Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#241 PostWysłany: 09 Lip 2019 12:57 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
Cytuj:
Ale odpowiedzi na pytanie już nie

Może nikt jej nie zna, a może nikt nie ma ochoty Ci odpowiadać. Szukaj zatem odpowiedzi gdzie indziej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#242 PostWysłany: 09 Lip 2019 13:09 

Rejestracja: 18 Wrz 2015
Posty: 906
Loty: 54
Kilometry: 71 690
niebieski
Swego czasu znalazłem gdzieś informację co do odcinkowego pomiaru prędkości, że tolerancja wynosi 5% dozwolonej prędkości, nie wiem, czy dotyczy to też fotoradarów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#243 PostWysłany: 30 Lip 2019 16:45 

Rejestracja: 30 Lip 2019
Posty: 7
Moi drodzy, prośba o poradę do Was w takiej sprawie.
Wczoraj, tj. 29.07.2019 roku do naszej firmy przyszedł polecony z zawiadomieniem o płatności za mandat z Włoch. Wszystko po angielsku, samego mandatu brak.
Problem polega na to, że nie za bardzo wiem za co ten mandat został wystawiony. Jako podstawa jest wskazany ART.LO 07 C 1-14 a dalej słownie "ILLEGALY CIRCULATED IN A LANE RESERVED FOR OTHER CATEGOREIS OF VEHICLES". Jako miejsce wykroczenia jest wskazane VIA FILIBERTO, ALTEZZA Civico 27 PADVA.
Data wykroczenia: 01.05.2018
Data stwierdzenia wykroczenia: 05.06.2019
Kwota do zapłaty €65,91 {jeśli płatność będzie w ciągu 5 dni od dnia odebrania zawiadomienia).

I teraz moje wątpliwości, o których rozwianie Was proszę.
1. W dniu popełnienia wykroczenia auto było w leasingu, nasza firma była użytkownikiem. Zawiadomienie przyszło do nas jako do kierującego! a jako wynajmujący jest wskazana firma leasingowa (która była de facto właścicielem pojazdu). No i jak odnieść się do tego, że jako kierującego wskazują firmę a nie osobę która kierowała pojazdem? W PL takie coś nie przejdzie.
2. Czy włoski organ zdążył z dostarczeniem nam wezwania? Jak można twierdzić, że stwierdzenie wykroczenia zajęło im ponad rok, skoro po zalogowaniu się na stronie gdzie można też opłacić mandat jest link do zdjęcia? Czy jest tu jakaś szansa na podważenie tego mandatu?
3. A propos zdjęcia - widać tylko tył auta i nic poza tym. Zdjęcie jest tak wykadrowane że nie widać prawie wcale drogi, a już na pewno żadnych linii czy pasów.
4. Jak zaloguje się na podanej w piśmie stronie internetowej to to zapłaty jest na górze ok €77, a na dole już €65,91. Ile w końcu trzeba zapłacić?
5. Próbowałem znaleźć na Google Maps tą ulicę na której rzekomo zostało popełnione wykroczenie. Pomijając już fakt, że wyszukuje tylko VIA FILIBERTO, to jest to bardzo krótka ulica (może ze 100m), na której jest normalny pas i bus pas, na który mam nie ma szans żebym wjechał (poza tym na podstawie tego zdjęcia które jest na stronie absolutnie nie da się ustalić, że na takowy wyjechało auto).

W związku z powyższym, jak uważacie - jest sens odwoływać się do prefekta (przekroczony termi w doręczenia wezwania, brak mandatu, brak udowodnienia wykroczenia) czy może w terminie się zmieścili, a mandat po prostu doślą, a mi minie "promocja" na opłacenie mandatu?
Dodam jeszcze, że auto zostało przez nas wykupione po leasingu, blachy zostały te same i prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch lat ponownie będzie we Włoszech.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#244 PostWysłany: 30 Lip 2019 17:02 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Masz 13 stron tego wątku. Poczytaj. Pomyśl. A na koniec uświadom sobie , że to jest Italia i ponownie wjedziesz tym samochodem. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#245 PostWysłany: 30 Lip 2019 17:07 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
zomos napisał(a):


