Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 71 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Maj 2017 10:47 

Rejestracja: 21 Sty 2013
Posty: 249
Loty: 90
Kilometry: 176 335
niebieski
A co lepiej wziąć - kuny czy euro i na miejscu na kuny?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
#2 PostWysłany: 09 Maj 2017 11:27 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
W zeszłym tygodniu kurs kuny do euro wynosił 7.40. W moim przypadku bardziej opłacało się płacić kartą (nie mam prowizji za przewalutowanie) bo kurs wyniósł 7.45.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 09 Maj 2017 12:48 

Rejestracja: 21 Lis 2014
Posty: 607
niebieski
Janek napisał(a):
A co lepiej wziąć - kuny czy euro i na miejscu na kuny?


Jak zwykle w przypadku zakupu walut innych niż "wiodące światowe"- bardziej opłaca się wziąć na miejsce walutę "wiodącą" (z praktycznego względu najlepsze będzie po prostu EUR, bo w sytuacji awaryjnej spokojnie i stosunkowo korzystnie zapłacisz bezpośrednio w EUR, a już w USD niekoniecznie aż tak korzystnie).

Kupno kun w polskich kantorach to- może poza małymi wyjątkami, których nie znam a których na pewno trzeba szukać z lupą- to wybitnie słaby biznes. Słabszy niż nawet karty obłożone bandyckim kosztem przewalutowania.

Złote (a także darmowe de facto!) combo to zabranie ze sobą EUR i wymiana po dobrym kursie + karty USD do Alior Kantor i trzymanie Jej w odwozie / płacenie / wypłata bezpłatna z bankomatu w razie potrzeby.
Góra
 Profil Relacje PM off
fly4me uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 09 Maj 2017 19:53 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1743
Loty: 106
Kilometry: 170 376
niebieski
@‌john_doe‌ czyli bardziej opłaca się wypłacać/płacić kartą USD niż EUR?
@‌Janek‌ nic nie wspomina o USD :)
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 09 Maj 2017 20:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
john_doe napisał(a):
Kupno kun w polskich kantorach to- może poza małymi wyjątkami, których nie znam a których na pewno trzeba szukać z lupą- to wybitnie słaby biznes. Słabszy niż nawet karty obłożone bandyckim kosztem przewalutowania.

Wcale nie z taką lupą, tutaj przykład kursu z mojego ulubionego kantoru w Warszawie, różnica niecały grosz, co w tym przypadku daje spread rzędu 1,5%, trudne do osiągnięcia często i przy kartach walutowych nie mówiąc o podwójnej wymianie czy kartach złotowych.
O ile oczywiście są dostępne.

Załączniki:
hrk.png
hrk.png [ 5.49 KiB | Obejrzany 26492 razy ]
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 09 Maj 2017 21:06 

Rejestracja: 05 Sie 2011
Posty: 1005
niebieski
Witam. Do Chorwacji jeżdżę od ok. 13-14 lat. Na początku najbardziej opłacalne było płacenie kartą. Od wielu lat jednak moje metoda/wielokrotnie sprawdzona/ to kupno euro w Polsce, w Chorwacji wymiana na kuny ale...absolutnie nie w kantorach. Najlepsza opcja to wymiana w największym Banku Zagrebacka Banka. Mają najlepszy kurs/co wakacje sprawdzone osobiście/. Większość jeżeli nie wszystkie Banki /Zagrebacka/ nie pobiera prowizji. Absolutnie nie opłacalne jest płacenie euro np. na stacjach benzynowych czy sklepach. Pozdrawiam
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 18 Maj 2017 17:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Przeprowadziłem małą symulację kilku metod płatności w Chorwacji za pomocą środków uzyskanych w Polsce - i tak 1000 kun kosztowałoby mnie (kursy na 15.05.2017) tyle:

568,60 zł | Kantor Alior - KD MasterCard USD*
568,95 zł | +0,06% | Raiffeisen - KK Wizzair**
570,60 zł | +0,35% | Kantor Alior - KD MasterCard EUR*
573,60 zł | +0,88% | Getin Bank - KK Visa
584,00 zł | +2,71% | najlepszy kantor stacjonarny w Katowicach***

Obok podałem procentową różnicę w cenie w stosunku do najlepszej opcji. Trzeba wziąć pod uwagę, ze ceny w kantorach, a w internetowym szczególnie, są dynamiczne (ja ceny do porównania brałem z tej samej chwili +/- 1 min) przez co mogą wystąpić jakieś drobne różnice w wyliczeniach. Chodzi tu raczej o pokazanie tendencji, czym najlepiej płacić w Chorwacji.

