Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 22 Wrz 2014 10:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2013
Posty: 193
Ogólnie jeśli chodzi o porozumiewanie się to jest genialnie. Można się dogadać praktycznie ze wszystkimi i nie ma się jednak czego obawiać. Nawet policjanci coś tam wydukają po niemiecku/angielsku i dorzucą jeszcze elementy włoskiego ale najważniejsze, że wszystko zrozumiałe.
Nawet w mniejszych miejscowościach spokojnie da radę się porozumieć.
Jedyny problem jaki napotkaliśmy to mała knajpka na peryferiach Craiovej gdzie ludzie kompletnie nic nie rozumieli w żadnym języku ale za to pokazali nam dania jakie mają i mogliśmy sobie wybrać "wizualnie":)
Jeśli ktoś zna np. włoski to sprawa jest praktycznie rozwiązana i można się dogadać domyślając się o co chodzi- dużo wyrazów jest podobnych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
#22 PostWysłany: 19 Sty 2017 13:12 

Rejestracja: 21 Gru 2015
Posty: 30
Anonymous napisał(a):
Tak jak w innych krajach. Po angielsku dogadasz się z większością młodych ludzi w dużych miastach wszędzie.

No na Węgrzech, we Włoszech czy nawet w Hiszpanii ciężko się nawet z młodymi dogadać... We Włoszech prędzej po hiszpańsku z racji podobnego do włoskiego języka.
A co do Rumunii, większość młodych zna angielski, a nawet często się spotykałem że starsze osoby są w stanie się porozumieć, a jak z młodym w Rumunii się nie możesz dogadać po angielsku to albo się wstydzi, albo jest Węgrem :p
Z tego co mi Rumunki mówiły, w ich kraju ogólnie ludzie znają lepiej lub gorzej angielski min. dlatego że w telewizji nie dubbingują, nie dają zagłuszających lektorów, tylko pod oryginalnym filmem lecą napisy i oglądając TV uczysz się angielskiego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 19 Sty 2017 13:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
A nawet jak jest Węgrem, to zrozumie niemiecki lub słowa angielskie zapożyczone z łaciny. ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 13 Maj 2017 14:48 

Rejestracja: 24 Mar 2017
Posty: 207
Ja uważam że z angielskim jest raczej średnio - ale byłem za krótko aby dobrze ocenić.

Ogólnie policja to angielski zna, a zwykli Rumuni jakoś średnio - albo nie chcą mówić.
Jednakże w ich przypadku ten brak angielskiego nie jest jakimś problemem, bo są bardzo kumaci, a rumuński ma dużo słówek podobnych do angielskiego.

Dla przykładu, w środku pola rzepakowego w nocy spotkaliśmy gościa który pilnował ule. Mimo braku słów angielskich udało nam się porozumieć na tyle, że dowiedzieliśmy się, że pszczoły są złe, miodu nie ma, bo deszcz, że ma 2 dzieci, mieszka 100km dalej i będzie tam siedział cały maj pilnując pszczół i że pies śpi mu w nogach, bo zimno :D

Z mojej ostatniej wycieczki mogę powiedzieć, że totalnie najtrudniej porozumieć się z Albańczykami - totalnie nic nie kumają, nawet największych banałów oraz z Bułgarami - przy czym Bułgarzy są bardziej chętni do wzajemnego porozumienia :)


Ostatnio edytowany przez Abcn, 13 Maj 2017 15:10, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off
kat_lee lubi ten post.
 
      
#25 PostWysłany: 13 Maj 2017 17:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Z Rumunami mozna dogadac sie po wlosku, a z Bulgarami po rosyjsku. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
p.wl lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 13 Maj 2017 21:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Jeśli nie uda się porozumieć po angielsku, najlepiej stosować język pan-romański, czyli pidżyn hiszpańsko-włosko-francuski.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pepe83 lubi ten post.
 
      
#27 PostWysłany: 18 Sie 2017 15:20 

Rejestracja: 15 Maj 2017
Posty: 83
Loty: 43
Kilometry: 64 694
Z Rumunami nie jest tak źle. Zwłaszcza jak coś sprzedają. Zresztą zawsze pozostaje pól angielski, pół migowy. Tak kupowałem bilety na komunikację miejską m.in w Braszowie i Bukareszcie. A, ze panie słabo kumały o pytanie od ilu dzieci płacą za bilety to pokazywałem im syna - to wystarczało :)

Emejcz napisał(a):
Z mojej ostatniej wycieczki mogę powiedzieć, że totalnie najtrudniej porozumieć się z Albańczykami - totalnie nic nie kumają, nawet największych banałów


To zależy jak trafić. Ja właśnie w Albanii odniosłem pozytywne wrażenie. Na przykład w środku Tirany nawigacja wyprowadziła mnie na ulicę, która okazało się, że jest zamknięta. Zatrzymałem auto, próbuję ustawić objazd, a tu podszedł do mnie gość ok. 50 lat z łopatą i w miarę niezłą angielszczyzną zapytał czy pomóc i szybko wytłumaczył objazd :)
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc uważa post za pomocny.
 
