Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Banja Luka - Sarajewo
#1 PostWysłany: 14 Lis 2018 11:58 

Rejestracja: 12 Lip 2018
Posty: 193
W ramach planowania wiosennych wycieczek zauważyłem niegłupią cenę za lot do Banja Luki, ale wiadomo że będąc w BiH koniecznym jest odwiedzenie Sarajewa - zwłaszcza iż przeważa opinia, że sama Banja Luka jest nieciekawa. Co proponujecie na dojazd w tę i nazad? Autobus, pociąg, czy może wynajęcie auta będzie lepszym rozwiązaniem? Myślę o nocowaniu w Sarajewie i zrobieniu stamtąd krótkiego wypadu przynajmniej do Mostaru.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast
#2 PostWysłany: 19 Lis 2018 16:05 

Rejestracja: 28 Mar 2014
Posty: 38
Pociąg. Bośniacy po wielu latach uruchomili swoje Talgo i jest to najwygodniejsza opcja podróży. Rozkład prezentuje się obecnie następująco:

Bihać 2.03 - Banja Luka 5.35 - Sarajewo 10.28
Banja Luka 17.55 - Sarajewo 22.40

Sarajewo 6.30 - Banja Luka 11.13
Sarajewo 16.00 - Banja Luka 20.46 - Bihać 0.22

Sarajewo 7.07 - Mostar 9.00 - Capljina 9.29
Sarajewo 16.50 - Mostar 18.45 - Capljina 19.14

Capljina 6.16 - Mostar 6.45 - Sarajewo 8.41
Capljina 16.35 - Mostar 17.04 - Sarajewo 18.56

Cena biletu Mostar-Sarajewo 11,90 BAM, Sarajewo-Banja Luka bodajże coś koło 26 BAM.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arcon uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 19 Lis 2018 16:47 

ja tylko podpowiem, ze niezaleznie od kategorii, pociag w Bosni nie rozwinie wyzszych niz 30-40km/h, predkosci bo infastruktura im gnije...
Takze, pociagi bywaja moze i wygodne ale chas przejazdu pozostawia wiele do zyczenia.
Góra
 PM off  
      
#4 PostWysłany: 19 Lis 2018 17:13 

Rejestracja: 28 Mar 2014
Posty: 38
Z Sarajewa do Mostaru jest 129 km, do Banja Luki 266, czasy przejazdu podałem wyżej. Prosta matematyka wystarczy, żeby sprawdzić, że to, co piszesz, jest od prawdy odległe - delikatnie mówiąc. Autobusy jeżdżą dłużej - ponad 5h do Banja Luki, 2,5h do Mostaru.

PS. Zanim ktokolwiek zapyta: jechałem, sprawdziłem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 19 Lis 2018 17:24 

5h czyli mi wychodzi ~53km/h
Pociagi mimo stosunkowo luznych rozkladow bywaja dodatkowo czesto opoznione o kilkadziesiat minut.
Jak dla mnie wiekszosc trasy jedzie ok. 40km/h, niech ci nawet bedzie ze 42 (nie, nie mierze z GPSem w rece).
Nie pisalem tez dokladnie akurat o trasie do Banka Luki (bo o tej mowa) lecz o ogolnej infrastrukturze.
Ale nie, przekonuj nada ze bosniackie 'KDP' jest niczym TGV i odjazd o 5:30 jest idealnym czasem.
Góra
 PM off  
      
#6 PostWysłany: 19 Lis 2018 17:49 

Rejestracja: 28 Mar 2014
Posty: 38
Czyli tak:

Na pytanie o warunki podróży na trasie Banja Luka - Sarajewo opisałem warunki podróży na trasie Banja Luka - Sarajewo. Ty napisałeś że to kiepska opcja, bo pociągi nie rozwijają wyższych prędkości niż 40 km/h, po czym - jak okazało się, że rozwijają - piszesz, że nie pisałeś o tej trasie. Wyborne. :mrgreen:

Padło pytanie o opinię, przedstawiłem moją opinię. Wyniesioną z doświadczenia. Podałem informacje, które mogą się przydać. Może masz inną opinię - to ją przedstaw. Może masz inne informacje, które mogą się autorowi wątku - to je przedstaw. Na razie jednak podajesz informacje po prostu nieprawdziwe - jak z tym czasem przejazdu i vmax 40 km/h - i stawiasz chochoły, jak ten że piszę coś o TGV czy o 5.30 jako dogodnej porze. Słabawe to jednak.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 19 Lis 2018 17:57 

widzisz gdzies w pierwszym moim poscie cos na temat Banja Luki albo Sarajewa?
Jeszcze raz powtórze, pisalem o "pociagu w Bosni".
Na przyklad wezmy chocby trase Doboj - Sarajewo, tam pociag NIE ROZWIJA predkosci wyzszych niz 40km.
Ale nie no, masz przeciez racje, 53 km/h to juz prawie ponad predkosc swiatla :mrgreen: :mrgreen: Ogromna roznica!
Góra
 PM off  
      
#8 PostWysłany: 19 Lis 2018 18:23 

Rejestracja: 28 Mar 2014
Posty: 38
Aleś ty uparty jednak :mrgreen: :mrgreen:

Między Sarajewem a Dobojem są 172 km.
Najwolniejszy z pociągów Talgo pokonuje ten dystans w 3h22'.

Vhandl = 51,08 km/h.

