Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Norwegia i covid
#1 PostWysłany: 19 Sie 2020 14:26 

Rejestracja: 15 Mar 2015
Posty: 79
Nie wiecie może jak mocno jest weryfikowany fakt przebywania na kwarantannie w Norwegii? Podobno dopuszczona jest możliwość przebywania poza domem lub miejscem zamieszkania wtedy, gdy unika się bliskiego kontaktu z innymi ludźmi niż współlokatorzy, więc w jaki sposób weryfikują czy faktycznie nie łamiesz przepisów będąc poza wskazanym miejscem kwarantanny. Czy karanie za takie wykroczenie nie zależy od widzimisię służb odpowiedzialnych za przestrzeganie kwarantanny skoro przepisy dopuszczają fakt przebywania poza domem?
Może ktoś ma doświadczenie w tej kwestii i mógłby się podzielić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#2 PostWysłany: 25 Sie 2020 15:20 

Rejestracja: 12 Wrz 2019
Posty: 4
dołączam się do pytania. Jak wygląda ta kwarantanna?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#3 PostWysłany: 25 Sie 2020 15:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2011
Posty: 181
Też mnie to interesuje, więc wklejam informacje z fb "Aleksander Mariański - Księgowy w Norwegii" (nie robię reklamy, tylko podaje źródło, jeśli zabronione proszę usunąć):

JAK WYGLĄDA KWARANTANNA W NORWEGII?
✅ Kwarantanna trwa 10 dni od momentu przyjazdu do Norwegii. Kwarantanna może być krótsza, o tyle ile ostatnich dni przebywałeś w państwie zielonym lub żółtym. Nikt celowo nie sprawdza Twojej obecności w miejscu kwarantanny, ani tego miejsca nie rejestruje. Norwegia jest państwem gdzie jest zasada zaufania społecznego. Możesz wyjść na spacer, zakupy z zachowaniem bezpiecznego dystansu i środkami ostrożności. Muszą Cię złapać na np. imprezie masowej albo ktoś musi donieść że łamiesz zasady żebyś miał problem. Łamanie zasad kwarantanny związane jest z grzywną wysokości ok. 20.000 kr lub 15 dni więzienia.
Na kwarantannie można chodzić do pracy tylko jeśli są tam warunki do odpowiedniej izolacji albo inne kryteria są spełnione.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
NikodemFM lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#4 PostWysłany: 25 Sie 2020 15:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
To by się potwierdzało. Pod koniec czerwca (kiedy Norwegia była otwarta tylko z Finlandią, Danią i Islandią) wjechałem od strony Finlandii do Norwegii i nie było kontroli. A że jechałem wtedy na wyprawę rowerową z namiotem na dziko to łatwo było na tych wielkich przestrzeniach przebywać z dala od innych oraz nocować w namiocie również z dala od innych. Nie wiem, czy przylatując samolotem też by sytuacja była podobna, ale po tym jak ja osobiście wjechałem to widać było, że faktycznie mają zaufanie do obywateli.
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#5 PostWysłany: 23 Sty 2021 17:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Gru 2014
Posty: 2509
Loty: 240
Kilometry: 540 731
platynowy
Rząd zamyka Oslo
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-kor ... Id,5004918
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#6 PostWysłany: 23 Sty 2021 19:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
szfarcjeger napisał(a):

Acha, i naprawdę najważniejszą informacją w tym artykule jest to informacja o kolejkach po alkohol?
Poza tym ta informacja jest jakaś starawa, w okolicach Oslo lekcje są zdalne już od kilku tygodni, podobniej jak w kilku innych miastach. Wbrew pozorom władze reagują całkiem szybko i gdy liczba się zmniejsza, to zmieniają status na żółty. A wytycznie nie dotyczą całego kraju tylko gmin/regionów. Które same mogą lokalnie zmienić interpretacją na bardziej restrykcyjne. Stavanger też jest na 'czerwono' od 3 tygodni, zakaz sprzedaży alkoholu w restauracjach (Cardinal zamknięty na cztery spusty :( )
W tym tygodniu, mimo utrzymania restrykcji i ogólnego statusu czerwonego, lokalne władze zmieniły status szkół na żółty, więc przerwa w nauce dla niektórych roczników i szkół trwała raptem dwa tygodnie.
Z ciekawostek - zalecono używanie maseczek w miejscach publicznych gdzie utrzymanie odległości 1m jest problematyczne. 80% ludzi w sklepach nosi maseczki. Bez wyraźnego nakazu. To pewnie mniej więcej tyle co u nas z bardzo wyraźnym nakazem.

