Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 13 Lip 2017 09:38 

Rejestracja: 13 Lip 2017
Posty: 2
Witam ,
Razem z kolegą (studenci) wybieramy sie do Groningen . Chcemy zwiedzic obowiazkowo Amsterdam i dodatkowo Rotterdam i Alkmaar. Inne miejscowosci nas nie interesuja :) Niestety to nasz pierwszy taki wypad i nie za bardzo wiemy jak dostac sie do w/w miejscowosci.
Jedyne co znalezlismy to Flixbus. To jedyna i najtansza forma transportu ? O ile do Amsterdamu cena jest atrakcyjna to do np. Rotterdamu juz nie a do Alkmaar nie ma polaczenia (chcemy odwiedzic kolegę).
Pytam dlatego doswiadczonych podroznikow o rade :) Jak najtaniej przemieszczac sie miedzy miejscowosciami w NL ? Istnieje cos takiego jak bilet weekendowy na pociagi ?


Jesli wrzucilem temat do zlego dzialu to przepraszam ,ale to moj 1 post na tym forum.
Pozdrawiam i zycze milego dnia :)


Ostatnio edytowany przez Abcn, 08 Sie 2017 20:09, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 13 Lip 2017 10:22 

Rejestracja: 25 Lis 2011
Posty: 16
Podróż w Holandii ma tylko sens pociągami - zobacz rozkłady i ceny na http://www.ns.nl/en
Z Amsterdamu do Alkmaar i Rotterdamu podróż zajmuje ok. 40 minut.

Jest weekendowy bilet miesięczny za 39 EUR.
http://www.ns.nl/en/season-tickets/weekend-vrij.html
Góra
 Profil Relacje PM off
BartosZaczek lubi ten post.
BartosZaczek uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 18 Lip 2017 13:15 

Rejestracja: 13 Lip 2017
Posty: 2
A czy trzeba załadować i dodać swoje zdjęcie na stronie ? Czy istnieje możliwość kupna karty będąc już na miejscu na dworcu/stacji/w sklepie ? I jak wygląda sprawa doładowania ?

Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 18 Lip 2017 20:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2014
Posty: 1
Kartę OV bez zdjęcia, czyli "na okaziciela" możesz kupić za 7,5€ w automacie na dworcu i w tym samym automacie możesz ją doładować.

Nie wiem czy ten bilet weekendowy może być załadowany na kartę bez zdjęcia - czytałem regulamin, ale nic na ten temat tam nie widzę, a na stronie kilka razy wspominają kartę spersonalizowaną. Więc to bym jeszcze próbował wyjaśnić.

I co warte uwagi - karty są ważne również w komunikacji miejskiej na terenie całej Holandii i przejazd z użyciem takiej karty zazwyczaj wychodzi taniej niż kupno jednorazowego biletu. Ważne, aby przy wsiadaniu na karcie było przynajmniej 5€ (bus, tramwaj) lub bodajże 10€ (kolej).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 18 Lip 2017 20:48 

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 289
Loty: 36
Kilometry: 61 969
niebieski
@retro03 20E na kolej jest potrzebne ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 19 Lip 2017 10:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
To ja postaram się łopatologicznie, bo widzę, że kolega @BartosZaczek nie ma zielonego pojęcia, w co się pakuje ;)

Generalnie podróżowanie w Holandii jest drogie w kierunku bardzo drogiego (np. bilet kolejowy Groningen-Amsterdam to ok. 25 euro w jedną stronę). Jeżeli gdzieś traficie tanio flixbusa, to może to być dobra opcja. Poza tym przy podróżowaniu koleją i komunikacją zbiorową opcje są cztery:

1. Bilety jednorazowe.
W przypadku pociągów najłatwiej je kupić w automacie na dworcu. Są przy tym dwa dodatkowe problemy:
- po pierwsze: automaty bardzo często przyjmują tylko karty debetowe Maestro, a płatność kredytową Visą/Mastercard kosztuje dodatkowo 0,50 euro
- po drugie: do każdego biletu jednorazowego doliczane jest 1 euro dopłaty za wydanie jednorazowej chipkarty, na której jest zakodowany bilet; nie da się tego uniknąć, ponieważ jednorazowa chipkarta jest potrzebna do dokonania "inchecken" przy wejściu na dworzec i "uitchecken" przy wyjściu z dworca po zakończeniu podróży (część dworców ma bramki automatyczne i bez biletu nie da się przejść, tak jest np. na dworcu głównym w Amsterdamie)
W przypadku biletów na zbiorkom kupuje się je u kierowcy/u konduktora w tramwaju. Są jednorazowe, a poza jednorazowymi przeważnie dzienne. Problemy dodatkowe są ponownie dwa: po pierwsze bilety tego typu są drogie (np. bilet z lotniska w Eindhoven do centrum kosztuje powyżej 3 euro), a po drugie są wydawane przez danego przewoźnika i nie są ważne u innego przewoźnika. Czyli jeżeli np. w Amsterdamie jeżdżą autobusy GVB, Arriva i Connexion, to nie honorują wzajemnie swoich biletów. Istnieje rozwiązanie, które integruje wszystkie bilety w jednym i nazywa się, jak już tu wspomniano, OV-chipkaart. Omówię ją w punkcie 3 i 4 :)

2. Oferty specjalne
Tu mam na myśli przede wszystkim różnego rodzaju bilety kolejowe wydawane w porozumieniu z sieciami handlowymi lub oferty specjalne holenderskich kolei. Ich zakres jest bardzo, bardzo różny, więc nie będę się zagłębiać w detale, ale przeważnie są atrakcyjne cenowo. Problemem jest to, że są nie do kupienia z Polski, ponieważ wymagają nabycia na miejscu w sklepie lub online (oferty kolei - tylko online) z użyciem holenderskiego konta bankowego - płatność jest możliwa tylko przez odpowiednik naszego PayU, który nazywa się iDeal.
Wliczyć można tu też różnego rodzaju oferty "miejskie" jak np. I Amsterdam City Card, która poza biletami wstępu do zabytków pozwala również w pewnym zakresie poruszać się pociągiem i zbiorkomem po mieście.

3. Anonieme (= anonimowa) OV-chipkaart
Jak już zostało wspomniane, jest do kupienia w automatach na dworcach za 7,50 euro. Nie można jest zwrócić, żeby te pieniądze odzyskać (w przeciwieństwie np. do Oyster w Londynie). Obliczenia pokazują, że jeżeli będziecie jechać co najmniej 6 razy pociągiem, to się opłaca. Jeżeli mniej i nie planujecie jeździć zbiorkomem, to się zastanówcie, czy nie lepiej jednak bilety jednorazowe.
Po zakupie ładujemy OV-chipkaart odpowiednią kwotą w tym samym automacie. Często występuje ten sam problem, co w punkcie 1, czyli potrzebne jest Maestro, ale bywa, że dany automat obsługuje też gotówkę, ale bywa, że tylko monety. Opłaca się więc zbierać 1 i 2 eurówki. Ja zawsze robię sobie zapas korzystając z rozmieniarki pieniędzy na lotnisku w Eindhoven (przy szafkach bagażowych) :)
Po doładowaniu karty podróżuje się na tzw. saldo, czyli system sam odciąga od naładowanej kwoty opłatę za przejazd. Dlatego też należy pamiętać, że przy wejściu do zbiorkomu robimy "inchecken" w automacie przy drzwiach, a przy wysiadaniu powtarzamy to robiąc "uitchecken". W przypadku podróży pociągiem/metrem robimy to wchodząc na dworzec i z niego wychodząc w specjalnych bramkach.
Przy podróżowaniu na anonimową OV-chipkaart trzeba mieć saldo min. 20 euro przy podróży pociągiem i 4 euro przy zbiorkomie. Na anonimową OV-chipkaart nie da się wgrać żadnych ofert promocyjnych typu wspomniany bilet weekendowy "Weekend Vrij".

4. Spersonalizowana OV-chipkaart
Jej wyrobienie wymaga wgrania do systemu zdjęcia i posiadania adresu w Holandii, bo karta przychodzi pocztą po kilku dniach. Oczywiście można próbować z adresem znajomych, jak się ich ma :) Ogromną zaletą spersonalizowanej OV-chipkaart jest to, że można na nią załadować oferty promocyjne typu wspomniany bilet weekendowy "Weekend Vrij" czy inne bilety okresowe, można ją również podpiąć do konta bankowego, żeby saldo zasilało się automatycznie. Poza tym można ją normalnie ładować w automacie, saldo min. 20 euro przy podróży pociągiem i 4 euro przy zbiorkomie również obowiązuje.