W ramach ciekawostki, węgierskie forinty wyszły podobnie, z tym, że tutaj minimalnie korzystniejsza okazała się karta w EUR.

* waluta kupiona w Kantorze Alior w dniu symulacji
** ciekawostka czysto teoretyczna, taki byłby kurs, gdyby Raiffeisen rozliczał bez podwójnego przewalutowania... tak fajnie było kiedyś, ale już nie jest :(
*** kantor stacjonarny w Katowicach, który ma najlepsze kursy spośród stacjonarnych kantorów w K-cach
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022


Ostatnio edytowany przez Raphael 18 Maj 2017 20:02, edytowano w sumie 3 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 18 Maj 2017 18:06 

Rejestracja: 04 Sty 2013
Posty: 2236
Loty: 285
Kilometry: 460 659
złoty
@‌Raphael‌ - jakim cudem wyszło ci tylko 0,35% drożej kartą EUR z Kantoru, skoro wtedy jest podwójne przewalutowanie przez PLN? Kurs wyjdzie wtedy co najmniej kilka procent gorszy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 18 Maj 2017 18:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
@‌ms993‌
Z tego co czytam w Regulaminie kart płatniczych Alior Bank SA (https://static.kantor.aliorbank.pl/repo/attachment/201701_regulamin_kart_platniczych.pdf), konkretnie w punkcie 10.4 4) Rozliczanie operacji,:
Kod:
W  przypadku  kart  MasterCard  operacje  w  innej  walucie  niż  PLN dokonywane przy użyciu Kart ze znakiem MasterCard: (...)
w  pozostałych  walutach  przeliczane  są  na  USD  według  kursu MasterCard   i   zasad   stosowanych   przez   tę   organizację, a następnie przeliczane przez Bank na PLN (jeżeli waluta rachunku jest  inna  niż  USD)  a  następnie  na  walutę  rachunku  po  kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku

to faktycznie masz rację. Za szybko ten punkt przeczytałem.
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 11 Paź 2017 08:50 

Rejestracja: 11 Sie 2014
Posty: 55
Mam pytanie, pierwszy raz będę w Chorwacji na tydzien. Ile przy założeniu budzetowego życia powinnam zabrać kun? Orientacyjnie oczywiscie. Zadnych drogich wystawnych restauracji, podróże autobusem. Dzięki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 14 Paź 2017 12:32 

Rejestracja: 13 Mar 2017
Posty: 41
@maya0104 Z ciekawości - w jakie rejony jedziesz?

Co do samego pytania - mi osobiście ciężko powiedzieć, bo zawsze jeździmy do Chorwacji samochodem - zabierając trochę jedzenia z Polski. Generalnie w sklepach ceny są wyższe niż w Polsce - na pewno jeśli chodzi o pieczywo czy napoje, bo to były chyba nasze główne zakupy.
Góra
 Profil Relacje PM off
maya0104 lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 14 Paź 2017 13:06 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
maya0104 nie kupuj kun,tylko weź euro i na miejscu będziesz wymieniała i nie będziesz mieć problemu. Jeśli masz konto w pko sa to w bankomatach zagrebacka banka wybierzesz kuny bezpłatnie.
Ile zabrać? To zależy czy chodzi Ci o same wydatki czy też opłatę noclegu. Czy będziesz zwiedzać i jeżdzić czy siedzieć na miejscu. No i gdzie jedziesz? To też ważne.
Kuna kn=0,6 zł
chleb kruh - 7-10 kn
piwo w sklepie 7kn, 2l 19kn, w knajpie 15-25kn
pizza w knajpie od 40 kn
Ceny w sklepach ok. 20% wyższe niż w PL, mięso jeszcze droższe
Zobacz sobie książeczki ze sklepów Lidl czy Konzum to będziesz mieć orientację w cenach.
Góra
 Profil Relacje PM off
maya0104 lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 27 Paź 2017 15:36 

Czyli odpowiedz padla, wyrob sobie taka karte jak Raphael napisal i nia plac.