W dalszym ciągu bardzo dużą uwagę zwraca się na przyjezdnych. W okresie 1-14 stycznia, przy wyraźnym nakazie zrobienia testu do 24h po przylocie (darmowy, można na lotnisku), aż 6600 osób przylatujących nie zrobiło testu. Do tego wykryto niejednostkowe przypadki wpisywania lewych danych do obowiązkowego rejestru przy przekraczaniu granicy. Efekt - od paru dni nie da się opuścić lotniska/portu jeśli nie zrobi się testu, a dane są sprawdzane z paszportem.
Osobnym tematem jest sam fakt wymogu takiego testu zaraz po przylocie, w momencie gdy przylecieć można tylko z wykonanym wcześniej testem z ostatnich 72h. I raczej nie chodzi o wyłapanie tych którzy zarazili się pomiędzy testami, a raczej tych, którzy na fb-owych grupach dopytują "gdzie zdobędę negatywny wynik testu"

Piszę o tym wszystkim, aby pokazać, że restrykcje można wprowadzać z głową, szybko redukować w miarę zmieniających się warunków. A system rejestracji czy testów można wykonać sensownie i całkiem sprawnie. A jednocześnie, jak system musi i potrafi reagować na próby jego obejścia. Szkoda tylko że później są pewne schematy myślenia o emigrantach... niestety nie biorą się znikąd. Kary za łamanie przepisów związanych z obostrzeniami czy wykonaniem testów to 20tys nok (8,5tys PLN). W poruszanym w linku Oslo, w ostatnich dniach kara została podniesiona do 50tys nok. Jak łatwo sie domyślić, to tam głównie są problemy z przestrzeganiem reguł, jest to oczywiście również największe skupisko emigracji, również Polskiej.