Na szybko to chyba tyle. Jakby były jakieś pytania, spróbuję pomóc :)
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
retro03 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 05 Sie 2017 19:23 

Rejestracja: 14 Sty 2014
Posty: 762
Loty: 139
Kilometry: 288 511
srebrny
Jakość podróżowania pociągami oceniam na 5+. Punktualność, czystość na bardzo wysokim poziomie. Dworce czyste i tylko dla podróznych (aby wejść trzeba minąć bramki biletowe).
Toalety czyściutkie, ale płatne (np. w Utrechcie 0.70 euro, Eidhoven 0.7 euro).
Jeżeli pociąg jest opóźniony więcej niż 30 minut można reklamować i żądać zwrotu kasy za bilet.
Jestem pod wrażeniem konforu podróżowania holenderską koleją. Wagony czyściutkie i komfortowe, dostępny internet, wygodne fotele, itp. Czasami trafiają się kontrole biletów w pociągu.
_________________
Relacje: Bali oczami początkujących turystów (2022).
Emeryci w podróży - Singapur i Malezja (2023), Algarve (2023)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 05 Sie 2017 21:09 

Rejestracja: 29 Mar 2015
Posty: 21
Loty: 61
Kilometry: 102 692
mieszkam w holandii w okolicach amsterdamu (dokładnie Zaandam) od kilku lat, wejdz sobie na strone 9292.nl tam masz wpisujesz skad chcesz jechac i dokąd, pokazą ci wszystkie dostepne opcje oraz cene, bilety mozna kupic na dworcu w automatach, są kart tzw OV dla tych co duzo podrozują (bardziej sie opłaca bo na kazdym bilecie oszczedzasz 1 euro) natomiast jesli nie masz karty OV zaden problem, mozesz kupic normalny bilet, jesli masz pytania o holandie to pytaj, pomoge
pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 08 Sie 2017 19:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lip 2014
Posty: 139
metia napisał(a):
Poza tym można ją normalnie ładować w automacie, saldo min. 20 euro przy podróży pociągiem i 4 euro przy zbiorkomie również obowiązuje.

Logowanie i wylogawanie się z systemu są bardzo ważne. Przy logowaniu się kartą OVchipkaart pobierana jest maksymalna stawka za przejazd, czyli 20EUR za pociąg, 4EUR za komunuikację miejską. Dopiero po wylogowaniu się system oblicza trasę, należność i zwraca wam różnicę między pobraną kwotą a ceną za przejazd. Jeśli zapomnicie się wylogować, to maksymalna kwota jest pobierana z karty!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 08 Wrz 2017 14:44 

Rejestracja: 13 Paź 2016
Posty: 44
Wiecie może jak wygląda sprawa z uberem w Amsterdamie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 16 Wrz 2019 19:49 

Rejestracja: 13 Lip 2014
Posty: 8
Cześć forumowicze.

24-28.09 jestem z moją kobietką w Amsterdamie. Lądujemy o 11.00 24.09 na Schiphol wylot 28,09 o 6.25 więc zasadniczo 28.09 nie istnieje :)

Śpimy w "Hotel ibis budget Amsterdam Zaandam" czyli "prawie centrum" :)

Wyczaiłem, że do hotelu dojeżdża autobus 391 (czerwony więc pewnie Connexnion).
Chcielibyśmy zwiedzić jak zwykle ILE SIĘ DA :) Mamy taki tryb napierdzielania zwiedzania na wyjazdach :)
Zaznaczam, ze nie interesują nas muzea (nie jestem ich fanem) wolę architekturę, widoki, i klimat dużych miast.

Myślałem żeby zobaczyć poza Samym Amsterdamem: Haarlem, Alkmar, Zaanse Schans i Rotterdam może HAGA ale nie wiem jeszcze czy jest tam coś ciekawego.

Pospinał by mi to ktoś jakoś logistycznie? Czym jeździć, jak jeździć? Jakie bilety (może są jakieś kilkudniowe?).

Zastanawiam się nad dojazdem do i z hotelu jaki bilet? Czy jakbym kupił całodniowy Connexxion to na te wioski okoliczne też się na nim mogę wybrać?