W związku z powyższym, jak uważacie - jest sens odwoływać się do prefekta

To nie zaszkodzi,jak nie poskutkuje to wtedy zapłacisz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#246 PostWysłany: 30 Lip 2019 17:36 

Rejestracja: 30 Lip 2019
Posty: 7
HandSome napisał(a):
Masz 13 stron tego wątku. Poczytaj. Pomyśl. A na koniec uświadom sobie , że to jest Italia i ponownie wjedziesz tym samochodem. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Tak wiem. Nie mam nic przeciwko płaceniu mandatów jeśli są one poprawnie i słusznie wystawione oraz skutecznie doręczone. A tu mam właśnie wątpliwości. Stąd moje pytania. Zwłaszcza o terminy i niedoręczenie mandatu.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#247 PostWysłany: 30 Lip 2019 17:37 

Rejestracja: 30 Lip 2019
Posty: 7
miriam napisał(a):
zomos napisał(a):


W związku z powyższym, jak uważacie - jest sens odwoływać się do prefekta

To nie zaszkodzi,jak nie poskutkuje to wtedy zapłacisz.
Wiem, że odwołać się nie zaszkodzi ale czy wtedy nie przepadną mi terminy 5 i 60 dniowe na zapłatę mandatu

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#248 PostWysłany: 30 Lip 2019 17:41 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
Do 60 dni jest szansa,że przyjdzie odpowiedź.A ew. po tym terminie o ile wzrasta kwota?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#249 PostWysłany: 30 Lip 2019 17:59 

Rejestracja: 30 Lip 2019
Posty: 7
Do 5 dni jest - 30% czyli 65,91
Do 60 dnia jest - 100% czyli 94,16
Po 60 dniach jest - 200% czyli 186,32.



Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Ostatnio edytowany przez marcino123, 31 Lip 2019 19:20, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#250 PostWysłany: 30 Lip 2019 18:19 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
To już od ciebie zależy co zrobisz.Odwołanie powinno zablokować wzrost kwoty,ale to są Włochy i nie wypowiem się jak to tam jest.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#251 PostWysłany: 30 Lip 2019 18:23 

Rejestracja: 30 Lip 2019
Posty: 7
I tu jest właśnie sedno moich pytań. Czy ktoś wie jakie tam są przepisy w tym względzie i jak to wygląda w praktyce?

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Ostatnio edytowany przez marcino123, 31 Lip 2019 19:21, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#252 PostWysłany: 30 Lip 2019 18:50 

Rejestracja: 27 Sty 2018
Posty: 242
Zbanowany
Jesli to ta ulica to Ja to troche inaczej widze niz Ty.

Image

Poprostu zaplacie i tyle to nie Polska gdzie mozna sie pluc na policjanta ze nie ma racji. Chyba dla firmy to nie jakis duzy wydatek.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#253 PostWysłany: 30 Lip 2019 18:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
no, 13 stron jest , w praktyce :!:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
greg1291 lubi ten post.
 
      
#254 PostWysłany: 30 Lip 2019 19:13 

Rejestracja: 30 Lip 2019
Posty: 7
Time2GO napisał(a):
Jesli to ta ulica to Ja to troche inaczej widze niz Ty.

Image

Poprostu zaplacie i tyle to nie Polska gdzie mozna sie pluc na policjanta ze nie ma racji. Chyba dla firmy to nie jakis duzy wydatek.
Wg Googla to ta ulica kończy się na tym skrzyżowaniu. To co widać za zakazem to już coś innego.
Na nikogo się nie pluje, a policjantów i wszystkich innych ludzi traktuje z szacunkiem dopóki na niego zasługują.
Owszem, stać ale chodzi też trochę o zasadę. Jeśli czegoś nie trzeba płacić to po co to robić? Rozdawnictwo mnie nie rajcuje

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#255 PostWysłany: 30 Lip 2019 19:38 

Rejestracja: 27 Sty 2018
Posty: 242
Zbanowany
Kolego wez sie nie kompromituj dalej :

