Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 71 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 01 Lip 2020 14:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@RKS1926 oficjalna waluta jest nadal Kuna i najprawdopodobniej nie.
Niektore restauracje, hotele i bary akceptuja, ale po gorszym kursie.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#22 PostWysłany: 01 Lip 2020 15:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2014
Posty: 594
Loty: 180
Kilometry: 222 599
srebrny
jak masz konto w PKOBP to załóż kantor i konto w HRK
obecny kurs: 0,5801 / 0,5991 nie jest może idealny, ale nie trzeba wozić € i ich wymieniać
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 01 Lip 2020 16:15 

Rejestracja: 09 Maj 2016
Posty: 34
Jak założy ten kantor i konto w HRK to będzie wtedy mógł płacić bilonem w euro? Bo chyba o to chodziło w pytaniu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 01 Lip 2020 16:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lip 2015
Posty: 471
niebieski
robuś napisał(a):
Jak założy ten kantor i konto w HRK to będzie wtedy mógł płacić bilonem w euro? Bo chyba o to chodziło w pytaniu

dokładnie ...
_________________
78 Krajów , 6 Kontynentów , 3 Oceany :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 12 Cze 2021 00:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sty 2017
Posty: 2120
platynowy
Nie chcę nowego tematu zakładać.

Szkoda że nie wiedziałem że bankomaty w Chorwacji pobierają prowizję od wypłaty. Na 6 czy 7 sprawdzonych wszystkie chciały po ok. 30 kun prowizji, w tym Euronet.
Mają też ograniczenia minimalnej wypłaty 50-200 kun, bo takimi najniższymi nominałami dysponują.

Wszystkie napotkane kantory w Zagrzebiu skupowały/sprzedawały PLN.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 12 Cze 2021 07:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2013
Posty: 490
Loty: 217
Kilometry: 423 860
niebieski
@onufry_z

Bardzo dziwne - przez ostatnie 3 tygodnie wypłacałem pieniądze w Zagrzebiu, Breli, Dubrowniku, w Plitwickich Jeziorach i żaden bankomat nie wziął prowizji. Kwoty od 100 do 600 Kun, Używałem Revoluta i oczywiście omijałem Euronet, wszystkie bankomaty z których korzystałem były "bankowe".
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 12 Cze 2021 08:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2014
Posty: 1435
srebrny
Tydzień temu na lotnisku w ZAD bez problemu wypłacaliśmy bez prowizji. Było kilka bankomatów i niektóre faktycznie z prowizją ale był też taki bez.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 12 Cze 2021 10:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sty 2017
Posty: 2120
platynowy
Widocznie miałem wybitnego pecha. Gdybym wiedział co napisaliście to próbowałbym do skutku. Ostatecznie na drobny cash wymieniałem € i PLN w kantorach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 12 Cze 2021 11:55 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Też używałem w maju bankowych bankomatów i były bez prowizji. Na pewno OTP i Raiffeisen, chyba też raz Zagrebacka Banka. Proponowały tylko obciążenie w EUR zamiast HRK, po paskarskim kursie (stare oszustwo zwane DCC), ale wystarczyło wybrać obciążenie w HRK i było OK.
Euronet i inne sieciówki zawsze będą brały prowizje, gdziekolwiek zagranicą trzeba w pierwszej kolejności próbować bankowych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 12 Cze 2021 12:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1698
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
Kiedy nauczycie się że bankomaty Euronetu omija się po za granicami kraju? :|
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#31 PostWysłany: 12 Cze 2021 17:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Jeszcze parę lat temu wkładało się kartę i kuny wychodziły bez żadnych dodatkowych opłat... niestety teraz jest z tym coraz gorzej.

