Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 81 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Marka zamienna
#1 PostWysłany: 20 Lip 2017 18:16 

Rejestracja: 30 Kwi 2015
Posty: 735
niebieski
Cześć, jaki jest najlepszy pomysł na pozyskanie bośniackiej waluty? Na logikę pewnie najlepiej wziąć euro i wymienić na markę zamienną na miejscu, jako że kurs jest sztywny, tak? A jeśli chodzi o bankomaty, to zdarzają się jakieś trefne w Sarajewie czy Mostarze, które pobierają prowizję?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#2 PostWysłany: 20 Lip 2017 19:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Praktycznie wszedzie mozesz placic bezposrednio w Euro, jak rowniez kartami kredytowymi, jednak nie wszedzie byly akceptowane, ale w hotelach, domach towarowych, czy lepszych sklepach i restauracjach nie bylo problemu.
Bylem kilka razy w Bosni, ale nie wymienialem na ich walute, mialem zapas gotowki w Euro i karty.
Taka ciekawostka, w Medjugorje akceptowali prawie kazda walute, nawet japonskie jeny czy polskie zlotowki. :D
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW


Ostatnio edytowany przez cccc, 20 Lip 2017 20:38, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
dajkamienia lubi ten post.
dajkamienia uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#3 PostWysłany: 20 Lip 2017 20:36 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
Prowizję ode mnie pobrał bankomat Sparkasse w Mostarze i to niemałą bo aż 6KM. Ale informacja o tym była wyświetlona i można było zrezygnować z transakcji. Pozostałe bankomaty z których korzystałem nie chciały prowizji.
Góra
 Profil Relacje PM off
dajkamienia lubi ten post.
dajkamienia uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#4 PostWysłany: 21 Lip 2017 21:04 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1743
Loty: 106
Kilometry: 170 376
niebieski
Ja płaciłam prowizję też w kantorze. Wymieniałam pieniądze tylko raz, więc nie wiem, czy w każdym kantorze jest pobierana. Wiem, że w tym przy fontannie - tak ;)
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#5 PostWysłany: 20 Lut 2018 17:14 

Rejestracja: 08 Kwi 2017
Posty: 67
Miałem euro, wymieniłem w kantorze w Sarajewie po stałym kursie, bez prowizji. W wielu miejscach euro jest jednak honorowane tak czy siak, na przykład w Neum. Płacąc kartą PKO przelicznik był zasadniczo bardzo dobry, nawet nie wiem czy wychodziło drożej niż pln->eur->ban, a jeśli tak, to dosłownie kilka groszy na 20 złotych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#6 PostWysłany: 20 Lut 2018 17:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
W restauracji w Sarajewie za obiad zapłaciłam w euro. Celowo dałam banknot 20 euro przy rachunku wynoszącym ok. 14 euro i resztę dostałam już w bośniackich markach, za które kupiłam kilka drobiazgów (magnesy, pocztówki, bilety). A w małym osiedlowym sklepie spożywczym (coś wielkości Żabki) bez problemu zapłaciłam kartą dolarową.

@jekyll z tego co kojarzę to w dwóch czy trzech kantorach widziałam, że pobierają prowizję, również w tym przy fontannie.

Z tego co pamiętam to tylko za bilety komunikacji miejskiej kupowane u kierowcy płatność jest tylko w markach zamiennych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#7 PostWysłany: 20 Lut 2018 18:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2014
Posty: 594
Loty: 180
Kilometry: 222 599
srebrny
EUR: kurs jest stały, jednak kantory biorą prowizję 0,5% (kupno i sprzedaż)
inne waluty: tradycyjnie dwa kursy kupna i sprzedaży

wymiana EUR>BAM: 2,1958 zł / BAM (z prowizją)
płatność Visa: 2,304 zł / BAM
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#8 PostWysłany: 20 Lut 2018 18:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
@jean dla porządku wypada dodać visa jakiego banku - bo różnice w dodatkowym spreadzie wynoszą 6 punktów procentowych
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#9 PostWysłany: 20 Lut 2018 18:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2014
Posty: 594
Loty: 180
Kilometry: 222 599
srebrny
VE pkobp
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#10 PostWysłany: 03 Maj 2019 10:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Sarajewo, 02.05.2019. Kurs EUR nie jest sztywny. Najgorszy kurs oczywiście jest w kantorach na Baščaršija i za EUR płacą 1,93, najlepszy jaki znalazłem to 1,95. Praktycznie wszędzie jest złodziejska prowizja. Miałem spięcie z babą z kantoru bo miała być prowizja 2 BAM a mi skroiła 4,6. Okazało się, że 2 BAM to min. a że sprzedawałem 230 EUR to mi skubnęła 2%. Z ciekawości i wkur... obszedłem kilkanaście kantorów i wszędzie "cwaniaczki z miodem w uszach", ku przestrodze.
Minimalna prowizja jaką odnotowałem to 1%.
Generalnie króluje gotówka, płatności kartą w bardzo niewielu miejscach. Próbowałem wyjąć z kilku bankomatów kasę z revoluta, bez powodzenia.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
danziger lubi ten post.
Raphael uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#11 PostWysłany: 03 Maj 2019 11:24 

Rejestracja: 28 Lip 2017
Posty: 330
Nie miałam żadnych problemów z wypłatą z bankomatów w Sarajevie czy Mostarze. Kilka bankomatów chciało pobrać sporą prowizję, wystarczyło zrobić dwa kroki do bankomatu obok i było OK. Przy płatności kartą Alior Bank przelicznik był bardzo OK.
W sklepach nie ma problemów z płatnością kartą. Na straganach itp w PL też ciężko.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#12 PostWysłany: 07 Lip 2019 11:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Gru 2016
Posty: 515
Loty: 120
Kilometry: 206 814
Przy wyciąganiu Revolutem marek z bankomatu Sberbank w Mostarze w okolicy mostu nie pobierało prowizji.