Image

Kierowca wasz wjechal i tyle a teraz nie ma jak go obciazyc wiec szukasz pomocy w necie.
akurat news z dzisiaj : https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/mandat-za-przekroczenie-predkosci-za-granica-czy-trzeba-placic/rdzbwby
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#256 PostWysłany: 30 Lip 2019 20:18 

Rejestracja: 30 Lip 2019
Posty: 7
Time2GO

Akurat nie kierowca, tylko ja sam prowadziłem. Ale nie pamiętam żebym wyjeżdżał pod zakaz, a akurat na takie rzeczy raczej zwracam uwagę. Być może za bardzo słuchałem nawigacji. Kwestia słuszności to jednak w tym momencie kwestia drugoplanowa. Masz rację, że ta ulica jest tam dalej. Jak wpisałem ją w mapach googla to jej nazwa pokazywała się tylko do tego skrzyżowania z zakazami. Nieważne.
W każdym razie tak jak wcześniej zaznaczyłem chodziło mi o kwestie formalne. Jak ktoś przez rok siedzi i nic nie robi, a potem nagle zaczyna dochodzić długu to jest trochę nie fair. Jakoś z Niemiec albo Austrii mandaty nie przychodzą po ponad roku tylko w ok 3 miesiące. Takie włoskie działania są chyba robione specjalne żeby więcej osób zapomniało gdzie było i co robiło. Poza tym zgodnie z przepisami powinni przysłać od razu mandat i to po polsku. Natomiast ich zachowanie jest przejawem cwaniactwa. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że cudzoziemcowi będzie trudno się w takich sprawach w jakikolwiek sposób bronić. I to mnie najbardziej wkurzyło.
Natomiast co do szukania pomocy, to masz rację. Szukam jej bo nauczony zasadami działania naszego polskiego aparatu państwowego zdaję sobie sprawę, że zwłaszcza organy takie jak straże miejskie, często naginają przepisy i robią ludzi w konia.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Ostatnio edytowany przez Abcn, 31 Lip 2019 16:03, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#257 PostWysłany: 30 Lip 2019 21:08 

Rejestracja: 05 Lis 2018
Posty: 45
Po ponad roku to bym im odpisał, że już umarłem... ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#258 PostWysłany: 30 Lip 2019 21:53 

Rejestracja: 27 Sty 2018
Posty: 242
Zbanowany
Nie mozemy patrzec wg. naszego prawa a z drugiej strony musisz uwzglednic ze to wlochy i tam wszystko wolno idzie a co dopiero odszukanie obcokrajowca.
Dlugo czy nie dlugo np. w Niemczech nie ma przedawnienia za skradziony samochod jak go odnajda po 10latach to i tak aktualnemu wlascicielowi go zabiora plus sprawe karna zrobia.

Nasze spojrzenie ze moze nie zdaza z terminem doreczenia mandatu powoduje wlasnie ze mamy takie a nie inne statystyki mandatow za granica, polscy kierowcy poprostu nie boja sie lub nie zadaja sobie sprawy z konsekwencji nie przestrzegania prawa.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#259 PostWysłany: 31 Lip 2019 08:53 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Skoro otrzymałeś info z Włoch to jedna kwestia nie ulega dyskusji. Posiadają twoje dane za których uzyskanie...musieli zapłacić. Jak myślisz, odpuszczą sobie na ,,piękne oczy"? Na 100% jak najszybciej robiłbym odwołanie i to najlepiej w j.włoskim :mrgreen: Tylko ciekawe jak je uzasadnisz? Opóźnieniami? :mrgreen: To nadal są ...Włochy i tam logika typowo europejska nie funkcjonuje. Możesz zatrudnić kancelarię prawną , która za ciebie wykona całą robotę tylko czy to będzie dla ciebie opłacalne. :mrgreen: W razie czego pozostaje ostatnia desku ratunku. Pisz na ...Berdyczów :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#260 PostWysłany: 31 Lip 2019 12:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lip 2015
Posty: 471
niebieski
płać i to szybko żeby sobie nie narobić kłopotów.
_________________
78 Krajów , 6 Kontynentów , 3 Oceany :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group