Tak przy okazji, rozmawiałem niedawno z lokalsami o szczepieniach, gdy powiedziałem im że u nas są grupy uprzywilejowane, plus kombinatorzy poza kolejnością, to robili wielkie oczy, po prostu nie rozumiejąc po co i jak tak w ogóle można. Nawet w rzeczonym artykule jest wspomniane, że szczepienia są tylko i wyłącznie wg grup wiekowych. Nawet lekarze nie są szczepieni poza kolejnością. O aktorach czy innych biznesmenach nawet nie wspominając. A nawet zakładając że są jakieś lokalne przekręty, nie jest to upubliczniane, tym samym nie stanowi tematu zastępczego dla gawiedzi.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#7 PostWysłany: 24 Sty 2021 11:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Sprostowane do powyższego. Od poniedziałku przyjeżdżający do kraju muszą mieć test zrobiony nie później niż 24h przed wjazdem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#8 PostWysłany: 28 Sty 2021 00:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Gru 2014
Posty: 2509
Loty: 240
Kilometry: 540 731
platynowy
Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła, że od północy z czwartku na piątek zostaną zamknięte granice dla osób, które nie mieszkają w tym kraju.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-kor ... Id,5013215
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#9 PostWysłany: 28 Sty 2021 15:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Zgadza się. Dalej jest trochę wyjątków, no odwiedzający małżonkowie i nieletnie dzieci. Ale turystycznie od północy nie da się wjechać. Co więcej, wstępnie zapowiedzieli ze minimum dwa tygodnie, a raczej cały luty.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#10 PostWysłany: 28 Lut 2021 21:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Gru 2014
Posty: 2509
Loty: 240
Kilometry: 540 731
platynowy
Oslo zamknięte na 2 tygodnie
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-kor ... Id,5078046
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#11 PostWysłany: 15 Mar 2021 12:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
To raczej informacja czysto do statystyki, bo z punktu widzenia wyjazdów turystycznych do Norwegii nic się nie zmienia (czytaj - nie można ;-)
Norwegia od środy (17.03) do 9 kwietnia zaostrza jeszcze bardziej reguły związane z wjazdem dla obcokrajowców. Jeśli podróż nie jest służbowa (udokumentowane przez pracodawcę), to kwarantanna po przyjeździe (10 dni) musi odbywać się w hotelu. Wcześniej można było w domu pod pewnymi warunkami. Można ją skrócić robiąc test nie wcześniej niż po 3 dniach, ale na własny koszt (wcześniej testy po przyjeździe były za darmo). Koszt testu mniej więcej taki jak koszt pozostałych 6 dni w hotelu, więc kosztowo obie opcje wychodzą podobnie.
Powód wprowadzenia takich restrykcji jest podany wprost - zmniejszyć do minimum ilość obcokrajowców, którzy wyjadą na chwilę na święta do swoich krajów, a później wrócą do swoich domów (a bywały też przypadki, że cichaczem wprost do pracy). A w ten sposób uniknąć powtórki z początku roku, gdy ponad połowa nowych przypadków pochodziła wprost z "importu".
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Kashpir, 15 Mar 2021 13:34, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
Kashpir uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#12 PostWysłany: 05 Cze 2021 00:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Od dziś osoby wjeżdżające do Norwegii z Polski nie musza już mieć kwarantanny w hotelu, jeśli posiadają odpowiednie miejsce zamieszkania. Nadal obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Związane jest to z nowym przeliczeniem wskaźników zachorowań, które w PL wypadają ostatnio bardzo korzystnie.
Ale jeśli numerki się utrzymają, być może niedługo nie będzie już konieczny test przy wjeździe.
Na razie fakt zaszczepienia nic nie wnosi i praktycznie nie daje żadnych przywilejów. Dodatkowo Norwegia uznaje fakt zaszczepienia tylko, jeśli jest to wpisane w ichniejszy system zdrowotny, 'papierowe' kwitki czy 'certyfikaty' nikogo na granicy nie interesują, na razie Norwegia nie uznaje tzw certyfikatu UE, podobnie jak część krajów UE zresztą. Funkcjonować ma lokalny certyfikat, który rzekomo ma być uznawany w UE.
I tak przy okazji - wpisanie do systemu okazuje się niełatwe, szczególnie jeśli dotyczy szczepionek, które w Norwegii nie są obecnie używane (AZ, JJ). Lokalne rozwiązania, robione na kolanie, jak zwykle nie obsługują przypadków niestandardowych. Mam zresztą mocne przekonanie, że gdy pojawię się w PL z norweskim certyfikatem, to na wejściu odbiję się od systemu, bo nikt nie będzie wiedział co z tym zrobić.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
meczko uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#13 PostWysłany: 09 Cze 2021 21:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Norwegian government: Fully vaccinated travelers not obliged to go into entry quarantine from Friday

https://norwaytoday.info/news/norwegian ... EpFxACApbc
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#14 PostWysłany: 09 Cze 2021 21:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
olajaw napisał(a):
Norwegian government: Fully vaccinated travelers not obliged to go into entry quarantine from Friday

https://norwaytoday.info/news/norwegian ... EpFxACApbc

Cieszyłbym się ostrożnie. Na razie za "fully vaccinated" uznawane są osoby, które mają ten fakt wpisane elektronicznie do norweskiego systemu zdrowotnego. Więc po pierwsze w tym systemie są zarejestrowani (czytaj - mają 'pesel'), a po drugie system widzi ich szczepienia (co - jak wiem choćby na swoim przykładzie - nie jest wcale oczywiste). MOŻE będą akceptowane paszporty covidowe UE, najprawdopodobniej nie wcześniej niż w lipcu.
Nie wiem dlaczego w wielu newsach w tym tygodniu pojawia się 'skrócona' wersja informacji, jak wyżej. Nawet w norweskich.