Jeżeli znasz sposób, żeby pociąg nieprzekraczający 40 km/h osiągnął średnią prędkość 51 km/h (zatrzymując się po drodze siedmiokrotnie), to daj znać, z miejsca cię zatrudniam. Jeśli jednak prawa fizyki również cię obowiązują, to łaskawie przestań je podważać. Na stronie ZFBH z łatwościa można znaleźć informację, że vmax na tym odcinku to 70 km/h i tyle pociąg rzeczywiście osiąga (tak: nie zawsze, czasami jedzie wolniej. na przykład jak hamuje przed stacją. :mrgreen:).

A czy to różnica? Skoro to pozwala osiągnąć lepszy czas przejazdu niż autobus, to zapewne tak. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 19 Lis 2018 19:07 

nie rozimiesz ze za kazdym razem te pociagi sa opoznione po kilkadziesiat minut.
Poza tym dla twojej wiedzy, ty podajesz wiedze teoretyczna glownie (poza: jechalem gdzies, kiedys)
A ja praktyczna z najdalej zeszlego roku.
Góra
 PM off  
      
#10 PostWysłany: 20 Lis 2018 10:12 

Rejestracja: 28 Mar 2014
Posty: 38
No fajnie. Ja podaję wiedzę praktyczną z tego roku. Nie było żadnych kilkudziesięciominutowych opóźnień. Skończyłeś już?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 20 Lis 2018 10:43 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 21
Loty: 107
Kilometry: 107 830
W każdym razie (doświadczenie z sierpnia tego roku) pociąg jest zdecydowanie lepszym wyborem. Przy tych czasach przejazdu nieporównywalnie więszy komfort niż podczas jazdy autobusem
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 20 Lis 2018 13:11 

Rejestracja: 02 Mar 2016
Posty: 839
złoty
Spokojnie możesz przejechać się pociągiem Talgo kolei bośniackich. Nawet w drugiej klasie siedzenia są wygodne i rozkładane, odstępy między nimi duże. Dodatkowo sam bilet na pociąg będzie swoistą pamiątką. Ja np. w kasie w Mostarze dostałem zestaw w postaci: paragon z kasy fiskalnej + blankiet zadrukowany w drukarce + miejscówka wypisana...ręcznie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 20 Lis 2018 19:24 

Rejestracja: 28 Mar 2014
Posty: 38
Żeby było śmieszniej, na podróż z Sarajewa do Banja Luki dostaje się zupełnie inny w formie bilet, bo jest to przejazd między dwoma składowymi Bośni, więc są inne bilety niż wewnątrz jednej z nich.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 22 Lis 2018 15:08 

Rejestracja: 12 Lip 2018
Posty: 193
Dzięki wszystkim za info, będę kombinować :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 23 Cze 2019 17:54 

Rejestracja: 28 Lip 2017
Posty: 330
2 lata temu jechałam z Sarajeva do Mostaru, pociąg był komfortowy, klimatyzowany, dużo przestrzeni między miejscami.
Wyruszyliśmy i dotarliśmy na miejsce punktualnie. Plus piękne widoki.
Autobusem jechałam z Mostaru to Tuzli i tu był folklor i opóźnienie. Autobus polecam zatem, jeśli chce się bardziej lokalsko podróżować.

runningpotato napisał(a):
Żeby było śmieszniej, na podróż z Sarajewa do Banja Luki dostaje się zupełnie inny w formie bilet, bo jest to przejazd między dwoma składowymi Bośni, więc są inne bilety niż wewnątrz jednej z nich.


Właśnie rozważam taki układ. Rozumiem, że pociąg jest podobnej klasy jak na trasie Sarajevo-Mostar?


Jakby jeszcze ktoś szukał info tu rozkłady jazdy:
https://www.zfbh.ba/en/
https://www.zrs-rs.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 07 Paź 2021 20:28 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2381
platynowy
Mały update: tak jak w zeszlym roku zawieszono z powodu Covida kursowanie pociągu (Talgo) na trasie Banja Luka - Sarajevo, tak do dziś go nie przywrócono.
Ponadto, nie ma aktualnie ma ani jednego pociągu przekraczającego granicę pomiędzy Republiką Serbską a Federacją Bośni i Hercegowiny. Najdalej po stronie Serbskiej pociągiem można dojechać do Doboj, a po stronie Federacji do Zenica.

Jedyna bezpośrednia opcja Banja Luka - Sarajewo to dwa autobusy dziennie w cenie 35 BAM. Przewoźnik to https://www.autoprevoz.org/. Czas jazdy rozkładowo 5h w praktyce dłużej. Dodatkowo każdego dnia jest jeszcze kilka autokarów międzynarodowych które na tej trasie mogą-ale-nie-muszą nas zabrać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 06 Paź 2022 15:51 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2381
platynowy
Gdyby ktoś jeszcze też szukał w niedowierzeniu, to wrzucam mały nie-update, bo prawie nic się nie zmieniło od mojego powyższego postu - z przed roku.

Nadal brak śladu po zawieszonym połączeniu Talgo Banja Luka - Sarajewo, oraz nadal nie ma aktualnie ma ani jednego pociągu przekraczającego granicę pomiędzy Republiką Serbską a Federacją Bośni i Hercegowiny. Najdalej po stronie Serbskiej pociągiem można dojechać do Doboj, a po stronie Federacji do Maglaj (rok temu było: Zenica).
Czyli wystarczyłoby wydłużyć trasę pociągów z Sarajewa o dosłownie 20km i całe państwo byłoby ze sobą połączone. :roll: Linia kolejowa normalnie jest, i jeżdżą tam pociągi towarowe....

Dla przylatujących do Tuzli również nie ma nic w ofercie. Pociągi Tuzla - Dobošnica nadal zawieszone do odwołania.
Góra
 Profil Relacje PM off
Nvjc uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group