone czy wystarczy w języku polskim ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 27 Maj 2019 15:12 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Powinno być tłumaczone. U nas jest podobnie. Czasem przejdzie w oryginale, ale winno być tłumaczone.
Góra
 Profil Relacje PM off
zbery uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 04 Sie 2019 16:25 

Rejestracja: 09 Wrz 2013
Posty: 15
Czy ten pierwszy odcinek drogi od granicy w Bruzgach do obwodnicy Grodna też jest płatny?
Z mapki na stronie Beltoll wynika że tak: http://beltoll.by/index.php/pl/beltoll- ... toll-roads
Ale chciałbym tylko jak najszybciej wjechać do miasta i nie planuję jeździć po innych drogach.
Da się to zrobić bez załatwiania tego urządzenia?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 09 Sie 2019 13:20 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Źle patrzyłeś na mapkę. Od przejścia prowadzi stara droga do miasta (na lewo) i nie jest platna. W prawo za przejściem jest wjazd na drogę płatną (obwodnicę Grodna) i odtąd masz liczone. To jest bodajże 5 km. Jakby na granicy pytali mówisz, że tylko do Grodna. Wtedy nie wcisną ci beltolla.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 19 Lut 2020 20:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lis 2016
Posty: 35
Czy ktoś wie, gdzie mógłbym pobrać wzór wypełnionej deklaracji celnej, koniecznej do wyjazdu autem. Portal bezwiz.by odsyła na stronę ebord.by, ale tam nigdzie nie ma. Jest w cyrylicy i przetłumaczenie na polski, niemniej dobrze było by podeprzeć się też wypełnionym wzornikiem, co by jakiegoś okienka nie zaznaczyć błędnie.

Rozumiem, że karta migracyjna nie jest już wymagana, reszta potrzebnych dokumentów to: OC, zielona karta, paszporty i usługa turystyczna będąca zezwoleniem. Czy jeszcze jakieś inne dokumenty wypełniamy na granicy, oprócz powyższej deklaracji celnej ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 20 Lut 2020 08:02 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Jak masz tłumaczenie deklaracji to w zupełności wystarczy do zrozumienia. Wjeżdżasz na czerwony kanał i w deklaracji wpisujesz samochód. Przed wjazdem na pasy odpraw masz placyk oczekiwania i tam spokojnie wypełnisz co trzeba.
Góra
 Profil Relacje PM off
jaww uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 20 Lut 2020 13:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lis 2016
Posty: 35
Dzięki za informację :)
Od siebie dodam, że rozmawiałem na infolinii z operatorem bezwiz.by. Sprawa wygląda tak, iż nie ma umieszczonego wzornika formularza, gdyż w ostatnim czasie zmieniły się jakieś przepisy i jeszcze tego nie uaktualnili.
Z kolei proponują wypełnienie deklaracji celnej przez internet, co ma w jakimś stopniu przyspieszyć odprawę, ponieważ od razu idzie ona drogą elektroniczną do celników na granicę i pozwala wjechać na czerwony pas odpraw. Niemniej jednocześnie też trzeba mieć ja wydrukowaną na papierze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group