Zastanawiałem się czy nie pojechać prosto z lotniska do HAARLEM zwiedzić a potem dopiero do hotelu zawsze to te pół dnia nie "zmarnuje" człowiek na bezcelowe łażenie :)
Rotterdam myślałem ostatniego dnia i z niego w nocy flixbusem bezpośrednio na lotnisko i tam do te kilka godzin przeczekac na lot. I tak spania z soboty na niedzielę nie brałem bo wylot o 6:25


Dodatkowe pytanie mam odnośnie opcji na rejs po kanale oraz może jakąś degustację serów. Czy opłaca się korzystać ze strony typu: getyourguide i kupić tam taki rejs czy może są jakieś inne strony lub na miejscu można to zakupić w lepszej cenie? Są jakieś autobusy w Amsterdamie, które obwarzą po tych małych miasteczkach? Coś typu Hop ON Hop Off?

Może coś pominąłem jakąś ciekawą miejscowość lub któraś z podanych jest nie warta odwiedzenia?

Przepraszam za brak spójności oraz może i głupie prośby ale z uwagi na pracę i kompletny brak czasu nie jestem w stanie sam się nad tym skupić (w sumie pierwszy raz od 4 lat jak jeździmy na zwiedzanie miast i stolic brakuje mi czasu na ogarnięcie).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 17 Wrz 2019 10:30 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7791
@Biker50 przed zadaniem pytania zapoznaj się z istniejącymi tematami na forum - ten do którego przeniosłem zawiera częściowo odpowiedzi na Twoje pytania
Ponadto zadawaj konkretne pytania w konkretnych wątkach - posty w stylu mydło i powidło mają mniejszą szansę doczekać się odpowiedzi, są też mniej czytelne dla osób które będą w przyszłości szukały informacji. I tak w przypadku Twojego postu lepiej zapytać osobno o transport po Holandii i osobno o atrakcje.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 17 Wrz 2019 13:57 

Rejestracja: 21 Lut 2016
Posty: 628
Loty: 128
Kilometry: 184 046
niebieski
@Biker50 trochę chaotyczny post, ale odpowiem na kilka rzeczy:

do Hagi można skoczyć, jak nie ma co robić, ale to raczej miasto na kilka godzin spacerku, no chyba ze chcesz na plaże, ale termin masz mało plażowy ;)
w Rotterdamie raczej nie ma nic ciekawego.

degustacja sera jest prawie w każdym sklepie w centrum Amsterdamu za darmo. Polecam Muzuem Sera - można jeść do woli i ogromny wybór :)

Flixbus do Hagi jest tani w porównaniu z pociągiem.
_________________
Jestem dziewczyną ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 19 Lis 2020 18:47 

Rejestracja: 14 Sty 2014
Posty: 762
Loty: 139
Kilometry: 288 511
srebrny
Jeżdżąc autem po Holandii należy teraz szczególnie uważać. Przy drogach montowane są specjalne systemy, które mają wychwytywać kierowców, którzy podczas jazdy rozmawiają przez telefon przy uchu. Mandat - 250 euro Zapis z kamery ze zdjęciem auta, numeru rejestracyjnego ma od razu trafiać do firmy windykacyjnej.
https://tvn24.pl/biznes/moto/holandia-mandat-za-uzywanie-telefonu-w-czasie-jazdy-nowe-kamery-na-drogach-4754821
_________________
Relacje: Bali oczami początkujących turystów (2022).
Emeryci w podróży - Singapur i Malezja (2023), Algarve (2023)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 19 Gru 2020 14:49 

Rejestracja: 06 Lip 2015
Posty: 113
Czy ktoś ostatnio leciał do Eindhoven, chciałem się przesiąść po Świętach w drodze do Wiednia z Polski. Czy komuś sprawdzali tam ostatnio dokumenty lub formularze? Czy dalej spokój jak w zeszłym miesiącu.

Dzięki za info,
Grzegorz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 04 Kwi 2022 11:40 

Rejestracja: 15 Gru 2015
Posty: 71
Loty: 119
Kilometry: 225 960
Wybierających sie do Holandii chciałbym poinformować o totalnym chaosie panującym na dworcach kolejowych z powodu awarii systemu kolejowego. Wczoraj pociągi stanęły ok godziny 11;30 i był totalny paraliż.