Może umieścimy gdzieś jakiś plik do wpisywania miejsc z darmowymi bankomatami? Wtedy każdy by sobie mógł podejrzeć ostatnie doświadczenia forumowiczów w tym zakresie.
(proponuję informacje: miejscowość; adres; jaki bankomat; rok i miesiąc wypłaty)
Kod:
Trogir; ul. Kardinala Alojzija Stepinca 72; Zagrebačka banka; 2020.09
Zadar; ul. Zrinsko Frankopanska 10; OTP banka; 2020.09
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off
tarman lubi ten post.
tarman uważa post za pomocny.
 
      
#32 PostWysłany: 12 Cze 2021 18:36 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Ale to nie zależy od miejsca konkretnego bankomatu, ale od banku, więc nie ma sensu pracowicie wymieniać miejsc, tylko wystarczy nazwy banków. Lokalizacje bankomatow danego banku już się da wyguglać.
W maju 2021 na pewno bez prowizji dało się wypłacić z banku OTP i Raiffeisen, na 90% też z Zagrebacka Banka, ale tu może mnie pamięć mylić.
Góra
 Profil Relacje PM off
piekara114 lubi ten post.
 
      
#33 PostWysłany: 12 Cze 2021 22:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
@meczko
generalnie też tak uważam, ale na 100% chciało mi pobrać prowizję gdy w Trogirze chciałem na Wyspie wyjąć kuny ze ściany... i już nie na 100%, bo to było jakieś 9 msc temu, więc pamięć może szwankować, był to bankomat OTP banka (na pewno ul. Blaža Jurjeva Trogiranina, a wg GM tam jest właśnie OTP banka)... a parę dni później w Zadarze bez żadnej prowizji brałem z OTP banka

tak czy siak trzeba być uważnym i próbować do skutku
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 13 Cze 2021 00:02 

Rejestracja: 15 Mar 2021
Posty: 129
A czy nie jest prościej kupić w kantorze w Polsce kuny ? i nie denerwować się poszukiwaniem bankomatów ???
Podróżuję od dawien dawna :) i zawsze po prostu biorę w kieszeń kasę, którą przewiduję na zagraniczne wydatki..
Czasami jest to 500 EUR, ale zdarzyło się i kilka tysięcy USD (przy podróży dookoła świata)..
+ karta awaryjnie

Nie zdarzyło mi się korzystać z bankomatów, czy to na Słowacji, czy na Hawajach....,
Szkoda czasu na poszukiwanie i zastanawianie się nad najkorzystniejszym kursem...
Pieniądze w kieszeń i w drogę... ! Żywa gotówka :) Najprościej, najlepiej, bez nerwów i problemów.

A swoją drogą to dziwne / śmieszne, iż osoby, które podróżują (czy to do Chorwacji, czy na drugi koniec świata) zastanawiają się nad bankowymi przelicznikami.
Jakie znaczenie ma oszczędność kilkudziesięciu zł przy przy wyjeździe za kilka/kilkanaście tysięcy ????
Czyż to nie odbiera radości podróżowania ????

Paweł Szelhaus
_________________
Paweł
https://sites.google.com/site/traveller ... haus-pawel
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 13 Cze 2021 00:50 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
To nie jest kilkadziesiąt zł przy wydaniu kilkunastu tysięcy, ale znacznie więcej. Przed niedawnym wyjazdem sprawdziłem kurs kuny w krakowskich kantorach - najtaniej była za 0.63 PLN przy ówczesnym średnim kursie 0.60 PLN, co, jak nietrudno obliczyć, daje koszt wymiany waluty na poziomie 5%. Przy wydanych 10.000 PLN robi się z tego 500 zł, a to już nie jest tak całkiem bagatelna kwota.
Z bankomatu bez prowizji mogłem wypłacić tracąc na kursie mniej niż 0.5%. Płacąc jedną kartą zamiast drugiej też miałem rożnicę w koszcie przewalutowania między 0,5% a 3-4%. Nie aż tyle, ale po pewnym czasie też się kilka stówek oszczędności uzbiera.
Nie liczyłem tego nigdy całościowo, ale licząc kilka wyjazdów w ciągu roku mogę spokojnie założyć, że na świadomym sprawdzaniu kursów i prowizji oszczędzam na pewno ponad 1000 zł rocznie w porówaniu z podejściem "a co się będę przejmował" :-) Inna sprawa, że te kwestie po prostu mnie interesują, częściowo z powodów zawodowych, częściowo prywatnie, więc traktuję to trochę jako rodzaj sportu :-)