Przyklad znajomych co nigdy nie placa karta bo szkoda 1%.. wymienia rownowartosc 3000-4000zl na walute kraju i potem w ostatnich dniach jak im polowa kasy zostaje to wydaja na bzdurne rzeczy, jakies niepotrzbne dywaniki, wyzsze napiwki zostawia, lepsze jedzenie, gdzies do jakiegos muzeum pojda, zrobia kolejny rejs lodka.. itp. ostatecznie traca 25% kwoty
Wezna za malo, to z kolei ostatnie dni to na jednej kromce chleba.

Ile kun wziac? Wszystko zalezy od ciebie, to forum ma wielu uzytkownikow, takich ktorym 10zl na dzien wystarczy i takich ktorym 1000zl bedzie malo, wszystko zalezy od ciebie.

Czy byl ktos w Istrii? Tak, sporo osob bylo, byli tez na bezludnuch wyspach na altnatyku, oceani, antarktydzie - konkretniejsze pytania zatem 8-)
Góra
 PM off  
      
#14 PostWysłany: 27 Paź 2017 15:40 

Warto wziąć też złotówki, bardzo się zdziwiłem jak w lekko zapyziałej miejscowości pod Zadarem wymieniłem na kuny po lepszym kursie niż w PL
Góra
 PM off  
      
#15 PostWysłany: 27 Paź 2017 16:28 

Rejestracja: 21 Lis 2014
Posty: 607
niebieski
Anonymous napisał(a):
Przyklad znajomych co nigdy nie placa karta bo szkoda 1%.. wymienia rownowartosc 3000-4000zl na walute kraju i potem w ostatnich dniach jak im polowa kasy zostaje to wydaja na bzdurne rzeczy, jakies niepotrzbne dywaniki, wyzsze napiwki zostawia, lepsze jedzenie, gdzies do jakiegos muzeum pojda, zrobia kolejny rejs lodka..


Lekko, ale tylko lekko dygresyjnie- zaskakujące i zasmucające, jak bardzo popularne wciąż jeszcze jest takie podejśćie.
Dokładnie tak, jakby ktoś przespał ostatnie 20 lat, obudził się teraz i nie zadał sobie nawet 5 minutowego trudu, żeby odświeżyć wiedzę o obecnym świecie.

Są dostępne przecież całkiem darmowe opcje bezgotówkowe (znamy wszyscy z innych wątków...), oferujące przewalutowanie po kursach organizacji albo wręcz międzybankowych. 1% to faktycznie drogo- ale łatwo to obejść ;)

Poza całkowitym marazmem, to znajomi chyba ogólnie mają problemy natury organizacyjnej.
Nikt im nie każe wymieniać przecież całości kwoty na raz, można zabrać ze sobą właśnie EUR czy USD.
Można wreszcie zostawić na "kolejny raz"; korelacyjnie, Polak, który postępuje tak jak znajomi, raczej wraca wiele razy w to samo miejsce, bo- jak widać- inwencją nie grzeszy ;)

Podsumowując- Do Chorwacji bierzemy sensowną kartę i zapas EUR do wymiany albo bardzo dobrze kupionych w Polsce kun. Rezerwowe PLN w portfelu też nie zaszkodzą.
Góra
 Profil Relacje PM off
vanja lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 14 Mar 2018 22:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2015
Posty: 2212
Loty: 219
Kilometry: 409 257
niebieski
Ktoś używał karty Revoult ? Lepsza niż Alior USD? Porównywał ktoś ? :P
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 23 Paź 2019 20:51 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Wybieram się wkrótce do Chorwacji i interesują mnie płatności Revolutem i ewentualnie wypłata w bankomatach. Opłacalne to jest?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 23 Paź 2019 21:59 

Rejestracja: 31 Paź 2016
Posty: 68
fly4me napisał(a):
Wybieram się wkrótce do Chorwacji i interesują mnie płatności Revolutem i ewentualnie wypłata w bankomatach. Opłacalne to jest?


Tak jak w każdym innym kraju przy płatnościach Revolutem - tak. W tym roku nie byłem w CRO, ale w ubiegłym Revolut spisywał się bardzo dobrze.
Góra
 Profil Relacje PM off
fly4me uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 23 Paź 2019 22:32 

Rejestracja: 28 Sty 2014
Posty: 118
W sierpniu płaciłem wszędzie gdzie był terminal revolutem. Ani razu nie było z tym problemu.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
fly4me uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 01 Lip 2020 13:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lip 2015
Posty: 471
niebieski
Czy aktualnie w Chorwacji można płacić w marketach bilonem euro ? Split, Makarska.
_________________
78 Krajów , 6 Kontynentów , 3 Oceany :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 71 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group