Płatność kartą zarówno w Mostarze jak i Sarajewie możliwa w niewielu miejscach. W supermarketach i stacjach benzynowych bez problemu. Kawiarnie, restauracje, piekarnie raczej nie.
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off
juggler5 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#13 PostWysłany: 04 Gru 2019 18:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lut 2015
Posty: 130
Przed wyjazdem znalazłem informację, że na lotnisku w Tuzli nie ma bankomatów. To się jednak zmieniło po remoncie. Obecnie są dwa:
Bankomat Intesa Sanpaolo Banka, ale uwaga - bierze bez ostrzeżenia prowizję wielkości 8 marek.(karta dolarowa T-Mobile)
Drugi to Raiffeisen Bank, wcześniej wyczytałem, że też pobierają 8 marek w całym kraju - nie próbowałem...

W Sarajewie polecam wypłaty w Addiko Banku oraz UniCredit
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#14 PostWysłany: 21 Cze 2021 10:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Maj 2016
Posty: 1123
Loty: 207
Kilometry: 364 581
platynowy
W Bośni dodaję jeszcze do listy bankomatów bezprowizyjnych dla Revoluta - Ziraat Bank.

Dalej prawie nic się nie zmieniło od postów poprzedników (Mostar)- mało jest miejsc gdzie można płacić kartą, większość bankomatów pobiera prowizję 8BAM, tylko niektóre knajpy mają terminale, duże markety i stacje benzynowe z możliwością płatności kartą.
Przyjmują bez problemu również kuny i euro wydając resztę w BAM - kurs zależy od umiejętności negocjacyjnych i wcale nie był jakiś tragiczny, więc mając kilka euro, nie trzeba bawić się w wymiany itp.
_________________
Wasil10

Relacja Brunei, Singapur, Malezja
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#15 PostWysłany: 12 Sie 2021 13:02 

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 52
Dodam od siebie:
W Mostarze bez problemu płaci się wszędzie euro w dowolnych nominałach, resztę wydają różnie (BAM/EUR).
Kurs ciut lepszy niż oficjalny, dla uproszczenia liczą wszyscy 2:1

W Sarajewie różnie z płatnościami euro, w restauracjach nie było problemu (ale reszta w BAM), za pamiątki na straganach można w euro, ale w małych kawiarniach/sklepikach już kręcili nosem.
Ewentualnie ktoś wziął euro papierkowe i wydał w BAM, monet nie chcieli.
W knajpach można też płacić kartą.

Dla świętego spokoju i ułatwienia wymieniłem parę euro w kantorze - kurs wszędzie taki sam 1,9555, wszędzie biorą prowizję niestety, szukając można znaleźć kantor który weźmie 0,5% zamiast 1%, ale i tak mają minimalną, więc to robi różnicę tylko przy większych wymianach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#16 PostWysłany: 25 Maj 2022 01:58 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Aktualna sytuacja: większość bankomatów w Sarajewie chce pobrać prowizję 10 KM.
Wymiana EUR na KM bezproblemowa - w centrum jest mnóstwo kantorów, sporo czynnych też w niedzielę. Kurs sztywny bez spreadu 1.955 coś tam, w większości jest prowizja 1%, w jednym na Ferhadiji znalazłem 0.8%, bez minimalnej kwoty.
Uwaga przy innych walutach, łącznie nawet z sąsiednią chorwacką kuną - przy nich jest zarówno spread, jak i prowizja na dodatek. Zdecydowanie jeżeli brać gotówkę, to wyłącznie EUR.
Góra
 Profil Relacje PM off
Ninoczka uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#17 PostWysłany: 25 Maj 2022 07:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
To może jeszcze napisz, które bankomaty są bezprowizyjne lub pobierają niższą prowizję.
W internecie można wyczytać, że Sbierbank, Unicredit, Addiko i Ziraat są bezprowizyjne
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#18 PostWysłany: 25 Maj 2022 08:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 859
srebrny
Co do kursu to na przykład na bramkach na autostradzie kurs gorszy niż 2:1.
Nie wszędzie można płacić w EUR, a czasem tylko banknotami nie przyjmują bilonu. Reszta różnie jest wydawana KM lub EUR.
_________________
Droit au but!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#19 PostWysłany: 25 Maj 2022 11:08 

Rejestracja: 27 Lut 2014
Posty: 655
srebrny
Ziraat, nie dość, że jest bezprowizyjny, to jest też na lotnisku SJJ.
W większości miejsc można płacić w EUR, jednak z przelicznikami różnie jest - np. w knajpach potrafią sobie "zaokrąglić".
Ponadto karty są szeroko akceptowane i np. za autostrady można płacić kartą.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Marka zamienna
#20 PostWysłany: 26 Maj 2022 00:13 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
@pabien, po sprawdzeniu trzech różnych bankomatów i odbiciu się od prowizji 10 KM oraz znalezieniu czynnych w niedzielę kantorów przestalem sprawdzać dalej i przeszedłem wymianę gotówki.
Banku Ziraat nie sprawdzałem, więc możliwe, że dalej jest bezprowizyjny.
Bośniacka spółka Sberbanku już nie istnieje - po agresji przeciwko Ukrainie i objęciu rosyjskiej centrali Sberbanku sankcjami zastosowano przymusową restrukturyzację wobec spółek zależnych Sberbanku w Austrii, Chorwacji i Bośni. Bośniacki Sberbank został przejęty przez Asa Banka. Trochę ich bankomatów widziałem, ale też nie sprawdzałem pod kątem prowizji.
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 81 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group