Ze znalezieniem bankowych bankomatów w Chorwacji nie miałem swoją drogą nigdzie problemu, więc nie prowadziłem żadnych daleko idących poszukiwań. Widzę po drodzę logo banku, to idę i wypłacam kasę, jak akurat zaczyna mi jej brakować. To całe poszukiwania na miejscu. Już więcej bym się naszukał kantoru, gdybym miał EUR w gotówce.

No a po trzecie - jakoś nie czułbym się bardzo komfortowo jeżdżąc z równowartością 10.000 PLN w gotówce. Zdarzały mi się kiedyś takie wyjazdy, ale od kiedy można tego uniknąć bez zostania doszczętnie złupionym przez banki i pośredników, to jednak wolę kartę, którą w razie ewentualnej kradzieży po prostu blokuję, a nieautoryzowane transakcje umiem odkręcić.
Góra
 Profil Relacje PM off
novart lubi ten post.
 
      
#36 PostWysłany: 13 Cze 2021 01:05 

Rejestracja: 15 Mar 2021
Posty: 129
meczko napisał(a):
.... te kwestie po prostu mnie interesują, częściowo z powodów zawodowych, częściowo prywatnie, więc traktuję to trochę jako rodzaj sportu :-) .

Myślę, iż to jest najważniejsze :)

Paweł

PS. Ja po prostu z założenia nie mam zaufania do bankomatów. Nawet w Polsce nie korzystam. Jeśli jest konieczność, idę do banku i wypłacam przy kasie. Wolę mieć kontakt z żywym człowiekiem :) niż maszyną :(
_________________
Paweł
https://sites.google.com/site/traveller ... haus-pawel
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 13 Cze 2021 01:29 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
... oj, no to wygląda na to, że musisz mieć bardzo dużo czasu i jeszcze więcej cierpliwości! ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off
witekkowal lubi ten post.
 
      
#38 PostWysłany: 13 Cze 2021 06:45 

Rejestracja: 03 Mar 2014
Posty: 484
niebieski
PawelSz napisał(a):
Podróżuję od dawien dawna :) i zawsze po prostu biorę w kieszeń kasę, którą przewiduję na zagraniczne wydatki..


Średniowiecze się skończyło. Wożenie gotówki nie jest ani bezpieczne ani wygodne ani tanie.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#39 PostWysłany: 13 Cze 2021 09:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
PawelSz napisał(a):
Jakie znaczenie ma oszczędność kilkudziesięciu zł przy przy wyjeździe za kilka/kilkanaście tysięcy ????
Czyż to nie odbiera radości podróżowania ????

Sporo ludzi z tego forum 10 dni w Chorwacji potrafi zamknąć w jednym tysiącu (przypominam: F4F = latać za darmo), nie odmawiając sobie przy tym niczego, na co mają ochotę (z reguły atrakcje typu jazda na bananie czy skuterze wodnym nie wchodzą w zakres ochót), dobrze się relaksując i świetnie wypoczywając.
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 13 Cze 2021 09:48 

Rejestracja: 12 Cze 2021
Posty: 19
@PawelSz
Masz jakieś złote rady jak osiągnąć taki wynik 10 dni za mniej niż 1000? :D Żartuje no na pewno się da, ale najpewniej przy rezygnacji z knajp :(
Ja w tym roku w nawiązaniu do tytułu tematu będę testował kartę revoluta - zobaczymy może to faktycznie się okaże najkorzystniejsze skoro tak zachwalają tę kartę ostatnio.
pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 71 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group