Jeśli kogoś nie będzie raziło kaleczone (z oficjalnej strony) tłumaczenie co czym czego, to proszę link do strony (ang) do polskiego PDFa poniżej
https://www.regjeringen.no/en/aktuelt/v ... id2856566/

https://www.regjeringen.no/contentasset ... ifikat.pdf

W skrócie:

od 11 czerwca cyfrowy _norweski_ certyfikat potwierdzający szczepienie, na podstawie którego można uniknąć/skrócić kwarantannę. Od (mniej więcej) lipca, _norweski_ certyfikat ma być w formie akceptowanej przez UE, ale to ciągle plany. NIE MA informacji o tym, że certyfikaty EU będą akceptowane w Norwegii, chociaż takie są oczywiście oczekiwania, ale to również nie wcześniej niż w lipcu. Była za to wcześniej informacja (nie mogę znaleźć teraz źródła), że na granicy obecnie nie będą respektowane żadne "papierowe" zaświadczenia. Nie wspominam już o tym , że ludzie z USA mi do pracy przylecieli z tymi fajnymi karteczkami od Pfizera, to ich po prostu wyśmiali - 10 dni hotelu...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#15 PostWysłany: 10 Cze 2021 15:33 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Norweski minister zdrowia zapowiada, że Norwegia będzie wpuszczać turystów z unijnymi certyfikatami covid od przełomu czerwca/lipca. Warunkiem jest możliwość weryfikacji kodu QR.
https://www.msn.com/nb-no/reise/nyheter ... ar-AAKRLzn
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#16 PostWysłany: 19 Cze 2021 20:29 

Rejestracja: 18 Sty 2012
Posty: 314
niebieski
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Norweg ... 36443.html
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#17 PostWysłany: 24 Cze 2021 12:47 

Rejestracja: 01 Lut 2020
Posty: 31
Loty: 8
Kilometry: 7 833
Czy dobrze wnioskuję na podstawie tych stron:
https://www.visitnorway.com/plan-your-t ... to-norway/
https://www.fhi.no/en/op/novel-coronavi ... l-covid19/

że od dzisiaj można z Polski przylecieć bez testu i kwarantanny?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#18 PostWysłany: 24 Cze 2021 13:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2012
Posty: 1134
Loty: 392
Kilometry: 429 122
niebieski
Wygląda na to, że tak, i w tym momencie nawet na podstawie dwóch czynników - certyfikatu szczepienia oraz faktu, że Polska jest na zielonej liście.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#19 PostWysłany: 24 Cze 2021 20:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
@Djorkaeff
Europejski certyfikat ma być uznawany od 1 lipca. Chociaż od wczoraj Norwegia udostępnia już certyfikat EU ze swojej strony, więc możliwe że już czytają również "obce".
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Gadekk, 24 Cze 2021 20:48, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off
Djorkaeff uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#20 PostWysłany: 28 Cze 2021 00:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7342
HON fly4free
Wygląda na to, że w gorączce emocji dałem dziś mocno ciała :(
Piszę zatem ku przestrodze...

W związku z komplikacjami związanymi ze zbliżającym się wyjazdem do Portugalii (a w zasadzie z lotem powrotnym z tejże do Polski przez Niemcy), po konsultacji z call center Lufthansy, poszukiwałem dziś na gwałt alternatywy dla Lizbony w celu przebukowania lotów bez horrendalnej dopłaty.
Zajrzałem również do tego wątku, sprawdziłem informacje w zapodanych linkach i uznałem, że gra muzyka, po czym zmieniłem LIS na BGO (faktycznie z niewielką tylko dopłatą).

Po kilku godzinach naszła mnie refleksja, że do tego Bergen to my przecież nie przylecimy z "zielonej" Polski, tylko z "czerwonych" Niemiec, gdzie będzie tranzyt! Zacząłem zatem sprawdzać strony rządowe w Norwegii i po przebrnięciu przez tony zamieszczonych tam informacji, doszedłem do wniosku, że aktualnie lot przez Niemcy dyskwalifikuje nas i przestajemy być gośćmi ze strefy zielonej (https://www.udi.no/en/about-the-corona- ... #link-1982):

Image

Na szczęście, lot ma być dopiero 16.07, a to oznacza, że jest iskierka nadziei, bo (https://www.regjeringen.no/en/aktuelt/r ... id2862254/):

Image

Jest zatem spora szansa, że po 5.07 Niemcy też wejdą do grona zielonego, a wtedy moje "danie ciała" (chyba) się zdeaktywuje.

Musiałem to napisać, by dać upust frustracji, że dałem się wmanewrować. Zbyt wielu osób to jednak nie dotyczy, bo mało chyba kto lata z Polski (zwłaszcza północnej) do Norwegii z przesiadką...
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group