      
#28 PostWysłany: 20 Sie 2017 02:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Nie wiem jaki zwiazek ma Albania z Rumunia w poprzednim poscie, ale skoro administracja to toleruje...? :o
Gdybym ja cos takiego napisal, polecialby od razu do niewidomwgo Kosza, abym dostal kolejne ujemne punkty.
W Rumunii po rewolucji, mozna bylo porozumiec sie z wyjatkowo nielicznymi jednostkami po rosyisku.
Dzis rosyjski jest jezykiem niechcianym i nielubianym w Rumunii, dlatego nie mozemy liczyc na konwersacje w tym jezyku.
W Transylwani mozna porozumiec sie po wegiersku i w niektorych przypadkach po niemiecku, chociaz ten ichniejszy niemiecki potrafi byc wyjatkowo egzotyczny.
Jesli ktos zna wloski, to moze bez wiekszych problemow porozumiec sie, jedynym problemem moze byc, ze mowimy po wlosku, ale odpowiedzi otrzymujemy po rumunsku. ;)
Poza tym czesc mlodych ludzi zna angielski. :)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 27 Wrz 2017 19:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2012
Posty: 1134
Loty: 392
Kilometry: 429 122
niebieski
Dość ciężko było. Niby kelnerka (ta tylko pojedyncze słowa) i recepcjonistka (ta lepiej) po angielsku mówiły, ale bez kilku słów po włosku byłoby ciężko. Pani sprzedająca bilety autobusowe w Timisoarze to w ogóle nie chciała nic wyjaśnić, tylko wcisnąć mi bilety i żebym spadał. ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 02 Lut 2018 15:29 

Rejestracja: 08 Kwi 2017
Posty: 67
W hotelach trzeba nieraz na migi, w sklepach sprzedawcy pokazują na banknotach nominały, którymi trzeba zapłacić. W Siedmiogrodzie jest lepiej, no ale tam już typowo turystycznie. Ale Rumunom też zależy, żebyś się z nimi dogadał, czasem nawet bardziej niż Tobie, więc da radę.

Ale generalnie jest słabo, nie wiem nawet, czy nie gorzej niż na Węgrzech poza Budapesztem (i paroma miejscówkami typu Pecs), bo na Węgrzech przynajmniej po niemiecku się dogadasz ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 02 Lut 2018 16:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Sty 2018
Posty: 41
Byłem w zeszłym roku na wycieczce Rumunia Bułgaria i Węgry i moje odczucie jest takie że w Rumunii jest nieźle za to Węgry dramat. Fakt byłem głównie w Siedmiogrodzie ale np. zatrzymywałem się w Bukareszcie i też nie było problemów z dogadaniem się po angielsku. Myślę że to kwestia szczęścia jak się trafi.
W Bułgarii pomaga rosyjski (a najbardziej znajomość Cyrylicy :D ) ale na wybrzeżu angielski też da radę..
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 02 Lut 2018 16:51 

Parę miesięcy temu wylądowałem w Bukareszcie. Wsiadłem do taksówki, spojrzałem na kierowcę i pomyślałem:
"Z tym gościem to raczej nie pogadam. Ma wypisane na czole, że po angielsku ani be, ani me, ani kukuryku".
Po 15 minutach jazdy w całkowitej ciszy rozpierała mnie duma:
"Dżizas, ale żem mądry! Nie pomyliłem się, ten koleś pewnie i po rumuńsku niewiele potrafi powiedzieć."
Kontemplowanie własnej mądrości przerwał głos kierowcy:
- If you wanna smoke, just open the window.
Kolejne 45 minut podróży upłynęły na miłej pogawędce.

W ciągu kilku dni pobytu w stolicy Rumunii ani razu nie spotkałem osoby, która nie rozmawiałaby po angielsku. Poziom znajomości różny, ale zawsze bezproblemowo szło się porozumieć.
Góra
 PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group