Z informacji znalezionych w Internecie dziś rano ruch został wznowiony ale jeszcze nie na 100%, wiec warto sprawdzić informacje przed podrożą najlepiej osobiście na stacji.
_________________
Uzależniony od podroży...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 10 Sie 2022 14:17 

Rejestracja: 08 Kwi 2013
Posty: 101
Cześć, mam takie pytania:

1. Czy w Eindhoven na lotnisku kupię kartę OV w automacie i będę mógł ją tam doładować?
2. Czy jeśli jest tam automat to da się kupić bilet bezpośrednio do Amsterdamu? Bo wg tego https://www.ns.nl/producten/en/alleen-t ... -bus-enkel mógłbym wtedy nie kupować biletu na autobus do centrum Eindhoven.
3. Wychodzi mi, że minimum 8 razy będę przemieszczał się pociągiem, więc karta by się przydała, ale muszę ją doładowywać. I teraz pytanie, jak najprościej odzyskać pieniądze z karty, gdy już dotrę na lotnisko w Eindhoven?

Byłbym wdzięczny za pomoc.

EDIT: i jeszcze widzę, że na stronie NS można kupić bilet elektroniczny płacąc kartą (nie trzeba holenderskiego konta). Tylko jak wybieram Eindhoven Airport -> Amsterdam to mi pokazuje, że to jest na pociąg z Eindhoven Central. Jest generalnie taniej niż pokazuje apka 9292. Będzie się dało na takim bilecie pojechać z lotniska? No i jak on jest "odbijany" w pociągu, bo przecież wtedy nie mam tej karty?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 10 Sie 2022 15:05 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2382
platynowy
1. tak/tak stoi automat NS w ogólnodostępnej części lotniska. Dokładnie taki sam jak na dworcach.
2. tak. Pamiętaj że bilety łączony na pociąg+autobus jest droższy niż sam bilet na pociąg.
3. chyba nie da się na lotnisku (mogę się mylić). Odzyskasz ew na dworcu w Eindhoven w gotówce, o ile na karcie było €20 lub mniej.
4. tak, pojedziesz bez problemu. Pokazujesz kierowcy eticket przy wsiadaniu. Nie trzeba odbijać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 11 Sie 2022 15:27 

Rejestracja: 08 Kwi 2013
Posty: 101
NBE322 napisał(a):
1. tak/tak stoi automat NS w ogólnodostępnej części lotniska. Dokładnie taki sam jak na dworcach.
2. tak. Pamiętaj że bilety łączony na pociąg+autobus jest droższy niż sam bilet na pociąg.
3. chyba nie da się na lotnisku (mogę się mylić). Odzyskasz ew na dworcu w Eindhoven w gotówce, o ile na karcie było €20 lub mniej.
4. tak, pojedziesz bez problemu. Pokazujesz kierowcy eticket przy wsiadaniu. Nie trzeba odbijać.


Dzięki! Skoro tak, to chyba najlepiej jak kupię kartę w automacie i tam też nabiję bilety na pociąg + autobus.
I rozumiem, że najlepiej zawsze tuż przed przejazdem pociągiem doładowywać po 20 EUR, tak aby na koniec nie mieć na karcie więcej niż te 20 EUR, żeby odzyskać pieniądze. Widzę też, że jest strona gdzie mogę sprawdzać saldo i chyba w automatach też jest to możliwe.

Czyli w zasadzie wracając najlepiej kupić bilet z Amsterdamu do Eindhoven Central, tam odbić kartę na koniec podróży pociągiem. Później odzyskać ewentualny nadmiar z karty czy też zostawić wymagane minimum 4 EUR na powrotny odcinek Eindhoven Central - Eindhoven Airport. Ewentualnie kupić na ten odcinek jednorazowy bilet.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 11 Sie 2022 16:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
Odkąd w aplikacji holenderskich kolei można kupić bilet na przejazd bez konieczności posiadania holenderskiego konta w banku, to problem posiadania 20 euro na OV-chipkaart się rozwiązał. Kupujesz bilet w appce i na dworcu używasz kodu QR z appki do bramek. A OV-chipkaart tylko do podróży komunikacją typu autobus/tramwaj/metro i wtedy 4 euro wystarcza.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group